podnik1258
09.07.10,23:57
Dobry den, chcel by som sa informovat, ci stale plati, ze pri zalozeni s.r.o s jedinym konatelom a bez zamestnancov nieje nutnost platit odvody do socialnej poistovne. Popripade ma niekto nejake informacie, ci aj tejto oblasti sa maju dotknut v blizkej buducnosti vyraznejsie zmeny ?
Zvazujem popri zivnosti aj zalozenie jednoosobovej s.r.o. a neviem ci je vyhodnejsie zalozit ju teraz, alebo pockat na vyvoj situacie po novom roku.
VieraPopluharova
10.07.10,06:10
Dobry den, chcel by som sa informovat, ci stale plati, ze pri zalozeni s.r.o s jedinym konatelom a bez zamestnancov nieje nutnost platit odvody do socialnej poistovne. Popripade ma niekto nejake informacie, ci aj tejto oblasti sa maju dotknut v blizkej buducnosti vyraznejsie zmeny ?
Zvazujem popri zivnosti aj zalozenie jednoosobovej s.r.o. a neviem ci je vyhodnejsie zalozit ju teraz, alebo pockat na vyvoj situacie po novom roku.

Odvodové povinnosti - Výšku odmeny si konateľ môže stanoviť individuálne, čím si môže optimalizovať výšku odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne.
Konateľ spoločnosti, ktorý poberá odmenu v zmysle mandátnej zmluvy alebo zmluvy o výkone funkcie, neodvádza povinne platby do Sociálnej poisťovne. Ide o obchodno-právny vzťah a zákon o sociálnom poistení takýto príjem nedefinuje ako príjem plynúci zo zamestnaneckého pomeru, takže nevzniká právny dôvod na platenie odvodov.
Ak však vykonáva funkciu konateľa na základe pracovnej zmluvy, sociálne poistenie musí platiť tak, ako každý zamestnanec.
Odvody do zdravotného poistenia musí konateľ platiť vždy, ak za prácu dostáva odmenu z nákladov, nie zo zisku. Teda aj zo zmluvy o vykonaní funkcie konateľ povinne odvádza platbu preddavkov na zdravotné poistenie do zdravotnej poisťovne.
Ak však dostane odmenu vo forme podielu na zisku, táto odmena nebude predmetom odvodovej povinnosti voči zdravotnej poisťovni, pretože nie je považovaná za príjem zo závislej činnosti.
Členovia dozornej rady, predstavenstva alebo správnej rady sú povinní platiť zdravotné poistenie, ak za výkon funkcie dostávajú odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti. V takom prípade platia aj sociálne odvody. Živnostník povinne platí odvody do zdravotnej poisťovne, do Sociálnej poisťovne platí povinne iba vtedy, ak jeho celkový príjem presiahne zákonnú hranicu, ktorá je aktuálne vo výške 3 546 eur pre obdobie od 1. júla 2009 do 30. júna 2010. Horná hranica vymeriavacieho základu je 1 084,55 eura pre nemocenské poistenie, 2 892,12 eura pre ostatné odvody.

Na základe uvedeného právneho stavu v období od 1. júla 2010 do 30. júna 2011 je maximálny vymeriavací základ mesačne:

