Lilka 1
09.07.10,15:06
Rozmýšľam nad kúpou PC HP Pavilion p6210cs-m, má procesor Intel Core 2 Duo E7500, operačnú pamäť 4 GB, pevný disk 640 GB, grafickú kartu NVIDIA GeForce, mechanika - DVD-RAM s LightScribe, operačný s.Windows 7 Home Premium. Viete mi poradiť, či je to dobrá voľba? Alebo preferujete radšej notebooky?
sthruska
09.07.10,13:40
Ak bude stáť na jednom miest, tak určite PC. Ináč notebook. Výkonovo sú našľapané obe platformy.
Stefan2005
09.07.10,13:49
...Viete mi poradiť, či je to dobrá voľba? Alebo preferujete radšej notebooky?

1. či je to dobrá voľba závisí od toho, na čo to budeš používať. Je to slušná zostava.
2. čo preferujem? doma a v kancelárií PC, na cestách notebook :)...
Lilka 1
09.07.10,14:02
Áno, má to byť na doma. Teraz mám notebook, má rok aj niečo a dopočula som sa, že to už je starý :rolleyes:. Je pravda, že sa stále vypína, dokonca niekedy aj 5 min. po štarte, bol už 2x v servise. V obchodoch som ale videla malý výber stolných PC, tak neviem, či je taký slabý dopyt po nich.
rickman
09.07.10,15:19
Áno, má to byť na doma. Teraz mám notebook, má rok aj niečo a dopočula som sa, že to už je starý :rolleyes:. Je pravda, že sa stále vypína, dokonca niekedy aj 5 min. po štarte, bol už 2x v servise. V obchodoch som ale videla malý výber stolných PC, tak neviem, či je taký slabý dopyt po nich.

Skús sa pozrieť po "all-in-one" stolných počítačoch. Tie sa ti určite budú aj páčiť a oceníš minimum káblov :).

(napr: http://www.alza.sk/lenovo-thinkcentre-a70z-d174707.htm)
mecky
09.07.10,16:05
Áno, má to byť na doma. Teraz mám notebook, má rok aj niečo a dopočula som sa, že to už je starý :rolleyes:. Je pravda, že sa stále vypína, dokonca niekedy aj 5 min. po štarte, bol už 2x v servise. V obchodoch som ale videla malý výber stolných PC, tak neviem, či je taký slabý dopyt po nich.

ak je v zaruke tam sup tam s nim aj 3x
ACCNT
09.07.10,17:54
Skús sa pozrieť po "all-in-one" stolných počítačoch. Tie sa ti určite budú aj páčiť a oceníš minimum káblov :).

(napr: http://www.alza.sk/lenovo-thinkcentre-a70z-d174707.htm)

tak to radsej nech si kupi rovno ten notebook.

kedze bolo spomenute, ze bude pouzivany iba doma, tiez by som zvolil pc, nakolko ponuka viac moznosti:
-pc sa da postavit lacnejsie ako notebook s rovnakym vykonom-resp. za rovnake peniaze si mozem kupit pc s vacsim vykonom.
-v pripade poruchy si to vie clovek sam opravit, prip. si moze sam upgradnut hardver. do pc napr. nie je problem si kupit 2TB disk. do notebooku taky zatial asi nekupis.
-jednoduchsie chladenie, menej problemov, ...

vyhodou noteboooku je jeho mobilita.
zk24
09.07.10,18:03
Za danych okolnosti volim stolny pocitac - vacsia variabilita, stabilita, da sa lahko upgradovat, je to zostava (ked odide monitor, kupis iba monitor, ked klavesnica, kupis klavesnicu; bez akychkolvek potrebnych servisnych zasahov, odide CD/DVD rom tak aj sama doma vymenis).

ja mam iba notebook a PDA, ale iba z toho dovodu ze potrebujem flexibilitu a "behat s notebookom". Ak by mi stacilo mat PC doma, urcite volim stolovy PC.
rickman
10.07.10,17:33
Co chcete kazdy upgradeovat? Na normalnu pracu to bude stacit aj o niekolko rokov. A ak hrate hry, tak si kupte konzolu a nie PC. Alebo dobre, spravte upgrade, vlozte ramku, vymente to a to a potom sa cudujte, preco to nefunguje. Pripadne kupte skladacku pocitac. Mam rad take argumenty, obzvlast ked ide o spotrebny tovar..
zk24
10.07.10,18:27
Co chcete kazdy upgradeovat? Na normalnu pracu to bude stacit aj o niekolko rokov. A ak hrate hry, tak si kupte konzolu a nie PC. Alebo dobre, spravte upgrade, vlozte ramku, vymente to a to a potom sa cudujte, preco to nefunguje. Pripadne kupte skladacku pocitac. Mam rad take argumenty, obzvlast ked ide o spotrebny tovar..

