Bajcip
08.07.10,22:49
Dobrý deň :)
Pred týždňom mi zistili veľmi silnú alergiu na kravské mlieko, takže musím zmeniť svoj jedálniček od základov. Chcela by som sa spýtať niekoho, s takou istou diagnózou, aby mi poradil, aké výrobky môžem - keksy a podobne. Mlieko a mleične jogurty som vyradila úplne.
Mlieko som nahradila sójovým. Len by ma zaujímali tie sladkosti :(
Vopred veľmi pekne ďakujem :)
arizona
09.07.10,05:49
bettylou
09.07.10,11:54
čítať zloženie každého keksu - to sú tie maličičké písmenká väčšinou schované vo zvare obalu, ten prevrátiš a čítaš.
tina1
09.07.10,20:23
čítať zloženie každého keksu - to sú tie maličičké písmenká väčšinou schované vo zvare obalu, ten prevrátiš a čítaš.
Suhlasim, citat.
Pre ulahcenie, zo zakona vyrobca musi uvadzat vsetky alergeny uz slovom. Nemoze sa schovavat pod E.... Posledna veta zlozenia konci : vyrobok moze obsahovat stopy arasidov, lepku .........
JaDo
09.07.10,21:11
V predajňach so zdravou výživou sú bežne k dostaniu keksy, sladkosti, ktoré neobsahujú mlieko, cukor, lepok...............
bettylou
10.07.10,04:16
Suhlasim, citat.
Pre ulahcenie, zo zakona vyrobca musi uvadzat vsetky alergeny uz slovom. Nemoze sa schovavat pod E.... Posledna veta zlozenia konci : vyrobok moze obsahovat stopy arasidov, lepku .........

co je este horsie, lebo e sme uz vedeli, ale teraz si tam davaju vselijake krycie nazvy
damati
11.07.10,03:16
Ahoj,
ja sa trápim s poriadnou alergiou na kravské mlieko - bielkovinu kravského mlieka. Máš alergiu na kravské mlieko alebo intoleranciu laktózy? Tieto dva pojmy totiž neraz zamieňajú aj lekári.
Daj vediet, potom ti poviem viac.
Bajcip
11.07.10,17:40
No mne len volala doktorka z TN ze mam okamzite prestat pit mlieko a jest mliecne vyrobky :( 14.7. idem k nej a tam mi ma vsetko povedat, tak ti dam vediet :)
damati
12.07.10,04:31
No mne len volala doktorka z TN ze mam okamzite prestat pit mlieko a jest mliecne vyrobky :( 14.7. idem k nej a tam mi ma vsetko povedat, tak ti dam vediet :)
ok, potom to preberieme
Zdenka175
12.07.10,14:03
Ahoj,
ja sa trápim s poriadnou alergiou na kravské mlieko - bielkovinu kravského mlieka. Máš alergiu na kravské mlieko alebo intoleranciu laktózy? Tieto dva pojmy totiž neraz zamieňajú aj lekári.
Daj vediet, potom ti poviem viac.
Mňa by to zaujímalo. Manžel drží bezlepkovú a má aj zákaz mliečných výrobkov. Nemá alergiu ale intoleranciu. Mne alergologička povedala, že intoleranciu má každý kto je mliečné výrobky. :eek: Že na alergiu na mlieko si robia testy len alergologické ambulancie a nie gastro....Tak ja neviem.
tina1
12.07.10,14:12
Mňa by to zaujímalo. Manžel drží bezlepkovú a má aj zákaz mliečných výrobkov. Nemá alergiu ale intoleranciu. Mne alergologička povedala, že intoleranciu má každý kto je mliečné výrobky. :eek: Že na alergiu na mlieko si robia testy len alergologické ambulancie a nie gastro....Tak ja neviem.

Moze si to odsledovat aj sam ci ma problem pri vypiti sladkeho mlieka/krce, hnacka, nafukovanie/
mamka Danka
20.07.10,07:12
Intolerancia laktózy a alergia na bielkovinu mliečnu sú dva úplne odlišné problémy s mliekom. Na nete je veľa odborných článkov. Alergia sa veľmi ťažko a zdĺhavo určuje. Intolerancia sa zistí gastro vyšetrením tenkého čreva. Jedná sa o nízky počet enzýmu na trávenie mliečneho cukru a to spôsobuje hnačky a kŕče. Tento problém mám aj ja. Nemôžem mlieko v nespracovanej forme. Ale môžem Ementál a tvrdé syry, kefír, jogurty, brindzu skrátka kyslé mlieko, kde je už laktóza rozložená. Inak v lekárni je dostať v tabletkovej forme enzým laktáza (Laktazan) Dám si dve tablety a môžem zjesť aj mliečnu polievku, omáčku, vypiť mlieko a nepreženie ma. Inak to je pri alergii na bielkovinu mliečnu, v tedy sa treba vyhýbať nie len mlieku a mliečnym výrobkom, ale aj vaječnému bielku a výrobkom, ktoré obsahuje.Alergia sa zväčša prejavuje už v detstve. V dospelosti sa omnoho častejšie vyskytuje intolerancia. :)
ondrejvla
20.07.10,16:42
Táto choroba sa vyskytla aj u nás, tiež som musela začať variť bezlepkovú diétu, dokonca som podľa receptu z tejto stránky upiekla koláčik, ale - lekárka zavolala zaťovi, že nesmie ani mlieko, ani vajcia a tým som dopiekla:eek: Dnes som mu síce piekla čučoriedkový koláč, ale cesto bez žĺtok a bez masla bolo také nijaké, kvások som robila zo sójového mlieka, mrveničku z Ramy a cukru s múkou. Veľmi zle sa mi pracuje s touto múkou, mám pocit, že pečiem z prášku na pranie:cool: . Kto viete poradiť recepty bez vajec, masla a mlieka, prosím poraďte, lebo moja fantázia začína pokuľhávať. Radšej piecť a variť pre diabetikov ako pre celiatikov...
mamka Danka
21.07.10,07:20
Tak čo si 14.7. u lekárky zistila?
Je to alergia alebo intolerancia?
Aké vyšetrenia ti robili?
Stina
21.07.10,07:32
Táto choroba sa vyskytla aj u nás, tiež som musela začať variť bezlepkovú diétu, dokonca som podľa receptu z tejto stránky upiekla koláčik, ale - lekárka zavolala zaťovi, že nesmie ani mlieko, ani vajcia a tým som dopiekla:eek: Dnes som mu síce piekla čučoriedkový koláč, ale cesto bez žĺtok a bez masla bolo také nijaké, kvások som robila zo sójového mlieka, mrveničku z Ramy a cukru s múkou. Veľmi zle sa mi pracuje s touto múkou, mám pocit, že pečiem z prášku na pranie:cool: . Kto viete poradiť recepty bez vajec, masla a mlieka, prosím poraďte, lebo moja fantázia začína pokuľhávať. Radšej piecť a variť pre diabetikov ako pre celiatikov...

snáď ti pomôže :
http://www.couvarit.sk/bezlepkove-recepty.phtml?id5=4767
http://recepty.celiakia.sk/tajomstva-pecenia-a-varenia-bezlepkovych-jedal/tipy-triky-pre-bezlepkove-va.html
http://recepty.celiakia.sk/index.php?option=com_garyscookbook&Itemid=26&func=special&sorting=lastadd
http://www.labuznik.com/rec_cats.php?ParentID=240
http://www.pohoda.weblahko.sk/Bezlepkove-recepty.html
m.hladka
21.07.10,07:35
Intolerancia laktózy a alergia na bielkovinu mliečnu sú dva úplne odlišné problémy s mliekom. Na nete je veľa odborných článkov. Alergia sa veľmi ťažko a zdĺhavo určuje. Intolerancia sa zistí gastro vyšetrením tenkého čreva. Jedná sa o nízky počet enzýmu na trávenie mliečneho cukru a to spôsobuje hnačky a kŕče. Tento problém mám aj ja. Nemôžem mlieko v nespracovanej forme. Ale môžem Ementál a tvrdé syry, kefír, jogurty, bryndzu skrátka kyslé mlieko, kde je už laktóza rozložená. Inak v lekárni je dostať v tabletkovej forme enzým laktáza (Laktazan) Dám si dve tablety a môžem zjesť aj mliečnu polievku, omáčku, vypiť mlieko a nepreženie ma. Inak to je pri alergii na bielkovinu mliečnu, v tedy sa treba vyhýbať nie len mlieku a mliečnym výrobkom, ale aj vaječnému bielku a výrobkom, ktoré obsahuje.Alergia sa zväčša prejavuje už v detstve. V dospelosti sa omnoho častejšie vyskytuje intolerancia. :)

