Jano69
10.07.10,16:41
Vopred sa ospravedlňujem ak tu už takáto alebo podobná téma je. Skúsim opísať svoju situáciu. Som mladý začínajúci podnikateľ. Živnostenský list mám iba od 1.7.2010. Na realizáciu svojho podnikateľského plánu potrebujem 4000€. Viem, že to nie je veľa ale nie je pre mňa ľahké túto sumu získať. Od žiadnej banky nemám šancu niečo dostať, nakoľko nemám zatiaľ žiadny pravidelný príjem a ručiteľa tiež neviem zohnať. Viem, že existuje dotácia z úradu práce ale tam by som sa veľmi načakal aby som dostal nejaké peniaze a nakoniec by mi to aj tak možno neschválili. Nakoľko je rizikové brať pôžičku od nebankového subjektu? Viete mi niekto poradiť spôsob ako sa k takejto sume rýchlo dostať? Ďakujem pekne za každú radu :)
veronikasad
10.07.10,14:58
KEJKA
10.07.10,14:59
nepomôže rodina? Najskôr skús tam, doba je ťažká. Bez kapitálu môžeš začať podnikať akurát tak v MLM systéme, tam stačí 50-100 EUR (.......... a začať s inou činnosťou neskôr).
Jano69
10.07.10,15:04
skôr by pomohla banka ako rodina :D
veronikasad
10.07.10,15:06
skôr by pomohla banka ako rodina :D
od nebankovky ruky preč, odkaz na Slovenskú záručnú a rozvojovú banku som ti priložila
Jano69
10.07.10,15:14
Slovenská záručná a rozvojová banka má aj takéto kritérium

Zabezpečenie Úveru PODNIKANIE MLADÝCH
- vždy nehnuteľným majetkom, ktorého hodnotu zabezpečenia stanoví banka,
- iné doplňujúce zabezpečenie Úveru PODNIKANIE MLADÝCH - blankozmenka, ručitelia príp. iné formy zabezpečenia, ako je vinkulácia životnej poistky, záložné právo k nehnuteľnému a hnuteľnému majetku,
KEJKA
10.07.10,15:19
presne, si na začiatku, rodina je často tá posledná, ktorá pomôže, česť výnimkám.
Každá banka chce záruky, a to právom, aj ked nehnuteľnosť v prípade 4000 € je prehnaná požiadavka. Podľa mňa si si to vygúglil, skús zájsť osobne, vysvetli situáciu, dozvieš sa podmienky priamo od nich.
No a potom už v inej téme spomínané zahraničie. Zarob si, našetri si kapitál a potom začni - výsledky budú iba tvoje.
Jano69
10.07.10,15:25
V bankách som bol osobne, aj pár telefonátov som absolvoval, ale odpoveď bola stále rovnaká bez možnosti ručenia nemám šancu dostať niečo od banky :( . Zahraničie v mojom prípade takisto neprichádza do úvahy keďže som ešte študent.
KEJKA
10.07.10,15:30
a ako sa živíš inak, ked si študent? zrejme ťa rodičia podporujú.
A čo letné brigády, aj popri štúdiu. zamestnať sa v odbore, ktorý ovládaš, kedže si si na to urobil živnosť, ťa nenapadlo? podnikanie sa plánuje dlhší čas, o potrebnom kapitále si určite vedel, takže niekde sa stala chyba, asi si si to nepremyslel. Ani sa nečudujem, že nepožičajú tí, ktorí ťa zrejme poznajú najlepšie /rodina/. Teraz máš na krku aj odvody - teda uplynie čas /čakaním na kapitál?/, všeličo ťa prikvačí.
Jano69
10.07.10,15:35
živia ma rodičia zatiaľ, odbor prakticky neovládam žiadny keďže som z gymnázia a ak by som išiel niekde brigádovať popri škole, tak 4000€ našetrím za cca 2 roky. Ak sa mi tie peniaze podarí získať ináč do pol roka ich viem splatiť bezpečne. Živnostenský list som si teraz vybavoval kvôli jednej charitatívnej akcii, ktorú teraz organizujem. Z toho veľký príjem neočakávam, keďže je to CHARITATÍVNA akcia.
veronikasad
10.07.10,15:37
V bankách som bol osobne, aj pár telefonátov som absolvoval, ale odpoveď bola stále rovnaká bez možnosti ručenia nemám šancu dostať niečo od banky :( . Zahraničie v mojom prípade takisto neprichádza do úvahy keďže som ešte študent.
Počas štúdia sa nezadlžuj, dokonči školu - začni s niečim malým, na prilepšenie, kde nebudeš potrebovať veľký vstupný kapitál ...
Dotáciu z Úradu práce tiež ako študen nedostaneš (na úrade práce ťa nezaevidujú - ak ide o denné štúdium). Zbytočné rušiť živnosť.
Jano69
10.07.10,15:41
Dokončiť školu je pre mňa otázka 6 rokov... Dovtedy mám chodiť po brigádach? Myslím, že za ten čas môžem byť niekde úplne inde :)
Dantess
10.07.10,16:38
Dokončiť školu je pre mňa otázka 6 rokov... Dovtedy mám chodiť po brigádach? Myslím, že za ten čas môžem byť niekde úplne inde :)
Pravdepodobne tvoji rodičia pracujú, tak si to zober na ich meno a budeš to splácať im. 4000e nieje veľa, tak by s tým nemal byť problém. Alebo potom má poštová banka pôžičku na čokoľvek do 3500e, ale neviem ako to majú. V reklame je, že bez bločkov, preukazovania príjmu apod, ale majú tam dosť vysoké úroky. Kým oni majú nejakých 21% p.a., tak dexia má 6...
Jano69
11.07.10,07:59
tak ako som hovoril predtým, od rodiny sa mi takejto pomoci nedostane :( čo sa týka poštovej banky - žiadajú výpis z účtu či tam je pravidelný príjem, takže takisto bez šance :( :(
KEJKA
11.07.10,15:13
tak s takými predpokladmi sa čudujem, že si sa pustil do podnikania, založil živnosť, a až potom riešil otázku financovania.
padro
11.07.10,16:59
zacni v malom a postupne bude kapital ... s 1000 eurami sa da zacat, mne sa o 4000 eurach na zaciatku ani nesnivalo :) ale prisli aj tie a ani to tak dlho netrvalo, len je to otom ze nie hned zarobok minut ale stale otacat. takze najskor v malom, naucit sa co a ako a bude aj kapital...
Jano69
11.07.10,18:10
KEJKA - už som písal predtým prečo som si zakladal živnosť

