janaR99
07.07.10,19:58
Ahojte, viete mi niekto poradit. S kolegynou mame sro-cku, obidve sme spolocnicky. Ja som momentalne na RD, som dochodkovo poistena. Chodievam ju niekedy striedat na prevadzke. Mozem vo svojej firme zakonne robit zadarmo, bez zmluvy, dohody a pod., bez hlasenia v socialnej poistovni? Dakujem za odpoved.
zk24
07.07.10,18:01
Obidve mozete robit "zadarmo". Robite za podiel na zisku, nemusite byt zamestnane vo vlastnej firme, z toho dovodu vam nevyplyvaju nijake odvodove povinnosti.

Ak jedine Vase "zamestnanie" je byt spolocnickami v s.r.o. tak odporucam si platit ZP.
profesional
07.07.10,18:09
Mozes aj nemozes. Ak si konatelka spolocnosti tak mozes. Ak nie si konatelka spolocnosti tak nemozes, nakolko na to neexistuje pravny titul.
janaR99
08.07.10,12:00
som aj konatelka, ale ci mi niekto nebude vycitat, trebars kontrola, ze som na rodicovskej dovolenke a robim. Myslite, ze aj kolegynu by sme mohli prepustit a platila by len ZP? A co socialka?
profesional
09.07.10,15:17
Chcel by som vidiet ako by si vysvetlovat inspektoratu prace ze vo firme ked pridu na kontrolu iba pomahas kamaratke. Pracovna cinnost je pracovna cinnost.
Ako konatelka mozes vykonavat cinnost konatela bez konatelskych odmien.
linko1
09.07.10,15:35
no ale pokiaľ si presadí isté zmeny p. Mihál, tak tomu "zadarmo" už onedlho odzvoní...
dušinka
09.07.10,16:56
Nemám rada takého rýpanie, ale musím podotknúť, že potom musí najprv klepnúť po prstoch tomu prekrúžkovanému z posledného miesta. Veď nemal za r. 2009 žiadny príjem. V manželkinej sro robil zadarmo. No a čo ....
Toho sa musíš spýtať. Určite sa nebál že z inšpektorátu práce prídu a načapajú ho v manželkinej redakcii.
Dáša_
09.07.10,17:23
Nemám rada takého rýpanie, ale musím podotknúť, že potom musí najprv klepnúť po prstoch tomu prekrúžkovanému z posledného miesta. Veď nemal za r. 2009 žiadny príjem. V manželkinej sro robil zadarmo. No a čo ....
Toho sa musíš spýtať. Určite sa nebál že z inšpektorátu práce prídu a načapajú ho v manželkinej redakcii.

ale bol konatelom tej firmy a konateľ je OK
marjankaj
09.07.10,17:49
Ahojte, viete mi niekto poradit. S kolegynou mame sro-cku, obidve sme spolocnicky. Ja som momentalne na RD, som dochodkovo poistena. Chodievam ju niekedy striedat na prevadzke. Mozem vo svojej firme zakonne robit zadarmo, bez zmluvy, dohody a pod., bez hlasenia v socialnej poistovni? Dakujem za odpoved.

Môžeš aj u mňa.:---
zk24
09.07.10,18:12
No vy tomu davate :D

Zadavatelka sa iba pyta ci spolocnik s.r.o. moze pracovat vo svojej firme bez naroku na odmenu / mzdu. A ja vravim, ze moze. Spolocnik moze byt odmenovany podielom na zisku, nemusi byt zakonite zamestnany ci poberat odmeny za vykon funkcie konatela trebars... :---
marjankaj
09.07.10,18:17
Aj tak by mi to bodlo. Keď je to zadara.:---:D
zk24
09.07.10,18:35
Ked jej das podiel na zisku :D
marjankaj
09.07.10,18:45
Keď zadara, tak zadara.:---
zk24
09.07.10,18:49
Ale ona vo svojej s.r.o. nerobi zadara, aj ked nema mesacnu mzdu ci odmenu... je spolocnicka, firma je jej, jej podiel na zisku... V podstate je tu len otazka ci si vyplacat odmenu pravidelne mesacne alebo suhrnne podielom na zisku :--- :---
marjankaj
09.07.10,18:59
Ale u mňa môže úplne zadara.:---
A podiel na zisku vo svojej s.r.o. bude mať aj keď tam robiť nebude.
zk24
09.07.10,19:04
Boze Jano, ty vykoristovatel :D
Laco-monter
09.07.10,19:45
Váš kolega a školiteľ J.M. sa stal ministrom PSVaR,

