karla24
09.07.10,13:48
Dobry den,

chcela by som sa spytat, ci poskytovanie uctovnictva a inych sluzieb (service fee, management fee), ktore sa platia kazdy mesiac v roznej vyske povazuje za opakovane dodanie sluzby? dakujem
martinez
11.07.10,09:57
Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.

na základe tohto by som konstatoval, ze sa jedna o opakovane dodanie sluzieb
Rozalka
11.07.10,13:28
Vzhľadom k tomu, že každý mesiac sa síce dodáva služba rovnakého druhu ale vždy v inom množstve, súdiac podľa toho, že sa platí zakaždým v inej výške, podľa mňa nejde o opakované dodanie.
betka
11.07.10,17:18
Tento par. 19 máta a mätie poriadne.

Zoberte si zákon a čítajte par. 19:

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,
b) sa služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby, uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas obdobia dlhšieho ako 12 kalendárnych mesiacov a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa služba za dodanú posledným dňom každého kalendárneho roka, až kým sa dodanie služby neskončí,
c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,
d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.

Je v podstate jedno, či som účtovník, právnik, daňový poradca. Ak mám uzatvorenú zmluvu s odberateľom, ktorá znie na tzv. "paušálnu" mesačnú čiastku napr. 200 €, je dátumom dodania vždy posledný deň kalendárneho mesiaca. V zmluve mám uvedené, že tieto služby sa týkajú účtovania, evidencie DF, VF....... Mám "paušál"= PRESNE TOĽKOTO.

Ak mám zmluvne dojednané, že mám tieto paušálne úhrady za q. v sume 600 €, musím si dať pozor, ak vystavím FA napr. v7/2010....., musím pre istotu riešiť zálohovou FA, a keď mi nabehne platba, dátum dodania je deň prijatia platby....

Ja môžem mať uzatvorenú zmluvu, že poskytujem služby účtovné mesačne podľa rozsahu vykonanej práce a za 1 účtovnú položku si pýtam xy €, za položku DF si pýtym xy........, za počet odprac. hodím xy (je to vždy rôzny rozsah prác)

Moja FA bude potom každý mesiac znieť na inú sumu, jeden mesiac na 100 €, iný mesiac na 500 € podľa rozsahu vykonanej práce, poskytujem síce služby mesačne, ale vždy na inú sumu.

K týmto veciam upozorním len na skutočnosti, ktoré je vhodné a výhodné si všimnúť:
Pr: SPP FA: vystavená 6.7.2010, dátum dodania 31.7.2010 (prečo?? splátkový kalendár, ide o nevyfakt. a nedodané presné množstvo). Ak mi po vyúčtovacom období namerajú 20.8.2010 spotrebu xy, potom zrejme uvedú dátum dodania 20.8. (uvidíme....)

Čo sa týka mobilov a operátorov: (moment, beriem FA...) majú tu vo väčšine systém nadstavený. Akurát som zobrala jednu FA:
- mesačný poplatok: xy € od 27.5.2010-26.6.2010
- sms.....
- hovory na iné t.č.
Dátum vystavenia, dátum dodania je 28.5.2010

Je pekné, že mám paušál, že mám zmluvu, ale každý mesiac je suma iná, ide síce o opak. dodanie služby, ale dátum dodania chápem ako dátum vyhotovenia FA. A paušál platím vopred, dokonca ;)

Typická opakovaná služba je nájom, ten je stanovený mesačne, q, 1/2 ..., pokiaľ, a teda dátum dodania je vždy posledný deň, na kt. sa zmluva vzťahuje. Tu je to jasné všetkým...

--------------------------------------------------------------------------------------

Toto je typický pekný príklad výnimky, pomocou kt. sa môžem teoreticky riadiť i pri účte: ZA PRESNE DODANÉ MNOŽSTVO..., a tu je dátum dodania=deň vyhotovenia

19/3/c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,

Ináč, tento par. je riadne prefíkaný a komplikovaný, každý si ho vysvetľujeme ináč. Dovolila som si vysvetliť moje myšlienkové pochody. Možno pomôžu, možno sú nanič.:)
betka
11.07.10,17:27
Ešte pripomeniem na zamyslenie:

s hodou okolností som tento problém riešila s update, kde bolo dátum vystavenia=dátum dodania. (júl)
Zavolala som, pýtam sa prečo, odpoveď bola, lebo patríme medzi výnimku... Zháčila som sa.
Moja odpoveď bola: Ak FA update 1/2 a máte uzatvorenú zmluvu, ide o opakované dodanie, a dátum dodania by mal byť 31.12.2010. Ako vždy, vtejto spol. som ostala spr..., ..

Ak bude veľa zmien behom polroka, vyfakt. mi napr. 20 €, ak nebudú žiadne zmeny, vyfakturujú mi tak či onak za 1/2" 20 €.

A teda sa pýtam ide o opakované dodania v zmysle 19/3?? Ano, ide...
karla24
12.07.10,13:11
takze ked mi vystavia fakturu za mesiac april s datumom vystavenia 7.4.2010, dnom dodania by mal byt 30.4.2010. Ja vsak tuto fakturu uctujem 7.4.2010. Neviem pri tom pouzit kurz zo dna 30.4.2010, kedze ho este neviem....uhradena 15.5., takze uhrada nie je urcite skor.....aky mam v tomto pripade pouzit kurz? mozem pouzit 7.4.2010?
martinez
12.07.10,13:44
takze ked mi vystavia fakturu za mesiac april s datumom vystavenia 7.4.2010, dnom dodania by mal byt 30.4.2010. Ja vsak tuto fakturu uctujem 7.4.2010. Neviem pri tom pouzit kurz zo dna 30.4.2010, kedze ho este neviem....uhradena 15.5., takze uhrada nie je urcite skor.....aky mam v tomto pripade pouzit kurz? mozem pouzit 7.4.2010?
použiješ kurz 30.4.2010... faktúru môžeš zaúčtovať bez dph s valutou 7.4.2010 ak potrebuješ a potom 30.4. doúčtuješ dph s valutou 30.4..... ja viem, je to choré.... ale je to choré tak, ako dovrzali soudruzi §19,3 od 1.1.2010
karla24
13.07.10,10:35
to je uplne chore aby som DPH uctovala oddelene. asi radsej podstupim to riziko,ze pouzijem nespravny kurz....odchylka tam bude minimalna.... a je to v ramci mesiaca