S takou alergiou na mlieko na dva krížiky sa narodila aj moja dcéra, zisťujú to z krvi (meria sa to až na krížiky a najviac je štyri).
Bol to veľký problém, kým lekári zistili po mesiaci o čo ide. Pravidelne do dvoch rokov bola sledovana na gastroporadni, kedy z toho postupne vyšla.
Nemohla som ju kojiť a vyrástala vlastne na sójovom mlieku s mrkvovým odvarom, ktorého som postupne dávku zmenšovala a dávku sójoveho mlieka zvyšovala. Lekári doporučovali aj kozie mlieko.
To znamená, že vôbec žiadne mliečne výrobky nemohla jesť (mlieko, syry, jogurty, maslo, čokolády), pretože ako náhle zjedla napr. len pol malej lyžičky jogurtu, o 2-3 hodiny šlo všetko z nej von. Do dvoch rokov nepoznala žiadne sladkosti, keksiky, čokoládu, cukríky, okrem pyškotiek. Čaj sme jej sladili glukózou, ktorú sme kupovali v lekárni.
Dnes už môže jesť všetko, ale dlho k bielemu jedlu nemala vzťah, pretože jej to pripomínalo nepríjemné časy, keď to šlo z nej von z hora aj z dola.
Takže všetkým s týmto problémom prajem veľkú trpezlivosť.
ondrejvla
21.07.10,11:50
Zdenka175
21.07.10,11:55
Pozrela som tieto stránky, všade sú recepty s vajíčkami, maslom a mliekom. Privítala by som, ak má niekto tieto recepty odskúšané, keby ich sem prilepil.
Ďakujem vopred.
Aspôň, že môj manžel si nepotrpí na pečení. Miesto masla si natiera veto , perlu - neobsahujú laktozu.
korela
21.07.10,12:20
Máte niekto skúsenosti s výrobou domáceho sójového mlieka s týmto prístrojom?
http://www.sojamat.sk/
Zdenka175
22.07.10,04:21
Toto je recept na burizonové guľky neobsahuje lepok ani mlieko:
300 g práškového cukru, 3 vajcia, 250 g palmarín, 40 g hrozienok, 50 g posekaných orechov, 2 PL kakaa, košičky, biele burizony.
Vajcia s cukrom miešame v hrnci nad parou, pridáme palmarín , spolu miešame cca 30 minút. Odstavíme a ešte do teplej zmesi pridať posekané hrozienka, orechy, kakao a 3/4 burizonov. Necháme ochladiť asi 1,5 - 2 hod. Pomocou ČL nabierame hrudky, ktoré obalíme vo zvyšných burizonoch a ukladáme do košíčkov. No ak pracujete s nie dosť chladnou hmotou, potom je potrebné dať viac burizonov. Obyčajne potrebujem 3 balenia. Ak chceme mať viac guliek dáme do hmoty viac burizonov. Minule som skúšala aj kakao vynechať a zdalo sa mi to chutnejšie:D:D Recept je možné si prispôsobiť , podľa svojho uváženia.:)
GABAZ
22.07.10,04:44
Môj syn má celiakiu a na začiatku bezlepkovej diéty mal problém aj s intoleranciou laktózy, takže nám odporučili aj bezmliečnu diétu na pol roka. Okrem toho má diagnostikované aj ďalšie potravinové alergie, takže som veľa hľadala na internete, ale našla som toho k potravinovým alergiám málo. Najucelenejšie informácie som našla na tejto stránke :

http://www.potravinova-alergie.info/

Čo sa týka nahrádzania kravského mlieka sójovým, z vlastnej skúsenosti odporúčam opatrnosť. Syn počas obdobia bezmliečnej diéty jedol veľmi veľa sójových výrobkov. Keď mu robili testy na potravinové alergie po roku, pribudla mu aj alergia na sóju. Čo sa týka kozieho mlieka, hlavne u detí treba tiež veľkú opatrnosť, nakoľko jeho zloženie sa dosť líši od kravského mlieka a tiež hrozí vznik alergie.

My sme mali to šťastie, že v synovom prípade sa jednalo len o laktózovú intoleranciu spôsobenú poškodením tenkého čreva pred diagnostikovaním celiakie. Po nasadení bezlepkovej a bezmliečnej diéty sa stav upravil a momentálne je už len na bezlepkovej diéte a plus sa snažíme vylučovať potravinové alergény. (ide o potravinové alergény, ktoré súvisia s jeho alergiou na pele, trávy - skrížené potravinovo-peľové alergie)
mamka Danka
28.07.10,11:11
V obchode je dostať aj upravené mlieko bez laktózy. V Bio- potravinách, ale aj v Bile, či Tesco. Doma si z neho môžete spraviť jogurt, alebo kefír. Skúste prípadne kozie mlieko a výrobky z neho. Môj známi má alergiu na bielkovinu kravského mlieka, ale kozie mu problém nerobí. Syry z kozieho mlieka je dostať bežne, len aby boli naozaj z kozieho a nie ako tá toľko diskutovaná bryndza, ktorú pančujú s kravským mliekom. Najistejšia je kúpa od chovateľa.
taiko
31.07.10,18:50
Zdravime,
Moja zena ma podobny problem ako ty. Je vsak aj intolerantna na laktozu aj alergicka na mliecne proteiny, takze myslim, ze mozem trosku poradit.
Treba si v prvom rade uvedomit, ci sa jedna o alergiu , alebo intoleranciu a na ake zlozky mlieka si citliva. Ak mas intoleranciu na laktozu, tak to bude trosku jednoduchsie, ale ak si alergicka na mliecne proteiny, bude si vyzadovat viac "roboty" najst veci, ktore Ti nebudu robit problem. V kazdom pripade by bolo dobre dokladne pozerat etikety vyrobkov, ktore kupujes. Mlieko, ci jeho rozne zlozky sa totiz vyskytuje na miestach, kde by ich nikto necakal, napriklad aj v sunke. Co sa tyka tej intolerancie na laktozu, uz su k dispozicii bezlaktozove vyrobky. (napr Minus-L), taktiez sa hovori, ze stare vyzrete syry, ci zakysane produkty laktozu neobsahuju vobec, alebo len velmi malu cast. Mozes uzivat aj proteiny, ktore ti laktozu pomozu stravit. Ak si vsak alergicka na mliecne proteiny, tak sa budes musiet mlieku a vsetkemu, co k mlieku len pricuchlo, vyhnut uplne. Tu tiez netreba zufat, lebo to nie je az take zlozite ako to vyzera. Uz su tiez k dispoziicii rozne nahrady na baze obilnin. Len si na ne bude treba zvyknut. Moja zena si uz svoju cestu nasla a ide to celkom v pohode. Co sa soje tyka, tam by som bol opatrny, lebo soja he vraj tiez alergenom. Skus aj ine nahrady ako ovsene, spaldove, ci ryzove mlieko. Najhorsie je, ked nieco vynechas a zacnes to masivne nahradzat niecim iny. To je najlepsia cesta si na tu nahradu vypestovat alergiu, ci intoleranciu. Co sa tych keksov tyka, obavam sa ze vacsina z nich laktozu, mlieko, ci jeho zlozky obsahuje, takze opatrne. Ak potrebujes nejake info tak posli spravu.
calawen
31.07.10,19:10
Táto choroba sa vyskytla aj u nás, tiež som musela začať variť bezlepkovú diétu, dokonca som podľa receptu z tejto stránky upiekla koláčik, ale - lekárka zavolala zaťovi, že nesmie ani mlieko, ani vajcia a tým som dopiekla:eek: Dnes som mu síce piekla čučoriedkový koláč, ale cesto bez žĺtok a bez masla bolo také nijaké, kvások som robila zo sójového mlieka, mrveničku z Ramy a cukru s múkou. Veľmi zle sa mi pracuje s touto múkou, mám pocit, že pečiem z prášku na pranie:cool: . Kto viete poradiť recepty bez vajec, masla a mlieka, prosím poraďte, lebo moja fantázia začína pokuľhávať. Radšej piecť a variť pre diabetikov ako pre celiatikov...

http://recepty.rodinka.sk/ recepty pre celiatikov a bezmliečnych majú priamo v názve napísané "bez lepku, mlieka a sóje", napr. http://recepty.rodinka.sk/recept.ltc?ID=18087&k=10

ďalej, bezlepkové obilniny sú amaranth, ryža, kukurica, sója, pšeno - teda proso a pohánka. Múky z týchto obilnín sa dajú zohnať aj priamo z mlyna (www.mlyn-zrno.sk - je to jediný, kde som našla široký výber múk a za dobrú cenu), na sladké sú dobré amarantová, ryžová a pšenová múka, na slané skôr pohánka a kukurica, sójovú som ešte neskúšala...
korela
31.07.10,19:13
Zdravime,
Moja zena ma podobny problem ako ty. Je vsak aj intolerantna na laktozu aj alergicka na mliecne proteiny, takze myslim, ze mozem trosku poradit.
Treba si v prvom rade uvedomit, ci sa jedna o alergiu , alebo intoleranciu a na ake zlozky mlieka si citliva. Ak mas intoleranciu na laktozu, tak to bude trosku jednoduchsie, ale ak si alergicka na mliecne proteiny, bude si vyzadovat viac "roboty" najst veci, ktore Ti nebudu robit problem. V kazdom pripade by bolo dobre dokladne pozerat etikety vyrobkov, ktore kupujes. Mlieko, ci jeho rozne zlozky sa totiz vyskytuje na miestach, kde by ich nikto necakal, napriklad aj v sunke. Co sa tyka tej intolerancie na laktozu, uz su k dispozicii bezlaktozove vyrobky. (napr Minus-L), taktiez sa hovori, ze stare vyzrete syry, ci zakysane produkty laktozu neobsahuju vobec, alebo len velmi malu cast. Mozes uzivat aj proteiny, ktore ti laktozu pomozu stravit. Ak si vsak alergicka na mliecne proteiny, tak sa budes musiet mlieku a vsetkemu, co k mlieku len pricuchlo, vyhnut uplne. Tu tiez netreba zufat, lebo to nie je az take zlozite ako to vyzera. Uz su tiez k dispoziicii rozne nahrady na baze obilnin. Len si na ne bude treba zvyknut. Moja zena si uz svoju cestu nasla a ide to celkom v pohode. Co sa soje tyka, tam by som bol opatrny, lebo soja he vraj tiez alergenom. Skus aj ine nahrady ako ovsene, spaldove, ci ryzove mlieko. Najhorsie je, ked nieco vynechas a zacnes to masivne nahradzat niecim iny. To je najlepsia cesta si na tu nahradu vypestovat alergiu, ci intoleranciu. Co sa tych keksov tyka, obavam sa ze vacsina z nich laktozu, mlieko, ci jeho zlozky obsahuje, takze opatrne. Ak potrebujes nejake info tak posli spravu.

