pani ucitelka
11.07.10,17:21
ked zacinajuci ucitel uspesne ukonci adaptacne obdobie, co to znamena? bude automaticky preradeny do inej platovej skupiny? ci to na to nema vplyv a ide len o ten nazov?
dakujem
Vebi34
11.07.10,20:44
ked zacinajuci ucitel uspesne ukonci adaptacne obdobie, co to znamena? bude automaticky preradeny do inej platovej skupiny? ci to na to nema vplyv a ide len o ten nazov?
dakujem
Ak je úspešne ukončené adaptačné vzdelávanie učiteľa, tak sa posunie o 1 triedu. Napr.z 9 do 10.triedy.
Sabadka
12.07.10,07:41
Ak je úspešne ukončené adaptačné vzdelávanie učiteľa, tak sa posunie o 1 triedu. Napr.z 9 do 10.triedy.

.... a zmení sa aj jeho kariérny stupeň zo začínajúceho učiteľa na samostatného učiteľa. Vyššia platová trieda mu patrí po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia riaditeľa školy o úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania.
pani ucitelka
13.07.10,04:48
takze nebudem teraz cakat 1 rok ale budem hned preradena? super dakujem :)
Sabadka
13.07.10,04:52
takze nebudem teraz cakat 1 rok ale budem hned preradena? super dakujem :)

Ano, ak si úspešne ukončila adaptačné vzdelávanie, riaditeľ vydal rozhodnutie o úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania, toto nadobudne právoplatnosť do 15 dní a nasledujúci deň od právoplatnosti rozhodnutia budeš preradená do vyššej platovej triedy so zápočtom rokov k 31.12.2009 vrátane, pretože roky sa započítavajú len raz ročne.


Teda ak si doteraz mala 9 triedu s počtom započítaných rokov praxe 0 (ako začínajúca si nemala prax) tak teraz budeš zaradená do platovej triedy 10 s počtom rokov započítanej praxe 0. Započítaná prax sa ti upraví k 1.1.2011.
Zuzik10
16.08.10,09:36
Sabadka, kde prosim ta najdem informacie o preradeni do vyssej platovej triedy po uspesnom ukonceni adaptacneho vzdelavania? Doposial som nebola preradena a rozhodnutie mam uz od konca juna. Dakujem!
Sabadka
16.08.10,11:06
Sabadka, kde prosim ta najdem informacie o preradeni do vyssej platovej triedy po uspesnom ukonceni adaptacneho vzdelavania? Doposial som nebola preradena a rozhodnutie mam uz od konca juna. Dakujem!

Všetko potrebné nájdeš v zákone 317/2009.

Rozhodnutie o ukončení adaptačného vzdelávania nadobúda právoplatnosť po 15 dňoch od jeho vydania ( § 36 ods.7 zákona 317/2009- Na rozhodovanie riaditeľa o ukončení adaptačného vzdelávania sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní).

Teda ak dajme tomu rozhodnutie o úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania bolo vydané 30. júna 2010 tak preradenie do karierového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec v zmysle § 27 ods. 4 zákona 317/2009 - prichádza do úvahy od 15.7. 2010 a tým pádom od tohto dátum ti patrí aj plat v platovej triede prislúchajúcej tomuto zaradeniu -§ 27 ods. 5 zákona 553/2003.
Zuzik10
16.08.10,11:27
Dakujem velmi pekne :)
Miloš Kišš
24.08.10,14:00
ja by som sa chcela spýtať, ked som začínajúca učitelka a teraz mam mat tento rok to adaptačne vzdelávanie, aká by mala byť moja hruba mzda? nemam ziadnu prax a vôbec sa nevyznam v tých platových tabulkach... vie mi niekto napísať konkrétnu sumu? budem i triednou učitelkou. dakujem pekne. Maria
pe.pe
24.08.10,14:21
ja by som sa chcela spýtať, ked som začínajúca učitelka a teraz mam mat tento rok to adaptačne vzdelávanie, aká by mala byť moja hruba mzda? nemam ziadnu prax a vôbec sa nevyznam v tých platových tabulkach... vie mi niekto napísať konkrétnu sumu? budem i triednou učitelkou. dakujem pekne. Maria