Ty si v zivote nekupoval vacsi hard-disk, pripadne DVD napalovacku, ked starsie pocitace mali len CD mechaniku? Nova zakladova doska, ci graficka karta?

Len maloco starne tak rychlo ako vypoctova technika... hlavne ked neche clovek kupovat novy PC kazde dva roky... kupi iba to, v com citi ze je pre neho uz nepostacujuce.
rickman
11.07.10,05:31
Ty si v zivote nekupoval vacsi hard-disk, pripadne DVD napalovacku, ked starsie pocitace mali len CD mechaniku? Nova zakladova doska, ci graficka karta?

Len maloco starne tak rychlo ako vypoctova technika... hlavne ked neche clovek kupovat novy PC kazde dva roky... kupi iba to, v com citi ze je pre neho uz nepostacujuce.

Ano, kupoval som do skladaciek, no uz som z toho vyrastol byt sluhom elektroniky.. Prave preto dnes treba vyberat podla toho, co s nim chces robit. Dnesne pocitace zvladnu vacsinu vsetkeho - ak aj na kancelarskom chces raz za cas zahrat hru, tak ju zahras. V tom by som zase az taky problem nevidel. Aj k all-in-one pocitacu sa da dokupit vsetko externe. Na co mi je lepsia grafika ak pocitac budem pouzivat na dokumenty? Napriklad. A ak mi grafika prehra HD video dnes, tak ho prehra aj o par rokov. Ten PC vsetko v jednom som dotazovatelke odporucil preto, pretoze je zena/dievca a urcite oceni minimum kablov a lahke utieranie prachu. A ak sa na porade pyta, aky pocitac, tak k dokupovaniu akychkolvek komponentov bude pravdepodobne aj tak potrebovat pomoc.. Ano, elektronika sa moralne opotrebuvavala velmi rychlo, no posledne roky to nevidim take dramaticke - skor ide o zvysovanie efektivity ako samotneho hrubeho vykonu. A ak niekto radi napriklad notebook podla parametrov a nie podla vydrze baterky, tak potom sa argumentuje tazko. A navyse notebook je otrava pokial nie je fakt maly (max 13,x").
majkii
11.07.10,09:15
Ty si v zivote nekupoval vacsi hard-disk, pripadne DVD napalovacku, ked starsie pocitace mali len CD mechaniku? Nova zakladova doska, ci graficka karta?

Len maloco starne tak rychlo ako vypoctova technika... hlavne ked neche clovek kupovat novy PC kazde dva roky... kupi iba to, v com citi ze je pre neho uz nepostacujuce.

Upgrade PC v dnešnej dobe je mýtus, má zmysel len pre nadšencov, ktorí chcú získať pár percent výkonu a nehľadia na cenu. V prípade kúpy značkového PC počas záruky pravdepodobne ani nepripadá do úvahy. Navyše často krát značkové PC majú špecifické neštandarné komponenty, ktoré sa za štandarné nedajú meniť. V minulosti mal upgrade zmysel, keď ceny komponentov boli vysoké a výmenou komponentu sa zabezpečil výrazný nárast výkonu. V súčastnosti výmenou komonentu sa výkon výrazne menusí zvýšiť, tak aby ho užívateľ pocítil. V prípade HDD si myslím, že kto zvládne výmenu HDD v PC zvládne ju aj v mnohých NTB, rovnako to platí aj o RAM. Navyše je možnosť zakúpenia externých riešení.
Nové DVD napalovačky s rozhraním SATA do staršieho počítača sa dajú len obtiažne a PATA napaľovačky sú ťažko dostupné, rovnako to platí aj o HDD, kde TB disk s rozhraním ATA je len ťažko ak vôbec zohnať, zároveň môže vzniknúť problém BIOSu, ten pre svoje obmedzenia ich nemusí rozpoznať.
Nová základná doska znamená prakticky výmenu všetkých komponentov. Pri staršom počítači o 5 a viac rokov s výmenou základnej dosky sa následne mení procesor, lebo nová doska používa inú päticu, grafiku lebo nové dosky nemajú AGP, ramku lebo nové dosky nemajú SDRAM prípadne DDR slot, CD mechaniku a disky lebo nové dosky nemajú PATA resp. sa musí dokúpiť externý radič, zväčša je treba meniť zdroj, lebo nemá doplnkové 24 pinové napájanie a nepostačuje výkon, ktorý vyžadujú nové dosky či grafiky, pravdepodobne bude treba meniť aj klávesnicu lebo nové dosky nemajú PS/2 konektor a tak pod.

