holubbn
10.07.10,18:32
Dobry den .

Mam taku otazku .
Som ženaty a ešte nemam potomka ,
chcem sa opitať v pripade umrtia nas dvoch aj s manželkou kto by dedil naše veci auto ,peniaze na učte a pod....
Mame isť k notarovy ? Chcem aby všecko dedila len moja sestra a z manželkynej strany nik .Da sa to ???
Dakujem .:)
Rozalka
10.07.10,16:47
Vzhľadom k tomu, že majetok je v BSM, nie je podstatné čo "chceš ty", ale čo "chcete obaja".
danushka
10.07.10,17:07
Dedenie upravuje Občiansky zákonník – Zákon č. 40/1964 Zb. Konanie o dedičstve zasa zákon č. 99/1963 Zb. – Občiansky súdny poriadok.
Dedí sa:
• zo zákona,
• zo závetu,
• z oboch týchto dôvodov.
Ak nededí dedič zo závetu, dedia dedičia zo zákona. V každom prípade naše zákony ustanovujú tzv. neopomenuteľných dedičov – sú to deti. Ak ich v závete pre zákonom stanovené podmienky vydedíte a majú svoje deti, dedia ony.

Dedenie zo zákona
Platí, ak poručiteľ nezanechal závet a postupuje sa v štyroch stupňoch:
a) Ako prví dedia poručiteľove deti a manžel (-ka), každý rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel jeho deti (poručníkovi vnuci). Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomkovia.
Pri zániku manželstva (smrť jedného z nich) platí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. To znamená, že v prvom rade patrí polovica majetku manželke (-lovi) a druhá polovica poručiteľa sa potom dedí a delí medzi manželku (-la) a deti. Čiže: polovica majetku po zosnulom, ktorý nadobudol v manželstve, patrí manželke, druhá polovica sa delí medzi manželku a deti.

b) Ak nededia poručiteľove deti, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej rok pred jeho smrťou.

c) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej rok pred jeho smrťou.

d) Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.

Závet
Ak nechcete, aby prebehlo dedičské konanie zo zákona, môžete spísať závet, a to:
• samy – musí byť však napísaný a podpísaný vlastnou rukou;
• v prípade, že je napísaný na počítači, písacom stroji a podobne, musia ho podpísať ešte dvaja svedkovia. Poručiteľ závet aj tak musí vlastnou rukou podpísať a pred dvoma svedkami súčasne prítomnými výslovne prejaviť, že listina je jeho poslednou vôľou. Svedkovia sa musia na závet podpísať;
• u notára notárskou zápisnicou (na Slovensku najčastejší spôsob spisovania závetu).
Závet musí obsahovať deň, mesiac a rok, kedy bol napísaný. Ak ten, kto chce napísať závet, ho už nevládze napísať, treba troch svedkov. Ten, kto závet číta, nesmie ho podpisovať. Závet musí obsahovať, ako dotyčný reagoval na jednotlivé "body" (zdvihnutie ruky na znak súhlasu a pod.).
Dáša_
10.07.10,17:11
Dobry den .

Mam taku otazku .
Som ženaty a ešte nemam potomka ,
chcem sa opitať v pripade umrtia nas dvoch aj s manželkou kto by dedil naše veci auto ,peniaze na učte a pod....
Mame isť k notarovy ? Chcem aby všecko dedila len moja sestra a z manželkynej strany nik .Da sa to ???
Dakujem .:)

no trochu by záležalo aj na poradí, v ktorom ste umreli. Aj ke´d napríklad spolu havarujete, nemusí sa stať, že obaja skonáte naraz. Môže prísť k situácii, že najskôr zomrieš ty a manželka až potom. Alebo samozrejme aj naopak a v obochoch prípadoch je dedenie tuším rozdielne.
danushka
10.07.10,17:21
no trochu by záležalo aj na poradí, v ktorom ste umreli. Aj ke´d napríklad spolu havarujete, nemusí sa stať, že obaja skonáte naraz. Môže prísť k situácii, že najskôr zomrieš ty a manželka až potom. Alebo samozrejme aj naopak a v obochoch prípadoch je dedenie tuším rozdielne.

Hypotetická, ale riadne morbídna téma...

