ajka-26
09.07.10,12:32
Mam velku urodu salatovych uhoriek a neviem co s nimi.Daju sa neako spracovat?Ked ich zavarim ako nakladacky,bude to jedle.Alebo postruhat a dat do mrazu?Ma s tym niekto skusenosti? Poradte ...
Lenka*1
09.07.10,10:34
Ajka jasne, nakrajaj na kolieska a normalne zavar, ako nakladacky... u nas sa to tak bezne robi... chut sice neni ta ista, ale je to vynikajuca priloha... alebo babka ich miesa s cukinou alebo kapustou, ako calamadu...
Gabi03
09.07.10,10:37
Ja bežne zamrazujem.
Alebo jeden recept na sterilizáciu. Na kolieska nakrajané uhorky, nakrajaná cibuľa (približne v pomere 1:1, alebo uhoriek viac), feferónky, povegetit, nechať odstáť a zasterlizovať.
Ale nepamätám si, či tam nemá ísť ešte niečo (soľ,cukor,ocot,...?). Ak bude treba, doma pozriem.
Tamila
09.07.10,10:39
Tiež som už zamrazovala postrúhané uhorky. Boli dobré.
ajka-26
09.07.10,11:05
Tiež som už zamrazovala postrúhané uhorky. Boli dobré.
Pri zmrazovani mam len obavu ze po rozmrazeni z toho ostane iba akasi kasa.Bude sa to dat jest.Struhas to na kolecka,alebo na slize?
Tamila
09.07.10,11:08
Strúhala som na drobno. Zamrazila som to aj so šťavou a boli po rozmrazení dobré.
Gabi03
09.07.10,11:15
Pri zmrazovani mam len obavu ze po rozmrazeni z toho ostane iba akasi kasa.Bude sa to dat jest.Struhas to na kolecka,alebo na slize?

Ja na koliečka. Po rozmrazení "šťavu" zlejem a spravým normálnu zálievku.
evuš
09.07.10,11:26
Pri zmrazovani mam len obavu ze po rozmrazeni z toho ostane iba akasi kasa.Bude sa to dat jest.Struhas to na kolecka,alebo na slize?

...hm, mne z mrazáku nechutia, majú chuť ako "vecheť":D.... Ale mama robí fantastickú čalamádu, zistím Ti recept ??!
ajka-26
09.07.10,11:54
evus ak mas dobry recept,sem s nim.Budem vdacna za akykolvek dobry typ.
ondrejvla
09.07.10,13:36
Zo šalátových uhoriek robím tento recept:
3 kg šalátových uhoriek, neolúpané postrúhať na kolieska, 3 kg hlávkovej kapusty nakrájať, 1,5 kg papriky, 1 kg cibule nakrájať, uvariť v náleve 1 Deko, 4 dl octu, 25 dag cukru (alebo 15 tabletiek Spolarinu), ešte horúce precediť na zeleninu a nechať chvíľu postáť. Potom natlačiť do fliaš a dať zasterilizovať len kým voda začne vrieť, prípadne v rúre. Dajú sa urobiť aj tak, že na zeleninu sa vysype sáčok Deka, nasype sa cukor a zaleje octom, dobre premiešať a postupovať ako predtým. Ale mne sa viac páči prevarené, nie sú tam guličky z Deka.
ajka-26
10.07.10,15:49
Dakujem vam za typy.Asi skusim to s tou cibulou a vegetou.Potom dam vediet ako to dopadlo.
ajka-26
10.07.10,15:52
Ja bežne zamrazujem.
Alebo jeden recept na sterilizáciu. Na kolieska nakrajané uhorky, nakrajaná cibuľa (približne v pomere 1:1, alebo uhoriek viac), feferónky, povegetit, nechať odstáť a zasterlizovať.
Ale nepamätám si, či tam nemá ísť ešte niečo (soľ,cukor,ocot,...?). Ak bude treba, doma pozriem.
Gabi ,skus mi upresnit ten recept.Coho kolko tam ide a tak.Dakujem.
hubatá
11.07.10,06:04
Ja som mrazila pokrájané na drobné kocky. Vždy som však nechala pásik šupky aby neboli také vechťové. A vodu nevylievam, ale do tej istej ešte keď je zmrznutá pridám soľ, cukor, ocot, cesnak a kvapnem oleja a potom len dochucujem. Môže sa samozrejme ešte pridať podľa chuti: feferónka, kôpor, cibuľka, alebo kapusta..... prípadne aj všetko vymenované - proste čo v zime doma nájdeš. Je to jedno, a šalát má vždy inú chuť. Takto som mrazila aj cukinu. Ušetrila som si čas a v zime kupované v hypermarketoch tiež nie sú o nič menej "vechťové".
Gapo
11.07.10,12:33
A čo takto "rusle". Ošúpané uhorky rozkrojiť pozdĺžne, ak majú už veľké jadierka, odkrojiť ich a naložiť do pohárov s cibuľou a zaliať nálevom. Kto má rád pikantné, môže priložiť feferónku.;)
Je to super. Ja tento rok nerobím, lebo nič v záhrade okrem buriny a bezdomovcov /slimákov/ nemám.:mee:
val007
11.07.10,18:34
Ja mám tiež rada rusle a do niektorých mám rada pridanú i feferónku. - pre tých, čo majú radi pikantné. Ale mala som ich v mrazničke už aj na kolieska. Je to OK, no keď strúham čerstvé uhorky na šalát, tak mám tie koliečka rada také tenučké. Keď ich dávam do mrazničky, tak mám také strúhadlo, ktoré strúha hrubšie kolieska. To používam na mrazenie. Nie je to potom také kašovité ako píšeš.
kamoska1
11.07.10,18:50
Ja robim takto šalatové uhorky:
3kg uhoriek nastruhať na kolečká,2 väčšie cibule,1-2 feferónky(nemusia byť),
25 dkg cukru kryš.,1/2 lyžice polievkovej soli,3 polievkove lyžice vegety,2 dcl octu, zamiešať,nechať pol hodiny stať a sterilizovať 15 min.na 80 stupňov.
Doporučujem,je fantastická.Dobrú chuť!
evuš
12.07.10,08:25
evus ak mas dobry recept,sem s nim.Budem vdacna za akykolvek dobry typ.