on už dá do parlamentu návrhy zákonov,ktoré obmedzia ODRBAVANIE štátu

A mate po chlebe !
zk24
09.07.10,19:55
My mame vlastnu pekaren.
ondrejvla
09.07.10,20:05
Aké cesto sme si vymiesili, taký bude chlebík...
Laco-monter
10.07.10,04:58
ten "chlebík" rýchlo stvrdne

každý kto sa dostane do politiky sa na bývalých kolegov a kamarátov VYKAŠLE

rýchlo si nájde iných , alebo tí iní si nájdu jeho
profesional
10.07.10,05:55
No vy tomu davate :D

Zadavatelka sa iba pyta ci spolocnik s.r.o. moze pracovat vo svojej firme bez naroku na odmenu / mzdu. A ja vravim, ze moze. Spolocnik moze byt odmenovany podielom na zisku, nemusi byt zakonite zamestnany ci poberat odmeny za vykon funkcie konatela trebars... :---

Som presvedceny o tom ze spolocnik ak nie je konatelom, nemoze pracovat pre s.r.o. bezodplatne. Nakolko obchodny zakonnik je v tomto uplne jasny a to v tom ze oddeluje institut vlastnictva od institutu toho kto spolocnost riadi, pracuje v nej resp. za nu kona. Preto je tu jednoznacne oddeleny institut vlastnika a konatela. A v pripade ak vlastnik nie je konatelom, neexistuje zakonny sposob ako by mohol pre s.r.o. pracovat a to bezodplatne. Bezodplatne moze pre s.r.o. vykonavat cinnost iba konatel. V pripade ak by pre s.r.o. vykonaval cinnost bezodplatne ktokolvek iny, povazovalo by sa to za dar poskytnuty nefinancnym plnenim a teda spolocnost by musela zahrnut do svojich prijmov hodnotu prace v obvyklej vyske, ktoru nekonatel pre s.r.o. ako vlastnik vykonava. Nakolko prijaty dar v s.r.o. je danovym prijmom. Presne takyto isty nazor ma na to aj inspektorat prace. V pripade ak nacapa v priestoroch firmy sice vlastnika, ale tento nie je konatelom a celkom jednoznacne prave neprebieha valna hromada alebo iny vykon prav vlastnika vyplyvajuci z obchodneho zakonnika, povazuju takyto stav za vykon ciernej prace.
Laco-monter
10.07.10,06:28
Som presvedceny o tom ze spolocnik ak nie je konatelom, nemoze pracovat pre s.r.o. bezodplatne.

Presne takyto isty nazor ma na to aj inspektorat prace. V pripade ak nacapa v priestoroch firmy sice vlastnika, ale tento nie je konatelom a celkom jednoznacne prave neprebieha valna hromada alebo iny vykon prav vlastnika vyplyvajuci z obchodneho zakonnika, povazuju takyto stav za vykon ciernej prace.

Ja tomu síce neverím, a myslím si, že keď si prečítaš viac x po sebe čo si napísal

tak tomu nebudeš veriť ani Ty.

Bola by to pravda len v tom prípade ak by dotyčným vlastníkom, bol niekto podobný Alfovi a priletel by pred 5 min. z Melmaku. :D

Kamarátske väzby v tomto bandžustane zvanom Slovensko sú veĺmi silné

a všetký zákony sú na ne prikrátke.:o
sito
10.07.10,06:32
Mozes aj nemozes. Ak si konatelka spolocnosti tak mozes. Ak nie si konatelka spolocnosti tak nemozes, nakolko na to neexistuje pravny titul.