Ak by jeden z manželov zomrel tak platí :

Pri zániku manželstva (smrť jedného z nich) platí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. To znamená, že v prvom rade patrí polovica majetku manželke (-lovi) a druhá polovica poručiteľa sa potom dedí a delí medzi manželku (-la) a deti. Čiže: polovica majetku po zosnulom, ktorý nadobudol v manželstve, patrí manželke, druhá polovica sa delí medzi manželku a deti.

Takže mne z toho vychádza, že pri rozdiele v úmrtí čo i len jednej hodiny medzi manželmi, druhý z manželov /ten, čo žil hypoteticky hodinu dlhšie/ dedí všetko, keďže spoločné deti nie sú a je neopomenuteľným dedičom.
...Ak nededia poručiteľove deti, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej rok pred jeho smrťou.
Za predpokladu, že sa bavíme o majetku nadobudnutom pošas BSM.

Inak zadávateľ, ťažká téma na víkend:rolleyes:.
holubbn
10.07.10,17:30
Tak da sa to u notara napisať len na moju SESTRU ???
Keby sme nahodou ja a manželka nahodou zomreli .ANO .
Dáša_
10.07.10,17:37
Tak da sa to u notara napisať len na moju SESTRU ???
Keby sme nahodou ja a manželka nahodou zomreli .ANO .


Závet môžeš napísať, ale iba na svoj majetok - t.j. to čo si mal pred vstupom do manželstva plus polovica z BSM.

Polovica BSM pripadne manželke, ak by si to v závete neurobil a delil by si všetko, tak závet by bol napadnuteľný napríklad sestrou manželky.

Pri haváriach, kde zomrú napríklad manželia sa normálne skúmajú úmrtné listy aj s presnými minútami úmrtia
danushka
10.07.10,17:39
Tak da sa to u notara napisať len na moju SESTRU ???
Keby sme nahodou ja a manželka nahodou zomreli .ANO .

Teoreticky sa to dá, ale s takýmto závetom by su musela súhlasiť aj Tvoja manželka.
holubbn
10.07.10,17:54
Ďakujem všetkým .


Veľmi dobra web stranka .
Dáša_
10.07.10,17:58
1. najskôr zomrie manželka, bez závetu - všetko dedí manžel a po ňom dedí napríklad jeho sestra
2. najskôr zomrie manžel: polovicu BSM dedí manželka, so zvyškom sa môže nakladať podľa zavetu. V tom prípade by musela napísať závet manželka, aby jej polovica BSM pripadla manželovej sestre. Ak s tým súhlasí.
ivka70
10.07.10,18:52
Hypotetická, ale riadne morbídna téma...

Ak by jeden z manželov zomrel tak platí :

Pri zániku manželstva (smrť jedného z nich) platí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. To znamená, že v prvom rade patrí polovica majetku manželke (-lovi) a druhá polovica poručiteľa sa potom dedí a delí medzi manželku (-la) a deti. Čiže: polovica majetku po zosnulom, ktorý nadobudol v manželstve, patrí manželke, druhá polovica sa delí medzi manželku a deti.

Takže mne z toho vychádza, že pri rozdiele v úmrtí čo i len jednej hodiny medzi manželmi, druhý z manželov /ten, čo žil hypoteticky hodinu dlhšie/ dedí všetko, keďže spoločné deti nie sú a je neopomenuteľným dedičom.
.



1. najskôr zomrie manželka, bez závetu - všetko dedí manžel a po ňom dedí napríklad jeho sestra

2. najskôr zomrie manžel: polovicu BSM dedí manželka, so zvyškom sa môže nakladať podľa zavetu. V tom prípade by musela napísať závet manželka, aby jej polovica BSM pripadla manželovej sestre. Ak s tým súhlasí.



Nemas pravdu, manzel/ka nikdy nededi sam, Bud s nim dedia deti alebo s nim dedia rodicia a ti, co s nim zili aspon 1 rok v spolocnej domacnosti.

Kedze neopomenutelni dedici su iba deti, mozete napisat zavet (aj ty aj manzelka, ze dedit bude iba ten druhy a ak ten dedit nebude (bude mrtvy), tak bude dedit manzelkina sestra.