lenonka
30.10.05,19:24
Ahojte, som tu 1x, sú tu veľmi dobré príspevky. Možno aj v minulosti sa objavila podobná otázka, ale mám naponáhlo, takže poprosím o radu: manžel začal od 1.10.2005 na živnosť prevádzkovať krčmu a z rodiny mu chodíme vypomáhať, manželka a 2 deti - študenti. Žiada sa urobiť dohoda o vykonaní práce so všetkými náležitosťami.
1. Musí sa dohodnúť mzda, alebo môže byť i bez mzdy?
2. Čo všetko sa môže dať do nákladov?
3. V SP vraveli, že netreba sa registrovať, zatiaľ. Je iba tzv. dobrovoľné. Aký máte názor?
Ďakujem
rado.weber
30.10.05,18:35
No čo sa tyka zmluv, pokial deti studuju odporucam dohodu o brigadnicej praci studenta, kde uvedies sposob vyplacania - ci uz hodinovu sadzbu, ale pevnu mesacnu.
tebe ako manzelke skor praca na kratsi prac. pomer, kedze dohoda o vykonani prace sa moze uzatvarat max. do 300 hodin rocne na cinnosti, ktore sa nemoze opakovat.

2. do nakladov si moze dat vydavky ktore suvisiace s povahou podnikania (tj. od rozneho nabytku, cez telefony doplnky je toho naozaj vela)

3. Manzel sa SP zatial registrovat nemusi, musi vsak registrovat zamestnancov, resp. brigadnikov a to este pred zacatim prac. pomeru, resp. vykonu prace
Daska
30.10.05,18:48
Este doplnim, ze sa manzel do SP sice prihlasovat nemusi, ale odporucala by som, aby sa dobrovolne prihlasil aspon na nemocenske poistenie. Vymeriavaci zaklad si urci sam.
vladan
31.10.05,05:30
Manzel sa SP zatial registrovat nemusi, musi vsak registrovat zamestnancov, resp. brigadnikov a to este pred zacatim prac. pomeru, resp. vykonu prace
... v prípade, že tento podnikateľ uzatvorí dohody alebo pracovnú zmluvu ako zamestnávateľ, bude sa musieť zaregistrovať na SP a to na tlačive "Registračný list zamestnávateľa", zároveň bude musieť nahlásiť zamestnancov (či už na dohodu alebo pracovnú zmluvu) ešte pred začatím výkonu práce
Yvvetta
01.11.05,10:20
Odporúčam všetkým rodinným príslušníkom urobiť prac. zmluvy ( buď dohody alebo na kratší prac. pomer) a následne ich prihlásiť do SP. Pretože ak prídu na kontrolu z Inšpektorátu práce budú Vás posudzovať ako "čiernych zamestnancov". Neuznávajú už, že rodinní prílušnici pomáhajú.
lenonka
01.11.05,13:40
velmi pekne dakujem, drzte mi palce
lenonka
01.11.05,13:53
ale som sa potesila rychlym odpovediam :-)

mozem dalsie otazocky? chcem robit manzelovi JU, mam sice kurz, no akosi sa neviem nastartovat, zatial mam penazny dennik, ucet si nezakladame, kedze vsetko platime v hotovosti, takze prvu polozku v denniku mam vklad do pokladne:-)
dohody mam pre nas /obcas vypomahajucich/ nachystane, ale nenapisali ste, ci musim udat aj mzdu za vykonanu pracu? ide o to, ze ak tam bude mzda, musi sa odvadzat tusim 0,08 % do SP, okrem toho neviem ako by to bolo s odvodmi, mzdove neovladam, tak priklad: urcime mzdu 1.000 Sk a aka bude vysledna mzda? prepacte, ale fakt sa nevyznam, ale ucim sa pomerne rychlo
vdaka vsetkym:)
Daska
01.11.05,15:11
Ak das mzdu napr. 1000,- Sk za dohodu (t. j. na cele odbobie po kym bude dohoda trvat) - vyplatis ju po skonceni dohody (v dohode bude napisane odmena 1000,- Sk bude vyplatena po odovzdani vykonanej prace) a vyrata sa:

HM - 1000.-
odvod za zamestnavatela 0.8% urazove poistenie do SP z HM - 8,- Sk
Dan (pokial Ti nepodpisal zamestnanec vyhlasenie na odpocitatelnu polozku) - 19% - 190,-
___________________________________
Cista mzda - 810,-

Este pripominam, ze sa musis prihlasit aj na DU ako platitel dane zo zavislej cinnosti a treba 1/4 podavat Prehlady a rocne hlasenia, ale o tom tu bolo uz vela popisane.
lenkak
01.11.05,15:58
http://www.porada.sk/showthread.php?t=14182&highlight=pe%F2a%BEn%FD
pozri si tento link, tam sú linky kde si nájdeš excelovské prílohy
- peňažný denník
- kniha pohľ. a záväzkov
pozri si celú tému a nájdeš tam viacero príloh, mohli by sa Ti zísť.
lenkak
01.11.05,16:01
V peňažnom denníku si dáš do kolonky MZDY - Čistú mzdu a daň v pr. ktorý uviedla Dáška teda 810+190 = spolu 1000Sk. Do kolonky Odvody do fondov zadáš odvod 0,8% do DP t.j. 8Sk.
lenonka
02.11.05,17:40
lenka, daska dakujem:-)
musim dat na dohody mzdu, ked sme v rodine? zda sa mi to jednoduchsie, co Vy nato poradte, ci ste mali taky pripad, alebo len zjednodusujem
Paula
02.11.05,18:03
lenka, daska dakujem:-)
musim dat na dohody mzdu, ked sme v rodine? zda sa mi to jednoduchsie, co Vy nato poradte, ci ste mali taky pripad, alebo len zjednodusujemNárod začína mať problémy, veľmi sa kontrolujú prítomní na pracovisku. Bez dohody by som ti neradila existovať.