callyisto
10.07.10,11:44
Prajem pekný deň všetkým poraďákom.
Prosím o radu, pri praní farebného prádla na 30°C hlavné pranie (prášok Persil) + aviváž (Silan), po vypraní je cítiť zápach na tmavých veciach (čierne a tmavo modré, ostatné farby sú bez zápachu – krásne voňajú). Má niekto podobné skúsenosti? Ako odstrániť zápach?
danushka
10.07.10,09:58
...to je zaujímavé, aj mne sa už stalo, že som vyprala prádlo a po presušení určité kusy tmavého tak zvláštne kyslo-zatuchlo smrdeli...

Keď sa mi to stalo raz, dva razy, tak som si myslela, že som ešte vlhké poskladala a do žehlenia to akosi medzi ostatným zatuchlo, začala som si dávať pozor, ale občas sa to zopakovalo zas.
Skúšala som rôzne aviváže a nakoniec som natrafila na skutočne jedničku medzi avivážami...teda aspoň môjmu citlivému nošteku a používam len a len LENOR - modrý Spring a odvtedy mi už nič nekrúti nosom.
Je pravda, že ak som doposiaľ ,,šetrila" na aviváži a dávala len pol uzáveru - teraz picnem celý do posledného prania a prádielko vonia, jeho vôňu naozaj cítiť počas celého dňa.

Skús callysto vymeniť pracie prostriedky, možno sa Tvoja kombinácia ,,neznáša"...predsa je to len chémia a niektoré kusy oblečenia jednoducho zasmradnú. Samozrejme, že je to len moja domienka, vedecky nepodložená :D, ale krútiť mi teda nosom doma nič nebude :).
cloe
10.07.10,10:14
Prajem pekný deň všetkým poraďákom.
Prosím o radu, pri praní farebného prádla na 30°C hlavné pranie (prášok Persil) + aviváž (Silan), po vypraní je cítiť zápach na tmavých veciach (čierne a tmavo modré, ostatné farby sú bez zápachu – krásne voňajú). Má niekto podobné skúsenosti? Ako odstrániť zápach?

Ja na čierne a tmavé oblečenie používam osobitný gel k tomu určený a mám pocit, že všetky tieto gély, aj keď sú rôznych výrobcov, tak divne páchnu. Asi tam niečo pridávajú na stálosť farieb a toto spôsobuje ten pach. Musím vždy dať veľa aviváže, aby som to potlačila.
Zita5
10.07.10,10:19
...to je zaujímavé, aj mne sa už stalo, že som vyprala prádlo a po presušení určité kusy tmavého tak zvláštne kyslo-zatuchlo smrdeli...

Keď sa mi to stalo raz, dva razy, tak som si myslela, že som ešte vlhké poskladala a do žehlenia to akosi medzi ostatným zatuchlo, začala som si dávať pozor, ale občas sa to zopakovalo zas.
Skúšala som rôzne aviváže a nakoniec som natrafila na skutočne jedničku medzi avivážami...teda aspoň môjmu citlivému nošteku a používam len a len LENOR - modrý Spring a odvtedy mi už nič nekrúti nosom.
Je pravda, že ak som doposiaľ ,,šetrila" na aviváži a dávala len pol uzáveru - teraz picnem celý do posledného prania a prádielko vonia, jeho vôňu naozaj cítiť počas celého dňa.

Skús callysto vymeniť pracie prostriedky, možno sa Tvoja kombinácia ,,neznáša"...predsa je to len chémia a niektoré kusy oblečenia jednoducho zasmradnú. Samozrejme, že je to len moja domienka, vedecky nepodložená :D, ale krútiť mi teda nosom doma nič nebude :).

Tak to som prekvapená , že ten problém ako mám ja , má aj niekto iný. Ja v poslednej dobe stále ňuchám prádlo ak ho vyberiem zo skrine. Presne ako píšeš, mám pocit , že sa prádlo ožehlilo ešte keď bolo vlhké a zatuchlo .

Lenže po opraní ten zápach necítim, až keď ho uložím do skrine a v prípade potreby vyberiem .

Už som si pripadala ako blázon a stále si kladiem otázku čím to .Dokonca som už pátrala aj po žehličke a vode , ktorú do nej dávam, že či to aj od toho nepáchne, ale už som aj zmenila žehlenie bez kropenia .
MarcelkaT
10.07.10,10:21
Ja na čierne a tmavé prádlo používam Woolite - tekutý prací prostriedok v čiernom obale - a som s ním spokojná, prádlo nezapácha.
Ingrid Ondruskova
10.07.10,11:36
Mne začala práčka tak čudne páchnuť /a tým aj prádlo..../ keď som začala dávať na pranie gél /prevalcovala ma reklama/..predtým som mala akúsi averziu na pracie gély a výlučne som používala prací prášok...asi niečo na tom bude, že do tých gélov niečo dávajú...takže radíte prebiť ten čudný "puch" avivážou??
danushka
10.07.10,11:49
Mne začala práčka tak čudne páchnuť /a tým aj prádlo..../ keď som začala dávať na pranie gél /prevalcovala ma reklama/..predtým som mala akúsi averziu na pracie gély a výlučne som používala prací prášok...asi niečo na tom bude, že do tých gélov niečo dávajú...takže radíte prebiť ten čudný "puch" avivážou??

