Paula
29.10.05,10:08
Príklad: Mesačný platca, účtujúci DPH s koeficientom, zakúpil v 10/05 DHM. Základ dane DHM = 50 tis., ZD ostatných vstupov = 200 tis., nárok na odpočet po prepočte koeficientom sa ponížil o 10 tis. Potom zaúčtujem okrem iného v DP za 10/05 aj:

8 tis.......548xx/343xx
2 tis.......022xx/343xx

a OC DHM bude 52 tis.
Je to správne?
Zuzka
29.10.05,08:38
Ospravedlňujem sa za moje chybné vyjadrenie, preto som aj zmazala moju odpoveď.
Jana Acsová
29.10.05,09:03
Dotknuté § ZDP:



§ 19 ods. 3 písm. k) daň z pridanej hodnoty je daňovým výdavkom:

- v prípade povinného odvodu DPH pri zrušení registrácie, okrem dane vzťahujúcej sa na hmotný a nehmotný majetok:

o na ktorú si platiteľ uplatnil nárok pri rgistrácii, pričom o daň z pridanej hodnoty je daňovník povinný znížiť vstupnú cenu hmotného a nehmotného majetku,

o ktorú je platiteľ dane povinný odviesť pri zrušení registrácie, o ktorú upraví vstupnú cenu hmotného a nehmotného majetku.

Podbody sú riešené vo všeobecných ustanoveniach o zisťovaní základu dane v § 17.

- ak na jej odpočítanie platiteľ nemá nárok alebo pomerná časť dane pri uplatnení koeficientu sa vzťahuje na hmotný a nehmotný majetok a je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods. 5.



§ 25 ods. 5 súčasťou vstupnej ceny je aj:

- časť DPH, ktorú nemožno odpočítať, pretože uplatňuje nárok na odpočítanie DPH koeficientom.



Ak to zhrnieme, tak zákon o daniach z príjmov neumožňuje jednorázovo zahrnúť do nákladov DPH viažúcu sa k hodnote majetku, ak sa o túto zvýši vstupná cena. T.j. zákon o daniach z príjmov uvažuje o zvýšení vstupnej ceny majetku.

Sú to len východiská zo Zákona o daniach z príjmov a písala som ich narýchlo, ale mám za to, že je potrebné uvažovať s úpravou vstupnej ceny majetku (len nemám toľko času sa s tým dlhšie zaoberaťhttp://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif) Ale určite sa k tomu ešte vrátim.

Zuzka, Andrej ... stretli ste sa v tomto smere s nejakým usmernením DR SR alebo MF SR? Mne to na prvý pohľad vyzerá na úpravu vstupnej ceny.
Paula
29.10.05,09:07
AVO, ďakujem aj v mene ostatných poraďákov, ktorých sa to týka :)
Jana Acsová
29.10.05,14:03
Účtovné hľadisko:

§ 52 ods. 7 Postupov hovorí, že pri nadobudnutí majetku, pri ktorom nevzniká účtovnej jednotke nárok na odpočítanie DPH je táto daň súčasťou obstarávacej ceny.
Osobitne v ustanoveniach týkajúcich majetku táto možnosť nie je nijako vylúčená, takže mám za to, že aj v zmysle zákona o dani z príjmov aj v zmysle účtovných predpisov vchádza pri obstaraní do obstarávacej ceny majetku neuplatnená DPH.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
andrej_rv
29.10.05,14:15
Veru je to asi naozaj tak. Ja som si to pamätal zle, neoveril som si v zákone a pridal som svoj súhlas. Takže Paula vo svojom príspevku postupovala dobre - pomerná časť neuplatnenej DPH po prepočte koeficientom zvyšuje vstupnú cenu DHM - a ja som ju zamotal. (Ešte že nás má kto skontrolovať :)...).
P.S. Toto je zároveň storno môjho súhlasu k príspevku č. 2
Jana Acsová
29.10.05,14:30
A ešte doplním:

Z hľadiska účtovného doporučujem na karte (v operatívnej evidencii majetku) zaznamenať sumu DPH viažúcu sa k majetku. V prípade potreby úpravy odpočítanej dane podľa § 54 je to potom vynikajúca pomôcka.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Paula
29.10.05,15:13
Ešte raz vďaka AVO ..... už som sa zľakla, že som to 8 rokov robila zle :)