numphi
10.07.10,08:32
Ahojte,

od mája pestujem na balkóne levanduľu. Krásne rastie a viditeľne sa jej darí, čo ma veľmi teší. Dočítala som sa však, že by mala kvitnúť od júla až do septembra, ale tá moja zatiaľ vôbec nekvitne, hoci je už dosť veľká a má aj dosť slnka. Vôbec zatiaľ ani nevyháňa tie stonky, na ktorých by mali byť kvietky. Vie mi prosím niekto poradiť, čo by mohlo byť príčinou, že nekvitne? Existuje hnojivo, ktoré by mohlo pomôcť?

Ďakujem za všetky rady!
arizona
10.07.10,07:16
Moc nepolievaj,má rada sucho a skús prihnojovať hnojivom na podporu kvitnutia (napr. ako ostatné letničky)


Levanduľa sa dobre cíti na slnečnom a pred vetrom chránenom mieste v ľahkej, trošku vápenatej, piesčitej pôde. Nedarí sa jej vo vlhkej a kyslej pôde. Do pôdy sa pridáva kompost, prípadne anorganické hnojivo s vyšším obsahom dusíka, ktorý zabezpečí, že rastlina je odolnejšia voči mrazu. Neznáša príliš mokrú pôdu či substrát. Okolo rastliny sa nastelie vrstva štrku, prípadne biely piesok, v žiadnom prípade tmavý mulč. Dvakrát mesačne sa pridáva v období vegetácie hnojivo. V zime sa zakryje vetvičkami z ihličnatých stromov.
AlenockaS
12.07.10,07:40
Ja som si kúpila na jar v Baumaxe, zasadila som ju do zeme,nijak špeciálne, zem u nás je pritom dosť kyslá (rastie veľa praslličky na poli ), taká blatová a som prekvapená, že mi levanduľa už zakvitla, veľmi sa z toho teším :-)
A navyše ju mám zasadenú vedľa rozmarínu a pažítky, dúfam, že to nebude pre tie bylinku problém, lebo chcela by som mať bylinkovú minizáhradku :-)
sisima
13.07.10,08:47
ja mám 2 druhy levandule, a kvitne mi len jeden druh, ten druhý tiež akosi otáľa...
hanelie
22.07.10,11:49
V zime sa zakryje vetvičkami z ihličnatých stromov.
predtým však asi treba celý krík zostrihať - otázka ale znie asi do akej výšky - poradíte?:)
ninocka55
22.07.10,12:10
Ja som si nedavno kupila levandulu. Citala som, ze nepotrebuje vela vody, ale zacala mi vadnut a nevedela som co mam robit. Niekde na internete sa mi podarilo docitat sa, ze ked kvitne, poda by mala byt stale vlhka. A tak som ju poliala a do 2 hodin sa vzchopila. Teraz davam pozor, pravidelne polievam a uz zacina kvitnut :)
irma1
22.07.10,12:15
predtým však asi treba celý krík zostrihať - otázka ale znie asi do akej výšky - poradíte?:)

Ja nič na jeseň nestrihám, ani ničím neprikrývam. Nechám tak, ako je, prezimovať. Na jar ostrihám asi jednu tretinu. Nechám ju, nech sa opuká a tam, kde sa neopuká, to potom strihnem tiež.
ercsike
22.07.10,12:20
predtým však asi treba celý krík zostrihať - otázka ale znie asi do akej výšky - poradíte?:)
Rastlinu treba ročne rezať vždy na jar na 20-25 cm o 1/3 veľkosti, no nie veľmi hlboko, lebo zo zdrevnatených častí bez listov už nové výhonky nevyženie. Takto ju pravidelne obnovujeme, a náš ker bude hustejší, zostane kompaktný, rovnomerne tvarovaný a bohato kvitnúci.
Po odkvitnutí je však potrebné odkvitnuté časti zostrihať a upraviť tak vzhľad rastlín, ktorá ešte raz zakvitne, no nie tak bohato.
hanelie
22.07.10,12:23
ďakujem za odpovede - /idem zakladať skalku a raba by som, aby tam mala levanduľa popredné miesto:)
irma1
22.07.10,12:27
ďakujem za odpovede - /idem zakladať skalku a raba by som, aby tam mala levanduľa popredné miesto:)

Tak, nech sa Ti darí. Len daj pozor, keď sa levanduli darí, tak dospelá rastlina zaberie dosť miesta. Moje majú priemer odhadom pol metra.
hanelie
22.07.10,12:42
super - a aj ju spracovávaš nejakým spôsobom ? / sušenie, tinktúry ap.
irma1
23.07.10,05:52
super - a aj ju spracovávaš nejakým spôsobom ? / sušenie, tinktúry ap.

Suším, balím do starých plátených vreckoviek (najlepšie sú pánske) a dávam do skríň medzi prádlo proti moliam.
Žabinka
23.07.10,07:38
Tak, nech sa Ti darí. Len daj pozor, keď sa levanduli darí, tak dospelá rastlina zaberie dosť miesta. Moje majú priemer odhadom pol metra.
Tak toto ma zaujíma. V Kauflande je ponuka, predpokladám, že levandule predávajú v takých malých kvetináčikoch-videla som len v reklamných novinách. Na aké veľké sa môžu rozrásť v prípade, že prežijú moju opateru? Neviem totiž, koľko asi by som si mala kúpiť, cena je lákavá.:)
irma1
23.07.10,10:18
No práve preto som si dovolila upozorniť na veľkosť dospelej rastliny, lebo v záhradníctvach predávajú také chúďatká v maličkých kvetináčoch a o rok sa Ti to možno nezmestí na skalku.
Nevyznám sa v odrodách, ktoré možno teraz kúpiť. Ja mám obyčajnú levanduľu úzkolistú. Zmestila by sa do krabice 50x50 cm. Má tri roky. A to ju strihám na jar (zhruba o tretinu, ako píšem vyššie) a potom odkvitnuté kvety v lete. Vtedy zakvitne ešte raz.
Tohto roku mi takýto "podraz" vyviedol kocúrnik. Na jar som posadila do skalky takú malú chutnučkú rastlinku a už je na tej skalke pomaly iba on.
Žabinka
23.07.10,10:29
No práve preto som si dovolila upozorniť na veľkosť dospelej rastliny, lebo v záhradníctvach predávajú také chúďatká v maličkých kvetináčoch a o rok sa Ti to možno nezmestí na skalku.
Nevyznám sa v odrodách, ktoré možno teraz kúpiť. Ja mám obyčajnú levanduľu úzkolistú. Zmestila by sa do krabice 50x50 cm. Má tri roky. A to ju strihám na jar (zhruba o tretinu, ako píšem vyššie) a potom odkvitnuté kvety v lete. Vtedy zakvitne ešte raz.
Tohto roku mi takýto "podraz" vyviedol kocúrnik. Na jar som posadila do skalky takú malú chutnučkú rastlinku a už je na tej skalke pomaly iba on.
Ďakujem za odpoveď. Keďže s levanduľou nemám žiadne skúsenosti, kúpim si radšej len dve-tri rastlinky, a uvidím ako sa budú vyvíjať. Ak sa vobec budú.:rolleyes: Mám totiž taký kútik, kde hocičo nechce rásť.
osky
23.07.10,18:42
ja som tiez vcera zasadila levandulu-kupila som len jednu,bolo je neurekom,rozdelila som ju na styri mensie odnoze a tak posadila medzi ibisteky.
uvidime ako sa zadari.chcem ju skor na ozdobu a na odpudzovanie vosiek-tato co mam je napisane ze nie je vhodna na konzum,len na dekoraciu-prip.do skrin proti moliam.preto som ju nedala do bylinkovej zahradky.tam mam len konzumovatelne bylinky-vsetky postupne kvitnu,su krasne.;)
Valcake
23.07.10,20:15
Ja mám levanduľu zasadenú okolo ruží. Odpudzuje vošky. No napriek tomu vošky na ružiach boli, až som musela striekať:(
arizona
24.07.10,06:35
Máte niekto skúsenosti s rozmnožovaním levandule? Viackrát som skúšala z odrezkov, ale asi nevystihnem správny termín, nikdy sa mi neprijala.


Levanduľa vraj odpudzuje nielen vošky, ale aj mravce. Asi staré metódy už nefungujú, naše mravce sú schopné si urobiť mravenisko aj pod levandulou :rolleyes::mee:
osky
27.07.10,18:52
Máte niekto skúsenosti s rozmnožovaním levandule? Viackrát som skúšala z odrezkov, ale asi nevystihnem správny termín, nikdy sa mi neprijala.


Levanduľa vraj odpudzuje nielen vošky, ale aj mravce. Asi staré metódy už nefungujú, naše mravce sú schopné si urobiť mravenisko aj pod levandulou :rolleyes::mee:

ja som si tak volakedy namnozila este doma na Slovensku.ale tie odrezky si musis dat najprv zakorenit do vody,az potom sadit.
inak sa to nepodari.teda,aspon ja tomu neverim.
a zasad si to zakorenene najprv do kvetinaca a ked sa rastlinka rozrastie,mozno aj na dalsi rok,ju vysad von do zahradky.
mne sa to vzdy tak podarilo,len mi ju moj pes vzdy ocural a tak vyhynula....:D
zvlastne ze sa zameriaval len na rozmarin a levandulu.
irma1
28.07.10,06:56
Odrezkami som neskúšala. Moja svokra vlani vysiala semienko, čo dostala od kamarátky, vzklíčilo všetko.
bewik
19.08.10,09:25
Ja som niekde citala, ze levandula prvy rok nekvitne. Zasadila som na jar semiacka, krasne to vzislo, teraz ju mam v zahradke vysadenu, ale bola som uz pripravena na to, ze tento rok nebude kvitnut, takze som sa tomu necudovala a cakam na dalsiu sezonu.
beba13
19.08.10,12:31
..mne sa darí levandule v polotieni,, a rozmnožuje sa aj potápaním, teda aspon mne tak zakorenila
pasuliatko
30.06.11,19:59
ja som vlastníkom ľevandule už vyše roka, pol roka od kúpenia narástla do obrovských rozmerov. keď ju mama ostrihala nejako prestala rásť... a najhoršie je,že vôbec nekvitne :(
mám ju doma v okne a niekedy na parapete z vonka takže má aj slniečko.je usídlená v kvetináči. chcela som ju mať doma lebo milujem vôňu levandule.
neviete mi poradiť prečo nekvitne? :(
arizona
01.07.11,03:55
pasuliatko, neostrihali ste ju moc nakratko? Levandula by sa nemali strihat az do dreva /tych ,spodnych ,hrubsich konarikov/.
mazanova
01.07.11,07:58
môj levandulový záhon :
Zdenka 0705
01.07.11,08:14
veľmi pekný záhon :)
pasuliatko
01.07.11,17:26
pasuliatko, neostrihali ste ju moc nakratko? Levandula by sa nemali strihat az do dreva /tych ,spodnych ,hrubsich konarikov/.

fuha neviem... a keby ano to by bola katastrofa?:(
arizona
01.07.11,18:06
fuha neviem... a keby ano to by bola katastrofa?:(
No,levandula obrasta iba z makkych vyhonkov, takze ak je zostrihana az do dreva, tak ti velmi tazko znovu obrastie :rolleyes:
pasuliatko
02.07.11,08:36
No,levandula obrasta iba z makkych vyhonkov, takze ak je zostrihana az do dreva, tak ti velmi tazko znovu obrastie :rolleyes:

pomaly rastie to je pravda, to strihala moja mama nie ja...
a bude ešte kvitnúť? :mee:
arizona
02.07.11,12:59
pomaly rastie to je pravda, to strihala moja mama nie ja...
a bude ešte kvitnúť? :mee:
Bude,ale iba na tych novych vyhonkoch ,ak nejake vyrasia :);)
pasuliatko
02.07.11,21:07
Bude,ale iba na tych novych vyhonkoch ,ak nejake vyrasia :);)

rašia... ale predtým rástla rýchlo a teraz pomaly skoro vôbec
katike
03.07.11,17:06
Neboj sa ona sa rozhýbe, aj moja bola po zime taká nijaká - neprebudená, dostala letný strih a pekne mi zakvitla, nie síce tak ako v minulom roku - množstvo kvetov - ale do vrecúšok medzi prádlo bude dosť. Ináč množím si ju z výhonkov sama. Po odstrihnutí kvetov, zostrihnem z toho istého výhonku makký výhonok a zasadím do črepníka, neprelievať veľmi a stále sa mi niečo prijme. Mám z toho vačšiu radosť ako keby som si to kúpila v obchode.
pasuliatko
04.07.11,08:19
:mee::mee::mee: ja fakt neviem nerastie, nekvitne... :mee::mee::mee:
zmrzka333
03.05.12,17:44
Zdravim, potrebujem poradit. Manzel mi kupil levandulu st anouk v lidly, kupil 5ks lebo sa mu paci ze plasi komare a pod. Ked som ju pozrela tak v hline som videla plno malych pavucikov ci co to bolo. Hlina bola dost vlhka tak ma napadlo ze asi kovli tomu ale otazka znie co robit. Neviem ci jej ten skodca moze ublizit a ako sa ho zbavit neviete? Levandula je vonku v crepnikoch a kvitne. Poradte
Vilma194
10.03.14,19:45
ja som si dnes zasadila semena tejto levandule, a uvidime. ci daco ci nic :D. kto z vas ju uz pestoval?
uz asi 2 roky mam jednu kupenu rastlinu z nejakeho uz neviem akeho obchodneho retazca, ale vobec nekvitne.
tak to skusam inak.
Vilma194
02.04.14,07:32
nic moc teda, vobec sa moja semo levandula nepohla, akurat rozne ine (http://www.porada.sk/ine#__AUTOKW) travy a buriny mi tam pribudli :)