Používam palmex gél za jeden vrchnák + polievkovú lyžicu mydlových vločiek a k tomu potom hore spomínanú aviváž, s výsledkom prania som spokojná.
Ten Lenor spring naozaj krásne vonia.

Zitka spomínala, že tú zatuchlinu teoreticky mohlo spôsobovať žehlenie s naparovaním, ale v mojom prípade len pár kusov vecí zakaždým smrdelo a ostatné voňalo. Dokonca sa jednalo o veci, ktoré bežne ani nežehlievam /jeden druh froté osušky , ale bavlnenej, zo dve mikiny.../
Tak teraz uvažujem, či to nespôsobuje práve farba od výrobcu :confused:.

Neostávalo mi iné, ako preraziť ten nevysvetliteľný puch práve silnou avivážou, ktorá nevyprchá ani po čase v skrini.
Vlastas
10.07.10,12:08
Som rada že zadávateľka prišla s touto témou. Ja mám ten istý problém. Tiež som dávala vinu sebe, len som nevedela prísť nato čo robím zle, keď to prádlo zatuchne. Budem sa riadiť Vašimi radami a uvidím, či sa to zlepší.Prajem príjemný víkend. :):confused::)
callyisto
10.07.10,12:14
Ďakujem všetkým za odpovede, mám však nový poznatok, po úplnom vysušení tohto zapáchajúceho prádla na balkóne, je toto bez zápachu a niektoré kúsky majú veľmi slabú vôňu po aviváži, niektoré sú bez vône.
Nebude problém v dávkovaní aviváže (dávam 4/5 vrchnáku)?
Môže byť zápach spôsobený nesprávne vysušeným prádlom (dlhé sušenie v byte ak vonku prší) ešte v predchádzajúcom praní?
callyisto
10.07.10,12:16
Som rada že zadávateľka prišla s touto témou. Ja mám ten istý problém. Tiež som dávala vinu sebe, len som nevedela prísť nato čo robím zle, keď to prádlo zatuchne. Budem sa riadiť Vašimi radami a uvidím, či sa to zlepší.Prajem príjemný víkend. :):confused::)

Bohužiaľ, zadávateľka je v tomto prípade mužského pohlavia.
:D
Vlastas
10.07.10,12:26
Bohužiaľ, zadávateľka je v tomto prípade mužského pohlavia.
:D

Tak prepáč, z tvojho profilu sa to zistiť nedá. O to väčšia vďaka. Môj muž nevie dať ani prať, nie to ešte aby sa zaoberal takýmito praktickými vecami. :eek::eek::eek:
danushka
10.07.10,12:26
Bohužiaľ, zadávateľka je v tomto prípade mužského pohlavia.
:D

...fakt, preklepla som si ťa, nekecáš :D

Už dávno nie je pravda, že správny chlap má smrdieť, grgať a prdieť a má mu trčať hrbeň z vrecka:eek:

Len taká otázočka...nedávaš tam k tomu prádlu do práčky moc prepotené ponožky?:D:D:D...srandujem


Inak, ešte sa vrátim, keď sme pri tých vôňach prádla...
Môj 18r. syn mi vravel, že prečo naše prádlo nevonia tak ako jeho Simonka, dokonca po jej odchode som nachádzala jej veci pod vankúšom syna v posteli.
Tak si vravím teda kurnikšopa, tieto decká mi dávajú riadne zabrať, kým sa ja stotožním s faktom, že to jej tričko si necháva ako dáky fetiš pod vankúšom.
Tak mu vravím, že keď jeho Simonka príde ku nám, že si ju ovoniam aj ja.
Vo chvíli, keď som si ku Simonkinmu tričenku tajne privoňala, pochopila som o čom ten môj ,,dospelák" hovorí. Naozaj voňalo a na môj príkaz synátor musel zistiť u frajerky, čo to za zázrak dávajú do prania. Odvtedy len modrý Lenor spring kupujem :D a nebyť môjho syna a jeho frajerky, problém s občas zatuchnutým prádlom nevyriešim.
Hát, treba tým svojim deťom načúvať občas...
cloe
10.07.10,13:00
Tiež mám rada Lenor Spring, no kupujem aj iné, podľa nálady.
No najviac mi prádlo voňalo, keď býval Lenor v priesvitných fľašiach, neviem teraz ako sa volal. Bol modrý, zelený a tuším aj červený. Už neviem. Neviem prečo ho stiahli z predaja.
Vtedy sa mi stalo, že tiež mi volali synove kamarátky, aby sa opýtali, akú aviváž používam. Inak, všeobecne sa mi zdá, že dávam aviváže čím ďalej viac a nie je tak cítiť ako predtým. A ešte je rozdiel, keď ju kúpim u nás alebo v Nemecku, prípadne v Rakúsku.
Zita5
10.07.10,14:26
Tiež mám rada Lenor Spring, no kupujem aj iné, podľa nálady.
No najviac mi prádlo voňalo, keď býval Lenor v priesvitných fľašiach, neviem teraz ako sa volal. Bol modrý, zelený a tuším aj červený. Už neviem. Neviem prečo ho stiahli z predaja.
Vtedy sa mi stalo, že tiež mi volali synove kamarátky, aby sa opýtali, akú aviváž používam. Inak, všeobecne sa mi zdá, že dávam aviváže čím ďalej viac a nie je tak cítiť ako predtým. A ešte je rozdiel, keď ju kúpim u nás alebo v Nemecku, prípadne v Rakúsku.

