namor111
07.07.10,20:54
Dobrý deň,

som začínajúci účtovník a chcem Vás poprosiť o radu. Zákazník SZČO - platiteľ DPH si kúpil skúter - faktúra je vystavená na neho ako FO bez ICO, IC DPH. Takisto v technickom preukaze je uvedený on bez údajov firmy.

Môže takýto majetok:
1. zaradiť do majetku firmy, ak ho bude využívať na podnikanie?
2. uplatniť si DPH?

V prípade ak áno, viem, že nemusí podávať priznanie k DMV. Môže si ale uplatňovať výdavky na PHM, opravy, odpisy...? ako pri osobnom automobile?

Ak má niekto skúsenosti na čo si ešte musím dať pozor, budem povďačný za každú radu.

ďakujem Roman
ondrejvla
08.07.10,12:07
Dobrý deň,

som začínajúci účtovník a chcem Vás poprosiť o radu. Zákazník SZČO - platiteľ DPH si kúpil skúter - faktúra je vystavená na neho ako FO bez ICO, IC DPH. Takisto v technickom preukaze je uvedený on bez údajov firmy.

Môže takýto majetok:
1. zaradiť do majetku firmy, ak ho bude využívať na podnikanie?
2. uplatniť si DPH?

V prípade ak áno, viem, že nemusí podávať priznanie k DMV. Môže si ale uplatňovať výdavky na PHM, opravy, odpisy...? ako pri osobnom automobile?

Ak má niekto skúsenosti na čo si ešte musím dať pozor, budem povďačný za každú radu.

ďakujem Roman

Nárok na uplatnenie DPH a zaradenie majetku do firmy len za podmienok, že faktúra je na IČO a DIČ odberateľa. Taktiež v TP musí byť zapísaný pod IČO - m. V tomto prípade by som žiadala faktúru prerobiť a vykonať aj zmenu na dopravnom inšpektoráte.