padro - veď začínam v malom, za 4000€ sa robí veľké podnikanie?
Jano69
11.07.10,18:19
no a téma sa asi môže zavrieť, lebo očividne tu nikto nie je schopný mi pomôcť :( ale ďakujem za ochotu aspoň
padro
11.07.10,18:24
4000€ na zaciatok je dost, ja som zacal popri vyske a viac ako vtedajsich 30tis. SK som nemal, takze viem o com hovorim, a sme tu viaceri co to poznaju. Mne tiez v banke nikto nepozical, a od rodicov by som si ani nechcel pozicat, clovek ked da toho vlastne zarobene si dobre rozmysli do coho ich da...
Jano69
12.07.10,08:42
eh, ďakujem všetkým za ochotu, aj keď ste mi veľmi nepomohli, ja asi predsa len risknem tu nebankovku aj za cenu úžerného úroku :P
Kvaka
12.07.10,09:20
Dokončiť školu je pre mňa otázka 6 rokov... Dovtedy mám chodiť po brigádach? Myslím, že za ten čas môžem byť niekde úplne inde :)


živia ma rodičia zatiaľ, odbor prakticky neovládam žiadny keďže som z gymnázia a ak by som išiel niekde brigádovať popri škole, tak 4000€ našetrím za cca 2 roky. Ak sa mi tie peniaze podarí získať ináč do pol roka ich viem splatiť bezpečne. Živnostenský list som si teraz vybavoval kvôli jednej charitatívnej akcii, ktorú teraz organizujem. Z toho veľký príjem neočakávam, keďže je to CHARITATÍVNA akcia.


