Martin.Chalupa
11.07.10,10:33
Dobrý deň, rád by som sa opýtal na Váš názor a rady. Vlastním 2 nehnuteľnosti (byt) ako FO.

uvažujem, že by som tieto nehnuteľnosti začal prenajímať pre FO. Moje otázky sú :

1. je výhodnejšie prenajímať tieto nehnuteľnosti ako FO alebo ako PO ( s.r.o.
)?
2. Môžem ako PO prenajímať nehnuteľnosť ( byt ) FO za účelom bývania ?
3. Môžem odpisovať DPH či iné výhody z nehnuteľnosti cez s.r.o. pri prenájme
?
4. Ako mám byť registrovaný na DÚ ?

vopred ďakujem za vaše informácie.
martinez
11.07.10,09:28
Dobrý deň, rád by som sa opýtal na Váš názor a rady. Vlastním 2 nehnuteľnosti (byt) ako FO.

uvažujem, že by som tieto nehnuteľnosti začal prenajímať pre FO. Moje otázky sú :

1. je výhodnejšie prenajímať tieto nehnuteľnosti ako FO alebo ako PO ( s.r.o.
)?
2. Môžem ako PO prenajímať nehnuteľnosť ( byt ) FO za účelom bývania ?
3. Môžem odpisovať DPH či iné výhody z nehnuteľnosti cez s.r.o. pri prenájme
?
4. Ako mám byť registrovaný na DÚ ?

vopred ďakujem za vaše informácie.
ad1/ treba si porovnat, ake vydavky s tym budes mat spojene.. ak presiahnu 40% prijmov, tak je to jedno.. ak nepresiahnu 40% prijmov, je lepsie prenajimat ako FO, lebo si mozes uplatnit 40% pausal..

ad2/ mozes...lebo preukazatelne z neho dosahujes zdanitelne prijmy, ktore zdanujes...

ad3/ dph si mozes odpocitat iba vtedy, ak si platitelom dph a zaroven nehnutelnost prenajimas s dph !

ad4/ bud ako zivnostnik, bud ako FO podla §31,2,a zakona o sprave dani a poplatkov, alebo ako pravnicka osoba (sro)
Martin.Chalupa
11.07.10,09:58
ad1/ treba si porovnat, ake vydavky s tym budes mat spojene.. ak presiahnu 40% prijmov, tak je to jedno.. ak nepresiahnu 40% prijmov, je lepsie prenajimat ako FO, lebo si mozes uplatnit 40% pausal..

ad2/ mozes...lebo preukazatelne z neho dosahujes zdanitelne prijmy, ktore zdanujes...

ad3/ dph si mozes odpocitat iba vtedy, ak si platitelom dph a zaroven nehnutelnost prenajimas s dph !

ad4/ bud ako zivnostnik, bud ako FO podla §31,2,a zakona o sprave dani a poplatkov, alebo ako pravnicka osoba (sro)
ahoj Martinez,
ďakujem za info ... vieš mi pls bližšie špecifikovať čo si myslel :

ad1 ? ... o akých výdavkoch hovoríme? ja mám aktuálne výdavky na správu ( odpad,správcovská a pod. ), TV/NET, ZSE, SPP ...

ad3 ? .... ak by som prepísal nehnuteľnosť na s.r.o. prenajímal byt ale fo, fakturoval by som to aj s DPH ... ale FO nie je plátcom DPH

ad4 ? ... keď sa registrujem/nahlásim na DU ako PO či FO ktorá prenajíma nehnuteľnosť ... platím z toho nejaké ročné poplatky, alebo iba daň z nehnuteľnosti a to mestskej časti.
Martin.Chalupa
13.07.10,07:20
Ahojte, ešte ma zaujímalo, či je potrebné vyňať uvedenú nehnuteľnosť z bytovaného domu/fondu, ak bude vlastník spoločnosť s.r.o. , ktorá bude byt prenajímať fyzickej osobe.
Zároveň musí mať spoločnosť s.r.o. v OR aj "prenájom nehnuteľností" alebo stačí sprostredkovanie ?

Ďakujem