M3G
29.10.05,15:42
Keď moja firma faktúruje založenie spoločnosti s.r.o., s tým, že ja som platiteľ DPH, právnik mi vyhotovil daňový doklad bez DPH na moju firmu, kolky a overenia znejú takisto na moju firmu, ako mám vyúčtovať konečnú faktúru za založenie spoločnosti a poradenstvo?


kolky - oslobodené od DPH
notárske poplatky za spoločenskú zmluvu - oslobodené od DPH?
poradenské služby mojej spoločnosti - na to dávam DPH.

Je to správne?
DušanČ
29.10.05,14:06
Nie je to správne. Nie si povinný rozpisovať všetky druhy vzniknutých nákladov. K svojej službe za poradenstvo (podľa zmluvy alebo podľa cenníka) pripočítaš vedľajšie vynaložené náklady (kolky, notárske poplatky), z toho Ti vznikne základ dane, ktorý navýšiš o DPH
19 %. Súčet základ + DPH = fakturačná cena.
Jana Acsová
29.10.05,14:10
Nie je to správne. Nie si povinný rozpisovať všetky druhy vzniknutých nákladov. K svojej službe za poradenstvo (podľa zmluvy alebo podľa cenníka) pripočítaš vedľajšie vynaložené náklady (kolky, notárske poplatky), z toho Ti vznikne základ dane, ktorý navýšiš o DPH
19 %. Súčet základ + DPH = fakturačná cena.Nie celkom takhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Kolky boli vynaložené pre spoločnosť, ktorá sa zakladala. Boli použité na vybavenie ich živnostenského oprávnenia a zápisu do Obchodného registra. Ich výška vyplýva je pevne stanovená. Nie sú to výdavky toho, kto založenie vybavuje. Je to typická prechodná položka, ale pozor "nie oslobodené plnenie", ale plnenie "mimo DPH".
DušanČ
29.10.05,21:32
Nie celkom takhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Kolky boli vynaložené pre spoločnosť, ktorá sa zakladala. Boli použité na vybavenie ich živnostenského oprávnenia a zápisu do Obchodného registra. Ich výška vyplýva je pevne stanovená. Nie sú to výdavky toho, kto založenie vybavuje. Je to typická prechodná položka, ale pozor "nie oslobodené plnenie", ale plnenie "mimo DPH".
AVO, nachytala si ma na hruškách. Ono sa to bežne tak robí, ako som uviedol ja. Je to ten nešťastný § 22, ods. 3, však ? Ten sa po prvých dvoch odsekoch už poriadne neprečíta a potom sa stane nepresnosť, ako mne. Považoval som to za súvisiace náklady.
Aj keď na druhej strane autorka nášho zákona o DPH p. JUDr. Zuzíková v komentári k § 22 píše, že osobitne je možné zdaňovať iba taký náklad, ktorý tvorí samostatné poskytnutie služby, t.j. ak si ho objednávateľ objednal ako samostatné plnenie. Čiže, ak si zakladané s.r.o. objednala celý servis, vrátane nákupu kolkov, tak neviem.
Jana Acsová
30.10.05,06:50
Akokoľvek by to bolo, aj v prípade "full service", kolky nie sú nikdy výdavkom v mene a na účet poskytovateľa služieb, ale v mene a na účet klienta, v tomto prípade novovznikajúcej spoločnosti. Podľa môjho názoru je vynaloženie zákonných poplatkov vyplývajúce z osobitných predpisov výdavkom toho, kto je povinný poplatok uhradiť. Firma, ktorá poskytuje služby spojené so založením spoločnosti nie je povinná hradiť kolky. Tie je povinná vždy hradiť osoba, ktorej sa zákonné úkony týkajú. Že sa to vzájomne prelína, je fakt a preto máme "prechodné položky"http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
M3G
30.10.05,15:04
Stále som si nie istý, čo mám robiť.
Nemám to teda urobiť ako napr. poštovné vo faktúre? Na poštovné vo faktúre sa dáva DPH, to mi je jasné. Ale čo s kolkami?
Predpokladám ešte, že služby od právniky musím zdaňovať DPHčkou.
Jana Acsová
30.10.05,15:14
Stále som si nie istý, čo mám robiť.
Nemám to teda urobiť ako napr. poštovné vo faktúre? Na poštovné vo faktúre sa dáva DPH, to mi je jasné. Ale čo s kolkami?
Predpokladám ešte, že služby od právniky musím zdaňovať DPHčkou. Základom dane, je to, čo požadujete od odberateľa služby okrem prechodných položiek, v tomto prípade kolkov. Ak predpokladáme, že si klient u Vás službu objednal a vy ste pre neho vybavili všetko týkajúce sa živnostenského oprávnenia a registrácie na obchodnom súde fakturácia by bola nasledovná:

