misiamladych
09.07.10,19:44
Ahoj,

myslíte si, že je právne v poriadku, ak sa s majiteľom auta, ktoré si dal u mňa v autoservise opraviť zmluvne dohodnem, že v prípade, ak nesplatí faktúru za poskytnuté služby, uplatním si zádržné právo - aj keď už vec fakticky nebude v mojom autoservise, ale bude ju mať on. Prakticky to vykonám tak, že auto naložím na oďtahovku a auto odveziem spat do servisu. Je to takto možné zmluvne dohodnúť? ďakujem za odpovede
Mária27
11.07.10,16:27
Zadržať auto do zaplatenia faktúry by si mohol vtedy, keby si ho ešte držal, teda mal u seba v oprávnenej držbe - v autoservise. Zádržné právo nevzniká na základe zmluvy.
misiamladych
12.07.10,05:17
a co keby sme sa zmluvne s majitelom auta dohodli, ze "na danu vec po vydaní vlastníkovi-majiteľovi auta (teda auto) sa nazerá, ako keby bola v oprávnenej držbe majiteľa autoservisu" a tym padom by bolo mozne zadrzne pravo vyuzit? ide mi o to, ze mam vela nezaplatenych faktur od majitelov aut a vymoct ich je casto takmer nulova moznost....takto by to bolo jednoduchsie, auto by som nalozil na odtahovku a ja by som bol pravne cisty...
profesional
12.07.10,05:44
Drzba - stav kedy niekto ma fatkicku moc nad vecou, cize stav kedy niekto s vecou disponuje, resp. naklada.

Tj. ty sa nemozes zmluvne s niekym dohodnut ze kto vykonava drzbu ju vlastne nevykonava. To ako keby si sa chcel s niekym dohodnut zmluvne ze aj ked je auto cervene, ze obaja budete tvrdit ze je zelene. Je to proste totalny nezmysel. To sa neda.
To co je drzba stanovuje zakon a to KOGENTNYM USTANOVENIM. Tj. ty nemozes zmluvne ist proti definicii v kogentnom ustanoveni zakona.

Zadrzne pravo mozes uplatnit na auto kym ho majitel nevezme zo servisu. Na uplatnenie zadrzneho prava nepotrebujes zmluvu. Mozes ho uplatnit zo zakona. Tj. ak nezaplatil fakturu, pisomne mu oznamis ze si uplatnujes zadrzne pravo.

Ak spekulujes nad buducou situaciou, tj, snazis sa vymysliet si akesi vseobecne obchodne podmienky, tak vyuzi institut zakonneho zadrzneho prava.

Ak si v situacii kedy si uz klient auto odviezol a zatial ti nezaplatil, uz sa k jeho autu ziadnym zakonnym sposobom nemas ako dostat a neostava ti nic ine iba sa v s pripadnym vymahanim svojho naroku obratit na sud.
Mária27
12.07.10,06:03
Realizuj záložné právo zadržaním (nie odobratím), alebo si nájdi iný druh zábezpeky.

Aj keby si to podľa teba nazval zádržným právom, zádržné právo by to nebolo, lebo by to nevyhovovalo paragrafom o ňom. Vec môžeš zadržať len ak ju máš v držbe. Prečo si autá nechceš zadržať do zaplatenia? Máš málo miesta? Myslíš, že keby si ich dovliekol späť, už by si mieto mal? Veci zo zádržného práva sa dokonca nemôžu ani predať a tak uspokojiť svoju pohľadávku - to by mohol urobiť len súd.

Zábezpeku si môžete dohodnúť - nech si majiteľ auta vyberie napr. aj z tvojich ponúk (záloha, ručenie, vklad v banke ...), alebo si vyberte z niektorých vymenovaných v zákone. Zmluvne zabezpečiť pohľadávku si môžeš napr. záložným právom, kde by si pohľadávku mohol uspokojiť výťažkom z predaja. Toto právo ale treba dať zase zaevidovať do registra.