na platenie poistného na nemocenské poistenie a na platenie poistného na garančné poistenie v sume 1 116,75 EUR (v období od 1. júla 2009 do 30. júna 2010 v sume 1 084,55 EUR),
na platenie poistného na dôchodkové poistenie, na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity v sume 2 978,00 EUR (v období od 1. júla 2009 do 30. júna 2010 v sume 2 892,12 EUR).
Z.E.Ú.S.
14.03.11,18:03
zmenilo sa v tomto niečo v roku 2011 ? mám taký pocit, že tu boli zmeny... ako je to teraz s odvodami, má ešte zmysel aby si živnostnik kvôli odvodom založil sro ?? díky
KEJKA
14.03.11,18:54
o zmenách sa tu píše vo viacerých témach.
SRO platí odvody za zamestnancov a aj za osoby, ktoré majú takto posudzovaný príjem - príkazne zmluvy,odmeny konateľa ap.
Dokonca aj prípadny podiel na zisku vyplatený spoločníkovi, po novom podlieha odvodu do ZP.
Či sa oplatí - to si treba zvážiť, ja stále tvrdím, že áno.
Dokedy - neviem, ťažko povedať.
Z.E.Ú.S.
15.03.11,07:43
a oplatí sa aj takému čo má predpokladané hrubé príjmy na rok 2011 cca 12 000 € ?
veronikasad
15.03.11,07:46
zmenilo sa v tomto niečo v roku 2011 ? mám taký pocit, že tu boli zmeny... ako je to teraz s odvodami, má ešte zmysel aby si živnostnik kvôli odvodom založil sro ?? díky
bude si okrem podielov na zisku vyplácať nejaké pravidelné alebo nepravidelné odmeny ?
Z.E.Ú.S.
15.03.11,08:14
neviem, ale proste ak je to možné bude to robiť tak aby neplatil odvody (hlavne SP) a zároveň neporušoval zákony, ako szčo pracuje v jednej firme, rozmýšľa že by si sro založil s ešte jedným "kolegom" ktorý tam tiež pracuje ako živnostník... chcú sa vyhnúť odvodom do SP, ak by to bolo takto možné, no viem že so vznikom a prevádzkou sro budú nejaké dalšie výdavky tiež boli nejaké zmeny u odvodov konateľov sro tak si nie som istý či sa mu to oplatí, no a čo si asi nejako neuvedomuju pripravi sa o dôchodok, nemocenské, invalidné.... to sa tiež nedá dlhodobo takto, jedine si spraviť kvalitné životné poistenie ale to tiež niečo stojí ...
Katka0208
28.07.11,09:54
Pekný deň,
chcem sa tu ešte raz uistiť. Mám szčo, ktorá sa chce stať platcom DPH. Preto zvažujem, čo by bolo preňho vhodnejšie. Či sa stať platcom v živnosti alebo si popri živnosti založiť aj s.r.o. a tam sa stať platcom. Veľké zákazky prehnať cez s.r.o. a malé cez živnosť. SZČO je ZŤP, teda zo živnosti odvody do ZP neplatí, iba do SP.
Ak by si založil s.r.o. (čítala som o nejakej jednoosobovej), je v súlade so zákonom??? , aby nemal žiadnych zamestnancov a napriek tomu by vykazovala s.r.o. činnosť???
On by tiež zmluvu v s.r.o. nemal, bol by mu iba vyplácaný podiel zo zisku. Teda ak by zmluvu nemal, neplatil by v s.r.o. žiadne odvody? Iba odvody zo živnosti?
Zvažujem výhody a nevýhody? Prosím o radu... Nevyznám sa až tak dobre v tejto téme, čo sa týka súbehu živnosti a s.r.o. a povinností....
zk24
28.07.11,10:09
Pekný deň,
chcem sa tu ešte raz uistiť. Mám szčo, ktorá sa chce stať platcom DPH. Preto zvažujem, čo by bolo preňho vhodnejšie. Či sa stať platcom v živnosti alebo si popri živnosti založiť aj s.r.o. a tam sa stať platcom. Veľké zákazky prehnať cez s.r.o. a malé cez živnosť.

SZČO je ZŤP, teda zo živnosti odvody do ZP neplatí, iba do SP.
Toto ma zaujalo. Preco neplati odvody do ZP, ale iba do SP?

Ak by si založil s.r.o. (čítala som o nejakej jednoosobovej), je v súlade so zákonom??? , aby nemal žiadnych zamestnancov a napriek tomu by vykazovala s.r.o. činnosť???
Môže mať s.r.o., nemusí mať zamestnancov.

On by tiež zmluvu v s.r.o. nemal, bol by mu iba vyplácaný podiel zo zisku. Teda ak by zmluvu nemal, neplatil by v s.r.o. žiadne odvody? Iba odvody zo živnosti?
Ked ako konateľ nepobera nijaku odmenu, odvody zo s.r.o. nijake neplati. Do ZP sa budu platiť odvody z podielov zo zisku dosiahnuteho v roku 2011.

Zvažujem výhody a nevýhody? Prosím o radu... Nevyznám sa až tak dobre v tejto téme, čo sa týka súbehu živnosti a s.r.o. a povinností....

moja reakcia v texte
Katka0208
28.07.11,10:44
Jáj, som vynechala pár vecí a doplietla to. Predtým pracoval ako riaditeľ colnice, teda colník a za nich tuším platí ZP štát....
A ďakujem pekne za radu :)
Katka0208
28.07.11,10:48
A ešte.... teda nie odvody zo zisku, ale z podielu na zisku. A to platí až pre zisk dosiahnutý v roku 2011, áno ?
zk24
28.07.11,11:13
A ešte.... teda nie odvody zo zisku, ale z podielu na zisku. A to platí až pre zisk dosiahnutý v roku 2011, áno ?

odvody sa vztahuju na fyzicku osobu (nie s.r.o.), preto to, ci firma dosahuje zisk alebo nie nie je podstatne pre odvody, ale to, ci dana fyzicka osoba ma nejaky prijem. Ak nebude mesacne poberat prijem z sro (sa nezamestna, ani ako konatel si nebude vyplacat odmenu), tak odvody platit nebude. Ak si vyplati podiely na zisku = prijem fyzickej osoby, vtedy z tohto zaplati ZP.
Ak firma v roku 2011 dosiahne zisk (podanim danoveho prizanani v 31.3.2012), vyplati sa podiel na zisku fyzickej osobe = prijem roku 2012. Tieto odvody odvedie FO v RZZP za rok 2012 (= do 31.3.2013).

Samotna s.r.o. zo zisku plati iba dan z prijmu PO.
Katka0208
28.07.11,12:03
áno, to viem, ale veeeeeľka vďaka za každú radu :)
zk24
28.07.11,12:11
áno, to viem, ale veeeeeľka vďaka za každú radu :)

Aha, uz chapem na co narazas... som v predoslom prispevku napisala "zo zisku, a nie z podielu na zisku".... a ja som myslela ze sa pytas ze z coho, a to bolo doplnenie :) Idem tam doplnit slovko "podiel"
Katka0208
28.07.11,12:30
v pohode :)
Spaculi
09.05.12,09:34
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť, ako to je s novootvorenou s.r.o., musí už platiť odvody do sociálnej poisťovne, či je oslobodená 1.rok?Má dvoch konateľov a jednu zamestnankyňu.a v akej výške prosím?

vopred ďakujem
zk24
09.05.12,10:54
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť, ako to je s novootvorenou s.r.o., musí už platiť odvody do sociálnej poisťovne, či je oslobodená 1.rok?Má dvoch konateľov a jednu zamestnankyňu.a v akej výške prosím?

vopred ďakujem

Sociálne poistenie sa platí z hrubých miezd a odmien zamestnancov. Žiadne oslobodenie.

http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2012/924s
Economic
09.05.12,19:22
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť, ako to je s novootvorenou s.r.o., musí už platiť odvody do sociálnej poisťovne, či je oslobodená 1.rok?Má dvoch konateľov a jednu zamestnankyňu.a v akej výške prosím?

vopred ďakujem

Pokiaľ Sro nevypláca nikomu pravidelnú alebo nepravidelnú odmenu alebo ak nemá žiadnych zamestnancov, nemusí sa prihlasovať do SP a ani do ZP.
V prípade, že niekomu vyplatí jednorazovo pravidelne alebo bude vyplácať hoci aj nepravidelne odmeny, má povinnosť sa prihlásiť a k tomu príslušné odvody aj platiť.
Pokiaľ spoločníkovi bude vyplatený podiel na zisku, má povinnosť ho prihlásiť a aj platiť. To si treba naštudovať trošku ešte prd tým, než sa vyplatí...
Spaculi
10.05.12,05:35
ďakujem
veronikasad
10.05.12,06:12
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť, ako to je s novootvorenou s.r.o., musí už platiť odvody do sociálnej poisťovne, či je oslobodená 1.rok?Má dvoch konateľov a jednu zamestnankyňu.a v akej výške prosím?

vopred ďakujem
Kedy vznikol pracovný pomer zamestnankyne ?
Zamestnávatel sa musí pred zamestnaním prvého zamestnanca zaregistrovať v sociálnej poisťovni (na reg.liste zamestnávatela) a elektronicky prihlásiť zamestnanca na registračnom liste fyzickej osoby.
Rovnako sa musí registrovať v prísl.zdr.poisťovni zamestnanca a prihlásiť zamestnanca.
Na DU treba rozšíriť registráciu dane zo závislej činnosti.

Povinností okolo spracovania miezd zamestnanca je podstatne viac (mesačné výkazy SP,ZP, prehlady na DU).