1) celková dohodnutá cena bez dane vrátane kolkov 30000,00
2) z toho kolky napr. 11000,00

Základ dane: 19000,00
DPH: 3610,00
Kolky (prechodné položky) t.j. výdavky v mene a na účet klienta 11000,00 Sk mimo DPH.
Paula
30.10.05,15:41
1) celková dohodnutá cena bez dane vrátane kolkov 30000,00
2) z toho kolky napr. 11000,00

Základ dane: 19000,00
DPH: 3610,00
Kolky (prechodné položky) t.j. výdavky v mene a na účet klienta 11000,00 Sk mimo DPH.V tomto štádiu debaty ma to začína veľmi zaujímať a priznávam, pojem prechodných položiek je pre mňa nová vec. Ako mám účtovať v JÚ SZČO-advokát-neplatca, ak klient zaplatí za službu sumu vrátane kolkov (advokát nevystavuje faktúru, službu poskytuje na základe zmluvy o zastupovaní), ktoré advokát zakúpi a priloží ich k žiadosti, k odvolaniu,atp.? Sú kolky v takomto prípade výdavkom OZD pre advokáta? Majú byť predpokladané výdavky advokáta ošetrené už v zmluve o zastupovaní?
Jana Acsová
30.10.05,16:23
V tomto štádiu debaty ma to začína veľmi zaujímať a priznávam, pojem prechodných položiek je pre mňa nová vec. Ako mám účtovať v JÚ SZČO-advokát-neplatca, ak klient zaplatí za službu sumu vrátane kolkov (advokát nevystavuje faktúru, službu poskytuje na základe zmluvy o zastupovaní), ktoré advokát zakúpi a priloží ich k žiadosti, k odvolaniu,atp.? Sú kolky v takomto prípade výdavkom OZD pre advokáta? Majú byť predpokladané výdavky advokáta ošetrené už v zmluve o zastupovaní?Aj v tomto prípade je to podľa môjho názoru prechodná položka. Ak sa k žiadosti musí vynaložiť výdavok v mene a na účet klienta, je to vždy prechodná položka. Keď to teda berieme z pohľadu "povinnej" osoby, advokát nie je povinnou osobou a teda to nie je výdavok súvisiaci s dosahovaním jeho príjmov. Mám však za to, že v prípade jednoduchého účtovníctva nebude postup príliš rozporovaný ani v prípade, že je účtovaný do príjmov a výdavkov ovplyvňujúcich základ dane. Ale z môjho pohľadu sa mi javí správne účtovať o kolkoch nedaňovo. V podvojnom účtovníctve jednoznačne zastávam názor účtovať v účtovej triede 3 - zúčtovacie vzťahy (najčastejšie 378).
Jana Acsová
30.10.05,16:33
Majú byť predpokladané výdavky advokáta ošetrené už v zmluve o zastupovaní?V tomto neviem presne, čo máš na mysli. Výdavky na kolky však podľa môjho názoru nebudú výdavkom advokáta, aj keby boli v zmluve obsiahnuté (brala by som to len iformatívne, aby klient vedel, čo je jeho výdavkom a čo je služba). Sama uvádzaš, že ich dáva na žiadosti písané v mene klienta. Čiže povinnou osobou je klient a sú to výdavky klienta.
pyton
30.10.05,16:34
Paula, k "prechodným položkám" ohľadne DPH pozri toto:
http://www.porada.sk/showthread-t_9006.html
M3G
30.10.05,19:08
Aj v tomto prípade je to podľa môjho názoru prechodná položka. Ak sa k žiadosti musí vynaložiť výdavok v mene a na účet klienta, je to vždy prechodná položka. Keď to teda berieme z pohľadu "povinnej" osoby, advokát nie je povinnou osobou a teda to nie je výdavok súvisiaci s dosahovaním jeho príjmov. Mám však za to, že v prípade jednoduchého účtovníctva nebude postup príliš rozporovaný ani v prípade, že je účtovaný do príjmov a výdavkov ovplyvňujúcich základ dane. Ale z môjho pohľadu sa mi javí správne účtovať o kolkoch nedaňovo. V podvojnom účtovníctve jednoznačne zastávam názor účtovať v účtovej triede 3 - zúčtovacie vzťahy (najčastejšie 378).Ja súhlasím. Skúsim si to však tento týždeň overiť u audítorky, aby sme mali 99.99 % istotu, potom sa sem ozvem.
Momentálne som sa snažil vyriešiť ešte pod akým predmetom činnosti(týka sa živnostenského oprávnenia) faktúrovať služby súvisiace so založením spoločnosti.
Ja som zatiaľ vymyslel iba poradenské služby, nič iné ma nenapadá:

Faktúrujeme Vám založenie spoločnosti-poradenské služby 50.000.
z toho základ dane 21848,70 + dph 4151,30 = 26000
mimo dph 1000(kolok)+10000(kolok)+13000(právnik) = 24.000
kópiu kolkov a PPD od právnika priložiť k faktúre.

Ide mi o to, aby to nebolo neoprávnené podnikanie.
Jana Acsová
31.10.05,07:09
Ja som zatiaľ vymyslel iba poradenské služby, nič iné ma nenapadá:
Faktúrujeme Vám založenie spoločnosti-poradenské služby 50.000.
z toho základ dane 21848,70 + dph 4151,30 = 26000
mimo dph 1000(kolok)+10000(kolok)+13000(právnik) = 24.000
kópiu kolkov a PPD od právnika priložiť k faktúre.
Ide mi o to, aby to nebolo neoprávnené podnikanie.Vidím tam aj služby právnika, t.j. vy ste vlastne obstarali vybavenie formalít pri zápise spoločnosti.
1) služby právnika podľa môjho názoru nie sú prechodnou položkou. Jedná sa o právne služby? Ak áno, vchádza jeho služba do základu dane pre klienta.
2) ak ste obstarali službu, možno hovoriť o sprostredkovaní.

Fakturácia:
Fakturujeme Vám obstaranie služieb spojených so založením spoločnosti a poradenstvo s tým spojené nasledovne: ... a následne rozpis položiek faktúry.
V predmete činnosti je potrebné mať sprostredkovanie služieb a dotknuté poradenstvo.
Manilla
03.08.06,08:29
Chcem sa opýtať, fakturujem službu- zmena s.r.o., kolky ktoré sme nakúpili pre klienta- mam PPD, ktoré majú znieť na meno našej firmy alebo klienta, ktorému danú zmenu vykonávame? teda, ak mu chcem refakturovať tie kolky, PPD má zniet na aké meno?
Zoltán Kovács
03.08.06,09:51
Chcem sa opýtať, fakturujem službu- zmena s.r.o., kolky ktoré sme nakúpili pre klienta- mam PPD, ktoré majú znieť na meno našej firmy alebo klienta, ktorému danú zmenu vykonávame? teda, ak mu chcem refakturovať tie kolky, PPD má zniet na aké meno?