Nezabudni , že aviváž sa dá ľahko otvoriť a tým aj "pančovať " napr. v takom sklade predajne .;) Už som aj o takom počula , predavačky si poodlievajú a dolejú vodou .
linko1
10.07.10,14:38
Nezabudni , že aviváž sa dá ľahko otvoriť a tým aj "pančovať " napr. v takom sklade predajne .;) Už som aj o takom počula , predavačky si poodlievajú a dolejú vodou .


tak to je teda super, my sme teda národ:(,
ja používam silan a som spokojná ale na čierne prádlo okrem persilových kapsúl s gelom , prádlo ešte raz prepláchnem v práčke a až potom dávam aviváž....
olybaba
10.07.10,16:25
pozdravujem, tiez som rada tejto teme :(
- syn v praci denne v ciernom
- neustale ma kritizuje, ze neviem prat, lebo vyprate cierne tricka mu "smrdia", uz ma s tym dlhsiu dobu hneva
- periem : persil gel a pouzivam silan avivaz
- co najskor vyskusam modry Lenor spring avivaz, som zvedava na jeho reakciu ;)
Rozalka
10.07.10,16:43
Používam tekuté pracie prostriedky + aviváž Lenor (zlatistý flakón), vôňu má medovú.
Dav
10.07.10,17:11
Periem v Arieli, aviváž Lenor , ale z času na čas pridám namiesto aviváže ocot. ( Mierka - od oka, pol až deci).
danushka
10.07.10,17:14
Periem v Arieli, aviváž Lenor , ale z času na čas pridám namiesto aviváže ocot. ( Mierka - od oka, pol až deci).

Už som kedysi o tom octe počula, ale pripomeň Olinka, na čo je to dobré...
Zita5
10.07.10,17:17
myslím , že kvôli farbe a aj odstráneniu vodného kameňa
Dav
10.07.10,17:28
Už som kedysi o tom octe počula, ale pripomeň Olinka, na čo je to dobré...
No, neviem, či si spomeniem na všetko :
1. pohlcuje zápach
2. oživuje farby, aj ich stabilizuje
3. odstraňuje vodný kameň ( aj samostatne na prečistenie práčky liter octu a 90° program)
4. dezinfikuje
5. je ekologický
6. neviem o tom, že by spôsoboval alergie
imranna
10.07.10,18:07
Ja pridávam k praciemu prášku jednu polievkovú lyžicu kryštalovej sódy na pranie Luxon a prádlo už nezapácha. Sóda sa ináč pridáva pre veľmi znečistené prádlo. Ale nič sa nestane ak je prádlo málo znečistené. Predáva sa 1 kg balenie.
lujza.j
10.07.10,19:35
Prajem pekný deň všetkým poraďákom.
Prosím o radu, pri praní farebného prádla na 30°C hlavné pranie (prášok Persil) + aviváž (Silan), po vypraní je cítiť zápach na tmavých veciach (čierne a tmavo modré, ostatné farby sú bez zápachu – krásne voňajú). Má niekto podobné skúsenosti? Ako odstrániť zápach?
a aké prádlo perieš na 30st, je to strašne nízka teplota? pri tejto teplote ja periem veľmi jemnú bielizeň záclony a pod. na vysoké teploty 60,70,90 používam klasický prachový prášok Ariel, Persil a na ostatné teploty 40,50 tekuté gely určené podľa farby bielizne.:)
callyisto
10.07.10,20:01
a aké prádlo perieš na 30st, je to strašne nízka teplota? pri tejto teplote ja periem veľmi jemnú bielizeň záclony a pod. na vysoké teploty 60,70,90 používam klasický prachový prášok Ariel, Persil a na ostatné teploty 40,50 tekuté gely určené podľa farby bielizne.:)
farebné, bežné tričká, košele, ponožky, prášok (zásadne prášok, odkedy som počul, že gél ako tekutina nedokáže mať vlastnosti prášku - chémia nepustí)
biele na 40°C ...
Halli
10.07.10,20:23
Používam tekuté pracie prostriedky + aviváž Lenor (zlatistý flakón), vôňu má medovú.