Áno - nie! To je vždy! Povedzme, že nie je, ale patri jej rovným dielom 50 : 50.

Nie všetci ľudia, čo v živote konajú, majú titul! Ale konať musí každý, s titulom ááj bez titulu! Predsa ide o život, alebo nie?

Každý jedinec, druh má svoju úlohu v živote, PREŽIŤ! Nie všetkým sa to podarí, vlastne nikomu. Každý živý tvor, aj netvor, skonči svoj život.

Pokiaľ je v spoločnosti zákon, ktorý obmedzuje zákon prírody na záchranu svojho života, tak je v rozpore so zákonom prírody.

MY, ľudia, máme ústavu! A predsa nás, kohokoľvek , kdekoľvek, môže zožrať predátor, žralok, medveď, lev. Zabiť, bylinožravec, býk, slon, jeleň, baran! No a život nám môže ukončiť aj nepatrná rastlinka, Lulok zlomocný. Ale aj voda, základ života, nám ho môže ukončiť.

Pokiaľ chce robiť vo svojej firme, aby prežila a niekto jej v tom bráni, či už zákonným spôsobom, alebo nezákonným spôsobom. Prvé, chce sa na nej priživovať. Druhé, chce ju zabiť. Tretie, robí to v prospech nás všetkých, teda života. Isto???

Takže, zadávateľka, "zváž, dobre si zváž, čo s toho máš ..." Prežiť treba! Umrieť,tiež!

Jednoducho, treba prejsť cez sito, života.

Musí! Hovorí sa "musí je veľký pán, nemusí je ešte väčší". V tomto prípade, jedinom, to neplatí!
veronikasad
10.07.10,06:40
Ak by inšpektori IP mali právomoc okrem nelegálnej práce v takejto firme skontrolovať aj fyzický stav pokladničnej hotovosti - to by bolo zaujímavé zistenie ...
stormcatcher
10.07.10,06:43
Áno - nie! To je vždy! Povedzme, že nie je, ale patri jej rovným dielom 50 : 50.

Nie všetci ľudia, čo v živote konajú, majú titul! Ale konať musí každý, s titulom ááj bez titulu! Predsa ide o život, alebo nie?

Každý jedinec, druh má svoju úlohu v živote, PREŽIŤ! Nie všetkým sa to podarí, vlastne nikomu. Každý živý tvor, aj netvor, skonči svoj život.

Pokiaľ je v spoločnosti zákon, ktorý obmedzuje zákon prírody na záchranu svojho života, tak je v rozpore so zákonom prírody.

MY, ľudia, máme ústavu! A predsa nás, kohokoľvek , kdekoľvek, môže zožrať predátor, žralok, medveď, lev. Zabiť, bylinožravec, býk, slon, jeleň, baran! No a život nám môže ukončiť aj nepatrná rastlinka, Lulok zlomocný.

Pokiaľ chce robiť vo svojej firme, aby prežila a niekto jej v tom bráni, či už zákonným spôsobom, alebo nezákonným spôsobom. Prvé, chce sa na nej priživovať. Druhé, chce ju zabiť. Tretie, robí to v prospech nás všetkých, teda života. Isto???

Takže, zadávateľka, "zváž, dobre si zváž, čo s toho máš ..." Prežiť treba! Umrieť,tiež!

Jednoducho, treba prejsť cez sito, života.

Musí! Hovorí sa "musí je veľký pán, nemusí je ešte väčší". V tomto prípade, jedinom, to neplatí!
najfundovanejsi prispevok zadavatelke :---
sito
10.07.10,07:35
najfundovanejsi prispevok zadavatelke :---

Možno si ho prečíta?

Mala by si prečítať aj príspevok od veronikasad.

