tanusik
09.07.10,06:30
Ahojte poraďáci...
potrebovala by som radu od tých, čo máte skúsenosti, resp. poznatky o tom, čo všetko musí robiť, aké doklady, potvrdenia, tlačivá a povinnosti má mať šofér v s.r.o. (čiže chodí po tovar, či rozváža tovar aj v SR aj napr. v HU), ktorý má na starosti nákladný automobil vo firme, lebo pravdepodobne to nevie, nakoľko aj firma aj on ako vodič dostali nehoráznu pokutu. Ja ako účtovníčka o týchto veciach veľmi prehľad nemám. Aké má vlastne povinnosti voči vodičovi zamestnávateľ a aké povinnosti má zamestnanec, lebo vinu háďžu jeden na druhého.:mad:
Ďakujem vopred....
danushka
10.07.10,10:21
Napíš aký konkrétne problém vznikol, ťažko je radiť...
Jazdí vodič na zazmluvnených trasách, ale sa jedná zakždým, alebo zväčša o premenlivé destinácie.

Totiž, prepravy tovaru sa kupujú od rôznych zákazníkov, prvým je zvyčajne výrobca, respektíve obchodník, ktorý potrebuje dopraviť tovar z miesta A na miesto B. Málokedy sa dopravcovi dostane práca priamo, zvyčajne sprodtredkovateľom medzi obchodníkom a dopravcom býva nejaká špedično-zasielateľská spoločnosť.
Posun prepravy prebieha na základe objednávky, alebo zmluve o preprave tovaru, veci.
Takáto objednávka, zmluva má obsahovať náležitosti ako je miesto nakládky a vykládky, dátumy, cena prepravy, množstvo prepravovaného tovaru, informácia o tom, či sa jedná o bezpečný tovar alebo tovar, ktorý podlieha ADR podmienkam, ako má byť prepravovaný tovar zabezpečený proti poškodeniu, atď. - skutočne množstvo špecifík.
Na všetky takéto špecifiká má byť vodič upozornený svojim dispečerom.
Vodič zodpovedá spolu s týmito informáciami za bezchybnú nakládku a vykládku tovaru, musí dodržiavať povinné prestávky, bezpečnostné predpisy na ceste.
Ak sa tovar pri prevoze poškodí, každý dopravca má povinné poistenie za zodpovednosť škody a túto si zadávateľ prepravy aj overuje /mal by/, keď zadáva dopravcovi prácu.
stormcatcher
10.07.10,11:17
Ahojte poraďáci...
potrebovala by som radu od tých, čo máte skúsenosti, resp. poznatky o tom, čo všetko musí robiť, aké doklady, potvrdenia, tlačivá a povinnosti má mať šofér v s.r.o. (čiže chodí po tovar, či rozváža tovar aj v SR aj napr. v HU), ktorý má na starosti nákladný automobil vo firme, lebo pravdepodobne to nevie, nakoľko aj firma aj on ako vodič dostali nehoráznu pokutu. Ja ako účtovníčka o týchto veciach veľmi prehľad nemám. Aké má vlastne povinnosti voči vodičovi zamestnávateľ a aké povinnosti má zamestnanec, lebo vinu háďžu jeden na druhého.:mad:
Ďakujem vopred....
http://www.profivodic.sk/
tanusik
14.07.10,08:43
TO DANUSHKA:
Konkrétny problém? hmm:)) sme menšia firma MO a VO so staveb. materiálom a vlastné auto (nevyužívame nikoho služby) išlo po tovar do HU, čiže sme si išli po vlastný tovar určený na ďalší predaj. Zastavili ho policajti a dostal pokutu za to, že nemal odložené kotúče spätne za 28 dní a pokutu aj za to, že v deň, kedy s náklad. autom nechodí nemal na akomsi tlačive zaznačené, že bol napr. či už na dovolenke, alebo robil nejaké manipulačné práce u nás v sklade. Existuje nejaké takéto tlačivo, (čo sa prikladá ku kotúčom), či mysleli na knihu jázd, alebo?
Nemám v tom prehľad...resp. prehľad o jeho povinnostiach ako šoféra...
Za každú radu ďakujem
danushka
14.07.10,09:17
andreaS
13.08.10,06:23
nechcem zadavat novu temu, preto skusim zadat moj dotaz sem...

prave sa mi dostala do ruk faktura za vykonane prace (nespecifikuje ich v texte, a aj preto davam fa prerobit, mimo inych nedostatkov)... zistila som vsak, ze pre nas vykonava pracu sofera... naco som hned namietala, ze jedine ak mu my prenajmeme vozidlo, on si bude tankovat a potom nam vyfakturuje vsetko... lenze zvedavost mi nedala a cez ico som si ho nasla na zrsr.sk ... a citam jeho zivnosti a :eek: on ma predmet podnikania: "Činnosť vodiča vykonávaná na cudzom motorovom vozidle" ... a teraz co? Brat do uvahy zivnost, kt. mu zapisali v roku 2005 alebo brat do uvahy Zakonnik prace, kt. vylucuje pracu na zivnost na cudzom majetku... :confused:
andreaS
16.08.10,05:35
nechcem zadavat novu temu, preto skusim zadat moj dotaz sem...