Istota. http://www.pecivarne-lh.sk/m.php?m=97&tid=1&t=1&did=8
korela
31.07.10,19:44
Táto choroba sa vyskytla aj u nás, tiež som musela začať variť bezlepkovú diétu, dokonca som podľa receptu z tejto stránky upiekla koláčik, ale - lekárka zavolala zaťovi, že nesmie ani mlieko, ani vajcia a tým som dopiekla:eek: Dnes som mu síce piekla čučoriedkový koláč, ale cesto bez žĺtok a bez masla bolo také nijaké, kvások som robila zo sójového mlieka, mrveničku z Ramy a cukru s múkou. Veľmi zle sa mi pracuje s touto múkou, mám pocit, že pečiem z prášku na pranie:cool: . Kto viete poradiť recepty bez vajec, masla a mlieka, prosím poraďte, lebo moja fantázia začína pokuľhávať. Radšej piecť a variť pre diabetikov ako pre celiatikov...

Píšeš síce že ani vajce nie, ale pýtam sa pre istotu či sa to nevzťahuje iba na vaječný bielok. Ak to nebude váš prípad, tak niekomu moja rada možno poslúži.

Do zakúpenej celiatickej bábovky idú 3 vajcia - Novalim. Keďže bielka nie je možné použiť pre koho pečiem ja, iba žĺtka, nedávam kvôli pankreasu 3 ale stačia 2, umyté žĺtka pod jemne tečúcou vodou, prasknúť obal a nechať vytiecť iba hmotu žĺtka. Tú vyšľahať s množstvom vody asi ako rovnajúcemu sa objemu tých 3 bielkov, to sa pekne napení, a pokračovať podľa receptu normálne ďalej. Bublanina, alebo vmiešať pomleté oriešky a pod. Je to veľmi rýchle. Do bábovky ide olej, to asi vieš.
Inak idem skúšať vyrobiť domáce musli, alebo nejaké guľky, pretože taktiež bez mlieka, bielka, cukor vôbec, aj keď nie je diabetes, dávam fruktózu.
Toto poznáte asi http://www.pecivarne-lh.sk/m.php?t=1&m=97&did=2&tid=2
korela
31.07.10,19:46
taiko
31.07.10,20:17
DM-ko ma aj velku radu spaldovych vyrobkov pre tych co maju intoleranciu na psenicu. (je to nemecky vyrobca Alnatura)
korela
31.07.10,20:37
http://fit.server.sk/aktuality/detail/16331-intolerancia-laktozy/

"Ak ste na laktózu zvlášť citlivý, príznaky vám môže vyvolať aj žuvačka."
???
korela
31.07.10,20:43
DM-ko ma aj velku radu spaldovych vyrobkov pre tych co maju intoleranciu na psenicu. (je to nemecky vyrobca Alnatura)

Špalda neobsahuje lepok? Alebo existuje aj kategória intolerancie iba na pšenicu? Ešte som sa s tým nestretla.
taiko
31.07.10,20:50
Špalda neobsahuje lepok? Alebo existuje aj kategória intolerancie iba na pšenicu? Ešte som sa s tým nestretla.
Pokial viem spalda lepok obsahuje. Treba tu rozlisit medzi alergiou na gluten a intoleranciou na psenicu. Mojej zene alergiu na gluten nepreukazali (ani krvnymi testami ani biopsiou) ale potravinovu intoleranciu na psenice ano. So spaldou ziadne problemy nema. A jem ju aj ja, lebo mi pride chutnejsia. pecieme z nej chlieb, existuju aj cestoviny
korela
31.07.10,22:14
Pokial viem spalda lepok obsahuje. Treba tu rozlisit medzi alergiou na gluten a intoleranciou na psenicu. Mojej zene alergiu na gluten nepreukazali (ani krvnymi testami ani biopsiou) ale potravinovu intoleranciu na psenice ano. So spaldou ziadne problemy nema. A jem ju aj ja, lebo mi pride chutnejsia. pecieme z nej chlieb, existuju aj cestoviny Tak s touto alternatívou som sa ešte nestretla. Ďakujem za info. Som prekvapená. O špalde viem že má ešte viac lepku ako pšenica.
Ale kvalitatívne ste sa posunuli k hodnotnejšej výžive.
korela
31.07.10,22:23
DM-ko ma aj velku radu spaldovych vyrobkov pre tych co maju intoleranciu na psenicu. (je to nemecky vyrobca Alnatura)
Bola som na ich stránke už dávno. Mohli by tu otvoriť tiež svoj obchod. DM má málo ich výrobkov. To je zlomok.
taiko
31.07.10,22:38
Tak s touto alternatívou som sa ešte nestretla. Ďakujem za info. Som prekvapená. O špalde viem že má ešte viac lepku ako pšenica.
Ale kvalitatívne ste sa posunuli k hodnotnejšej výžive.
Spalda ma viac lepku, ale ten lepok obsahuje nejake specialne latky, ktore ho robia znesitelnejsim
taiko
31.07.10,22:41
Bola som na ich stránke už dávno. Mohli by tu otvoriť tiež svoj obchod. DM má málo ich výrobkov. To je zlomok.
No neviem, mne sa ich vidi dost. Ono to zavisi od konkretnej prevadzky. Niektore ich objednavaju viac niektore menej. SOm bol v jednej DM v Nemecku a veru sme tam toho pre zenu nakupili neurekom. Od cestovin, cez keksiky, muky, vselico veru. Tiez by som ale uvital nejaky web shop od alnatury
taiko
31.07.10,22:44
Tak s touto alternatívou som sa ešte nestretla. Ďakujem za info. Som prekvapená. O špalde viem že má ešte viac lepku ako pšenica.
Ale kvalitatívne ste sa posunuli k hodnotnejšej výžive.
Ono ta potravinova intolerancia je veru este neprebadana tema. Je to stale kontroverzne, testy este nie su uplne vedecky podlozene , vela lekarov ma stale dojem, ze to je nejake sarlatanstvo
calawen
01.08.10,06:00
Spalda ma viac lepku, ale ten lepok obsahuje nejake specialne latky, ktore ho robia znesitelnejsim

doteraz som myslela, že špalda má menej lepku, lebo aj chlieb mi menej nakysne. A o to, že na ňu nie je až toľko alergií (aj keď sa jedná tiež o pšenicu -ale tú pôvodnú, kým sa z nej v 50-tych rokoch nezačala šľachtiť na modernú pšenicu - na väčší podiel lepku oproti bielkovine) -má vyrovnaný podiel lepku a bielkoviny...
taiko
01.08.10,06:44
doteraz som myslela, že špalda má menej lepku, lebo aj chlieb mi menej nakysne. A o to, že na ňu nie je až toľko alergií (aj keď sa jedná tiež o pšenicu -ale tú pôvodnú, kým sa z nej v 50-tych rokoch nezačala šľachtiť na modernú pšenicu - na väčší podiel lepku oproti bielkovine) -má vyrovnaný podiel lepku a bielkoviny...
Myslim, ze gluten sam o sebe je bielkovina, resp. kombinacia inych bielkovin. Tie jej specialne vlastnosti ma pravdepodobne od svojich inych zloziek, ktore sa v nej zachovavaju aj vdaka dvojitej ochrane zrniecka. Tu by bolo potrebne, aby sa nejaky odbornik vyjadril. Co sa toho chlebika tyka, mam podobny problem. Ale to ze ten chlieb nie je az taky nakysnuty, v pohode vyvazi jeho paradna chlebova chut
calawen
01.08.10,07:55
Myslim, ze gluten sam o sebe je bielkovina, resp. kombinacia inych bielkovin. Tie jej specialne vlastnosti ma pravdepodobne od svojich inych zloziek, ktore sa v nej zachovavaju aj vdaka dvojitej ochrane zrniecka. Tu by bolo potrebne, aby sa nejaky odbornik vyjadril. Co sa toho chlebika tyka, mam podobny problem. Ale to ze ten chlieb nie je az taky nakysnuty, v pohode vyvazi jeho paradna chlebova chut