Inšpektorát práce je od prírody?
Jozef Mihál
11.07.10,10:32
Zbytocne to dramatizujete. Podstatné je to, že budem presadzovať, aby sa z podielov na zisku vyplatenej FO platili odvody. Tak, ako ich už platí zamestnanec, ak podiely dostane.

Inak som zástanca liberalizácie, ak chce majiteľ s.r.o. pracovať bez zmluvy - tak ako tomu bolo doteraz, nevidím v tom problém.
veronikasad
11.07.10,11:29
nevidím v tom problém ani ja, pokial sedí inventúra pokladne a problém so zaúčtovaním výberov a platieb kartou na osobnú potrebu nemá účtovníčka ...
Laco-monter
11.07.10,11:40
Zbytocne to dramatizujete. Podstatné je to, že budem presadzovať, aby sa z podielov na zisku vyplatenej FO platili odvody. Tak, ako ich už platí zamestnanec, ak podiely dostane.

Inak som zástanca liberalizácie, ak chce majiteľ s.r.o. pracovať bez zmluvy - tak ako tomu bolo doteraz, nevidím v tom problém.

Hlavne nezaveďte jediné paušálne vydavky pre živnostníkov vo výške 25 % !

Lebo ZDECIMUJETE živnostnícky stav na Slovensku.:o
petra:-)
11.07.10,12:28
Zbytocne to dramatizujete. Podstatné je to, že budem presadzovať, aby sa z podielov na zisku vyplatenej FO platili odvody. Tak, ako ich už platí zamestnanec, ak podiely dostane.


Ach, to vážne? Zamestnanec ale dostáva tento podiel z titulu zamestnania a výkonu práce pre spoločnosť, kdežto spoločník z titulu účasti na základnom imaní spoločnosti.
Nerozumiem, prečo by sa mali z podielu na zisku platiť odvody :eek: To potom aj z výnosových úrokov a iných príjmov z kapitálového majetku budú FO platitť odvody??
Myslím, že spravodlivé by bolo skôr presadiť napríklad aj to, aby zo mzdy zamestnanca, ktorý preukáže, že je spoločník alebo konateľ nebolo povinné platiť príspevok na nezamestnanosť - lebo keď už spravodlivosť, tak prečo by mali spoločníci a konatelia platiť poistné na niečo, z čoho pri strate zamestnania nemajú nárok na plnenie. :(
Katija
11.07.10,13:12
Zbytocne to dramatizujete. Podstatné je to, že budem presadzovať, aby sa z podielov na zisku vyplatenej FO platili odvody.

Nerozumiem, prečo by sa mali z podielu na zisku platiť odvody :eek: To potom aj z výnosových úrokov a iných príjmov z kapitálového majetku budú FO platitť odvody??

:eek: Tiež tomu nerozumiem. V súčasnom systéme chcete rozšíriť vymeriavací základ pre odvody FO o všetky príjmy z kapitálového majetku?
Odvodový systém je prísne adresný. Rozmýšlam pod akým RČ sa budú teda odvádzať odvody z podielov na zisku vyplatených na akciu na doručiteľa?
Pod RČ osoby, ktorá predloží akciu? Alebo sa chystáte zrušiť akcie na doručiteľa?
Alebo to všetko chcete urobiť až v suvislosti so zavedením OB?
janaR99
12.07.10,10:04
Dakujem, za cenne informacie, vidim, ze sa tu tato diskusia ujala. Okrem inych problemov, co mam, som rada, ze nemusim spekulovat aj nad tym, ked nahodou budem robit na prevadzke svojej firmy, ci tam niesom nacierno.
zk24
12.07.10,10:29
Odvody z podielov na zisku? Myslim, ze vela podnikatelov, co aj doteraz boli ziskovi, budu zrazu v strate. A nebudu ani dane, ani odvody.
finis
26.07.10,09:10
Odvody z podielov na zisku? Myslim, ze vela podnikatelov, co aj doteraz boli ziskovi, budu zrazu v strate. A nebudu ani dane, ani odvody.
tiez dufam ze som to iba zle pochopila.