VieraK.
11.07.10,10:20
Prosím o radu - je možné aby rodinný príslušník pomáhal SZČO v jej firme bez toho, aby mal uzatvorený pracovný pomer? Alebo je povinný mať so SZČO uzatvorenú aspoň dohodu o vykonaní práce? Ďakujem.
Tweety
11.07.10,08:25
Prosím o radu - je možné aby rodinný príslušník pomáhal SZČO v jej firme bez toho, aby mal uzatvorený pracovný pomer? Alebo je povinný mať so SZČO uzatvorenú aspoň dohodu o vykonaní práce? Ďakujem.
Ak je z nejakého dôvodu poistený v SP, tak je to možné. Bližšie pozri Zákon o nelegálnej práci.
Pozri aj sem:
http://www.porada.sk/t143031-rodinny-prislusnik-a-pracovny-pomer.html
veronikasad
11.07.10,08:28
Prosím o radu - je možné aby rodinný príslušník pomáhal SZČO v jej firme bez toho, aby mal uzatvorený pracovný pomer? Alebo je povinný mať so SZČO uzatvorenú aspoň dohodu o vykonaní práce? Ďakujem.
môžeš byť prosím konkrétnejšia - kto bude pomáhať ?
Danielle369
11.07.10,09:06
Podnikateľovi môžu od 1. júla 2006 pri výkone podnikateľskej činnosti vypomáhať:
• príbuzní v priamom rade, ktorými sú v zmysle ustanovenia § 117 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov otec, syn a vnuk a mama, dcéra a vnučka,
• súrodenec,
• manžel (manželka),
• ak spĺňajú podmienku, že:
• sú dôchodkovo poistení alebo
• sú poberateľom dôchodku, alebo
• sú žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=7403&LngID=0
VieraK.
11.07.10,14:43
Manželka bude pomáhať svojmu manželovi, ktorý má firmu na zemné práce. Manželka bude vybavovať papiere, nakupovať potrebný materiál, zabezpečovať tankovanie strojov. Manželka nie je nikde inde zamestnaná.
veronikasad
11.07.10,14:48
Manželka bude pomáhať svojmu manželovi, ktorý má firmu na zemné práce. Manželka bude vybavovať papiere, nakupovať potrebný materiál, zabezpečovať tankovanie strojov. Manželka nie je nikde inde zamestnaná.
Ak manželka nie je dôchodkovo poistená, nemôže vypomáhať manželovi bez zmluvy. Inak sa to bude považovať za nelegálnu prácu. Treba s ňou zatvoriť dohodu o pracovnej činnosti, pretože ide o opakovanú činnosť.

Má živnostník aj iných zamestnancov ? Lebo tých povinnosti má viac ...
orientmonkey
12.07.10,12:36
Zaujimava tema, ja sa spytam konkretne pre moj pripad

Mam sro a potreboval by som, aby obcas pre mna moja mama pracovala. Ona pracuje normalne na TPP. Potrebujem od nej, aby pre mna obcas vyklonala nejaku cinnost a je to bez naroku na honorar. Je to mozne alebo musi nieco riesit niekde na poistovni, pripadne so zamestnavatelom?

O.M.
Tweety
12.07.10,12:38
Zaujimava tema, ja sa spytam konkretne pre moj pripad

Mam sro a potreboval by som, aby obcas pre mna moja mama pracovala. Ona pracuje normalne na TPP. Potrebujem od nej, aby pre mna obcas vyklonala nejaku cinnost a je to bez naroku na honorar. Je to mozne alebo musi nieco riesit niekde na poistovni, pripadne so zamestnavatelom?

O.M.
Odpoveď nájdeš v príspevku č. 4.
Anja111
12.07.10,13:23
Zaujimava tema, ja sa spytam konkretne pre moj pripad

Mam sro a potreboval by som, aby obcas pre mna moja mama pracovala. Ona pracuje normalne na TPP. Potrebujem od nej, aby pre mna obcas vyklonala nejaku cinnost a je to bez naroku na honorar. Je to mozne alebo musi nieco riesit niekde na poistovni, pripadne so zamestnavatelom?

O.M.
Mama nie je rodinný príslušník pre s.r.o.
Výpomoc je možná iba u SZČO...
orientmonkey
12.07.10,15:15
no parada, dakujem za info

O.M.