poradím, pridaj ešte lyžicu oleja a lyžicu octu;) nakysne viac a chuť ostáva rovnaká...
taiko
01.08.10,08:52
poradím, pridaj ešte lyžicu oleja a lyžicu octu;) nakysne viac a chuť ostáva rovnaká...
Ja teraz davam 200g polohrubej spaldovej, 250hladkej spaldovej muky, 2 lyzice oleja a pol kavovej lyzicky soli + slnecnicove a tekvicove jadierka. Ocot tam dat nemozem, lebo by mi zena dala. Odkedy v detstve zavarali uhorky, nemoze ocot ani citit :). Inac som si vsimol ze to zavisi aj od toho aku znacku drozdia tam dam.
taiko
01.08.10,10:33
čítať zloženie každého keksu - to sú tie maličičké písmenká väčšinou schované vo zvare obalu, ten prevrátiš a čítaš.
velmi, ale velmi dolezite
taiko
01.08.10,10:38
Mňa by to zaujímalo. Manžel drží bezlepkovú a má aj zákaz mliečných výrobkov. Nemá alergiu ale intoleranciu. Mne alergologička povedala, že intoleranciu má každý kto je mliečné výrobky. :eek: Že na alergiu na mlieko si robia testy len alergologické ambulancie a nie gastro....Tak ja neviem.
Fuuha, no ja by som v tomto pripade asi dostal intoleranciu na tu lekarku. Intoleranciu nema kazdy. Odhaduje sa ze intolerancoi na mlieko na 17%-40% ludi, cisla sa roznia podla toho, kto robil vyzkum. Ak ma "len" intoleranciu, tak by mohol jest zakysane vyrobky a niektore syry (napr parmezan). Je to trosicku zlozitejsie. "Mamka Danka" o tom nieco napisala uz, ale dovolim si s nou nesuhlasit v jednej veci. A to ze intolerancia sa da zistit iba z tenkeho creva. Je viacero moznosti.
taiko
01.08.10,11:08
Táto choroba sa vyskytla aj u nás, tiež som musela začať variť bezlepkovú diétu, dokonca som podľa receptu z tejto stránky upiekla koláčik, ale - lekárka zavolala zaťovi, že nesmie ani mlieko, ani vajcia a tým som dopiekla:eek: Dnes som mu síce piekla čučoriedkový koláč, ale cesto bez žĺtok a bez masla bolo také nijaké, kvások som robila zo sójového mlieka, mrveničku z Ramy a cukru s múkou. Veľmi zle sa mi pracuje s touto múkou, mám pocit, že pečiem z prášku na pranie:cool: . Kto viete poradiť recepty bez vajec, masla a mlieka, prosím poraďte, lebo moja fantázia začína pokuľhávať. Radšej piecť a variť pre diabetikov ako pre celiatikov...

Maslo mozes nahradit ghee - tzv "vycistenym maslom" t.j. maslom zbavenym mliecnych proteinov. (no samozrejme na 100% sa to neda vycistit, ale my s tym mame dobru skusenost) Ked chces dam navod.
calawen
01.08.10,11:41
ja robím chlebík nasledovne (pre 1000 g chlebík v domácej pekárni)

360 ml (g) vody
1 PL octu
2 PL oleja
2 ČL soli
1 PL cukru
600 g špaldovej chlebovej múky - dostať tu (http://mlyn-zrno.sk)
5 g sušeného droždia (to s lastovičkou, dostať v Kauflande alebo Carrefoure)
podľa chuti rôzne semiačka (slnečnicové, tekvicové, ľanové treba zomlieť)
chlebové korenie "od oka" - koriander, rasca, fenykel - všetko mleté

pečiem ako 1 kg chlieb, stupeň vypečenia 3, program pre celozrnný chlieb (keďže aj celozrnné múky majú menej lepku ako necelozrnné, obvykle tento program necháva väčší čas na kysnutie)
korela
01.08.10,11:52
Maslo mozes nahradit ghee - tzv "vycistenym maslom" t.j. maslom zbavenym mliecnych proteinov. (no samozrejme na 100% sa to neda vycistit, ale my s tym mame dobru skusenost) Ked chces dam navod.

Je oslovená síce ondrejvla, ale máme tú istú kombináciu intolerancií, určite i iní, môžem poprosiť o výrobu ghee? A zbaví sa aj laktózy? Inak ja indickú kuchyňu milujem najviac zo všetkých.
Ďakujem za všetkých.

(Raz keď prepadol hlad celiatika v jednom nákupnom centre, tak som poprosila pravého Inda, či by nám neurobil bezlepkové placky na ohni. Zobrali sme si ich natešení aj domov. Robil ich pred našimi očami, kontrolovala som ho, napriek tomu sa doma dostavila prudká reakcia. Majiteľka stála pri ňom. Nedá sa veriť v zariadeniach, nie je personál informovaný. V takomto prípade, ak sa tam dostal lepok, tak sliznica sa dá do poriadku do 6-tich mesiacov.)
korela
01.08.10,12:00
ja robím chlebík nasledovne (pre 1000 g chlebík v domácej pekárni)

360 ml (g) vody
1 PL octu
2 PL oleja
2 ČL soli
1 PL cukru
600 g špaldovej chlebovej múky - dostať tu (http://mlyn-zrno.sk)
5 g sušeného droždia (to s lastovičkou, dostať v Kauflande alebo Carrefoure)
podľa chuti rôzne semiačka (slnečnicové, tekvicové, ľanové treba zomlieť)
chlebové korenie "od oka" - koriander, rasca, fenykel - všetko mleté

pečiem ako 1 kg chlieb, stupeň vypečenia 3, program pre celozrnný chlieb (keďže aj celozrnné múky majú menej lepku ako necelozrnné, obvykle tento program necháva väčší čas na kysnutie)

Práve som chcela tiež poprosiť o recept. Nemám pekárničku. Viem že klasický chlieb sa necháva dvakrát prekysnúť, zrejme aj tu, však?
Inak bezlepkový robím bez problémov tiež bez pekárničky a je na nerozoznanie od normálneho.
Vďaka.
taiko
01.08.10,12:04
Je oslovená síce ondrejvla, ale máme tú istú kombináciu intolerancií, určite i iní, môžem poprosiť o výrobu ghee? A zbaví sa aj laktózy? Inak ja indickú kuchyňu milujem najviac zo všetkých.
Ďakujem za všetkých.

(Raz keď prepadol hlad celiatika v jednom nákupnom centre, tak som poprosila pravého Inda, či by nám neurobil bezlepkové placky na ohni. Zobrali sme si ich natešení aj domov. Robil ich pred našimi očami, kontrolovala som ho, napriek tomu sa doma dostavila prudká reakcia. Majiteľka stála pri ňom. Nedá sa veriť v zariadeniach, nie je personál informovaný. V takomto prípade, ak sa tam dostal lepok, tak sliznica sa dá do poriadku do 6-tich mesiacov.)
Dufam ze to tu mozem fuknut. http://www.jedloakopriatel.sk/nesmiete-maslo-skuste-ghee/. Myslim, ze na 100% sa to vycistit neda (lebo sa to filtruje cez utierku, alebo cez hodvabnu satku), takze podla mna tam stale nieco maaaalicko z tych mliecny bielkovin, ci laktozy ostane. Moja zena ma laktozovu intoleranciu a aj intoleranciu na kasein a alfa-laktalbumin a beta-lactoglobulin a v pohode ghee moze. Ale pri alergiach, by som to skusal pomalicky
calawen
01.08.10,12:16
Práve som chcela tiež poprosiť o recept. Nemám pekárničku. Viem že klasický chlieb sa necháva dvakrát prekysnúť, zrejme aj tu, však?
Inak bezlepkový robím bez problémov tiež bez pekárničky a je na nerozoznanie od normálneho.
Vďaka.

Bez pekárne som to nerobila, ale kysnúci čas musí byť minimálne 1,5 hodiny... celý ten program mi trvá 3h 45 min. vrátane pečenia
korela
01.08.10,12:39
Bez pekárne som to nerobila, ale kysnúci čas musí byť minimálne 1,5 hodiny... celý ten program mi trvá 3h 45 min. vrátane pečenia

Ďakujem.
korela
01.08.10,13:09
Dufam ze to tu mozem fuknut. http://www.jedloakopriatel.sk/nesmiete-maslo-skuste-ghee/. Myslim, ze na 100% sa to vycistit neda (lebo sa to filtruje cez utierku, alebo cez hodvabnu satku), takze podla mna tam stale nieco maaaalicko z tych mliecny bielkovin, ci laktozy ostane. Moja zena ma laktozovu intoleranciu a aj intoleranciu na kasein a alfa-laktalbumin a beta-lactoglobulin a v pohode ghee moze. Ale pri alergiach, by som to skusal pomalicky

Prebehla som stránku. http://www.jedloakopriatel.sk/ako-dalej/ - veľmi citlivý, povzbudzujúci text pre novozdiagnostikovaného človeka s ťažkosťami v prijímaní niektorých zložiek potravín. Človek týmto zásahom do stravovacieho stereotypu zaradí úplne iné potraviny. Čo má zrejme tiež svoj zmysel.

Ghee - na pohľad jednoduchý recept. Skúsim. A dúfam, že získam aj súhlas na použitie.

MUDr. Karaba odporúča, aby sa človek sám "otestoval", keďže každý organizmus je individuálny, hlavne pri intolerancii na laktózu. Nemusí vyradiť vyradiť všetko mliečne. Individuálne zistiť akú hladinu organizmus toleruje.
Ja ju mám tiež, môžem všetko kyslomliečne, šľahačku, tvaroh, tvrdé syry, bryndzu. Tavené nie. Sladké mlieko absolútne nie. Ani mi nechýba. Ale mám vyslovene rada sójové, s mierou, a o.i. mi vyhovuje, že tam nie je živočíšny tuk.