Ahoj,

ako začínajúci PZ (Tvoj kar. stupeň) budeš v 9. PT s tarifným platom 499 €. Za triednictvo dostaneš 5% z tejto tarify zvýšenej o 24%, po predpísanom zaokrúhlení 31 €. Spolu budeš mať funkčný plat 499 € + 31 €, spolu 530 €. Samozrejme, môžeš dostať aj osobný príplatok, ten nie je ale nárokovateľný.
Po ukončení adaptačného obdobia budeš zaradená ako samostatný PZ do 10. PT s tarifou 544,50 €. Príplatok za triednictvo sa samozrejme zvýši. Ale to sa Ťa bude týkať až budúci kalendárny rok a ak dôjde k valorizácii platov (hmmmmm grrrrrrrrr o 1%?), zvýšia sa potom aj tarify a logicky aj z nej počítané príplatky.
Naša hrubá mzda sa volá "funkčný plat", jeho súčasťou je tarifný plat daný tabuľkami, "príplatok za prax" - za každý rok praxe sa tarifa zvýši o 1 %, od 17. roku praxe len o 0.5 %, príplatky za špecializované činnosti ako napr. triednictvo, uvádzanie začínajúceho učiteľa a pod., kreditový príplatok, osobný príplatok, príplatok za riadenie. To sú najčastejšie zložky nášho platu. Čo všetko bude Tvoj plat obsahovať, ktoré zložky, zistíš z platového dekrétu, ktorý dostaneš od zamestnávateľa.

Dúfam, že Ťa tá suma neodradila od tejto fajnej roboty! ;)
Miloš Kišš
25.08.10,17:27
dakujem pekne za odpoved :)
Deny1612
15.08.12,08:35
Kedže ste tu zrejme všetci zamestnaný ako učitelia, potrebovala by som poradiť ohľadom toho ako mám pristupovať resp. čo s deťmi 2-3 ročnými robiť v prvé dni po príchode do MŠ. Som začínajúca učiteľka takže mám mierne obavy ako to všetko bude vyzerať v našej triede. Ďakujem
Ingola86
15.08.12,14:08
Rada by som sa pripojila k diskusii,avsak otazkou: Ako absolventka som nedostala moznost urobit si adaptacne s tym, ze o rok. Avsak moj nariadeny mi uz nepredlzil zmluvu, takze som zostala tak. Bohuzial, tento rok budem pracovat nie ako ucitelka v ZS, ale v MS, kedze inu pracu som si nenasla, teda moje adaptacne opat nebude? Neviem. Je rozdiel v adaptacnom obdobi pre ZS a MS? Nevyznam sa v tom velmi. A co sa tyka platov -pre ZS a MS platia ine tarify? Dakujem za odpoved..
Sabadka
16.08.12,12:20
Rada by som sa pripojila k diskusii,avsak otazkou: Ako absolventka som nedostala moznost urobit si adaptacne s tym, ze o rok. Avsak moj nariadeny mi uz nepredlzil zmluvu, takze som zostala tak. Bohuzial, tento rok budem pracovat nie ako ucitelka v ZS, ale v MS, kedze inu pracu som si nenasla, teda moje adaptacne opat nebude? Neviem. Je rozdiel v adaptacnom obdobi pre ZS a MS? Nevyznam sa v tom velmi. A co sa tyka platov -pre ZS a MS platia ine tarify? Dakujem za odpoved..