Aj ja používam Lenor modrý spring, ale ako píše Rozálka Lenor Parfumelle, to je špica...parfém už netreba:D. Sú asi tri druhy, ale treba ozaj s mierou, lebo potom rozvoniavam ako drogéria :D Aj moj synátor mi ho stále "kradne" :D..ešte , že si vie do práčky naložiť, čo treba.;)
jozka56
10.07.10,20:42
Už som kedysi o tom octe počula, ale pripomeň Olinka, na čo je to dobré...
Ja ocot pri praní nepoužívam. Ale vždy, keď ručne čistím koberec, tak do vody pridávam ocot. Moja mamenka hovorila, že dezinfikuje a zachováva jas koberca.
lujza.j
11.07.10,14:08
farebné, bežné tričká, košele, ponožky, prášok (zásadne prášok, odkedy som počul, že gél ako tekutina nedokáže mať vlastnosti prášku - chémia nepustí)
biele na 40°C ...
30 st. voda na túto bielizeň sa mi zdá málo, ja by som prala určite min. na 40st, a ak máš náhodou bielizeň napáchnutú napr. reštauračným smradom na 30st. to nevyperieš:( gel na malé teploty je podľa mňa fajn, ale nepoužívam už "značkové" kedysi "Wulajt":D Perwol, presedlala som na "lacáky" z Lidl odkedy som v teste kvality videla, že tekuté pracie gely z Lidl predbehli Ariel aj Persil a iné, tak som vyskúšala tieto sú v pohode:);)
snúbenica
14.07.10,11:05
Skúšala som rôzne aviváže a nakoniec som natrafila na skutočne jedničku medzi avivážami...teda aspoň môjmu citlivému nošteku a používam len a len LENOR - modrý Spring a odvtedy mi už nič nekrúti nosom.


Áno, LENOR modrý spring, ale nie v novej fľaši. Ten starý pôvodný bol super, ale teraz ten v novom prevedení je úplne iný, strašne cukríkový, veľmi ma sklamali že ho tak pokazili.....
Vlastas
14.07.10,11:25
Aká je nová flaša, ja som včera kúpila v Kauflande 3ks majú akciu na Lenor všetky druhy.
Vlastas
14.07.10,11:25
kimart
14.07.10,11:32
prajem v tekutých práškoch na farebné prádlo, a zdá sa mi, že tu nehrozia žiadne iné zápachy "asoň zatiaľ"
kimart
14.07.10,11:33
oprava nie prajem, ale periem "toto horko":D
snúbenica
14.07.10,11:35
Presne to čo je na obrázku od Vlastas je nová fľaša a mne to veru nevonia, ale bolí ma z toho hlava. Toť môj názor a môj noštek.
A starý dobrý pôvodný LENOR už nekúpiš nikde. Snáď pred pol rokom som posledné kusy ešte vyhrabala zo zadu z regálu ale už ho nikde nie je vidieť. Tak neostáva nič iné len hľadať v inej značke medzi modrými vôňami.
Zuzy
15.07.10,10:26
Dobrý deň, jedná sa o to, že väčšinou aut. práčky plákajú aj 3-krát za sebou /aspoň moja áno/ a preto ten aviváž už sa nedá cítiť, ja som zvykla naliať aviváž až pri treťom plákaní a veci pekne vonia
AlaNR
19.07.10,11:05
No, a ja som si myslela, že som šibnutá, keď som pred kamarátkami obhajovala správny výber aviváže k praciemu prášku.
Momentálne používam Ariel - mountain spring + k tomu Lenor sensitive (nie mandľový). Tieto dve mi dokopy nejak pasujú.
Na čierne mám teraz ten nový Draft v zelenej fľaši, tiež mi k tomu ten lenor ide.
Predtým som tiež mala ten pocit, že niektoré veci v rámci jedného prania voňajú a niektoré páchnu, ale zistila som ,že je to materiálom, teda aspoň u mňa. Bavlnené veci si tú vôňu uchovajú dlhšie, ako syntetické veci.
účtovník 007
19.07.10,12:24
No tak teraz si budem musieť plesnúť.:)
Ja som si myslela, že deťúchy zabudli prádlo v pračke do rána a až potom ho vyvesili. To bol taký kyslý zápach. No nadávala som ako....
Stalo sa to viac krát...... a potom sa to stalo aj mne.;)
Ale je fajn, že som v tom nie sama.
Inak ja používam teraz tiež gély na pranie, lebo z tých XXL balení práškov na pranie mi ostávali na prádle také malé biele guličky. Čím bolo prachu v krabici menej, tak tých guličiek bolo viac. Sestra kedysi robila v xxxx, a tá mi povedala, že veľké balania aby vyzerali na oko väčšie, tak sa nadstavujú nejakou hmotou. Tá postupne padá v krabici pomedzi prach na pranie na dno krabice. Preto mi vraj ostávali tie drobné guličky na prádle.
Takže je to tak, kde sa dá, tam ťa ojebabrú.
korela
20.07.10,00:40
Nezabudni , že aviváž sa dá ľahko otvoriť a tým aj "pančovať " napr. v takom sklade predajne .;) Už som aj o takom počula , predavačky si poodlievajú a dolejú vodou .

Všetky výrobky by mali byť zo zákona prelepené aspoň pečaťou - samolepkou, ako napr. džemy, a iné. Ja mám nepríjemný pocit ani nie z toho že môže byť tovar riedený, ale že má hocikto k nemu priamy prístup.

