localhost
08.07.10,10:29
Dobrý deň, práve som dokončil školu a ešte nemám prácu, no naskytla sa mi tu možnosť jednej jednorázovej práce pre portál a to vytvorenie šablóny a loga. Musím si kvôli tomu založiť živnosť? Ešte neviem či sa tomu chcem venovať na stálo a ako vôbec dopadne toto. Preto sa chcem opýtať, či sa dá táto práca zatiaľ vykonať na dohodu, alebo na zmluvu o dielo? Proste si nechcem hneď zakladať živnosť ak mi ani táto prvá práca nepôjde. Ďakujem
VERONIKA6
08.07.10,09:22
Dobrý deň, práve som dokončil školu a ešte nemám prácu, no naskytla sa mi tu možnosť jednej jednorázovej práce pre portál a to vytvorenie šablóny a loga. Musím si kvôli tomu založiť živnosť? Ešte neviem či sa tomu chcem venovať na stálo a ako vôbec dopadne toto. Preto sa chcem opýtať, či sa dá táto práca zatiaľ vykonať na dohodu, alebo na zmluvu o dielo? Proste si nechcem hneď zakladať živnosť ak mi ani táto prvá práca nepôjde. Ďakujem

Prácu možno vykonať na základe dohody o vykonaní práce.
Pokiaľ by bola práca vykonávaná na základe zmluvy o dielo, k tejto je už potrebné doložiť živnostenský list.
mlisa
08.07.10,09:33
Pokiaľ by bola práca vykonávaná na základe zmluvy o dielo, k tejto je už potrebné doložiť živnostenský list.
na základe čoho by to bolo potrebné? Podľa zadávateľky by išlo o jednorazovú činnosť, t.j. nespĺňala by definíciu živnosti z hľadiska sústavnosti výkonu činnosti, t.j. nie je potrebný živnostenský list.

§ 2 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
localhost
09.07.10,08:40
Ďakujem za odpovede a ak sa môžem spýtať, čo je teda lepšie? Tá dohoda, alebo zmluva o dielo? Resp. aký je potom v tom rozdiel, alebo je tam aj nejaká maximálna horná čiastka za odvedenú prácu? Ešte raz Ďakujem :)
VERONIKA6
09.07.10,09:02
Ďakujem za odpovede a ak sa môžem spýtať, čo je teda lepšie? Tá dohoda, alebo zmluva o dielo? Resp. aký je potom v tom rozdiel, alebo je tam aj nejaká maximálna horná čiastka za odvedenú prácu? Ešte raz Ďakujem :)
Môže byť dohoda o vykonaní práce, maximálna čiastka za odvedenú prácu nie je, sleduje sa iba počet odpracovných hodín, ktorý je 350 za rok.
Suma sa sleduje iba v prípade, že si v evidencii úradu práce, môže sa zarobiť maximálne suma 136,38 €.
mlisa
09.07.10,09:09
Ďakujem za odpovede a ak sa môžem spýtať, čo je teda lepšie? Tá dohoda, alebo zmluva o dielo? Resp. aký je potom v tom rozdiel, alebo je tam aj nejaká maximálna horná čiastka za odvedenú prácu? Ešte raz Ďakujem :)
rozdiel je v charaktere prace, kym pri dohode ide o zavislu cinnost (riadis sa presne pokynmi zamestnavatela), zmluva o dielo poskytuje urcitu samostatnost pri zhotovovani diela. Pri zhotovovni sablony a loga mozno dokonca uvazovat o zmluve o dielo podla autorskeho zakona, tam je potom rozdiel aj v tom komu patria autorske prava, ale to by takuto jednorazovu vec asi len zbytocne komplikovalo ;)
Podstatny rozdiel bude pre teba asi v odvodoch, ale tam su fundovanejsi ini ako ja :)
VERONIKA6
09.07.10,09:25
Z dohody o vykoní práce platí odvody iba zamestnávateľ a to garančné postenie 0,25% a úrazové 0,8%.
profesional
09.07.10,12:19
Prácu možno vykonať na základe dohody o vykonaní práce.
Pokiaľ by bola práca vykonávaná na základe zmluvy o dielo, k tejto je už potrebné doložiť živnostenský list.