Tvoj zamestnávateľ porušil zákon, ak si pri uatvorení PP nemala žiadnu prax, jeho psou povinnosťou bolo zaradiť ťa ako začínajúcu učiteľku a umožniť absolvovať adaptačné vzdelávanie. Žiadne výnimky ani žiadne výhovorky neplatia. Zákon hovorí jasne adaptačné vzdelávanie musíš začať pri nástupe do zamestnania a najneskôr do dvoch rokov ho úspešne ukončiť. Takže v tomto prípade pochybil riaditeľ školy a to v značnej miere. Ak teraz nastúpiš do MŠ riaditeľka ťa musí zaradiť ako začínajúcu učiteľku, musíš absolvovať adaptačné vzdelávanie a po jeho ukončení budeš môcť postúpiť do vyššieho karierneho aj platového stupňa. Je úplne jedno v akej pozícii to adaptačné vzdelávanie absolvuješ či ako učiteľka MŠ alebo ZŠ. Ide o to aby si ju mala, bez nej nemôžeš vykonávať činnosť pedagogického zamestnanca. A čo sa týka platov, ano ináč iné zaradenie platí pre MŠ a iné pre ZŠ a samozrejme sa to odvíja aj od tvojho vzdelania a samozrejme aj od toho adaptačného vzdelávania.
bzzz4
21.08.12,11:36
Dobrý deň, chcem sa zapojiť do témy s otázkou už 12 mesiacov pracujem v materskej škole a stále nemám ukončené adaptačné vzdelanie. Mám si napísať žiadosť o ukončenie a doručiť ju zamestnávateľovi alebo čakať??
brontosaurus
21.08.12,12:57
Dobrý deň, chcem sa zapojiť do témy s otázkou už 12 mesiacov pracujem v materskej škole a stále nemám ukončené adaptačné vzdelanie. Mám si napísať žiadosť o ukončenie a doručiť ju zamestnávateľovi alebo čakať??

To, v akom čase ukončíte adaptačné vzdelávanie, je na dohode medzi vami a vašim zamestnávateľom a na tom ako rýchlo dokážete zvládnuť všetko čo je potrebné absolvovať počas adaptačného vzdelávania.
V pláne adaptačného vzdelávania, by ste mali mať uvedené, kedy je predpokladané ukončenie vášho adaptačného vzdelávania a akou formou.
Zákon uvádza, že spravidla trvá adaptačné vzdelávanie 1 rok, ale zákonná lehota je od 3 mesiacov do 2 rokov. Ak chce váš zamestnávateľ na vás šetriť, tak vám to bude naťahovať aj 2 roky, ak je férový, tak môžete adaptačné vzdelávanie ukončiť aj za 6 mesiacov.
Na vašom mieste by som sa určite snažil dohodnúť, aby ste ho čím skôr ukončili, nakoľko tým postúpite o platovú triedu vyššie a tým máte nárok aj na vyšší plat.
bzzz4
21.08.12,17:43
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
nadka1
08.10.12,08:58
Dobrý deň, prosím poradiť: v minulom šk roku bol prijatý do zamestnania začínajúci ped. zamestnanec,bol mu priznaný príplatok začínajúceho učiteľa, aj keď adaptačné vzdelávanie neprebehlo, pracovný pomer bol ukončený k 30.6.2012. Teraz od 1. 9. bol zasa prijatý do prac. pomeru, patrí mu príplatok začínajúceho učiteľa?
Sabadka
08.10.12,14:13
Dobrý deň, prosím poradiť: v minulom šk roku bol prijatý do zamestnania začínajúci ped. zamestnanec,bol mu priznaný príplatok začínajúceho učiteľa, aj keď adaptačné vzdelávanie neprebehlo, pracovný pomer bol ukončený k 30.6.2012. Teraz od 1. 9. bol zasa prijatý do prac. pomeru, patrí mu príplatok začínajúceho učiteľa?

