kikanb
28.10.05,18:28
Niečo som započula, že keď dôchodca podniká, môže si požiadať o zvýšenie starobného dôchodku. Môže mi niekto poradiť, či je moja informácia správna? Ak áno, jedná sa o 3 roky dozadu, môže si to nárokovať aj spätne? Ďakujem.
stonozka
28.10.05,17:05
Keď dôchodca pracuje alebo podniká a platí odvody do SP (predovšetkých aj odvod na starobné poistenie) môže si dať spätne prepočítať dôchodok. Takže sa mu po prepočítaní dôchodok zvýši. Treba si podať žiadosť v SP na dôchodkovom oddelení.
ondrejvla
28.10.05,18:29
Áno môže, ale až po zrušení živnosti. Aj ja som sa o to zaujímala, keď som dostala výmer na dôchodok a tak mi bolo povedané na SP! Asi z dôvodu, aby sme čo najdlhšie platili a a čo najkratšie čerpali! Takže nie po podaní daňového priznania, ale až keď zrušíš živnosť. Želám ti, aby ti ho čo najväčší vymerali! Mne pridajú asi 60,-Sk!
janasv
29.10.05,06:49
Áno môže, ale až po zrušení živnosti. Aj ja som sa o to zaujímala, keď som dostala výmer na dôchodok a tak mi bolo povedané na SP! Asi z dôvodu, aby sme čo najdlhšie platili a a čo najkratšie čerpali! Takže nie po podaní daňového priznania, ale až keď zrušíš živnosť. Želám ti, aby ti ho čo najväčší vymerali! Mne pridajú asi 60,-Sk!

Dufam, ze to je hodinova sadzba.....
durisovad
29.10.05,07:08
Mne pridali za 9 mesiacov, kedy som platila odvody 92 Sk. Ak by som vydelila vysku odvodov tym pridavkom k penzii, musela by som ich dostavat asi 15 rokov, aby sa mi odvody vratili. Preto si myslim, ze odvody do soc.poistovne platit netreba, ak to nie je nevyhnutne potrebne.
liba2
29.10.05,13:08
Ja som požiadala Soc. poisťovňu o prepočítanie dôchodku z príjmu za r. 2004 vo februári t.r. V septembri moju žiadosť kladne vybavili. V živnosti pokračujem - nezrušila som ju.
Paula
29.10.05,13:22
Tak, ako píše liba2, živnosť nemusí byť zrušená. Poznám viacero živnostníkov-dôchodcov, ktorým bez problému zvýšili dôchodok.
ondrejvla
29.10.05,14:01
No na budúci týždeň idem na SP, dúfam, že mi nepovedia opäť to isté. Akú som mala informáciu kúpenú, takú som predala.
Nedám sa odohnať, kým mi to neprevezmú.
ajobs
30.10.05,22:34
Mne pridali za 9 mesiacov, kedy som platila odvody 92 Sk. Ak by som vydelila vysku odvodov tym pridavkom k penzii, musela by som ich dostavat asi 15 rokov, aby sa mi odvody vratili. Preto si myslim, ze odvody do soc.poistovne platit netreba, ak to nie je nevyhnutne potrebne.
Keby tam bolo tlačítko na dvojitý súhlas, určite by som ho bez váhania stlačil.:) :cool:
venus
31.10.05,06:54
Ja som bola tiez ziadat o zvysenie dochodku pre mojho otca, ktorý je tiez SZCO, tak je to pravda, ze nemusi ukoncit zivnost, urobia to aj tak, a zvysili mu dochodok o 100,-SK a to odvadzal z VZ 8.000,-SK mesacne, takze sa to oplati -))).
ajobs
31.10.05,07:24
Takto prepočíta SP dôchodok podľa zákona č.461/2003 Z.z. § 66,ods. 9 iba raz za rok.

To, či sa oplatí zvýšenie dôchodku o 100 Sk za rok (ako píše venus v predchádzajúcom príspevku) si urobte z nasledovných čísel: z VZ 8.000 Sk mesačne zaplatí SZČO 1.820 Sk (22,75%), čo je ročne 21.840 Sk, zvýšenie je 1.200 Sk ročne, návratnosť vložených financií 18 rokov !!!;) :confused: Takže, ak ste dôchodcovia a pracujete ako SZČO, V ŽIADNOM PRÍPADE NEZVOĽTE TÚTO ALTERNATÍVU. Radšej všetko do ponožky (pardon, do III. piliera).;) :)
Evanka
04.02.06,17:43
Áno môže, ale až po zrušení živnosti. Aj ja som sa o to zaujímala, keď som dostala výmer na dôchodok a tak mi bolo povedané na SP! Asi z dôvodu, aby sme čo najdlhšie platili a a čo najkratšie čerpali! Takže nie po podaní daňového priznania, ale až keď zrušíš živnosť. Želám ti, aby ti ho čo najväčší vymerali! Mne pridajú asi 60,-Sk!
Vlastička, skúsim to uviesť na pravú mieru. Záleží na tom, či je osoba poberateľom dôchodku podľa starého zákona, teda pred 31.12.2003, alebo podľa novelizovaného zákona - od 1.1.2004. Líši sa to aj vo výpočte "prídavku". Poberatelia dôchodku, ktorým bol dôchodok vymeraný podľa starého zákona nemusia ukončiť PP a môžu každoročne požiadať o zvýšenie. Ostatní až po skončení PP alebo podnikania. Tak mi to bolo vysvetlené pracovníčkou SP.
ajobs
04.02.06,17:45
Vlastička, skúsim to uviesť na pravú mieru. Záleží na tom, či je osoba poberateľom dôchodku podľa starého zákona, teda pred 31.12.2003, alebo podľa novelizovaného zákona - od 1.1.2004. Líši sa to aj vo výpočte "prídavku". Poberatelia dôchodku, ktorým bol dôchodok vymeraný podľa starého zákona nemusia ukončiť PP a môžu každoročne požiadať o zvýšenie. Ostatní až po skončení PP alebo podnikania. Tak mi to bolo vysvetlené pracovníčkou SP.

A naviac sa zmeny očakávajú od 1.7.2006 vo veľkej novele zákona o sociálnom poistení.:)