no a téma sa asi môže zavrieť, lebo očividne tu nikto nie je schopný mi pomôcť :( ale ďakujem za ochotu aspoň


eh, ďakujem všetkým za ochotu, aj keď ste mi veľmi nepomohli, ja asi predsa len risknem tu nebankovku aj za cenu úžerného úroku :P

Nerob to, je to ten najhorší spôsob, ako získať peniaze. Väčšina takých, ako ty, skončí exekúciou. Píšeš, čo píšeš, a je tam dosť rozporov, mne sa skôr zdá, že potrebuješ súrne peniaze a hľadáš spôsob, ako ich získať. Nebankovky na takých ako si ty, priam striehnu. Ak sa mýlim, tak mi prepáč.

A očividne ti tu všetci boli schopní veľmi veľmi pomôcť, len ty si ich rady neprijal.
Dantess
12.07.10,09:40
eh, ďakujem všetkým za ochotu, aj keď ste mi veľmi nepomohli, ja asi predsa len risknem tu nebankovku aj za cenu úžerného úroku :P
teraz sa na tom smeješ, ale nejaká nepredvídateľná okolnosť, kôli ktorej zaplatíš o pár dní neskôr a môžeš sa rozlúčiť s tvojou nehnuteľnosťou
Jano69
12.07.10,09:49
Kvaka - ten živnostenský list som si vybavoval kvôli charitatívnej akcii, nie preto čo chcem robiť, na to mi bude treba ďalší... 4000€ ako som hovoril, že nie je problém splatiť do pol roka, myslel som tým že do pol roka odkedy by som začal robiť to čo chcem (nie tú charit. akciu). Tie peniaze až tak strašne súrne nepotrebujem, mám čas do septembra, ale dovtedy sa mi to nejakou brigádou zarobiť nepodarí.

Dantess - ja žiadnu nehnuteľnosť nemám ani nebudem mať, iba prenajímať priestor si budem
Jano69
12.07.10,09:59
A očividne ti tu všetci boli schopní veľmi veľmi pomôcť, len ty si ich rady neprijal.

ehm, pomôcť? odradiť ma od toho aby som podnikal?
Dantess
12.07.10,10:02
Kvaka - ten živnostenský list som si vybavoval kvôli charitatívnej akcii, nie preto čo chcem robiť, na to mi bude treba ďalší... 4000€ ako som hovoril, že nie je problém splatiť do pol roka, myslel som tým že do pol roka odkedy by som začal robiť to čo chcem (nie tú charit. akciu). Tie peniaze až tak strašne súrne nepotrebujem, mám čas do septembra, ale dovtedy sa mi to nejakou brigádou zarobiť nepodarí.

Dantess - ja žiadnu nehnuteľnosť nemám ani nebudem mať, iba prenajímať priestor si budem
U nebankovky sa musíš niečim zaručiť. Si myslíš, že ti požičajú na dobré slovo ? :D
KEJKA
12.07.10,10:03
podnikateľ nechodí na fórum vyplakávať, že nemá peniaze na podnikanie.
hena22
12.07.10,10:17
ehm, pomôcť? odradiť ma od toho aby som podnikal?

Píšeš, že si študent a podporujú Ťa rodičia. Pokiaľ viem existuje nejaký študentský pôžičkový fond, kde Ti požičajú (na štúdium) za slušných podmienok a splatnosť je po skončení štúdia. Skús sa informovať na škole, možno by si to vedel dostať. Ale neviem ani podmienky ani výšku ...
KEJKA
12.07.10,10:33
to je ekvivalent 20000 - 40000 Sk, pre tohto "podnikateľa" určite málo.
Jano69
12.07.10,10:54
KEJKA - 1. podnikateľ je človek, ktorý má ŽL? nie ten kto podniká?
2. vyplakávať? chcel som radu odkiaľ sa dajú tieto peniaze požičať a nie rady s čím mám začať a kedy
Kvaka
12.07.10,10:55
Kvaka - ten živnostenský list som si vybavoval kvôli charitatívnej akcii, nie preto čo chcem robiť, na to mi bude treba ďalší... 4000€ ako som hovoril, že nie je problém splatiť do pol roka, myslel som tým že do pol roka odkedy by som začal robiť to čo chcem (nie tú charit. akciu). Tie peniaze až tak strašne súrne nepotrebujem, mám čas do septembra, ale dovtedy sa mi to nejakou brigádou zarobiť nepodarí.

