MMERRLLINN
09.07.10,10:45
Dobrý deň,
prosím vás o radu. Od začiatku môjho podnikania uplatňujem výdavky paušálne (remeselná živnosť). Teraz začínam zriaďovať internetový obchod, tu sa mi už paušál neoplatí, preto neviem ako postupovať. Chcela by som viesť daňovú evidenciu, je možné s ňou začať len na začiatku roka alebo aj teraz?
ďakujem za rady
profesional
09.07.10,15:27
Co sa tyka zmeny uctovania vydavkov, tak mozes zacat uctovat v realnych vydavkoch aj teraz. S tym ze mas 2 moznosti:

A. Ukoncis uctovne obdobie mimoriadnou uctovnou zavierkou, uplatnis pausalne naklady, podas danove priznanie a do konca roka budes fungovat v dalsom zdanovacom obdobi a uz budes uctovat o realnych nakladoch.

B. Budes pokracovat v uctovnom obdobi, pricom na konci roka za toto uctovne obdobie uz vobec neuplatnis pausalne vydavky.
marjankaj
09.07.10,16:31
Co sa tyka zmeny uctovania vydavkov, tak mozes zacat uctovat v realnych vydavkoch aj teraz. S tym ze mas 2 moznosti:

A. Ukoncis uctovne obdobie mimoriadnou uctovnou zavierkou, uplatnis pausalne naklady, podas danove priznanie a do konca roka budes fungovat v dalsom zdanovacom obdobi a uz budes uctovat o realnych nakladoch.

B. Budes pokracovat v uctovnom obdobi, pricom na konci roka za toto uctovne obdobie uz vobec neuplatnis pausalne vydavky.

No neviem. Podľa zákona o účtovníctve to asi nepôjde. Iba ak by ukončil živnosť a potom otvoril novú by to išlo.:eek:


§ 7

(3) Účtovná jednotka musí používať v jednom účtovnom období rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady; ak účtovná jednotka zmení doterajšie účtovné zásady a účtovné metódy v priebehu účtovného obdobia, nové účtovné zásady a účtovné metódy musí používať od prvého dňa tohto účtovného obdobia. O zmene účtovných zásad a účtovných metód je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach. Ak účtovná jednotka zistí, že účtovné zásady a účtovné metódy použité v účtovnom období sú nezlučiteľné s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia skutočností, je povinná zostaviť účtovnú závierku tak, aby poskytla verný a pravdivý obraz skutočností. O tom je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach.
zk24
09.07.10,16:47
No neviem. Podľa zákona o účtovníctve to asi nepôjde. Iba ak by ukončil živnosť a potom otvoril novú by to išlo.:eek:

Kto okontroluje co robim od januara? ked som bola zivnostnik viedla som si realne uctovnictvo a na konci roka som sa rozhodla co dam do danoveho priznania - ci pausalne a ci realne vydavky - najvacsia vyhoda jednoducheho uctovnictva - legalna !!

ved ona si neuplatni pausal za pol rok a pol roka bude pocitat realne vydavky :rolleyes: ... dorobi to od zaciatku roka... nerobi ziadnu zmenu pocas uctovneho obdobia

To nie je podla mna zmena uctovnych metod... ona nemeni jednoduche na podvojne, ci zmenu odpisov.... ide si uplatnit co je pre nu vyhodnejsie..

Alebo som nieco nepochopila? :confused:

Zivnostnik nenahlasuje vopred aku formu vydavkov bude uplatnovat. Nahlasi to v danovom priznani PO UKONCENI uctovneho obdobia.

Takze MMERRLLINN kludne zacni uplatnovat realne vydavky, ale musis dorobit uctovnictvo od zaciatku roka, respektive nebudes mat vydavky za prvy pol rok... Najlepsia varianta je uctovat o realnych vydavkoch, ak vopred nevies ako to vyjde... a na konci roka sa rozhodnes ako postavis danove priznanie.
marjankaj
09.07.10,16:54
Kto okontroluje co robim od januara? ked som bola zivnostnik viedla som si realne uctovnictvo a na konci roka som sa rozhodla co dam do danoveho priznania - ci pausalne a ci realne vydavky - najvacsia vyhoda jednoducheho uctovnictva - legalna !!

ved ona si neuplatni pausal za pol rok a pol roka bude pocitat realne vydavky :rolleyes: ... dorobi to od zaciatku roka... nerobi ziadnu zmenu pocas uctovneho obdobia

To nie je podla mna zmena uctovnych metod... ona nemeni jednoduche na podvojne, ci zmenu odpisov.... ide si uplatnit co je pre nu vyhodnejsie..

