koalko
30.10.05,10:57
Robím mzdy pre firmy v jednej zamestnávajú pracovníčku s čiastočným invalidným dôchodkom nemá zatiaľ nové rozhodnutie je zamestnaná na 1/2 PU s platom 3450.-Sk , odvody boli robené do soc.poisťovni v plnej výške a do zdravotnej poisťovni po konzultácií so zdrav.poisťovnou so zníženým odvodom t.j. 5 a 2%. Neviem či to bolo doposiaľ správne, keďže mi prišiel upgrade miezd,kde od 1.9.2005 je zmena do zdrav. poisť.,že na tieto znížené odvody majú nárok a s poklesom schopnosti už od 20%.

Teraz mám zamestnanca, ktorý dostal nové rozhodnutie /citujem podla §57, odst.1 a §50 odst. 1 Z.č. 195/98 Z.z. o soc.poisť. určujem mieru funkčnej poruchy 50% a preto podľa §51 Z.č.195/98 Z.z. o soc. pomoci považuje sa za občana s ťažkým zdravotným postihnutím a vydáva sa preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím/. Pričom uvedený zamestnanec nepoberá žiadne výhody iba má papier,že je ZŤP.
Máme nárok pri odvode do zdrav. poisťovni na zníženú sadzbu 5 a 2%? Pravdepodobne do sociálnej posťovni nie ,keď je určená hranica najviac o 70%. Pokiaľ nebola zmena v zákone.

Keď môžem osloviť p.Miháľa ,aby sa mi k tomu vyjadril. Vopred ďakujem.
Pepa
30.10.05,12:23
stonozka
30.10.05,17:31
Do SP musíte robiť všetky odvody, IP sa neplatí od 70% priznaného invalidnaného dôchodku, do ZP treba odvádzať znížené odvody 5% zamestnávateľ a 2% zamestnanec.