eoneon
11.07.10,23:02
Dobry den,

ak si zalozim zivnost v Cechach a vyuzijem moznost pausalnych vydavkov 60% (u nas je len 40%), musim to na Slovensku nejako douctovat, alebo len podam danove priznanie na Slovensku z celosvetovych prijmov, kde uvediem sumu tych vydavkov? je nutne potom viest este uctovnictvo na Slovensku?
Pekne dakujem za odpoved.
milenia
14.07.10,20:19
Doporucujem tuto otazku priamo na danovy urad, alebo si najst odpoved na strankach drsr, lebo je otazka, kde budete v tomto pripade danovym rezidentom, ci v SR alebo v CR. Pojem danovej rezidencie upravuje aj zakon o dani z prijmov.
Este Vas opravim: aj u nas su 60% pausalne vydavky, ale len v pripade prijmov z remeselnej zivnosti.
KEJKA
14.07.10,20:31
v SR podávate DPFO, ak ste rezidentom. Použijete metódu zápočtu - vtedy by sa zrejme rozdiel dodanil na Slovensku,.
Za rok 2009 je však možné /nie som si istá či vždy, ale syn tú možnosť využil/ použiť aj metódu vyňatia, ak je pre daňovníka výhodnejšia. V takom prípade by sa zrejme nedodaňovalo.

Samozrejme, ak je možnosť využiť v SR 60% paušál, tak je to o tom istom - skoro.
milenia
14.07.10,20:49
Toto by naozaj zaujímalo aj mňa, lebo podľa mňa nakoľko živnosť nebude založená v SR,ale v ČR, ide pravdepodobne o daňovú rezidenciu v ČR, lebo zákon hovorí - kde má daňovník trvalý pobyt, alebo kde sa zdržuje aspoň XY dní, /tuším 183 dní v roku/. Ja by som naozaj zavolala na DU.
eoneon
15.07.10,06:31
Nejde mi o tu danovu rezidenciu, ta by bola v SR, ale iba o to, ze ci mozem ponechat tie vydavky 60% pri dodanovani v SR. Cesi maju pausal 80/60 % na rozdiel od Slovenska, kde je iba 60/40. Podla mna v SR sa neskuma, akym sposobom som uplatnil vydavky, len ich suma, pricom dodanim len ten rozdiel v percentach dane (15% CR vs. 19% SR). Prfedpokladam, ze nemusim odratavat ten 20 % rozdiel vo vydavkoch.
Marína
15.07.10,07:40
v SR podávate DPFO, ak ste rezidentom. Použijete metódu zápočtu - vtedy by sa zrejme rozdiel dodanil na Slovensku,.
Za rok 2009 je však možné /nie som si istá či vždy, ale syn tú možnosť využil/ použiť aj metódu vyňatia, ak je pre daňovníka výhodnejšia. V takom prípade by sa zrejme nedodaňovalo.
Samozrejme, ak je možnosť využiť v SR 60% paušál, tak je to o tom istom - skoro.
Lydka, platí to len pri príjmoch podľa

§ 45 Zamedzenie dvojitého zdanenia
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

Toto by naozaj zaujímalo aj mňa, lebo podľa mňa nakoľko živnosť nebude založená v SR,ale v ČR, ide pravdepodobne o daňovú rezidenciu v ČR, lebo zákon hovorí - kde má daňovník trvalý pobyt, alebo kde sa zdržuje aspoň XY dní, /tuším 183 dní v roku/. Ja by som naozaj zavolala na DU.
Viď prísp. 1-3 http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html