Inými slovami, ak dnes sa kúpi PC o päť rokov upgrade nebude mať zmysel.

Ja osobne odporúčam laptop, nakoľko poskytne množstvo benefitov naviac a rozdiel výkonu v domácom prostred nebude nijak dramatický.
Vlado40
11.07.10,09:38
Ak to bude na používanie iba doma ,tak PC.Samozrejme aj kvôli upgrade aj keď je to tu kritizované.Predsa keď si teraz kúpim nové PC ,tak určite základná doska nebude s AGP slotom a aj klávesnice sú na USB ,tak PS2 konektor nepotrebujem.Aj HDD určite nebude na ATA a napaľovačka tak isto.Všetko je už Sata.Ak nechcem HDD prenášať ,tak si do PC pridám ďalší HDD ako interný ,je lacnejší,väčší výber.Dva roky záruky zbehnú ako nič.Do PC sa pri probléme pozrie viacej priaznivcov PC .Notebook sa málokomu chce rozoberať.
majkii
11.07.10,10:56
Ak to bude na používanie iba doma ,tak PC.Samozrejme aj kvôli upgrade aj keď je to tu kritizované.Predsa keď si teraz kúpim nové PC ,tak určite základná doska nebude s AGP slotom a aj klávesnice sú na USB ,tak PS2 konektor nepotrebujem.Aj HDD určite nebude na ATA a napaľovačka tak isto.Všetko je už Sata.Ak nechcem HDD prenášať ,tak si do PC pridám ďalší HDD ako interný ,je lacnejší,väčší výber.Dva roky záruky zbehnú ako nič.Do PC sa pri probléme pozrie viacej priaznivcov PC .Notebook sa málokomu chce rozoberať.

išlo o príklad upgradu staršieho počítača (treba čítať poriadne), s čím sa človek uvažujúci o upgrade môže stretnúť. Ak si dnes kúpiš PC bude mať síce USB ale v špecifikácií 2.0, detto SATA, či zbernica PCIe budú o pár rokov minimálne iné špecifikácie USB a SATA a pod. Pri kúpe nových komponentov s novými špecifikáciami tieto na strej doske nevyužieješ naplno. Z môjho pohľadu má jediný význam upgrade diskového poľa, ale to je ako som písal vyššie možné aj na laptope, či už výmenou HDD alebo externým diskom. na disk rádovo v TB si zálohujem väčšinou grafiku a video súbory a na túto zálohu mi vyhovuje externý disk, kt. si pripojím vtedy keď to potrebujem. Na bežnú prácu mi plne postačuje 500 GB interný disk. Samozrejme je to vec názoru a požiadaviek užívateľa. preto by som si na domáce použite zaobstaral NTB.
Vlado40
11.07.10,11:09
PC sa kupuje teraz a môj príspevok je pre každého ,(nie reakcia na majkii) kto si myslí ,že mu PC alebo notebook musí bežať bez problémov.PC si nekupujem na 2 roky a preto si treba rozmyslieť pri kúpe čo je výhodnejšie na servis,ak záručná doba pominie.
majkii
11.07.10,11:58
PC sa kupuje teraz a môj príspevok je pre každého ,(nie reakcia na majkii) kto si myslí ,že mu PC alebo notebook musí bežať bez problémov.PC si nekupujem na 2 roky a preto si treba rozmyslieť pri kúpe čo je výhodnejšie na servis,ak záručná doba pominie.

OK, s otázkou pozáručného servisu sa dá súhlasiť, avšak pozáručný servis je niečo iné ako upgrade ;).

Inak pochybujem, že si niekto myslí (ani ja si to nemyslím), že mu PC alebo NTB musí bežať bez problémov, preto nechápem pre koho bol teda ten príspevok?
Vlado40
11.07.10,12:17
Inak pochybujem, že si niekto myslí (ani ja si to nemyslím), že mu PC alebo NTB musí bežať bez problémov, preto nechápem pre koho bol teda ten príspevok?

Lebo je to jedno či je to upgrade ,alebo pozáručný servis.Pri PC je väčšia možnosť.