Ak chceš refaktúrovať výdavok, resp. náklad na nákup kolkov klientovi potom PPD od predajcu kolkov má znieť na tvoje meno. Ak by to znelo na meno tvojho klienta potom to nie je tvoj náklad ale jeho.
Jana Acsová
03.08.06,14:09
Chcem sa opýtať, fakturujem službu- zmena s.r.o., kolky ktoré sme nakúpili pre klienta- mam PPD, ktoré majú znieť na meno našej firmy alebo klienta, ktorému danú zmenu vykonávame? teda, ak mu chcem refakturovať tie kolky, PPD má zniet na aké meno?Neviem čo máte na mysli PPD. Ale VPD (výdavkový pokladničný doklad) vystavíte vo svojom mene, ak ste predmetný výdavok vynaložili v mene a na účet svojho klienta. Predpokladám, že kolky ste nepoužili na vlastné účely a teda nemôžete dokladovať ich "nalepenie" na Vašej dokumentácii, ale budú na žiadostiach, návrhoch, výpisoch atď., kde bude žiadateľom, navrhovateľom atď. klient, teda spoločnosť, ktorej ste zmeny vybavovali.
Je potrebné rozlišovať medzi účtovným dokladom a dokladom pre účely DPH. To, že predmetný výdavok, ktorý dočasne kryjete zo svojich prostriedkov (možno ani nie ak ste prijali zálohu) je prechodnou položkou pre účely DPH možno zjednodušene ilustrovať na príklade, ktorý uvádzam. Kolok nie je nalepený na Vašej dokumentácii, ale dokumentácii klienta.
Ostatné je vecou zaúčtovania, čo je internou záležitosťou účtovnej jednotky.
Jana Acsová
03.08.06,14:12
To, či je to náklad nezáleží iba od toho, na koho doklad znie. Záleží od dohodnutých podmienok a interných postupov účtovnej jednotky.

Len pre zjedodušenie, spôsoby účtovania môžu byť "aspoň" .-) dva:
- mám náklad x mám výnos,
- nemám náklad x nemám výnos.
Natka
09.08.06,10:15
To, či je to náklad nezáleží iba od toho, na koho doklad znie. Záleží od dohodnutých podmienok a interných postupov účtovnej jednotky.