prave sa mi dostala do ruk faktura za vykonane prace (nespecifikuje ich v texte, a aj preto davam fa prerobit, mimo inych nedostatkov)... zistila som vsak, ze pre nas vykonava pracu sofera... naco som hned namietala, ze jedine ak mu my prenajmeme vozidlo, on si bude tankovat a potom nam vyfakturuje vsetko... lenze zvedavost mi nedala a cez ico som si ho nasla na zrsr.sk ... a citam jeho zivnosti a :eek: on ma predmet podnikania: "Činnosť vodiča vykonávaná na cudzom motorovom vozidle" ... a teraz co? Brat do uvahy zivnost, kt. mu zapisali v roku 2005 alebo brat do uvahy Zakonnik prace, kt. vylucuje pracu na zivnost na cudzom majetku... :confused:

posuvam...
ilona
16.08.10,10:30
Tanusik,keď sa na aute nejazdí napr. víkend,alebo keď nemá vodič zákazku musí mať na tieto dni vypísané tlačivo " Potvrdenie činnosti č. 561/2006" Kontroluje to aj polícia,hoci to nemá žiaden význam,je to nariadenie EU a tak sa to musí vyplňať a ničiť papier.
micuska6
16.08.10,13:07
TO DANUSHKA:
Konkrétny problém? hmm:)) sme menšia firma MO a VO so staveb. materiálom a vlastné auto (nevyužívame nikoho služby) išlo po tovar do HU, čiže sme si išli po vlastný tovar určený na ďalší predaj. Zastavili ho policajti a dostal pokutu za to, že nemal odložené kotúče spätne za 28 dní a pokutu aj za to, že v deň, kedy s náklad. autom nechodí nemal na akomsi tlačive zaznačené, že bol napr. či už na dovolenke, alebo robil nejaké manipulačné práce u nás v sklade. Existuje nejaké takéto tlačivo, (čo sa prikladá ku kotúčom), či mysleli na knihu jázd, alebo?
Nemám v tom prehľad...resp. prehľad o jeho povinnostiach ako šoféra...
Za každú radu ďakujem
Presne to tlacivo, co chceli od neho policajti najdes aj na stranke CESMAD SLOVAKIA.
Mali ste obrovske stastie, ze policajti od neho neziadali licenciu na medzinarodnu prepravu, to by ste sa nedoplatili. Licenciu vydava krajsky urad dopravy na 5 rokov a okrem dokladov preukazujucich financnu spolahlivost a odbornu sposobilost treba kooooopu inych papierov.
alenaalena22
15.02.11,11:47
Super ďakujem za tlačivko,
chcem sa ale spýtať kedy musí byť vypisované?
Máme dvoch šoférov,striedajú sa v jazdení ob deň do Rakúska, s tým že čo je práve na firme jazdí na svojom aute kratšie trasy pre firmu,prípadne mu auto stojí vo firme.Treba to tlačivko vždy vypísať keď auto stojí celý deň, alebo iba keď vytiahne z auta kartu?
Ešte by som chcela vedieť či to tlačivo musí mať u seba v aute alebo stačí ak to budeme mať na firme založené?
Ďakujem veľmi pekne za rady...Alena
JankaCaa
19.02.11,20:54
TO DANUSHKA:
Konkrétny problém? hmm:)) sme menšia firma MO a VO so staveb. materiálom a vlastné auto (nevyužívame nikoho služby) išlo po tovar do HU, čiže sme si išli po vlastný tovar určený na ďalší predaj. Zastavili ho policajti a dostal pokutu za to, že nemal odložené kotúče spätne za 28 dní a pokutu aj za to, že v deň, kedy s náklad. autom nechodí nemal na akomsi tlačive zaznačené, že bol napr. či už na dovolenke, alebo robil nejaké manipulačné práce u nás v sklade. Existuje nejaké takéto tlačivo, (čo sa prikladá ku kotúčom), či mysleli na knihu jázd, alebo?
Nemám v tom prehľad...resp. prehľad o jeho povinnostiach ako šoféra...
Za každú radu ďakujem
Podľa Nariadenia č. 561/2006 má vodič povinnosť mať pri sebe tachografové krúžky (resp. v súčasnosti sa už skôr používajú digitálne tachografy, kde sa používa karta vodiča) za predchádzajúcich 28 dní. Polícia kontroluje, či nebola porušená sociálna legislatíva, ktorá je taktiež uvedená v tomto nariadení. Ak vodič počas predchádzajúcich 28 dní nevykonával prácu, musí mať potvrdenie od zamestnávateľa o tom, že čerpal dovolenku alebo bol chorý a podobne.
JankaCaa
19.02.11,21:15
Super ďakujem za tlačivko,
chcem sa ale spýtať kedy musí byť vypisované?
Máme dvoch šoférov,striedajú sa v jazdení ob deň do Rakúska, s tým že čo je práve na firme jazdí na svojom aute kratšie trasy pre firmu,prípadne mu auto stojí vo firme.Treba to tlačivko vždy vypísať keď auto stojí celý deň, alebo iba keď vytiahne z auta kartu?
Ešte by som chcela vedieť či to tlačivo musí mať u seba v aute alebo stačí ak to budeme mať na firme založené?
Ďakujem veľmi pekne za rady...Alena
Musí ho mať pri sebe, aby vedel pri kontrole preukázať, prečo za tie dni nemá tachografové krúžky alebo záznam na karte vodiča.