Že je mozarella z byvolieho mlieka som nevedela. Máte to na stránke. Tá mi tiež vyhovuje.
Ďakujem.
taiko
01.08.10,13:33
No docital som sa, ze prava mozarella musi byt z byvolieho mlieka. V UK maju aj jogurty a ine produkty. Kiez by niekto zacal chovat byvoly aj na Slovensku. Farmar z UK hovori, ze su vraj ovela menej narocnejsie ako "normalne" kravy.
Co sa mlieka tyka moja zena uprednostnuje ovsene pre sojovym. ALe zase sojove jogurty ma rada. Maju inac velmi dobre sojove jogurty v Metre.
K tomu ghee. Bez problemov mozete recept pouzit. AK to niekomu pomoze, tak je ucel splneny
calawen
01.08.10,17:55
nech skúsi aj pohánkové mlieko, drobec sa borí s plesňou okolo krku (našťastie veeeľmi pomaly ale predsa ustupuje) a vtedy by nemal mlieko a mliečne výrobky (a sladkosti), tak mu robím s pohánkovým nápojom (zn. Zajíc) ovsené vločky a pod. ale kojiť som neprestala
taiko
01.08.10,19:44
nech skúsi aj pohánkové mlieko, drobec sa borí s plesňou okolo krku (našťastie veeeľmi pomaly ale predsa ustupuje) a vtedy by nemal mlieko a mliečne výrobky (a sladkosti), tak mu robím s pohánkovým nápojom (zn. Zajíc) ovsené vločky a pod. ale kojiť som neprestala
Juuj na pohanku je tiez intolerantna.
calawen
02.08.10,05:02
hmm, škoda, my sa sóji preventívne vyhýbame, svokru z nej nafukuje, je možné, že synátor to podedil...
taiko
02.08.10,05:46
hmm, škoda, my sa sóji preventívne vyhýbame, svokru z nej nafukuje, je možné, že synátor to podedil...
Nastastie existuju vselijake ine moznosti, ako kamutove mlieko, ovsene, ryzove, mandlove, takze je z coho vyberat. A ti co maju 'len" intoleranciu na laktozu, mozu aj bezlaktozove Minus-L napriklad. Sojoveho sme aj my skusali viacero druhov. Niektore sa dali, niektore boli nepozivatelne, takze mozno vyskusat ineho vyrobcu by pomohlo, aj ked so sojou to je osemetne. Sama sa moze stat alergenom.
taiko
04.08.10,12:14
Dobrý deň :)
Pred týždňom mi zistili veľmi silnú alergiu na kravské mlieko, takže musím zmeniť svoj jedálniček od základov. Chcela by som sa spýtať niekoho, s takou istou diagnózou, aby mi poradil, aké výrobky môžem - keksy a podobne. Mlieko a mleične jogurty som vyradila úplne.
Mlieko som nahradila sójovým. Len by ma zaujímali tie sladkosti :(
Vopred veľmi pekne ďakujem :)
Bajcip. No ja tu jednu sladkosť teraz pre Teba mám
http://www.jedloakopriatel.sk/spaldove-palacinky-s-bananovou-plnkou/
Bajcip
08.08.10,19:51
Dakujem za recepty :)
A Damati - potvrdili mi tu silnu alergiu ....:(
taiko
09.08.10,08:45
Dakujem za recepty :)
A Damati - potvrdili mi tu silnu alergiu ....:(
Nevadi bajcip. Moja zena ma to iste a v pohode sa to da zvladnut. Dokonca sa "nechcene" stravuje zdravsie ako predtym. Nejake info najdes aj na stranke. Ked chces nieco specialne/navyse vediet, posli PM
damati
11.08.10,20:22
Dakujem za recepty :)
A Damati - potvrdili mi tu silnu alergiu ....:(
Chcela som ti poslať súkromnú správu, ale nedalo sa. Zistili ti alergiu na bielkoviny kravského mlieka alebo intoleranciu laktózy?
mamka Danka
07.10.10,09:13
Fuuha, no ja by som v tomto pripade asi dostal intoleranciu na tu lekarku. Intoleranciu nema kazdy. Odhaduje sa ze intolerancoi na mlieko na 17%-40% ludi, cisla sa roznia podla toho, kto robil vyzkum. Ak ma "len" intoleranciu, tak by mohol jest zakysane vyrobky a niektore syry (napr parmezan). Je to trosicku zlozitejsie. "Mamka Danka" o tom nieco napisala uz, ale dovolim si s nou nesuhlasit v jednej veci. A to ze intolerancia sa da zistit iba z tenkeho creva. Je viacero moznosti.


Volala som do mliekarní či neplánujú zaviesť do školských mliečnych automatov aj bezlaktózové mlieko a okrem iného som sa dozvedela, že podľa posledných štatistík v spolupráci s gastroenterológmi trpí intoleranciou laktózy max. do 20% našej populácie. Tak, že zatiaľ žiaden veľký biznis nebude. Zatiaľ ponúkajú len litrové balenie v širokej obchodnej sieti.
Zistila som, že v sladkej smotane je toľko laktózy ako v mlieku.V kyslej smotane a srvátke asi o polovicu menej.V jogurte asi tretinové množstvo a menej, záleží na technológii výroby.
Laktóza je základná stavebná zložka každého mlieka (materského, kravského, kozieho, ...... ), preto ľudia s intoleranciou laktózy, by nemali ani kozie a ovčie. Bielkovina mliečna je špecifická pre každé mlieko iná, tak že alergici na bielkovinu kravského mlieka zväčša kozie a ovčie mlieko a výrobky z neho znášajú dobre. Ak sa vyskytnú problémy aj po požití kozieho či ovčieho produktu, môže ísť o skríženú alergiu. To znamená, že ste alergický aj intolerantný, alebo ste alergický na bielkov. kravského aj kozieho mlieka.
V mojom prvom príspevku som netvrdila, že biopsia je jediný spôsob diagnostiky. Gastro vyšetrenie, odobratie vzorky a následné skúmanie v laboratóriu je jedna z možností. Synovi ako bábätku robili výdychový laktózový test. Dali mu vypiť laktózu a potom v určitých intervaloch dýchal do takej masky, kde merali vydychované zložky. Robia to len deťom a neviem či nie len v DFNsP v BA. Dcére dali vypiť laktózu a potom ju pichali do prsta. Celkom tuším tri krát a porovnávali hodnoty. A u malých detičiek ešte myslím merajú po vypití laktózy v stolici HP a ešte dačo.
taiko
08.10.10,07:19
Volala som do mliekarní či neplánujú zaviesť do školských mliečnych automatov aj bezlaktózové mlieko a okrem iného som sa dozvedela, že podľa posledných štatistík v spolupráci s gastroenterológmi trpí intoleranciou laktózy max. do 20% našej populácie. Tak, že zatiaľ žiaden veľký biznis nebude. Zatiaľ ponúkajú len litrové balenie v širokej obchodnej sieti.
Zistila som, že v sladkej smotane je toľko laktózy ako v mlieku.V kyslej smotane a srvátke asi o polovicu menej.V jogurte asi tretinové množstvo a menej, záleží na technológii výroby.
Laktóza je základná stavebná zložka každého mlieka (materského, kravského, kozieho, ...... ), preto ľudia s intoleranciou laktózy, by nemali ani kozie a ovčie. Bielkovina mliečna je špecifická pre každé mlieko iná, tak že alergici na bielkovinu kravského mlieka zväčša kozie a ovčie mlieko a výrobky z neho znášajú dobre. Ak sa vyskytnú problémy aj po požití kozieho či ovčieho produktu, môže ísť o skríženú alergiu. To znamená, že ste alergický aj intolerantný, alebo ste alergický na bielkov. kravského aj kozieho mlieka.
V mojom prvom príspevku som netvrdila, že biopsia je jediný spôsob diagnostiky. Gastro vyšetrenie, odobratie vzorky a následné skúmanie v laboratóriu je jedna z možností. Synovi ako bábätku robili výdychový laktózový test. Dali mu vypiť laktózu a potom v určitých intervaloch dýchal do takej masky, kde merali vydychované zložky. Robia to len deťom a neviem či nie len v DFNsP v BA. Dcére dali vypiť laktózu a potom ju pichali do prsta. Celkom tuším tri krát a porovnávali hodnoty. A u malých detičiek ešte myslím merajú po vypití laktózy v stolici HP a ešte dačo.

spatne som to pozrel a beriem svoju pripomienku spat. "Iba" tam naozaj nebolo. :) chybicka se vloudila, ospravedlnujem sa.
mamka Danka
11.10.10,09:55
Chcem sa spýtať na nároky z poistenia. Viem, že známej dcéra má celiakiu. Vybavila jej ZŤP a má zadarmo električenku a mesačný príspevok na stravu. Lekárka jej každý mesiac napíše lístok na základe, ktorého si v predajni vyberie bezlepkové potraviny.
Existuje niečo také aj pri alergii na bielkovinu kravského mlieka, alebo intoleranciu laktózy?
korela
21.10.10,01:32
http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/index.php?com=content&mod=db&task=show&id=2490
.
Dôležité informácie pre alergikov na mlieko!