Dantess - ja žiadnu nehnuteľnosť nemám ani nebudem mať, iba prenajímať priestor si budem
Jano69, ďalší živnostenský list ti nebude treba, len zapísať inú živnosť, aspoň tak som to pochopila z novely živnostenského zákona http://www.porada.sk/1409766-post8.html
Jano69
12.07.10,10:59
aha, ďakujem, no to mám ešte čas poriešiť, teraz je pre mňa priorita táto otázka
KEJKA
12.07.10,12:02
no a téma sa asi môže zavrieť, lebo očividne tu nikto nie je schopný mi pomôcť :( ale ďakujem za ochotu aspoň


KEJKA - 1. podnikateľ je človek, ktorý má ŽL? nie ten kto podniká?
2. vyplakávať? chcel som radu odkiaľ sa dajú tieto peniaze požičať a nie rady s čím mám začať a kedy
už si tému chcel uzavrieť, tak na čo čakáš? odpovede si dostal. jednoducho je to na tvoje možnosti záruky príliš vysoká suma. Vylúčil si všetkých pre nás prijateľných - rodinu, kamarátov, banky, iné rady nedostaneš
a držíš sa silou-mocou pri nebankovkách, od ktorých ťa úprimne odrádzame.
ešte že by si založil verejnú zbierku?
Takých záujmecov o peniaze by bolo, .........:eek:
a podnikateľ podniká, čo ty očividne nerobíš.
msviki
13.07.10,11:41
ahoj Jano,

Za predpokladu, ze mas konkretny podnikatelsky plan, ktorý obsahuje ponuku,ktora je neodolatelna pre tvojho konzumenta, tak by si mohol oslovit investora. Aj na porade su ludia, ktorí toto citaju a maju aj peniaze nazvys.

ak je tvoj podnikatelsky plan vskutku praktický a vynasal by peniaze, tak ho prezentuj investorovi.

A investor moze byt hocikto.
na priklad uvadzam co som urobil ja:
nasiel som si zamestnaneho cloveka ktoreho som oslovil aby si vzal uver. Zamestnana osoba dostane uver v banke bez problemov. urok je okolo 16% pre banku a na cca 10 rokov splatnosti.

Tato osoba ti pozicia peniaze ak jej slubis vacsi urok (viac ako 16% samozrejme) . splatnost je napriklad jeden rok. splatkovy kalendar pre banku je v mesacnych intervaloch, takze musis dotycnej osobe previest dohodnutu mesacnu splatku na ucet predtym, nez banka stahuje svojmu dlznikovi. (samozrejme) Vsetko je vecou dohody. splatkovy kalendar, doba, urok, podiel na zisku. ....

vsetko je postavene na dovere oboch stran a ako atraktivny je tvoj plan.
Je viac investorov ako kvalitnych planov.
Rad by som sa pozrel aj na tvoj ak chces, pretoze uz som ich zopar absolvoval. aspon ta nasmerovat ako ho urobit tak, aby bol atraktivny pre druhu stranu.

.... toto je jednou z moznosti ako financovat veci. Do bankovnictva ti netreba ist. nevidim dovod. bankovnictvo predpokladam nie je odvetvie v ktorom podnikas, ...ci?
Braňo
13.07.10,11:51
16% je priam úžera, navyše to napĺňa aj znaky úverového podvodu. T.z., keď podnikateľský zámer bude neúspešný
pokrčíš ramenami ?
msviki
13.07.10,12:00
16% je priam úžera, navyše to napĺňa aj znaky úverového podvodu. T.z., keď podnikateľský zámer bude neúspešný
pokrčíš ramenami ?

nerozumiem, tych 16% si uctuje banka.
Pri uvere napr 7000€ na desat rokov je mesacna splatka okolo 120€.
Ak ma chlapec guraz a odvahu tak hadam nemrhame casom aby sme mu poradili.
ak to stoji za to, tak si to obhaji pred kymkolvek.