Ano patrík, pretože je ešte stále začínajúci učiteľ, kým neukončí adaptačné vzdelávanie. Len nechápem jedno, ako môže niekto ignorovať zákon. Ak sa prijíma do PP pedagogický zamestnanec bez praxe, zo zákona musí absolvovať adaptačné vzdelávanie a povinnosťou zamestnávateľa je ho na takéto vzdelávanie zaradiť a zabezpečiť. V opačnom prípade porušuje zákon.
nadka1
09.10.12,05:32
Ano patrík, pretože je ešte stále začínajúci učiteľ, kým neukončí adaptačné vzdelávanie. Len nechápem jedno, ako môže niekto ignorovať zákon. Ak sa prijíma do PP pedagogický zamestnanec bez praxe, zo zákona musí absolvovať adaptačné vzdelávanie a povinnosťou zamestnávateľa je ho na takéto vzdelávanie zaradiť a zabezpečiť. V opačnom prípade porušuje zákon.

Ďakujem za rýchlu reakciu, nechápem to ani ja,ale ako sa hovorí, zákony sú na to, aby sa porušovali (to bola irónia). Prajem príjemný deň.
Reve
30.10.12,11:04
AHojte,
chcela by som sa poradiť. Máme vychovávateľku v ŠKD - začínajúca (bez adaptačného vzdelávania). Čiže jasná 7čka trieda. Dočítala som sa, že má nárok na príplatok za adaptačné vzdelávanie... kde je to uvedené a v akej výške je to v jej prípade? Vopred veľmi pekne Ďakujem
Reve
Sabadka
30.10.12,11:31
AHojte,
chcela by som sa poradiť. Máme vychovávateľku v ŠKD - začínajúca (bez adaptačného vzdelávania). Čiže jasná 7čka trieda. Dočítala som sa, že má nárok na príplatok za adaptačné vzdelávanie... kde je to uvedené a v akej výške je to v jej prípade? Vopred veľmi pekne Ďakujem
Reve


Je to uvedené v zákone 390/2011, ktorým bol novelizovaný zákon 317/2009, v článku III., ktorým bol zase novelizovaný zákon 553/2003 - ide o § 14c - začínajúcemu pedagogickému zamestnancovi patrí príplatok začínajúceho zamestnanca vo výške 6% z platovej tarify do ktorej je zaradený. Príplatok sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor.
Živena
03.11.12,07:18
Ahojte! Ako je to so začínajúcim učiteľom, ktorý ešte nemá dokončenú VŠ a je zaradený ako nekvalifikovaný. U nás riaditeľ takéhoto učiteľa zaradil na adaptačné vzdelávanie až po viac ako dvoch rokoch praxe, po skončení VŠ. Je to správne?
miramax1
05.11.12,21:13
Ahoj!
Nie je to správne, na adaptačné vzdelávanie má byť zaradený hneď a nie až po skončení školy.
Živena
06.11.12,08:09
Ďakujem za odpoveď. Aj som si to myslela, a ďakujem za potvrdenie.
bosoratko
24.09.13,09:01
dobrý deň, ja sa chcem spýtať, od tohto roku som začala pracovať ako školský psychológ, samozrejme bez praxe. z toho teda vyplýva že si mám urobiť adaptacnu prax. No bolo mi povedané, že u psychologov (ako odborných zamestnancov) sa to robí iba u niekoho, kto ma titul PhD.. Viem však o jednej babe, kt. si takuto "prax" urobila u riaditela? je to teda možné? a čo k tomu všetko potrebujem? ako to prebieha, a pod. Budem vdacna za kazdu odpoved, kedze sa v tom len veľmi ťažko orientujem.
Reve
05.11.13,13:10
Zdravím, chcela by som sa opýtať - snáď k veci - príplatok začínajúcemu zamestnancovi vo výške 6% z plat.triedy súvisí s úväzkom? Nikde som toto nenašla - lebo máme na čiastočný úväzok učiteľku v ZŠ a má nárok na príplatok - v plnej výške alebo čiastočnej ? Viem že triednictva sa to netýka ...
Vopred ďakujem
Reve