Nejde mi o tu danovu rezidenciu, ta by bola v SR, ale iba o to, ze ci mozem ponechat tie vydavky 60% pri dodanovani v SR. Cesi maju pausal 80/60 % na rozdiel od Slovenska, kde je iba 60/40. Podla mna v SR sa neskuma, akym sposobom som uplatnil vydavky, len ich suma, pricom dodanim len ten rozdiel v percentach dane (15% CR vs. 19% SR). Prfedpokladam, ze nemusim odratavat ten 20 % rozdiel vo vydavkoch.
Skúma sa, či výdavky boli podľa ZDP § 6 ods. 10 vypočítané v správnej výške, ak budú uplatnené v inej ako 40%(resp. 60%) predpokladá sa, že sú vyčíslené skutočné výdavky.
KEJKA
15.07.10,09:12
áno, ja ďakujem za upresnenie, syn mal príjmy zo závislej činnost v SR, tak to využil.
eoneon
15.07.10,11:29
Skúma sa, či výdavky boli podľa ZDP § 6 ods. 10 vypočítané v správnej výške, ak budú uplatnené v inej ako 40%(resp. 60%) predpokladá sa, že sú vyčíslené skutočné výdavky.

cize ak v CR pouzijem podla ich zakonov pausalne vydavky 60%, na zaklade toho zaplatim v CR poistne a dan, u nas mi to neschvalia a 20% mi z toho odrataju? to sa mi nezda, u nas podla mna nemozu chciet, aby som podnikal na v CR na cesku zivnost podla nasich zakonov, chcu len, aby som ciste celosvetove prijmy priznal na Slovebnsku a pripadne ich dodanil (kedze mame inu sadzbu dane), aspon tak mi to z toho vychadza selskym rozumom, ale ako budem uctovat v cechach, to je podla mna moja vec, pochybujem tiez, ze by mi mohla prist kontrola zo slovenskeho danoveho uradu na ceske uctovnictvo, to by mohol jedine cesky financni urad, aspon tak si myslim
Marína
15.07.10,15:35
cize ak v CR pouzijem podla ich zakonov pausalne vydavky 60%, na zaklade toho zaplatim v CR poistne a dan, u nas mi to neschvalia a 20% mi z toho odrataju? to sa mi nezda, u nas podla mna nemozu chciet, aby som podnikal na v CR na cesku zivnost podla nasich zakonov, chcu len, aby som ciste celosvetove prijmy priznal na Slovebnsku a pripadne ich dodanil (kedze mame inu sadzbu dane), aspon tak mi to z toho vychadza selskym rozumom, ale ako budem uctovat v cechach, to je podla mna moja vec, pochybujem tiez, ze by mi mohla prist kontrola zo slovenskeho danoveho uradu na ceske uctovnictvo, to by mohol jedine cesky financni urad, aspon tak si myslim
Ako by si postupoval v DP? (Ne)zaškrtol by si pod tabuľkou 1 v odd. VI, že si uplatňuješ výdavky podľa § 6 ods. 1 a 2?
eoneon
15.07.10,18:56
Nie, tu tabulku by som myslim vobec nevyplnal, celosvetove prijmy sa davaju inam, nie?
Katija
16.07.10,05:16
Nie, tu tabulku by som myslim vobec nevyplnal, celosvetove prijmy sa davaju inam, nie?Veru nie. Celosvetové príjmy zo živnosti nemáš kam inam v DP dať.
Katija
16.07.10,05:28
Skúma sa, či výdavky boli podľa ZDP § 6 ods. 10 vypočítané v správnej výške, ak budú uplatnené v inej ako 40%(resp. 60%) predpokladá sa, že sú vyčíslené skutočné výdavky.
Je to tak. Viď poučenie k odd. VI DPFO B - druhý odstavec.

"Uvádzajú sa tu aj príjmy rovnakého druhu zo zdrojov v zahraničí (napr. z podnikania, autorský honorár, z prenájmu), ktoré sa v prepočte na eurá uvádzajú spoločne s príjmami dosiahnutými na našom území (v tuzemsku). Príjmy zo zdrojov v zahraničí sa uvádzajú bez prípadných odpočítateľných položiek podľa zákonov platných v zahraničí a výdavky vzťahujúce sa k týmto príjmom sa môžu uplatniť len podľa zákona"