Alebo som nieco nepochopila? :confused:

Neviem. Asi v jednom roku nie je možné do polovice roku uplatňovať paušálne výdavkya od polovice roka viesť JÚ.:eek:
Potom by som to mohol robiť asi aj viac krát do roka. Výdavky by som si nakumuloval do obdobia kde vediem JÚ.
No chcel by som vidieť to daňové priznanie. Ako by som uplatnil odvody do poisťovní.:confused:
zk24
09.07.10,16:56
Neviem. Asi v jednom roku nie je možné do polovice roku uplatňovať paušálne výdavkya od polovice roka viesť JÚ.:eek:
Potom by som to mohol robiť asi aj viac krát do roka. Výdavky by som si nakumuloval do obdobia kde vediem JÚ.
No chcel by som vidieť to daňové priznanie. Ako by som uplatnil odvody do poisťovní.:confused:

Jasne ze nebude mat prvy pol rok pausalen vydavky a potom pol rok realne... Si ma nepochopil :rolleyes:

Proste moze vymazat co robila doteraz a zacat od januara nanovo (januar 2010) s realnymi vydavkami...

Kazdy sikovnejsi zivnostnik si vedie dve uctovnictva - JU s pausalnymi vydavkami a JU s realnymi vydavkami, a na konci roka podla toho co je pre neho vyhodnejsie, to uplatni...

V JU sa po danovom priznani mozes rozhodnut ci chces buduci rok uplatnovat realne alebo pausalne vydavky.. .ked sa rozhodla v juni, kto jej co dokaze, kedy sa rozhodla?

Si vezmi zivnostnika, ktory si nerobi uctovnictvo priebezne. V marci mi prinesie igelitku s blockami, ja to spracujem, spravim uctovnictvo a ked ma malo blockov, poviem mu ze pausal ho vyjde lepsie, tak proste zabudneme na vsetko co som robila, a uplatnime pausal....
marjankaj
09.07.10,17:17
Jasne ze nebude mat prvy pol rok pausalen vydavky a potom pol rok realne... Si ma nepochopil :rolleyes:

Proste moze vymazat co robila doteraz a zacat od januara nanovo (januar 2010) s realnymi vydavkami...

Kazdy sikovnejsi zivnostnik si vedie dve uctovnictva - JU s pausalnymi vydavkami a JU s realnymi vydavkami, a na konci roka podla toho co je pre neho vyhodnejsie, to uplatni...

V JU sa po danovom priznani mozes rozhodnut ci chces buduci rok uplatnovat realne alebo pausalne vydavky.. .ked sa rozhodla v juni, kto jej co dokaze, kedy sa rozhodla?

Si vezmi zivnostnika, ktory si nerobi uctovnictvo priebezne. V marci mi prinesie igelitku s blockami, ja to spracujem, spravim uctovnictvo a ked ma malo blockov, poviem mu ze pausal ho vyjde lepsie, tak proste zabudneme na vsetko co som robila, a uplatnime pausal....

Ja s tebou úplne súhlasím.
Ja som iba reagoval na príspevok č.2. a č.1. O tom som písal.
zk24
09.07.10,17:22
;)
veronikasad
09.07.10,19:21
Priznám sa, že odpovedi v príspevku č. 2 vôbec nerozumiem. Fyzická osoba - dve daňové priznania za rok ?
marjankaj
09.07.10,19:42
Priznám sa, že odpovedi v príspevku č. 2 vôbec nerozumiem. Fyzická osoba - dve daňové priznania za rok ?

To nebolo o dvoch daňových priznaniach.
Ak by som bol živnostník napríklad do mája potom živnosť ukončil a v septembri založil novú. Tak by som mal dve účtovníctva a iba jedno daňové priznanie.
Proste by som tie živnosti v daňovom priznaní spočítal.
Ale takto? Naozaj neviem, či to vôbec ide?
veronikasad
10.07.10,05:54
Co sa tyka zmeny uctovania vydavkov, tak mozes zacat uctovat v realnych vydavkoch aj teraz. S tym ze mas 2 moznosti:

A. Ukoncis uctovne obdobie mimoriadnou uctovnou zavierkou, uplatnis pausalne naklady, podas danove priznanie a do konca roka budes fungovat v dalsom zdanovacom obdobi a uz budes uctovat o realnych nakladoch.

B. Budes pokracovat v uctovnom obdobi, pricom na konci roka za toto uctovne obdobie uz vobec neuplatnis pausalne vydavky.
snaď nam to vysvetlí profesional, ako to bolo myslene s tými DP ...
Zita5
10.07.10,06:47
marjankaj
10.07.10,08:20
No neviem. Podľa zákona o účtovníctve to asi nepôjde. Iba ak by ukončil živnosť a potom otvoril novú by to išlo.:eek:

Ani to by nešlo. Ak sa rozhodne pre percento z príjmu, tak sú v tom zahrnuté všetky výdavky.
Toto nesúvisí so zákonom o účtovníctve.

§6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.