Keď sa k nám začali dovážať prvé spreje, tak boli takto zaplombované vrchnáky.
lusielaL
20.07.10,11:11
Ja sa hnevam ked periem manzelove pracovne veci,chcela by som aby mu aj tie vonali,ale tie tricka a monterky maju po vyprani taky zvlastny pach,ale to bude asi aj tym ze pracuje na stavbach a tam do seba poutiera vselico.:D
lujza.j
20.07.10,12:12
Ja sa hnevam ked periem manzelove pracovne veci,chcela by som aby mu aj tie vonali,ale tie tricka a monterky maju po vyprani taky zvlastny pach,ale to bude asi aj tym ze pracuje na stavbach a tam do seba poutiera vselico.:D

treba to asi poriadne "vypáliť" aspoň 90st. + aviváž možno to bude lepšie:) ja som tak zvykla bojovať z napachnutými pracovnými vecami z reštaurácie /vyprážané pachy a pod./ tiež som bola z toho na nervy, vypraté prádlo a ja som z toho cítila prepálený olej z "reštiky":mad::mad:
truch
20.07.10,14:00
Kúpila som si kapsule Ariel,je to pohodlné,hodím 1 kapsulu, dám Lenor-teraz aromaterapie elegans. Prádlo je čisté a voňavé:)
prievan
05.04.11,15:14
Caute, neviem, ci to tu este niekto sleduje, ale myslim, ze problem pachnuceho tmaveho pradla som vyriesil. Cital som tieto prispevky cca pred rokom, lebo ma to tiez trapilo. Odvtedy som sa presvedcil, ze nie je riesenie v avivazi, ale v dostatocnom VETRANI!!! Pradlo sa musi susit v prievane. A je po probleme:). Prajem vsetkym vonave pradlo :)!!!
naturea
13.11.11,20:11
Vetranie to neriesi. Zmierni ale neriesi. Odskusala som vsetky rady co tu odzneli a vidi sa mi ze naozaj bude problem hlavne v gelovych pracich praskoch. Mali sme staru pracku electrolux, ktora prala asi 8 rokov bez problemov. Zda sa mi ze problem so zapachom tmaveho a hutneho pradla zacal s pouzivanim tekuteko prasku. Pripisovala som to starej pracke. Nedavno sme kupili novu pracku siemens. Zapach stale bol v tych istych kusoch pradla. Skusila som teda prejst opat na praskovy praci prasok a dala som na rady, vyskusala som kombinaciu ariel a avivaz lenor spring, navyse s pridanim octu priamo do prania. FUNGUJE, pradlo je krasne ciste, vonave a cela nasa rodina (vratane rocneho dietatka) sme spokojni. Dakujem za cenne rady.
kupony
14.11.11,21:28
Ja som mal tiez tento problem. No prisiel som na to - ze smrdeli len moje sportove veci - a tie boli vyrobene zo syntetickych tkanin (uz ani neviem akych - ale proste tie nove moderne priedusne tricka, co odvadzaju pot). Ja som ich vzdy buchol do cierneho prania spolu aj s bavlnenymi trickami a potom to cele smrdelo. Teraz tie synteticke periem osobitne - este som stale neprisiel na to, ako ich uplne vyprat aby nemali taky ten zapach ako aj vy popisujete - ale z ostatneho pradla ten zapach zmizol, ked je prane bez syntetickych veci.