A zákonom sa myslí náš zákon 595/2003 Z.z.
eoneon
16.07.10,05:31
OK, tak potom by som dal hruby prijem zo SR + CR do prijmov a do vydavkov 40% zo slovenskych prijmov a 60% z ceskych, otazka stale znie, ci je to OK, to bola vlastne ta povodna otazka, ci sa to moze takto
Mária.K.
16.07.10,05:37
OK, tak potom by som dal hruby prijem zo SR + CR do prijmov a do vydavkov 40% zo slovenskych prijmov a 60% z ceskych, otazka stale znie, ci je to OK, to bola vlastne ta povodna otazka, ci sa to moze takto
Na Slovensku podávate daňové priznanie z celosvetových príjmov podľa slovenského zákona o dani z príjmov, pri rešpektovaní zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Takže: ak nespĺňate podmienku na uplatnenie výdavkov 60% podľa § 6 ods. 10 ZDP, uplatníte si v SR výdavky vo výške 40% z úhrnu príjmov.
eoneon
16.07.10,06:11
hm, to sa mi naozaj nezda, to by znamenalo, ze aj rozne odpisy a podobne, co si dam do vydavkov v pripade podnikania v zahranici na zahranicny ZL pri vedeni klasickeho uctovnictva, by sa museli uplatnovat iba podla nasich zakonov? Tomu nemozem uverit, to by znamenalo, ze v takom pripade by bolo treba viest 2 uctovnictva, jedno podla CR a druhe podla SR, pricom do DP v CR by sa uvadzali vydavky podla zakonov CR a nasledne do DP v SR by sa uvadzali vydavky podla zakonov SR. Ak podnikam v inom state, podnikam podla ich zakonov, nie?
Mária.K.
16.07.10,07:02
Dobry den,

ak si zalozim zivnost v Cechach a vyuzijem moznost pausalnych vydavkov 60% (u nas je len 40%), musim to na Slovensku nejako douctovat, alebo len podam danove priznanie na Slovensku z celosvetovych prijmov, kde uvediem sumu tych vydavkov? je nutne potom viest este uctovnictvo na Slovensku?
Pekne dakujem za odpoved.


hm, to sa mi naozaj nezda, to by znamenalo, ze aj rozne odpisy a podobne, co si dam do vydavkov v pripade podnikania v zahranici na zahranicny ZL pri vedeni klasickeho uctovnictva, by sa museli uplatnovat iba podla nasich zakonov? Tomu nemozem uverit, to by znamenalo, ze v takom pripade by bolo treba viest 2 uctovnictva, jedno podla CR a druhe podla SR, pricom do DP v CR by sa uvadzali vydavky podla zakonov CR a nasledne do DP v SR by sa uvadzali vydavky podla zakonov SR. Ak podnikam v inom state, podnikam podla ich zakonov, nie?

Odpoveď bola daná na otázku uvedenú v úvode, kde sa predpokladá, že daňovník - fyzická osoba nie je účtovnou jednotkou, uplatňuje si výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 ZDP a zo zadanej otázky nevyplýva, že má stálu prevádzkáreň v Čechách. Vaše ďalšie otázky sú v danej téme mimotemy.
Marína
16.07.10,11:48
hm, to sa mi naozaj nezda, to by znamenalo, ze aj rozne odpisy a podobne, co si dam do vydavkov v pripade podnikania v zahranici na zahranicny ZL pri vedeni klasickeho uctovnictva, by sa museli uplatnovat iba podla nasich zakonov? Tomu nemozem uverit, to by znamenalo, ze v takom pripade by bolo treba viest 2 uctovnictva, jedno podla CR a druhe podla SR, pricom do DP v CR by sa uvadzali vydavky podla zakonov CR a nasledne do DP v SR by sa uvadzali vydavky podla zakonov SR. Ak podnikam v inom state, podnikam podla ich zakonov, nie?
Správne, ale ak si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou v inom štáte ako v tom, z ktorého plynú príjmy podliehajúce dani z príjmov, .......... viď odpoveď tu http://www.porada.sk/639348-post3.html Celá téma tu http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej-krajine-sa-zdanuju-prijmy-zivnostnika.html