fijalka66
09.07.10,17:41
ahojte! Poraďte mi prosím ako dalej postupovať v mojom probléme. v novembri roku 2009 som dostala od bývalého zamestnávateľa výpoved s dohodou. Dôvod bol nedostatok práce. Už vtedy bol nie jednému zamestnancovi dlžný výplaty za 2 mesiace. V januári som majiteľa vyzvala písomne s udaním doby na zaplatenie dlhu. Odpoved som nedostala. Po mesiaci som sa poradila s právnikom, odporučil ma na inšpektorát práce. Ten vykonal kontrolu vo firme. Odpoved som písomne obdržal, firma porušila 5, alebo 6 paragrafov zákonníka práce. V ich odpovedi je presne udané ktoré. Okrem toho mi napísali, že firma je povinná do desiatich dní vyplatit dlh. Prešlo pol roka, a doteraz tie peniaze nemám. mám sa obrátit so sťažnosťou na inšpektorát práce? Alebo ako teraz ďalej? Jedná sa o sumu cca 700 eur. Bojim sa toho, že ked sa začnem súdiť, vyjde ma to viac. A momentálne som vo finančnej tiesni, takže na to nemám. ešte chcem dodať, že spomínaná firma doteraz funguje, aj ked len s pár zamestnancami. Telefon majiteľ nezdvíha, sekretárka ho vyhovára na momentálnu neprítomnosť, atd. Ďakujem pekne za rady
arizona
09.07.10,16:14
Inšpektorát práce nemá právomoc nariadiť býv. zamestnávateľovi niečo urobiť.Môže skontrolovať, nariadiť nápravu do určitého dna pod hrozbou pokuty.
Zostáva Ti jedine obrátiť sa na súd.
ErinErin
09.07.10,16:19
Je mi ľúto, že máte problémy so zamestnávateľom. Ako laik si myslím, že ak sa na súde preukáže, že ste v práve, súdne trovy i vaše náklady by mala hradiť protistrana. Druhá vec je, že protistrana ako právnická osoba môže dovtedy skrachovať (čo majiteľom nebráni otvoriť si novú kvázi tú istú firmu) a neviem, ako to v takom prípade bude nielen s dlhom výplaty ale aj so spomínaným súdom a trovami... Snáď sa tu vyjadria odborníci.
Llívia
09.07.10,16:46
...Bojim sa toho, že ked sa začnem súdiť, vyjde ma to viac. A momentálne som vo finančnej tiesni, takže na to nemám. ešte chcem dodať, že spomínaná firma doteraz funguje, aj ked len s pár zamestnancami. Telefon majiteľ nezdvíha, sekretárka ho vyhovára na momentálnu neprítomnosť, atd. Ďakujem pekne za rady

Skús Centrum právnej pomoci http://www.legalaid.sk/kontakty
Xanti
09.07.10,16:49
No moja mama,
tiež svojho času mala šťastie na takého "p.podnikateľa" čo neplatil. Tak po skončení PP dala návrh na súd, a požiadala o odpustenie poplatkov, nakoľko bola bez zamestnania.
Súd jej vyhovel, vyhrala ale peniaze nevymohla - bo p. podnikateľ skončil s podnikaním.
U firmy, kt. ako tak ešte funguje sa to ešte dá si myslím. Napr. exekútorom po vyhratom súde, alebo požiadať o platobný rozkaz.