Btw pouzivam ariel color gel + silan ten zlatisty (ale len tak za tretinku vrchnacika)
zoozana
31.07.12,10:23
Ja periem bez prasku iba s pracou gulou. Uz rok a pol a doteraz som bola spokojná. Pouzivala som len trochu avivaze kvoli statickej elektrine. Nedavno mi zacala pracka pachnut ako odpad. Tak som urobila ,,generalne,, cistenie pracky. Podla doporuceni niektorych opravarov praciek. Najprv som pustila naprazdno pracku s 1 kg krystalickej soli /dostat kupit v drogeriach/. Treba najprv do pracky napustit tak 3 litre vody. Krystalicku sol zalejeme litrom vriacej vody a nechame rozpustit. Vlejeme do pracky a spustime program 95 stupnov bez predpierania. Potom zopakujeme postup s litrom kvasneho octu. Tiez na 95 stupnov. Toto by malo pracku zbavit vodneho kamena a vsetkych usadenin po prasku a avivazi. Tymto som sa zbavila neprijemneho zapachu pracky. Avsak stalo sa to, ze mi zacalo tmave pradlo zapachat ako zatuchnute. Manzel sa mi zacal stazovat ze mu smrdia tricka. Skusala som menit avivaze ale nic nepomohlo. Myslela som si ze to sposobuje pracia gula, ale ako citam tak rovnaky problem maju aj ti, co pouzivaju prasok. V tejto teme som citala viacero zaujimavych skusenosti a tak som to skkusila nejako skombinovat a zda sa ze to pomohlo. Samostatne som oprala iba tricka. Vsetky boli zo 100 % bavlny, max, mali trochu elastanu. Namiesto avivaze som dala do posledneho plachania tak pol-tristvrte deci octu. A div divuci. bielizen mala prijemnu prirodzenu vonu cistoty. Takze vdaka za napady :)
ela77
25.10.12,07:07
Už som pregooglila všetko čo sa dalo a aj tie vaše komentáre, preto oprašujem túto tému, lebo už neviem čo robiť. Pračka je funkčná, nerada by som ju vymeniť, ale zápach, ktorý ani nie je žumpový, alebo kanálový, neviem ani ako ho vyjadriť, ale mám pocit že je blízko vône gelových pracích vankúšikov spolu s plesňou. Už dlho dávam prášok, alebo tieto gelové vankúšiky dnu do bubna. Nálevku som vždy čistila, ale pri dlhodobejšom už zápachu sme pračku rozobrali čo sa dalo, okrem bubna. Vyčistila som aj nádobku čo pokračuje za nálevkou a aj tie hadice za ňou, bol tam riadny sairait (vidno čo všetko obsahujú novodobé pracie prostriedky), pretože tam ide čistá voda s pracím prostriedkom, žiadna vypratá odpadová, nemal by teda byť dôvod týchto nezmyselných usadenín.. Pračku som preprala už aj s octom, aj použila na vodný kameň, ale nie je tomu koniec. Stačí že idem okolo kúpeľne a už to cítim. Je to nakyslastý pach.Je určite z pračky. Pračku som dala na 95 stupňov, to je jej najvyšší možný stupeň prania. Sóda, ocot, babské recepty, savo, domestots a nič nepomohlo. Chvíľu je akože kľud. Už som nastrekovala aj cez bubnové dierky proti plesni na zadnú stenu, tiež nepomohlo. Aviváž už tiež dlho nepoužívam. Dvierka vytriem aj s tesniacou gumou (guma je úplne čistá) a nechávam otvorené. Násypkové nádržky už nepoužívam. Tento problém mi nastal po tom ako som začala používať gelové pracie vankúšiky. Je to akoby niekde za stenou bubna, ale pri tej teplote 95 stupňov by už bakterie mohli byť zničené. Doteraz som tento problém nemala. Gelové vankúšiky už viac nepoužijem. Je to humus. Pokiaľ som mala starú Wirpulku plnenú z hora, tak som po opratí dala pláchanie akoby znova pranie. Mám pocit, že to pláchanie za studena robí tento problém. Len si spemeňte, ako sme právali, ke´d neboli automatické pračky. Prvé máchanie išla tiež teplá voda. Alebo sú ozaj tie výrobky nastavené na určitú dobu, aby sa po jej uplynutí aj keď sú ešte funkčné museli meniť. Trh je trh. Na pranie podľa reklamy aby sme vôbec oprali všetky škvrny tak by sme museli dávať aspoň 3 prípravky. Kedysi som používala naše klasické prášky, nenavoňané a bolo opraté, teraz už nie sú vypraté ani mastné škvrny bez použitia ďalších pracích prídavkov.
Pračku mám plnenú z predu.
angells124
17.07.17,12:04
Pre vsetkych, ktorym zapacha pradlo/veci po oprani alebo po ulozeni do skrin.
Bojovala som s tym 2 roky a dokazala som to-ziadny zapach.
Najskor som vydenzifikovala pracku octom-naliala liter octu a pracku pustila na prazdno na 90St.
Mozno jedna z pricin-neviem.
Potom som zmenila zehlicku, naparovaciu som vymenila za tu uplne obycajnu.
:-)
opat lepsie ale nie uplne.
Potom som veci po zehleni nechala na susiaku este vychladnut, aspon hodinu, podla pocasia alebo casu. A az potom som ich poskladala a ulozila do skrine.
:-)
A nakoniec som prestala pouzivat avivaz.
Pouzivam len prach na pranie, PERSIL s avivazou, kupujem ho v rakusku.
Maly kelinok na jedno pranie.
Neviem co bolo pricinou toho zapachu, ci zehlicka-vlhkost, avivaz, pracka ale teraz pradlo opereniem a VONIA.
Ulozim ho do skrine a aj po pol roku vonia.
UZASNE.
Takze vyskusajte vsetky tieto typy aplikovat aj vy a uvidite.
Nikki9
17.09.17,10:48
Ahojte, nám zvykne niekedy tiež zapáchať tmavé prádlo (tričká, rifle a pod.), ktoré periem na 40 stupňov, a to priamo po vybratí z práčky. Na túto diskusiu som natrafila pri hľadaní riešenia a je jedna z mnohých na túto tému, t. j. takýto problém je zjavne častý. Za rovnakých podmienok ako tmavé, periem aj farebné a biele veci, a pri tých sa mi to nikdy nestane. Problém preto nemôže byť v práčke, vode, či nevhodnom spôsobe prania vo všeobecnosti. Jediné, na čo som prišla ja, je, že medzi tmavými vecami najčastejšie periem (a asi väčšina ľudí perie) hrubé tkaniny (ako napr. rifle), ktoré pomaly schnú, a preto už pri predchádzajúcom praní (najmä v chladnejších vlhkých mesiacoch) môžu tieto zatuchnúť (keď tak nad tým rozmýšľam asi sa to opakuje v jesenných mesiacoch...). Medzi tmavým prádlom periem tiež veci, ktoré používame na šport, t. j. výdatne prepotené. Keď takéto veci následne hodím do prania, buď nestačí teplota 40 stupňov alebo kvalita pracích prostriedkov, ktoré sa dostávajú na náš trh, a tieto veci nielenže sa neoperú, ale od nich napáchnu všetky veci, ktoré dám oprať v rovnakej várke. Na nič lepšie som neprišla...
lujza.j
17.09.17,12:14
Kazdy ma iny styl prania a kazdy ma inu pracku-kolko l vody na pranie.....aj tam moze byt problem....nema predsa logiku....ked sme xy kg pradla prali kedysi v akoze nestriacom mnozstve vody a teraz tie iste kg v setriacom minime vody....
Prasky ja neriesim...kupujem najlacnejsie lidlacke....v kazdom rovnaky chemicky bordel...len za inu cenu....hlavne,ze vyperu chlapove kucharske handry-utierky....a tie su mega zasvinene.
Dáša_
17.09.17,13:37
Kazdy ma iny styl prania a kazdy ma inu pracku-kolko l vody na pranie.....aj tam moze byt problem....nema predsa logiku....ked sme xy kg pradla prali kedysi v akoze nestriacom mnozstve vody a teraz tie iste kg v setriacom minime vody....
Prasky ja neriesim...kupujem najlacnejsie lidlacke....v kazdom rovnaky chemicky bordel...len za inu cenu....hlavne,ze vyperu chlapove kucharske handry-utierky....a tie su mega zasvinene.

tak, tak, ja tiež tie z lidla. Všetko to perie rovnako. len niekde je prisypané viac soli ako zmäkčovadla a viec vôní. A vône na prádle nemám veľmi v láske. lebo sa mi to bije s vôňami, ktoré používam ja.
branislavp
18.09.17,19:43
Je potrebné sa zamyslieť na tým a si to aj odmerať vo vani, v akom množstve vody sa prádlo perie a nakoniec plácha v čistej vode. Takéto pranie nikdy nemôže byť také, aby prádlo voňalo čistotou, naopak prádlo zaváňa nie tak ako by sme si priali. Žiadne aviváže nedokonalé pláchanie prádla na čisto to neodstránia, ani žiadne voňavé prídavky do prania. Pomôže tomu jedine rozumné dávkovanie prášku na pranie a dokonalé vypláchanie prádla v čistej vode. Aviváž v žiadnom prípade nepridávam do spodného prádla z hygienického hľadiska. Každú dávku prania končím pláchaním prádla v čistej vode vo vani. Viem čo robím. Neuznávam úsporné automat. práčky so šetrením vody, je to nezmysel. Ja vždy pred praním prádlo namočím do studenej vody, až potom ho dám na pranie do práčky. Prádlo nemožno sušiť v zatvorených miestnostiach, ale ani na balkónoch, ak hrozí smogové prostredie. Čisto vyprané prádlo musí voňať tou dokonalou čistotou, nepotrebuje žiadny aviváž. A pravidelné perfektné vyčistenie práčky po každom praní je veľmi dôležité. Lenže tak, ako ja periem, to asi málokto sa s tým tak piple, asi iba ja a moja dobrá kamarátka, ktorá takéto rituály naviac robí nezávisle odo mňa, keď sme si povedali, ako ktorá perieme, aby sme nemali prádlo od pracích práškov "zažraté".
vicktor
19.09.17,06:19
Ako "perfektne" cistis pracku po kazdom prani? Rozoberies, vydezinfikujes a poskladas?
Vsak na zaver 5 plakani z pracky vsetko odplavi.
Nikdy som nezaregistroval zapach z prave oprateho ci vysuseneho pradla.
Komu zapacha, nech vyskusa iny praci prostriedok.
taiko
19.09.17,06:29
Ako "perfektne" cistis pracku po kazdom prani? Rozoberies, vydezinfikujes a poskladas?
Vsak na zaver 5 plakani z pracky vsetko odplavi.
Nikdy som nezaregistroval zapach z prave oprateho ci vysuseneho pradla.
Komu zapacha, nech vyskusa iny praci prostriedok.
toto Ti z pracky neodplavi ani 200 plakani ;)
BXLmiami
19.09.17,08:36
Ja som mala podobný problém,ktorý sa vyriešil zmenou-vyradila som Ariel,Persil a aviváž a prešla som na DM prášky výlučne bez aviváže,do práčky zadaždým trochu octu.A bolo po probléme.
branislavp
19.09.17,17:58
Ako "perfektne" cistis pracku po kazdom prani? Rozoberies, vydezinfikujes a poskladas?
Vsak na zaver 5 plakani z pracky vsetko odplavi.
Nikdy som nezaregistroval zapach z prave oprateho ci vysuseneho pradla.
Komu zapacha, nech vyskusa iny praci prostriedok.
toto Ti z pracky neodplavi ani 200 plakani ;)
Fotosnímka práčky je asi zo smetiska so starám železom.
taiko
19.09.17,19:05
Ako "perfektne" cistis pracku po kazdom prani? Rozoberies, vydezinfikujes a poskladas?
Vsak na zaver 5 plakani z pracky vsetko odplavi.
Nikdy som nezaregistroval zapach z prave oprateho ci vysuseneho pradla.
Komu zapacha, nech vyskusa iny praci prostriedok.
toto Ti z pracky neodplavi ani 200 plakani ;)
Fotosnímka práčky je asi zo smetiska so starám železom.
mimotemy to neviem, ale nam zacala pracka tiect a smrdiet a problem bol v tom, ze rurka, ktorou odteka z nalevky/nasypky pracok/gel do pracky bola v dolnej casti zanesena podobnym "mazom". A nebolo ho tam malo.
Prali sme hlavne pri nizkych teplotach a s gelmi, co je podla opravara problem. Vycistili sme to niekolkonasobnym pranim naprazdno pri 90 stupnoch so sodou a cistiacim prostriedkom na pracky.
Opravar nam poradil, ze mame miesto gelov pouzivat prasok s bielidlom a raz zacas prat pri 90-ke.
To ale neodpoveda na otazku, preco zadavatelovi smrdi cierne pradlo
kukučka
19.09.17,20:37
Hygiena práčky je jedna vec a zápach prádla druhá. Viacerí z vás pravdepodobne kúpili niečo v bazáre, v čiňáku, alebo aspoň doň strčili nos. Dezinfekčné a bieliace prostriedky majú hrozný zápach a ja som ho cítila aj z ktoréhosi prášku. Niektoré veci proste smrdia, ja som sa tak zbavila dvoch froté uterákov, ktoré som dostala do daru. Doktorka má pravdu, zmeňte prášok.
Nikki9
23.09.17,12:58
Zmeniť prášok asi nepomôže, keď páchnu len čierne veci... V bazáre alebo číňanovi som bola naposledy asi tak pred 20 rokmi. U nás sa to týka vecí, ktoré bežne periem a nepáchnu a potom zrazu áno... a opakuje sa to iba raz za čas, istý čas to trvá, potom to prestane.
lujza.j
23.09.17,13:10
Ja v jeseni-zime periem....primerane mnozsrvo pracok.....aby sa nesusilo naraz vela pradla...a stale vetram....