Nesuhlasim s tym ze treba k zmluve o dielo prikladat zivnostensky list. Nakolko v tomto pripade ide o autorskopravnu cinnost upravenu autorskym zakonom, tak ide o vykon cinnosti podla osobitneho predpisu. Na autorskopravnu cinnost sa zivnost nevydava. V tomto pripade je nutne uzatvorit prave zmluvu o dielo. Ziadnu zivnost na to netreba.
Jana Motyčková
09.07.10,12:32
Pokiaľ by sa jednalo o prácu, na ktorú sa vzťahuje ochrana podla autorského zákona (tvorba stránky, loga zvyčajne takýmito prácami sú), na takéto práce nie je možné uzatvárať dohodu o vykonaní práce, ani inú dohodu (viď §223 ods.3 Zákonníka prace). Na takéto práce sa zvyčane uzatvára zmluva o dielo. Pri uzatvorení zmluvy o dielo, keďže to bude príjem zo samostatnej zarobkovej činnosti (§6 ods.2 písm.a) daňového zákona) je potrebné prihlásiť sa na DÚ ako szčo (aj bez živnosti) - pridelia DIČ. Treba si dať pozor na zdravotné poistenie, ak by príjem z tejto práce bol vyšši, je lepšie sa na určité obdobie príhlasiť na ZP ako szčo (vyhlásiť, že túto činnosť vykonávaš sústavne) a potom nezabudnúť platiť preddavky.
Llívia
26.08.10,06:17
Pokiaľ by sa jednalo o prácu, na ktorú sa vzťahuje ochrana podla autorského zákona (tvorba stránky, loga zvyčajne takýmito prácami sú), na takéto práce nie je možné uzatvárať dohodu o vykonaní práce, ani inú dohodu (viď §223 ods.3 Zákonníka prace). Na takéto práce sa zvyčane uzatvára zmluva o dielo. Pri uzatvorení zmluvy o dielo, keďže to bude príjem zo samostatnej zarobkovej činnosti (§6 ods.2 písm.a) daňového zákona) je potrebné prihlásiť sa na DÚ ako szčo (aj bez živnosti) - pridelia DIČ. Treba si dať pozor na zdravotné poistenie, ak by príjem z tejto práce bol vyšši, je lepšie sa na určité obdobie príhlasiť na ZP ako szčo (vyhlásiť, že túto činnosť vykonávaš sústavne) a potom nezabudnúť platiť preddavky.

Firma chce uzatvoriť zmluvu o dielo s FO (dobrovoľne nezamestnaný, sám si platí zdravotné poistenie, nemá živnosť) na vykonanie murárskych prác (jednorazová záležitosť, práce budú vykonané počas jedného mesiaca). Skutočne sa musí táto FO aj bez živnosti registrovať na DÚ (ktorý §)?
Jana Motyčková
26.08.10,06:51
Ak to zdaní v §6, musí sa prihlásiť na DÚ. Ale v tomto prípade možno by sa to dalo dať aj do §8 - ale to si zisti u daňovákov.
medvedik21
26.08.10,07:18
Robila som niečo podobné, web stránku pre kamošku, ktorá mi za to zaplatila. Keďže si to chcela dať ako živnostníčka do nákladov, tak mi pripravila Príkaznú zmluvu, kde ona bola Príkazca a ja Príkazník. Predmetom zmluvy bolo vytvorenie stránky, povinnosťou príkazcu bolo poskytnúť mi odmenu. v zmluve sa uvádza aj termín do kedy musí byť dielo hotové a tiež že príkazník odvedie daň z príjmu z tejto odmeny. A to je všetko prakticky. Kamoška mi pomáha sem tam aj ako daňová poradkyňa a radí mi aj v iných oblastiach čo sa týka príjmov a podnikania. Na príkaznú zmluvu nepotrebuješ mať živnosť, vyhotovuje ju príkazca. Máš akurát povinnosť ju uviesť v nasledujúcom daňovom priznaní typ B, kde si FO-nepodnikateľ ale mal si aj iné príjmy. Ja som to tak spravila a všetko bolo ok. :) Prikladám aj link pre bližšie info o príkaznej zmluve, dúfam že pomôže ;) http://hnonline.sk/ekonomika/c1-40495080-prikazna-zmluva-zamestnanie-alebo-podnikanie
Llívia
26.08.10,08:06
Robila som niečo podobné, web stránku pre kamošku, ktorá mi za to zaplatila. Keďže si to chcela dať ako živnostníčka do nákladov, tak mi pripravila Príkaznú zmluvu, kde ona bola Príkazca a ja Príkazník. Predmetom zmluvy bolo vytvorenie stránky, povinnosťou príkazcu bolo poskytnúť mi odmenu. v zmluve sa uvádza aj termín do kedy musí byť dielo hotové a tiež že príkazník odvedie daň z príjmu z tejto odmeny. A to je všetko prakticky. Kamoška mi pomáha sem tam aj ako daňová poradkyňa a radí mi aj v iných oblastiach čo sa týka príjmov a podnikania. Na príkaznú zmluvu nepotrebuješ mať živnosť, vyhotovuje ju príkazca. Máš akurát povinnosť ju uviesť v nasledujúcom daňovom priznaní typ B, kde si FO-nepodnikateľ ale mal si aj iné príjmy. Ja som to tak spravila a všetko bolo ok. :) Prikladám aj link pre bližšie info o príkaznej zmluve, dúfam že pomôže ;) http://hnonline.sk/ekonomika/c1-40495080-prikazna-zmluva-zamestnanie-alebo-podnikanie

