Alena Spišiaková
10.07.10,11:53
Ahojte,

V podvojnom účtovníctve mám EUR-pokladnicu a CZK-pokladnicu. Stalo sa mi však na začiatku, že platili v Česku naftu, poplatky za diaľnicu a iné. Avšak vôbec nemali peniaze vo valutovej pokladnici. Vtedy som nad tým nerozmýšlala, že doplním valutovú pokladnicu spôsobom vkladu spoločníka a teda záväzku voči nemu (pravdepodobný kurz deň predchádzajúci dňu uskutočnenia takéhoto účtovného prípadu??) a neúčtovala som teda vo valutovej pokladnici, ale som prepočítala do eura a zaúčtovala v normálnej pokladnici. Podobný prípad bol, keď som už mala valutovú pokladnicu, ale nebolo v nej dosť prostriedkov. Takže som účtovala 2 spôsobmi, raz cez valutovú pokladnicu s kurzovými rozdielmi (medzi kurzom nákupu takejto meny a dátumom uskutočnenia účtovného prípadu) a druhýkrát keďže som nemala valuty, tak som to len prepočítala do eura.

Podobný prípad pri úhrade faktúry vystavenej v CZK, všetko platia v hotovosti z vlastných zdrojov a neuvedomujú si, že môžu vytiahnuť z pokladnice a zameniť a dať mi blok o výmene potrebných CZK a úhrade faktúry alebo inej réžie.

Čo v takomto prípade, mám nechať takýto dvojitý spôsob účtovania, alebo celé účto prerobiť nakomplet. Čo mi povedia daňovníci???? :-D
Antonia Jendrišáková
11.07.10,08:09
Máš 2x účtovaný výdavok € aj CZK ? Predpokladám, že máš doklady v CZK. Musíš účtovať vo valutovej. Vystornuj v € pokladnici zaúčtované doklady. Vklad v CZK ako píšeš od spoločníka - konateľa. Nesmieš mať mínusový zostatok v pokladnici.
promont maja
15.07.10,11:23
Ja by som to na Tvojom mieste celé prerobila ... ak ide o jednu cudziu menu, tak k nej prislúchajúcu jednu valutovú pokladnicu ( spôsobom vloženia valút na základe tzv. bezúročnej pôžičky od spoločníka ...). A v akom kurze? ... tak asi kurzom Európskej centrálnej banky, teda dňom, ktorý predchádza dňu tohto vkladu ... či? .. a na dôvažok by som nechala spoločníkovi podpísať vyhlásenie, že predmetný doklad o nákupe tejto cudzej meny tento spoločník stratil a pod. Ale tu musím podotknúť, že ide čisto iba ( čo sa týka kurzu) o moju úvahu ... skôr by som sa snažila získať doklady o nákupe cudzej meny od tých osôb, ktoré tieto predmetné nákupy uskutočnili.
Alena Spišiaková
21.07.10,09:48
Ďakujem, presne to ma čaká, našťastie toho nie je veľa, keďže niektoré som robila cez czk a niektoré nie, možno nejakých desať dokladov.