Niekedy mam pocit...ze ludia maju nejaky blok vymenit akoze znackovy prasok za neznackovy.....proste kupit lacák....
Ing. Ľubomír Janoška
23.09.17,14:04
Moja skúsenosť - prací prášok dávať do bubna, biele prať na vysokých teplotách (minimálne 60°C), do plákacej vody priliať ďalších 15 litrov a zopakovať plákanie.
Každý prací prášok smrdí a výrobcovia ten smrad prerážajú silným parfémom, to všetko musí ísť preč.
afrikánka
23.09.17,14:19
Keď tu čítam o problémoch zápachu...som prekvapená, nikdy som si u mňa také nič nevšimla. Nebude to o vetraní? Pračku mám v suteréne rodinného domu, práčovňa je veľká a vždy otvorená, vetraná. Ale je aj pravda, že väčšinou som pri práčke, keď končí cyklus prania a zastavím. Počkám, až dostatočne odtečie voda s pracím práškom, alebo dám aj krátke žmýkanie a až potom spustím pláchanie.
branislavp
23.09.17,14:43
Keď tu čítam o problémoch zápachu...som prekvapená, nikdy som si u mňa také nič nevšimla. Nebude to o vetraní? Pračku mám v suteréne rodinného domu, práčovňa je veľká a vždy otvorená, vetraná. Ale je aj pravda, že väčšinou som pri práčke, keď končí cyklus prania a zastavím. Počkám, až dostatočne odtečie voda s pracím práškom, alebo dám aj krátke žmýkanie a až potom spustím pláchanie.
afrikánka, môže byť aj s nesprávneho sušenia, v nevetranej miestnosti.
Tweety
23.09.17,14:53
Keď tu čítam o problémoch zápachu...som prekvapená, nikdy som si u mňa také nič nevšimla. Nebude to o vetraní? Pračku mám v suteréne rodinného domu, práčovňa je veľká a vždy otvorená, vetraná. Ale je aj pravda, že väčšinou som pri práčke, keď končí cyklus prania a zastavím. Počkám, až dostatočne odtečie voda s pracím práškom, alebo dám aj krátke žmýkanie a až potom spustím pláchanie.
afrikánka, môže byť aj s nesprávneho sušenia, v nevetranej miestnosti. Môže to byť aj kombináciou: veľa prášku, slabé odstredenie a málo vetraná práčka.
afrikánka
23.09.17,14:55
Keď tu čítam o problémoch zápachu...som prekvapená, nikdy som si u mňa také nič nevšimla. Nebude to o vetraní? Pračku mám v suteréne rodinného domu, práčovňa je veľká a vždy otvorená, vetraná. Ale je aj pravda, že väčšinou som pri práčke, keď končí cyklus prania a zastavím. Počkám, až dostatočne odtečie voda s pracím práškom, alebo dám aj krátke žmýkanie a až potom spustím pláchanie.
afrikánka, môže byť aj s nesprávneho sušenia, v nevetranej miestnosti.
Veď....vetranie. Pri praní na vyšších teplotách aj sušení. Ak sa v kúpeľni perie a vešia prádlo, tak sa rozhodne musí vetrať. Po praní nechať práčku mierne pootvorenú.
lujza.j
23.09.17,15:56
Kym som nekupila v januari novu pracku....biele vzdy na 90st....teraz uz "len" na 60st...lebo tato 90stku dava za vyse 3h....
Bakterie sa nicia nad 60st.......
Je fajn aj neprepchavat pracku viac pradlom ako treba...
Ja mam pracku iba privretu...