(http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/index.php?com=content&mod=db&task=show&id=2306) Touto cestou chceme informovať spotrebiteľov, ktorí trpia alegiou na mlieko, že nasledujúce výrobky obsahujú stopy mliečnej bielkoviny (kazeínu), čo na obaloch výrobkov nebolo uvedené:


http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/_site_data/com_content/mod_db/template_images/image_of_itemid_002307.png (http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/index.php?com=content&mod=db&task=show&id=2307)

(http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/index.php?com=content&mod=db&task=show&id=2307) AlnaturA amarantová tyčinka
Obsah: 25 g

Amarant (známy aj ako obilnina Inkov) patrí k najstarším kultúrnym rastlinám ľudstva, z botanického hľadiska nie je obilninou ale rastlinou označovanou „líščí chvost“.
Amarant je bohatý na minerálne látky (kalcium, magnézium a železo), balastné látky, vitamíny (E, skupina B) a vysokohodnotné bielkoviny, olej v semenách pozostáva zo 70 % nenasýtených mastných kyselín. Skladujte v chlade a suchu.
http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/_site_data/com_content/mod_db/template_images/image_of_itemid_002308.png (http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/index.php?com=content&mod=db&task=show&id=2308)

(http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/index.php?com=content&mod=db&task=show&id=2308) AlnaturA
ryžové chlebíky polomáčané v horkej čokoláde
Obsah: 100 g

Tip: ozdobte šľahačkou, vanilkovým krémom alebo polevou.
http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/_site_data/com_content/mod_db/template_images/image_of_itemid_002309.png (http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/index.php?com=content&mod=db&task=show&id=2309)

(http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/index.php?com=content&mod=db&task=show&id=2309) AlnaturA
špaldové guličky v horkej čokoláde
Obsah: 125 g
Zdenka175
21.10.10,04:44
Ale stopa mlieka to nie je také hrozné:), horšie by bolo keby bolo mlieko.:confused:
korela
21.10.10,05:22
Ale stopa mlieka to nie je také hrozné:), horšie by bolo keby bolo mlieko.:confused:
Ako pre koho. Keby si videla pokožku po akcii...
calawen
21.10.10,05:24
Pokiaľ je alergia, je to jedno či stopa alebo mlieko, všeobecne aj u celiatikov - je jedno či je gram alebo kilo múky s lepkom, problémy budú aj tak...
Zdenka175
21.10.10,09:40
Pokiaľ je alergia, je to jedno či stopa alebo mlieko, všeobecne aj u celiatikov - je jedno či je gram alebo kilo múky s lepkom, problémy budú aj tak...
U celiatikov s týmto nesúhlasim,tak predsa nepôjde jesť toho toľko.:eek: Ak si dá len trošička, keď sme napr. na návšteve. Môj muž má aj intoleranciu na mlieko a začal si po troške jesť jogurty a nerobia mu nič.
calawen
21.10.10,09:56
to som parafrázovala svokru, ona má pre zmenu alergiu na jahody - dostane koprivku a spomínala, že bolo jedno či zjedla jednu alebo kilo jahôd, aj tak sa vyhádzala, takže samozrejme zjedla vždy kilo :rolleyes: Inak, ono veľmi závisí od intenzity alergie, pokiaľ je silná alergia, aj stopa alergénu spustí reakciu... Toto však nie je môj ani synov prípad... Keď je v potravine uvedené že môže obsahovať stopy alergénu, beriem to, že môže ale nemusí a s kľudným svedomím danú potravinu kúpim (zväčša sa jedná o sladkosti)
taiko
01.11.10,16:04
U celiatikov s týmto nesúhlasim,tak predsa nepôjde jesť toho toľko.:eek: Ak si dá len trošička, keď sme napr. na návšteve. Môj muž má aj intoleranciu na mlieko a začal si po troške jesť jogurty a nerobia mu nič.
Obsah laktozy v jogurte ja malicsky, lebo vacsina sa pouzije pri samotnej vyrobe (zjogurtovani) jogurtu. Preto ho ludia so slabou intoleranciou mozu v niektorych pripadoch tolerovat. Co sa alergie tyka, tam veru na mnozstve naozaj nezalezi. Preto prave uvadzaju tie info na obaloch. ze "vyrobok moze byt kontaminovany", alebo "...vyraba sa v zavode, kde sa vyraba aj ...". Pri alergii by som ja veru neriskoval.
mamka Danka
08.11.10,10:24
U celiatikov s týmto nesúhlasim,tak predsa nepôjde jesť toho toľko.:eek: Ak si dá len trošička, keď sme napr. na návšteve. Môj muž má aj intoleranciu na mlieko a začal si po troške jesť jogurty a nerobia mu nič.
S intoleranciou laktózy je to trochu inak ako pri alergii. Len veľmi zriedka sa stáva (skôr výnimočne), že sa prestane enzým laktáza úplne tvoriť. Väčšinou ide o zníženú tvorbu enzýmu. A práve preto je individuálne, koľko človek znesie (dokáže spracovať). Ja napríklad môžem zjesť jogurt, keď som sa predným naobedovala. Vtedy mám plné brucho, pochod v črevách je spomalený a čas na trávenie dlhší. Ak by som ale zjedla ráno na raňajky čo len pol jogurtu, to by boli kŕče. A dcéra nesmie ani kúsok koláču, kde je mlieko, aby jej nebolo zle, tak že žiadne prehrešky ani na návšteve. Po diagnostikovaní intolerancie u detí, doporučujú držať prísnu diétu aspoň pol roka a potom pomaly skúšať pridávať potraviny s nízkym obsahom laktózy a stanoviť si množstvo, koľko znesie. Tak, že pol roka sa vyhýbame aj výrobkom, ktoré môžu obsahovať stopy laktózy.
Akákoľvek alergia je úplne iný problém. Tam sa naozaj nesmie na alergén ani „pozrieť.“
To, že sa po občasnej konzumácii (prehrešku na návšteve) neprejaví akútna alergická reakcia neznamená, že sa nedeje nič vo vnútri organizmu. Pri celiakii sa poškodzujú klky tenkého čreva a následne ako dôsledok nedodržiavania diéty sa môže prejaviť intolerancia laktózy, alebo fruktózy. Ak sa však podstivo prísne drží bezlepková diéta, cca po pol až roku sa črevo zregeneruje (črevo má vysokú regeneračnú schopnosť), môže sa obnoviť aj tvorba enzýmov a rôzne intolerancie môžu ustúpiť. Toto všetko je ale negované občasnými prehreškami na návšteve. V jednej lekárskej štúdii som čítala prirovnanie, že lepok pôsobí na črevo celiatika ako Fixinela na pokožku. Už po jednom použití bez rukavíc Vám Fixinela síce neublíži trvalo, ale cítite podráždenie a vysušenie pokožky rúk. Tak, že od teraz žiadne prehrešky ani na návšteve.:)
korela
09.11.10,20:37
S intoleranciou laktózy je to trochu inak ako pri alergii. Len veľmi zriedka sa stáva (skôr výnimočne), že sa prestane enzým laktáza úplne tvoriť. Väčšinou ide o zníženú tvorbu enzýmu. A práve preto je individuálne, koľko človek znesie (dokáže spracovať). Ja napríklad môžem zjesť jogurt, keď som sa predným naobedovala. Vtedy mám plné brucho, pochod v črevách je spomalený a čas na trávenie dlhší. Ak by som ale zjedla ráno na raňajky čo len pol jogurtu, to by boli kŕče. A dcéra nesmie ani kúsok koláču, kde je mlieko, aby jej nebolo zle, tak že žiadne prehrešky ani na návšteve. Po diagnostikovaní intolerancie u detí, doporučujú držať prísnu diétu aspoň pol roka a potom pomaly skúšať pridávať potraviny s nízkym obsahom laktózy a stanoviť si množstvo, koľko znesie. Tak, že pol roka sa vyhýbame aj výrobkom, ktoré môžu obsahovať stopy laktózy.
Akákoľvek alergia je úplne iný problém. Tam sa naozaj nesmie na alergén ani „pozrieť.“
To, že sa po občasnej konzumácii (prehrešku na návšteve) neprejaví akútna alergická reakcia neznamená, že sa nedeje nič vo vnútri organizmu. Pri celiakii sa poškodzujú klky tenkého čreva a následne ako dôsledok nedodržiavania diéty sa môže prejaviť intolerancia laktózy, alebo fruktózy. Ak sa však podstivo prísne drží bezlepková diéta, cca po pol až roku sa črevo zregeneruje (črevo má vysokú regeneračnú schopnosť), môže sa obnoviť aj tvorba enzýmov a rôzne intolerancie môžu ustúpiť. Toto všetko je ale negované občasnými prehreškami na návšteve. V jednej lekárskej štúdii som čítala prirovnanie, že lepok pôsobí na črevo celiatika ako Fixinela na pokožku. Už po jednom použití bez rukavíc Vám Fixinela síce neublíži trvalo, ale cítite podráždenie a vysušenie pokožky rúk. Tak, že od teraz žiadne prehrešky ani na návšteve.:)

Na základe ľudí, ktorí nedržujú prísnu bzl diétu, lekári neveria ani ostatným pacientom, ktorí ju dodržujú. Je to veľmi nepríjemné, až urážajúce, ak príde človek k lekárovi, ktorý v záujme svojho zdravia skutočne striktne dodržiava stravovací režim bez lepku, a lekár mu len tak povie pomaly už ako samozrejmosť, že veď si aj tak ten lepok dávate. Je to neetické zo strany lekára, pre pacienta demotivujúce, ponižujúce.
Celiatik by si mal uvedomiť, že jediným porušením prijatia lepku si dá do pôvodného stavu svoje tenké črevo až o pol roka!
To nestojí za ten "prehrešok". To je hlboká nevedomosť. Tenké črevo zabezpečuje imunitný systém.
Kvôli chuti? Koľko je potravín na Zemi, a nepoznáme ich?
mamka Danka
15.11.10,08:06
:confused:Čo je jogurtová kultúra? Ak je v sójovom jogurte, môže ho alergik na mliečnu bielkovinu? A čo obsah laktózy?:confused:
korela
25.11.10,02:44
Detto, čo je kyselina mliečna napr. v kyslej kvasenej kapuste?
korela
25.11.10,02:53
Táto choroba sa vyskytla aj u nás, tiež som musela začať variť bezlepkovú diétu, dokonca som podľa receptu z tejto stránky upiekla koláčik, ale - lekárka zavolala zaťovi, že nesmie ani mlieko, ani vajcia a tým som dopiekla:eek: Dnes som mu síce piekla čučoriedkový koláč, ale cesto bez žĺtok a bez masla bolo také nijaké, kvások som robila zo sójového mlieka, mrveničku z Ramy a cukru s múkou. Veľmi zle sa mi pracuje s touto múkou, mám pocit, že pečiem z prášku na pranie:cool: . Kto viete poradiť recepty bez vajec, masla a mlieka, prosím poraďte, lebo moja fantázia začína pokuľhávať. Radšej piecť a variť pre diabetikov ako pre celiatikov...

