kajuska882
09.07.10,09:10
Prosim Vas o radu.
Som ucitelka na SS uz druhy skolsky rok, teda prvy som bola MOV a druhy som ucila casnikov odborne predmety. Dalsi skolsky rok mam byt znovu MOV, lebo vraj ked nemam este dokoncenu VS, nesmiem ucit. Od septembra zacinam 3 rocnik Na VS, teda robim si BC. Je vobec na to nejaky zakon alebo si ma len posuvaju ako im je potrebne?
ivka70
09.07.10,07:21
Zakon sa menil v novembri 2009 a skutocne bez VS (nestaci ani Bc. vzdelanie) nemozes ucit ako ucitel.
zdenka131
09.07.10,07:24
V súčasnej dobe nespĺňaš kvalifikačné požiadavky na učiteľa aj keď študuješ na VŠ. Kvalifikovanou sa staneš až po ukončení štúdia- VŠ druhého stupňa. Nestačí Ti iba Bc. Učiť nemôžeš, neposúvajú si Ťa, ako im to vyhovuje, riadia sa podľa vyhlášky 437. Len sa čudujem, ako Ťa mohli dať učiť,keď si nespĺňala kvalifikačné požiadavky a do akej PT Ťa zaradili.
zdenka131
09.07.10,07:31
Pozri si tabuľku zaradenia do PT- zamestnávateľ Ťa nemá ani kde zaradiť. Musíš mať VŠ II. stupňa.

http://www.minedu.sk/data/USERDATA/ATEMY/2009/Zakon_o_PZ-tabulka-zaradovanie_do_PT.pdf
zdenka131
09.07.10,07:40
Pozri si časť VIII. Učiteľ profesijných / odborných / predmetov strednej školy.

http://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/user_upload/admin/obrazky/ofakulte/Celozivotne_vzdelavanie/Vyhl.o_kvalifi.predpokl.437_2009.pdf
Mária27
07.08.10,08:46
Posledná veta v časti VIII znamená, že napr. matematiku či ekonomiku do 7 hodín týždenne môže učiť len s VŠ bez akéhokoľvek pedagogického minima?

"U učiteľov profesijných predmetov, ktorých týždenný rozsah hodín priamej vyučovacej činnosti je v týchto predmetoch najviac sedem hodín, sa nevyžaduje doplňujúce pedagogické štúdium."
pe.pe
07.08.10,19:57
Posledná veta v časti VIII znamená, že napr. matematiku či ekonomiku do 7 hodín týždenne môže učiť len s VŠ bez akéhokoľvek pedagogického minima?

"U učiteľov profesijných predmetov, ktorých týždenný rozsah hodín priamej vyučovacej činnosti je v týchto predmetoch najviac sedem hodín, sa nevyžaduje doplňujúce pedagogické štúdium."

Ahoj,

presne ako píšeš (akurát nie matematiku, to nie je profesijný predmet). Ide o ošetrenie stavu, kedy na SOŠ učia profesijné predmety odborníci z praxe (napr. lekári na zdravotných školách).