Len pre zjedodušenie, spôsoby účtovania môžu byť "aspoň" .-) dva:
- mám náklad x mám výnos,
- nemám náklad x nemám výnos.Ja tiež, keď vynaložím nejaké výdavky pre nejakú spoločnosť (notárske poplatky, kolky atď), ktorá si objednala u nás službu-založenie spoločnosti, tak účtujem ako o nákladoch, uplatňujem si DPH z notárskych poplatkov (z kolkov samozrejme nie) a keď refaktúrujem tej spoločnosti, ktorú sme zakladali, tak účtujem o výnosoch, odvádzam DPH. Prechodné položky nepoužívam v takýchto prípadoch. Je to správne?
Jana Acsová
10.08.06,06:10
Ja tiež, keď vynaložím nejaké výdavky pre nejakú spoločnosť (notárske poplatky, kolky atď), ktorá si objednala u nás službu-založenie spoločnosti, tak účtujem ako o nákladoch, uplatňujem si DPH z notárskych poplatkov (z kolkov samozrejme nie) a keď refaktúrujem tej spoločnosti, ktorú sme zakladali, tak účtujem o výnosoch, odvádzam DPH. Prechodné položky nepoužívam v takýchto prípadoch. Je to správne?Záleží na tom, ako je doklad vystavený. Uplatniť právo na odpočítanie dane môžete v prípade, že doklad znie na Vás ako platiteľa dane a daň je iným platiteľom voči Vám uplatnená a vznik daňovej povinnosti sa viaže k Vašej činnosti. Samozrejme doklad musí mať náležitosti faktúry. A prechodné položky v prípade kolkov by ste používať mali ... v prípade, že sú predmetom fakturácie a netýkajú sa Vašej činnosti, ale činnosti klienta.
Natka
10.08.06,06:54
Záleží na tom, ako je doklad vystavený. Uplatniť právo na odpočítanie dane môžete v prípade, že doklad znie na Vás ako platiteľa dane a daň je iným platiteľom voči Vám uplatnená a vznik daňovej povinnosti sa viaže k Vašej činnosti. Samozrejme doklad musí mať náležitosti faktúry. A prechodné položky v prípade kolkov by ste používať mali ... v prípade, že sú predmetom fakturácie a netýkajú sa Vašej činnosti, ale činnosti klienta.Bločky z registr.pokladne nie sú vystavené na nikoho, ja len keď refaktúrujem, tak priložím kópie bločkov a faktúry, napr. za súdny preklad, alebo overenie listín, či podpisov sú vystavované vždy na našu firmu, ale tie kolky - je to veľká chyba, keď účtujem o nich ako o nákladoch a výnosoch ako pri notárskych poplatkoch, kde si uplatňujem DPH a samozrejme aj odvediem?Robím to už tak jeden a pol roka, treba to opraviť aj za minulý rok?
Jana Acsová
10.08.06,07:05
Bločky z registr.pokladne nie sú vystavené na nikoho, ja len keď refaktúrujem, tak priložím kópie bločkov a faktúry, napr. za súdny preklad, alebo overenie listín, či podpisov sú vystavované vždy na našu firmu, ale tie kolky - je to veľká chyba, keď účtujem o nich ako o nákladoch a výnosoch ako pri notárskych poplatkoch, kde si uplatňujem DPH a samozrejme aj odvediem?Robím to už tak jeden a pol roka, treba to opraviť aj za minulý rok?Nie je to chyba. Upravte si interné postupy smernicou, aby ste si obhájili Váš postup. Pojem prechodná položka vychádza zo zákona o DPH a pojem náklad a výnos vychádza z účtovných predpisov. Pre účely DPH musíte mať na zreteli, či výdavok o ktorom účtujete súvisí s Vašou podnikateľskou činnosťou a týka sa Vašich zdaňovaných obchodov.
Používate pojem refakturácia. Ja by som sa takto na to nepozerala. Klient si u Vás objedná službu založenia spoločnosti. Vy mu vybavíte všetky formality a máte s tým samozrejme aj výlohy. Neznamená to však, že ich refakturujete. Vy fakturujete svoju službu. Cenotvorba je na Vás.
Natka
10.08.06,12:29
Nie je to chyba. Upravte si interné postupy smernicou, aby ste si obhájili Váš postup. Pojem prechodná položka vychádza zo zákona o DPH a pojem náklad a výnos vychádza z účtovných predpisov. Pre účely DPH musíte mať na zreteli, či výdavok o ktorom účtujete súvisí s Vašou podnikateľskou činnosťou a týka sa Vašich zdaňovaných obchodov.
Používate pojem refakturácia. Ja by som sa takto na to nepozerala. Klient si u Vás objedná službu založenia spoločnosti. Vy mu vybavíte všetky formality a máte s tým samozrejme aj výlohy. Neznamená to však, že ich refakturujete. Vy fakturujete svoju službu. Cenotvorba je na Vás.Nesprávne som sa vyjadrila v predošlom príspevku. Áno, ja po vynaložení všetkých našich výdavkov refaktúrujem a následne na to vystavujem novú faktúru za poskytnutie právnych služieb pri zakladaní spoločnosti.
Mirkaska
03.04.07,14:25
K prechodným položkám u advokátov:
Myslela som si, že je mi všetko jasné, ale prišlo na lámanie chleba a zistila som, že nie.

Začala som účtovať jedného advokáta, ktorý sa stal platiteľom DPH 1.3.2007.
V mene klientov platí v sporových konaniach (návrhy na exekúciu) výdavky za kolky a overovačky (napr. súdneho rozhodnutia). Kolky nakupuje bez DPH, platby za overovanie sú s DPH.
Teraz ich ideme refakturovať (fakturovať) objednávateľovi služby, aby nám tieto výdavky zaplatil. V návrhu na vykonanie exekúcie sa dajú vymáhať na jeho účet.
V rôznych príspevkoch na Porade ohľadom prechodných položiek sa uvádza, že kolky sú jednoznačne prechodné p. a nevstupujú do základu pre DPH advokáta a nie sú ani jeho nákladom. Účtuje o tomto výdavku ako o pohľadávke. Z hľadiska charakteru výdavku je takým istým výdavkom v mene a na účet klienta aj výdavok za overovanie. Je teda aj prechodnou položkou. Advokát nemá nárok na odpočet a nie je to súčasťou základu pre DPH.
Pre úplnosť dodám, že na dokladoch nie je uvedené meno klienta, sú to doklady z ERP alebo potvrdenia z Pošty.