Našla som na Vianoce niekoľko maličkostí, v jednom sú však bielka, ale nikde nie je mlieko, ani lepok...:)

http://www.ikeagodjul.sk/pdf/sk_godisstrut.pdf
.

Želé cukríky s kokosom

300 ml vody
100 ml limetkovej šťavy
4 kvapky zeleného
potravinárskeho farbiva
(môžete použiť farbu podľa
chuti)
50 ml najemno nakrájanej
medovky
1 čajová lyžička želatíny
1 čajová lyžička vody
4 čajové lyžičky cukru
100 ml sušeného kokosu

Vo väčšom hrnci zmiešajte vodu, limetkovú šťavu, farbivo a medovku. Priveďte do varu.
Želatínu zmiešajte so studenou vodou. Vmiešajte do limetkovej zmesi. Povarte 2 minúty.
Nechajte mierne vychladnúť a potom pridajte vodu a cukor. Vlejte do okrúhlej formy
s priemerom 20 cm a vložte do chladničky. Po vychladnutí nakrájajte na malé kúsky vo
veľkosti cukríkov. Želatínové cukríky obaľte kokosom. Poukladajte ich na mastný papier
a nechajte vyschnúť. Skladujte na suchom mieste. Ak si želáte cukríky inej farby,
jednoducho použite iné potravinárske farbivo podľa ľubovôle.



Burizónové gulôčky

150 g tmavej čokolády
300 ml ryžových burizónov
papierové košíčky

Čokoládu polámte na drobné kúsky a vložte ich do misy. Čokoládu roztopte v mikrovlnke
alebo vo vodnom kúpeli, občas zamiešajte. Pridajte burizóny a znovu zamiešajte.
Papierové košíčky naplňte pripravenou zmesou. Nechajte v chladničke vychladnúť.


Francúzsky nugát s pistáciami

Na 100 kusov.

500 ml cukru
štipka soli
150 ml kukuričného sirupu
125 ml vody
2 vaječné bielky
100 ml prepolených pistácií

Cukor, soľ, sirup a vodu zmiešajte v hrnci s hrubým dnom. Zmes zohrejte na silnom ohni
bez použitia pokrievky až kým teplota nedosiahne 150 °C. Použite kuchynský teplomer.
Kým sa sirup varí, olúpte pistácie a nakrájajte ich na polovicu. Vyšľahajte vaječné bielky.
Do bielkov za stáleho miešania vlejte sirup a miešajte až dovtedy, kým sa nevytvorí
tuhá pena. Vmiešajte pistácie. Zmes rozdeľte na plech vystlaný papierom na pečenie
veľkosti 20x30 cm. Cesto by vám malo vystačiť na 100 kúskov. Prípadne vytvorte jednu
alebo dve rolky, vložte do chladničky a po vychladení nakrájajte na malé kúsky.
Skladujte v zatvorenej plechovej dóze.

© Inter IKEA Systems B. V. 2010.
*Vianočné pozdravy zo Švédska. www.IKEA.sk/godjul (http://www.ikea.sk/godjul)
Sulík
25.11.10,10:30
Dobry den
Mne zistili celiakiu pred 2 rokmy.Prísne dodržiavam Bezl. dietu a aj taktiež mám intorelanciu na laktozu.Neviem a le mám zlu skusenosť že už ani lekári neveria pacientom.Myslia si že možeme jesť čo sa nám zapáči že si to asi všetko vymýšlame.Budu ťa považovať za blázna a pošlu ťa na psychiatrické vyšetrenie.Oni nevedia čo ten pacient prežíva ked prídu bolesti brucha ,krče,slabosť,naduvanie a časté chodenie na WC.Ved nech skusia žiť len o Bezl. chlebe,Ryži ,zemiakmy,mäse a bezlaktozovým mliekom a inymi výrobkami.A to ešte nehovorím o cenách tých výrobkoch.Tie výrobky nám zabezpečuju prežívať z dna na den.Oni dobre vedia že liek na to nie je.To že pacient doržuje alebo nie je len na ňom.Okrem zvýšeného rizika rakoviny súvisí celiakia aj s chorobami ako je osteoporóza s dvojnásobným rizikom zlomenín.
Celiatici trpia aj nasledovnými chorobami:
Anémia ( 3-6% )
Artróza ( 20% )
Ataxia (40 % )
Rakovina - Non-Hodgkinov Lymfóm (39 % )
Laktózová intolerancia ( 24% )
Dermatitída ( 5% )
Diabetes typ 1 ( 12% )
Choroby pečene ( 42% )
Migréna ( 4% )
Nervové choroby/Periférna neuropatia ( 51% )
Obezita ( 30-40% )
Osteoporóza ( 4,5% )
Osteomalácia/Mäknutie kostí ( 70% )
Choroby pankreasu a štítnej žľazy ( 5-14% )
Možno som tým názorom niektorých naštval alebo otvoril oči ale taká je realita pacienta.
taiko
25.11.10,12:46
Dobry den
Mne zistili celiakiu pred 2 rokmy.Prísne dodržiavam Bezl. dietu a aj taktiež mám intorelanciu na laktozu.Neviem a le mám zlu skusenosť že už ani lekári neveria pacientom.Myslia si že možeme jesť čo sa nám zapáči že si to asi všetko vymýšlame.Budu ťa považovať za blázna a pošlu ťa na psychiatrické vyšetrenie.Oni nevedia čo ten pacient prežíva ked prídu bolesti brucha ,krče,slabosť,naduvanie a časté chodenie na WC.Ved nech skusia žiť len o Bezl. chlebe,Ryži ,zemiakmy,mäse a bezlaktozovým mliekom a inymi výrobkami.A to ešte nehovorím o cenách tých výrobkoch.Tie výrobky nám zabezpečuju prežívať z dna na den.Oni dobre vedia že liek na to nie je.To že pacient doržuje alebo nie je len na ňom.Okrem zvýšeného rizika rakoviny súvisí celiakia aj s chorobami ako je osteoporóza s dvojnásobným rizikom zlomenín.
Celiatici trpia aj nasledovnými chorobami:
Anémia ( 3-6% )
Artróza ( 20% )
Ataxia (40 % )
Rakovina - Non-Hodgkinov Lymfóm (39 % )
Laktózová intolerancia ( 24% )
Dermatitída ( 5% )
Diabetes typ 1 ( 12% )
Choroby pečene ( 42% )
Migréna ( 4% )
Nervové choroby/Periférna neuropatia ( 51% )
Obezita ( 30-40% )
Osteoporóza ( 4,5% )
Osteomalácia/Mäknutie kostí ( 70% )
Choroby pankreasu a štítnej žľazy ( 5-14% )
Možno som tým názorom niektorých naštval alebo otvoril oči ale taká je realita pacienta.
Juuuj, nie som sice celiatik, ani myslim nemam ziadnu intoleranciu, takze si ani priblizne neviem predstavit co prezivas. Jedno vsak viem urcite: negativnym zmyslanim sa mozu veci iba zhorsit. Mnohi doktori nevedia s cim maju do cinenia a ich spravanie je prirodzenou reakciou na ich neistotu. Odpustme im to a vzdelavajme ich. A ak sa nedaju, je to len ich chyba a nie nasa, no nie? V ziadnom pripade by sme nemali podliehat zufalosti a prenasat pocity neinformovaneho doktora na nas. Aby som vlial trosku radosti do jednotvarneho jedalnicka celiatikov, ci tych co su intoleratni, ci alergicki na laktozu, kuknite sa tu http://www.interspar.cz/spar/svet_zdravi_a_vyzivy/recepty_bez_lepku_a_bez_laktozy.htm. Tie jedla vyzeraju vselijako inacs len nie jednotvarne co poviete?
korela
25.11.10,13:29
Juuuj, nie som sice celiatik, ani myslim nemam ziadnu intoleranciu, takze si ani priblizne neviem predstavit co prezivas. Jedno vsak viem urcite: negativnym zmyslanim sa mozu veci iba zhorsit. Mnohi doktori nevedia s cim maju do cinenia a ich spravanie je prirodzenou reakciou na ich neistotu. Odpustme im to a vzdelavajme ich. A ak sa nedaju, je to len ich chyba a nie nasa, no nie? V ziadnom pripade by sme nemali podliehat zufalosti a prenasat pocity neinformovaneho doktora na nas. Aby som vlial trosku radosti do jednotvarneho jedalnicka celiatikov, ci tych co su intoleratni, ci alergicki na laktozu, kuknite sa tu http://www.interspar.cz/spar/svet_zdravi_a_vyzivy/recepty_bez_lepku_a_bez_laktozy.htm. Tie jedla vyzeraju vselijako inacs len nie jednotvarne co poviete?