Ospravedlňujem sa, ale nebola som za PC...
Takže tu je : 2 kg hlávkovej kapusty, 2 kg papriky, 2 kg uhoriek, 2 kg cibule - nakrájať, nasypať tam 1 deko, 80 dkg cukru /stači i o niečo menej/, 1 l octu - premiešať, do rána nechať odstáť, potom naplniť poháre a sterilizovať /stačí 15 min, aby chytil vrchnák/
Niečo podobné Ti už písali, ale táto pre mňa je bezkonkurenčná a vôbec mi tam ani nevadia zrniečka z deka - ale koľko ľudí, toľko chutí....

Inak svokra robieva i mix "čo naraz vyrastie v záhradke" ,... takže napr. šalátové uhorky nakrája na hranolčeky, cukinu, patizón na kúsky, karfiol na ružičky + sladkokyslý nálev a je to super... mám pocit, že čím väčší mix - tým lepšia chuť :---
Žabinka
12.07.10,09:33
Zo šalátových uhoriek robím tento recept:
3 kg šalátových uhoriek, neolúpané postrúhať na kolieska, 3 kg hlávkovej kapusty nakrájať, 1,5 kg papriky, 1 kg cibule nakrájať, uvariť v náleve 1 Deko, 4 dl octu, 25 dag cukru (alebo 15 tabletiek Spolarinu), ešte horúce precediť na zeleninu a nechať chvíľu postáť. Potom natlačiť do fliaš a dať zasterilizovať len kým voda začne vrieť, prípadne v rúre. Dajú sa urobiť aj tak, že na zeleninu sa vysype sáčok Deka, nasype sa cukor a zaleje octom, dobre premiešať a postupovať ako predtým. Ale mne sa viac páči prevarené, nie sú tam guličky z Deka.
Toto som už vyskúšala, a bola to veru mňamka. Šalát dlho nevydržal, rýchlo sa zjedol. Aj samotný, len tak na osvieženie. :D
ajka-26
13.07.10,19:47
Baby.Skusila som ten recept s vegetou a octom,ale neviem ci sa mi to nepokazi.Sterilizovala som viac ako pol hodinu,aby dobre chytili viecka,ale mam pocit,ze to zacina kvasit.Som z toho nestastna:(((
pavol54
13.07.10,19:54
Baby.Skusila som ten recept s vegetou a octom,ale neviem ci sa mi to nepokazi.Sterilizovala som viac ako pol hodinu,aby dobre chytili viecka,ale mam pocit,ze to zacina kvasit.Som z toho nestastna:(((
Koľko bolo nad 90oC? Ak bolo 20 minút, tak na malý pohár to musí stačiť.
Lubaba
13.07.10,20:15
Baby.Skusila som ten recept s vegetou a octom,ale neviem ci sa mi to nepokazi.Sterilizovala som viac ako pol hodinu,aby dobre chytili viecka,ale mam pocit,ze to zacina kvasit.Som z toho nestastna:(((
kvasiť by ti začali len ak by nechytilo dobre viečko
Lubaba
13.07.10,20:23
a práve dosterilizovávam uhorkovú čalamádu
Lubaba
13.07.10,20:26
Pri zmrazovani mam len obavu ze po rozmrazeni z toho ostane iba akasi kasa.Bude sa to dat jest.Struhas to na kolecka,alebo na slize?
ak dávaš mraziť tak na kolieska, aby si to mohla použiť na klasika šalát uhorkový v zime, len tie kolieska urob o tretinu hrubšie ako keď pripravuješ šalát z čerstvých uhoriek, určite to bude dobré.
Lubaba
13.07.10,20:33
prikladám recept na čalamádu, ktorá je výborná k jaterniciam, fučke, fazuľovej kaši a pod.
3 kg uhorky
1 deko / ja preosievam/ ak vám nevadia zrniečka z deka nemusíte
šálka octu
šálka cukru
3 veľké cibule