Ktorá zmluva je potom v(ý)hodnejšia - o dielo alebo príkazná? V mojej otázke ide o murárske práce, ktoré sa vykonajú v priebehu 1 mesiac. Firma poskytne všetok materiál a potrebné náradie, FO vykoná len prácu.
(Čo sa týka zdaňovania, ak by firma s FO uzatvorila na tieto práce príkaznú zmluvu, treba z odmeny strhnúť daň 19 % tak, ako je uvedené v odkaze na článok, t.j. že ide akoby o závislú činnosť, keďže všetky prostriedky dodá firma a FO vykoná prácu podľa pokynov FO?)
veronikasad
26.08.10,08:39
Lívia, ak sa jedná o murárske práce, ktoré budú trvať len jeden mesiac, zamestnajte murára na dohodu o vykonaní práce a máš problém vyriešený. Pretože ak sa niekto začne rýpať v príkaznej zmluve (závislá činnosť), nebude to len o zrazení dane, ale aj odvodoch. Môžeš dať murárovi podpísať vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov. Výška odmeny nie je limitovaná. (iba ak je samoplatitel, doplatí z rozdielu medzi vyplatenou odmenou a VZ samoplatitela zdr.poistenie = vznikne mu povinnosť podať RZZP).
M&D
21.09.10,18:49
Dobry den,
rada by som nadviazala na temu s otazkou, ci moze prekladatelska agentura uzavriet s prekladatelom "zmluvu o dielo" v pripade, ze prekladatel nema zivnostensky list (ide o FO nepodnikatela).
Dakujem,
Mirka.
Jana Motyčková
22.09.10,05:47
Môže uzatvoriť zmluvu o dielo aj s osobou, ktorá nemá živnostenský list.
Llívia
23.09.10,10:03
Firma chce uzatvoriť zmluvu o dielo s FO (dobrovoľne nezamestnaný, sám si platí zdravotné poistenie, nemá živnosť) na vykonanie murárskych prác (jednorazová záležitosť, práce budú vykonané počas jedného mesiaca). Skutočne sa musí táto FO aj bez živnosti registrovať na DÚ (ktorý §)?


Prácu možno vykonať na základe dohody o vykonaní práce.
Pokiaľ by bola práca vykonávaná na základe zmluvy o dielo, k tejto je už potrebné doložiť živnostenský list.

S FO firma nakoniec uzatvorila zmluvu o dielo. Dielo bolo dokončené a prebraté zo strany firmy.
Lenže nejde o jednorazovú záležitosť, ako som si myslela. Teraz chce firma dať tejto FO ďalšiu "prácu/zákazku". Je možné s FO (bez živnosti) uzatvoriť ďalšiu zmluvu o dielo? V inej téme tu na Porade bolo písané, že pri zmluve o dielu by mohlo ísť o nelegálne podnikanie zo strany FO (bez živnosti). Myslím si, že toto je problém FO, že firmu nemusí zaujímať, či FO má alebo nemá živnostenský list. Alebo by aj firma mohla mať z toho nejaký problém? (Pýtala som sa dotyčnej FO, prečo si nezaloží živnosť. Odpoveď: stálo by ho to viac, lebo takto platí na zdravotnom poistení iba nejakých 2.,.. EUR, ako živnostník by musel platiť minimálne 4.,.. EUR (sorry, presné sumy neviem.)
Ešte je možnosť, že by firma s ním uzatvorila na túto ďalšiu "akciu" dohodu o vykonaní práce.
Jana Motyčková
23.09.10,10:53
Pokiaľ ide o zdravotné poistenie, zmluvu o dielo by si dotyčný mal zdaniť v §6 a keď to tam zdaní, tak z toho zaplatí aj zdravotné poistenie. Takže ak je to vyššia suma, ZP bude musieť doplatiť, dokonca viac ako keby mal živnosť.
Llívia
23.09.10,11:37
On nevie, že z tej odmeny musí zaplatiť zdravotné poistenie, podať daňové a ešte ho aj "nabonuzujem" na DÚ. (Čakám na vhodnú dobu, kedy mu toto oznámim.)
mlisa
23.09.10,11:58
Ešte je možnosť, že by firma s ním uzatvorila na túto ďalšiu "akciu" dohodu o vykonaní práce.
zo strany firmy by bolo mozno vhodne upozornit aj na to, ze to ci budu prace vykonane podla zmluvy o dielo alebo na dohodu ovplyvni aj zodpovednost daneho murara za vykonanu pracu, pri zmluve o dielo zodpoveda za pripadne skody celym svojim majetkom, pri dohode len obmedzene v sulade s ust. 225 ZP. Takze mysliet aj na toto (ak je chlapik sikovny a skody nehrozia tak beriem spät:))
basha_V
08.01.13,12:55
dobrý deň poraďáci, chcem sa spýtať či je možné spraviť niečo takéto:
1. Firma A uzavrie s nemeckou firmou B zmluvu o sprostredkovaní služieb.
2. Firma A uzavrie zmluvu o dielo s človekom (ani živnosť ani zamestnanec)
3. Človek ide do nemecka vykonávať na týždeň montážne práce do firmy B.
4. Firma B vyplatí firme A sprostredkovanie služby????
5. Firma A vyplatí človeku peniaze na základe zmluvy o dielo.

je to takto legálne???
basha_V
11.01.13,13:01
nikto nič? :confused: