alicacka
08.07.10,07:28
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, ako účtujete v JÚ vrátený preplatok na dani z MV. Ja som minulýrok o tento preplatok krátila výdavky zo základu. Ak mi tento rok vrátia mala by som ich dať do príjmov mimo základu dane. Neexistuje však nejaký predpis, ktorý by predpisoval, že ho musím dať do základu dane ?
:)
Muška
08.07.10,07:50
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, ako účtujete v JÚ vrátený preplatok na dani z MV. Ja som minulýrok o tento preplatok krátila výdavky zo základu. Ak mi tento rok vrátia mala by som ich dať do príjmov mimo základu dane. Neexistuje však nejaký predpis, ktorý by predpisoval, že ho musím dať do základu dane ?
:)
A prečo si "krátila" výdavky minulý rok??? To si omylom uhradila naviac??
Ak si mala taký predpis, tak si to mala nechať vo výdavkoch a tento rok si preplatok mala zaúčtovať do výdavkov so znamienkom mínus.

Ale, ak si to už urobila ako píšeš, tak, keďže si si to nedala do výdavkov minulý rok, tak vrátenie Ti ani nepatrí do POZD. Zaúčtuj do PNZD.
alicacka
14.07.10,04:31
Ďakujem pekne za odpoveď. Urobím to tak. Urobila som to preto tak, lebo v roku 2009 sme platili za motorové vozidlá len predpokladanú výšku a daňové priznanie podávame až v roku 2010 za rok 2009. A keďže v roku 2010 mi z daňového priznania vyšlo, že sme nemali platiť takú vysokú sumu, ako sme zaplatili podľa predpokladu, a koľko sme zaplatili, tak som krátila preddavok o sumu, ktorú prevyšovala suma z daňového priznania za rok 2009.
Zita5
14.07.10,08:28
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, ako účtujete v JÚ vrátený preplatok na dani z MV. Ja som minulýrok o tento preplatok krátila výdavky zo základu. Ak mi tento rok vrátia mala by som ich dať do príjmov mimo základu dane. Neexistuje však nejaký predpis, ktorý by predpisoval, že ho musím dať do základu dane ?
:)




Vyjadrím môj názor asi takto :

rok 2009 nemáte správne zaúčtovaný/nakoľko čítam, že ste krátila výdavky - nebol dôvod na toto krátenie z Vašej strany / . Ja osobne by som podala dodatočné daňové priznanie za rok 2009 .
Úhrada preddavku na daň z MV bola riadnym výdavkom ovplyvňujúcim ZD v deň jej skutočnej platby a táto mala byť zaúčtovaná v prevádzkovej réžii.

Rok 2010 - podanie DP k DzMV za rok 2009 , výsledok z DP je preplatok vo Váš prospech .

To znamená , že bol potrebný zápis resp. zaúčtovanie do Knihy pohľadávok voči DU (Zákon o účtovníctve §15 odst.3 písm.f). Vrátenie preplatku na základe bankového výpisu by som účtovala ako príjem ovplyvňujúci základ dane - ostatný .
Ja osobne by som storno zápis nepoužila - ten by som použila len pri účtovaní platby z DU pri daňovom bonuse.

V Postupoch sa nenachádza žiadne znenie ohľadom vrátenia preplatku z DzMV . V Postupoch JU nájdeme len účtovanie daňového bonusu ako storno zápis v časti mzdy, a účtovanie nedoplatku ZP(výdavok OVZD - Platby do fondov) a preplatku ZP( príjem OVZD - ostatný ) vychádzajúc z RZZP .

Strono zápis podľa môjho skromného názoru pri vrátení preplatku z DzMV na bežný účet daňovníka ani nemá opodstatnenie podľa zákona o účtovníctve § 15 odst.3 a odst.4 čo sa týka Knihy pohľadávok a Knihy záväzkov . Nemá na čo naviazať . Storno zápis musíte v banke účtovať ako storno výdavok , inak to nejde spárovať , jedine so záväzkom a ten podľa mňa mínusový nemôže byť , nakoľko v Knihe záväzkov účtujeme o našich záväzkoch voči napr. daňovému úradu .
Storno účtovný zápis v Knihe banka - výdaj nespárujete so zápisom v Knihe pohľadávok(kde je povinnosť tento preplatok zaúčtovať) , s pohľadávkov voči daňovému uradu a preplatok je pohľadávkou voči DU .

(3) Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)

(4) Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)

Toto je môj názor, ktorý sa nemusí zhodovať s názormi poraďákov .

Záver :vrátený preplatok z dani z MV ,by som účtovala ako príjem ovplyvňujúci ZD - ostatný .Samozrejme , že dodatočné DP za rok 2009 by som spravila a odovzdala aj s príslušnými účtovnými dokladmi .
alicacka
16.07.10,15:14
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď pani Zita.