všetko nakrájať najemno, pridať ingrediencie, nechať odstáť aspoň tri hodiny, a dať do pohárov, šťavu dobre vytlačiť a sterilizovať asi do 5 minút, aby chytilo viečko.
Marína
13.07.10,21:17
Americký šalát

2,5 kg uhoriek a 6 cibúľ nakrájame na kolieska, zmiešame s 3 PL soli a necháme ostát 2 hodiny. Po odstáti z nich vyžmýkame vodu a pridáme nálev, plníme do fliaš. Sterilizujeme 20 min.
Nálev: 6 dcl octu, 4 dcl cukru, 1 KL mletého č. korenia, 1 KL kari, 1 KL chilli, 1 KL kôpru – uvaríme okrem kôpru, ten pridáme po uvarení.
Priznávám, ešte som nezavárala ale chystám sa, počula som totiž o ňom básniť.

Od času, keď som vyskúšala šalát p. Blažkovej od dari1 http://www.porada.sk/283126-post4.html, iný už ani nerobím. Pridávam aj drobné ružičky karfiolu. Pri prvom pokuse kvôli farbe som pridala aj kápiu, teraz to však už nerobím, nie kvôli chuti, ale šťava od nej trošku zhnedne.
ajka-26
14.07.10,05:02
Koľko bolo nad 90oC? Ak bolo 20 minút, tak na malý pohár to musí stačiť.
Robila som do velkych poharov a serilizujem tak,ze dam flasky do velkeho pekaca a podlejem vodou asi do vysky 3-5 cm.Dam na plyn a necham slabo vriet.
betka631
14.07.10,05:14
Od času, keď som vyskúšala šalát p. Blažkovej od dari1 http://www.porada.sk/283126-post4.html, iný už ani nerobím. Pridávam aj drobné ružičky karfiólu. Pri prvom pokuse kvôli farbe som pridala aj kápiu, teraz to však už nerobím, nie kvôli chuti, ale šťava od nej trošku zhnedne.

Tento šalát s vegetou robím aj ja a je fakt výborný.:)
Llívia
14.07.10,05:24
Pri zmrazovani mam len obavu ze po rozmrazeni z toho ostane iba akasi kasa.Bude sa to dat jest.Struhas to na kolecka,alebo na slize?

Tiež dávame uhorky do mrazáka. Strúhame ich na trochu hrubšie kolieska (na WS strúhadle (planžeta otočená na strúhanie tenších plátkov), nie na tom klasickom "uhorkovom", ktoré má čepeľ na oboch stranách noža - takto nastrúhané uhorky sú príliš tenké a po rozmrazení je z nich kaša).
pavol54
14.07.10,09:02
Robila som do velkych poharov a serilizujem tak,ze dam flasky do velkeho pekaca a podlejem vodou asi do vysky 3-5 cm.Dam na plyn a necham slabo vriet.
Ak myslíš veľké 4 litrové tak tie musia byť aspoň 30 min na 90 , ak je taká rezaná zmes, tak by som pridal, myslím že to neprehreješ na plynových horákoch, alebo to daj do rúry tam sa aj okolie prehrieva.