Dobre si to vystihol.
Vďaka za stránku.
taiko
25.11.10,18:18
Dobre si to vystihol.
Vďaka za stránku.
NIe je zac, vsak na to sme vsetci tu, aby sme si pomohli.
mamka Danka
29.11.10,06:39
Zdravím.
Dostala som čokoládu bez mlieka. Je sójová, ale chutí úplne ako klasická čokoláda. Ozaj dobrá, vôbec nie je cítiť margarínom a umelinami. Volá sa Vegánska a je určená pre vegánov, ktorý nejedia mäso, mlieko ani vajcia. Vyrába ju čokoládovňa v Kittsee v Rakúsku. Na našom trhu som ju zatiaľ nevidela. Doporučujem podnikovú predajňu v Kittsee. Všetky čokolády sú lacné a čerstvé. Na každom regále je otvorená krabica, zo všetkého sa dá ochutnať, tak si prídu na svoje aj deti. Maďari tam robia autobusové nájazdy (zájazdy). Autom je to z BA 10 minút.
taiko
29.11.10,07:27
Zdravím.
Dostala som čokoládu bez mlieka. Je sójová, ale chutí úplne ako klasická čokoláda. Ozaj dobrá, vôbec nie je cítiť margarínom a umelinami. Volá sa Vegánska a je určená pre vegánov, ktorý nejedia mäso, mlieko ani vajcia. Vyrába ju čokoládovňa v Kittsee v Rakúsku. Na našom trhu som ju zatiaľ nevidela. Doporučujem podnikovú predajňu v Kittsee. Všetky čokolády sú lacné a čerstvé. Na každom regále je otvorená krabica, zo všetkého sa dá ochutnať, tak si prídu na svoje aj deti. Maďari tam robia autobusové nájazdy (zájazdy). Autom je to z BA 10 minút.
Toto znie ako inspiracia na podnikanie :).
taiko
29.11.10,07:31
keby niekto chcel vyskúšať domácu čokoládu bez mlieka tak hoďte očkom tuto http://www.jedloakopriatel.sk/banan-v-domacej-cokolade/. Je tam ale ghee, ktoré môže obsahovať zbytky laktózy. Moja žena, ktorá má intoleranciu na laktózu však ghee v pohode môže.
mamka Danka
30.11.10,13:28
Toto znie ako inspiracia na podnikanie :).

Myslíš organizovanie zájazdov, alebo výrobu čokolády ? :---
mamka Danka
14.12.10,10:27
Len tak na okraj. Kupujem bezlaktózové mlieko a ešte som nedostala lacnejšie ako za 1,40 €.
Minulý týždeň mi známa doniesla z Rakúska za 0,80 € za liter. Tak, že ak kúpim celý karton, tak sa to celkom oplatí.
Na 12 litroch ušetríte 7 €
Musím pozrieť čo stoja iné bezlaktózové výrobky.
Má niekto skúsenosti s cenami bezlakt., bezmliečnych, bezlepkových vyrobkov u susedov v Rakúsku, Maďarsku, Polsku, Česku?
tina1
14.12.10,12:54
Len tak na okraj. Kupujem bezlaktózové mlieko a ešte som nedostala lacnejšie ako za 1,40 €.
Minulý týždeň mi známa doniesla z Rakúska za 0,80 € za liter. Tak, že ak kúpim celý karton, tak sa to celkom oplatí.
Na 12 litroch ušetríte 7 €
Musím pozrieť čo stoja iné bezlaktózové výrobky.
Má niekto skúsenosti s cenami bezlakt., bezmliečnych, bezlepkových vyrobkov u susedov v Rakúsku, Maďarsku, Polsku, Česku?

Mlieko riesim Laktazanom, staci nakvapkat 5 kvapiek do 1 l mlieka a ponechat 24 hod. v chladnicke. Dostat v lekarni.
http://www.laktazan.com/?c=s&i=co_je_to_intolerancia_na_laktozu_1
skorica23
13.01.11,09:41
manzel je intolerantný na laktozu- naposledy sa mu stav zhorsil, nafukovalo ho a pritom nejedol nic s laktozou (dava si na to velky pozor)- nakoniec som sa pozrela na zlozenie zavaranych oliv(ktore jedol vo velkom mnozstve) a nasla som, ze obsahuju kyselinu mliecnu. hladala som na internete, niekde pisu, ze je to derivat, ktoremu sa maju intolerantici vyhybat, inde ze nie. v kazdom pripade ich konzumaciu vynechal a zrazu masivne nafukovanie prestalo. neviete niekto, ako je to s tou kyselinou mliecnou (E270)? dakujem
mamka Danka
19.01.11,08:51
manzel je intolerantný na laktozu- naposledy sa mu stav zhorsil, nafukovalo ho a pritom nejedol nic s laktozou (dava si na to velky pozor)- nakoniec som sa pozrela na zlozenie zavaranych oliv(ktore jedol vo velkom mnozstve) a nasla som, ze obsahuju kyselinu mliecnu. hladala som na internete, niekde pisu, ze je to derivat, ktoremu sa maju intolerantici vyhybat, inde ze nie. v kazdom pripade ich konzumaciu vynechal a zrazu masivne nafukovanie prestalo. neviete niekto, ako je to s tou kyselinou mliecnou (E270)? dakujem

Zavolaj do nejakej mliekarne, vypýtaj si hlavného technológa, alebo vedúcu laboratória a spýtaj sa na kyselinu mliečnu, mliečny tuk, jogurtovú kultúru a daj nám vedieť. :):---:o
Ja som tam už raz volala a dobre mi poradili (vid.predchádzajúce príspevky) teraz skús ty.
katalóg
19.07.11,21:15
Malinová zmrzlina z banánov bez mlieka, tuku a cukru pre alergikov:

2 väčšie banány nakrájame na kolieska a dáme na tácke zmraziť do mrazničky.
Zmrazené banány rozmixujeme s dvomi hrsťami malín alebo iného ovocia na krém.
Hotový krém dáme do misiek a ozdobíme so zbytkom čerstvých malín a podávame.

(z časopisu Záhradkář, 7/2011)
damati
20.07.11,11:57
Detto, čo je kyselina mliečna napr. v kyslej kvasenej kapuste?
kyselina mliečna nemá nič spoločné s mliekom, takže kyslá kapusta je ok.
ludmilla
21.07.11,00:03
kyselina mliečna nemá nič spoločné s mliekom, takže kyslá kapusta je ok.

Kyselina mliecna je produkt latkovej vymeny bakterii mliecneho kvasenia, ku ktoremu dochadza v kyslych mliecnych vyrobkoch, v kyslej kapuste, v kysnutom ceste a v klobasach, salamach. Aj nase telo moze vytvarat mliecnu kyselinu.

Ale, aj ked v slove kyselina mliecna je mlieko: bakterie mliecnej kyseliny nemaju nic spolocne s intoleranciou laktozy a alergiou na mlieko.
AbserryAntine
21.09.11,20:02
kúpiť on - line zithromax 250mg Pfizer zithromax


buy azithromycin in usa without a prescription (http://buyzithromaxfrance.webs.com) - where to buy zithromax 250mg
KelsWoorodyer
22.09.11,02:59
Dobrý deň!
Veľmi zaujímavé meno forum www.porada.sk

Je mi ľúto , že som zasahovať , ale nemohli dať trochu viac informácií.
katalóg
22.09.11,10:50
Ja som začala používať v kuchyni makový olej lisovaný za studena. Má výbornú jemnú makovú chuť. Napr. namiesto masla. Hlavne na poliatie dezertov, polenty (polenta, škorica, mak. olej, datlový sirup, pár vo vode asi 4 hod. namočených datlí,niekedy stačí voda z datlí, prejde do nej cukor z nich), ryže. Rovnako sa môžu použiť sultánky. Na ghee si netrúfame, napriek tomu, že ho máme doma.
katalóg
05.10.11,15:12
Delikátny kakaový puding
3 banány
1 avokádo
1 PL kvalitného kakaa (alebo podľa vlastnej chute)
Všetko spolu zmixovať.
(Recept z lifefood.cz)
taiko
06.10.11,16:48
no skusim aj ja pridat svoju trosku do mlyna. Kyselina mliecna sa naozaj nachadza v mnohych potravinachV niektorych sa nachadza prirodzene a do niektorych je pridavana pri vyrobnom procese (pouzitie fermentacia). A prave pridavana kyselina mliecna moze byt kamenom urazu. Moze sa totiz vyrabat, ci ziskavat z roznych potravin a mimo ineho aj z mlieka (jeho fermentaciou). A ako laik si viem predstavit, ze takato kyselina mliecna moze este stale obsahovat laktozu, tak ako mozu laktozu obsahovat aj zakysane mliecne vyrobky. No a ked je takato kyselina mliecna pouzita pri vyrobe potraviny, ktoru zje niekto so silnou intoleranciou na laktozu, tak.....
osky
18.06.12,03:21
ked citam tieto prispevky,tak sa len za hlavu chytam,kolko ludi ma rozne alergie.aspon toto sa nas chvalabohu absolutne netyka...drzim vam vsetkym palce.
Chobot
26.06.12,22:52
Nakoľko je téma obľúbeným cieľom nejakého spamera, či spamovacieho robota, uzatváram ju, aby nemohli do nej pridávať príspevky. Ak niekto bude potrebovať pridať príspevok, stačí mi to nahlásiť a tému otvorím.