Príklad:
kolky 500,-
overovanie 100,- + 19,- DPH, spolu 119,-

Refakturujem výdavky: 500 + 119,- (vrátane DPH), spolu 619,- Sk

Nestráca klient nárok na odpočet DPH?

K faktúre mu priložím kópie dokladov a ja si nechám originál alebo naopak?

Ďakujem dobrým ľuďom za odpoveď. :)
Mirkaska
04.04.07,05:24
Posúvam.....
liba2
04.04.07,11:15
Klikni sem:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=339960&postcount=3

Je tam pekne vysvetlený princíp. Záleží asi na tom, ako máte urobenú zmluvu s klientom.
Mirkaska
04.04.07,13:11
Klikni sem:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=339960&postcount=3

Je tam pekne vysvetlený princíp. Záleží asi na tom, ako máte urobenú zmluvu s klientom.

Ďakujem za link, toto usmernenie DRSR poznám, aj princípu rozumiem, moja otázka skôr bola o tom, že ak kolky a overovačky sú vynaložené v mene a na účet klienta (teda prechodné položky, pri ktorých nemám nárok na odpočet a refakturujem ich vrátane DPH), či klient bude mať nárok na odpočet z overovačiek, keď mu k faktúre priložím iba kópiu dokladu. Alebo či sa nárok na odpočet stratí.

V jednej účtovnej spoločnosti prikladajú k refakturovačkám originály dokladov - prechodných položiek, a klientovi nechávajú iba kópie. Neviem, čo je správne a ako sa to má robiť.
Môžem si ja zaúčtovať výdavok z pokladne na základe kópie dokladu, ak originál zašlem klientovi s faktúrou?

Vďaka.
liba2
04.04.07,14:45
Mirka, doklady ktoré sa považujú za prechodné položky, nevchádzajú do tvojho účtovníctva ani do nákladov ani do výnosov, cez tvoje účtovníctvo len "prejdú". Originály týchto dokladov patria tomu, v mene koho a na účet ktorého si konala. Pri prechodných položkách svojou faktúrou len vyjadruješ požiadavku, aby ti zaplatili za výdavky, ktoré si v ich mene mala. Za týmto účelom ti úplne stačia kópie dokladov (len aby zostala informácia o aké doklady išlo). Všetko účtuješ na 3-kovom účte. Takže DÚ sa z tohto pohľadu nebude týmito dokladmi zaoberať.
Poznámka k pokl. dokladom: originál aj kópia PPD sú rovnocenné.
Mirkaska
05.04.07,05:53
Ďakujem Liba, veľmi pekne. A prajem peknu Veľkú noc. :)
liba2
05.04.07,13:14
Ďakujem Liba, veľmi pekne. A prajem peknu Veľkú noc. :)
mimotemy
Mirka, aj ja ti prajem pekné sviatky.
Erika-ežka
14.03.12,09:01
Ahojte,
už prešla "nejaká" doba od posledného príspevku a nič iné som ohľadom DPH a fakturácie za zakladanie spoločností nenašla, tak by som sa potrebovala uistiť, či to ešte v "prevažnej miere" platí čo sa tu rozoberalo.
Konateľ a zároveň spoločník má ZEP na meno (t.z. na svoje RČ). V mene svojej firmy uhrádza cez net poplatky, kolky. Potom klientovi, ktorému zakladá sro vystaví fa (je potrebná aj nejaká zmluva ?).
Kolky sú oslobodené od DPH § 40 zákona + poplatky za založenie sro = zdaniteľné plnenie.
Je to tak správne?