MOLAB
12.07.10,08:39
Dobrý deň,
chcela by som požiadať o radu ohľadom vyplnenia tlačiva DP DPH použitím §66. Ako fyzická osoba - živnostník (platca DPH) som kúpila osobný automobil od fyzickej osoby - teda bez DPH. Keďže som tento automobil chcela spätne preleasingovať, musela som na leasingovku vystaviť fa, kde mi doporučili, že mám vystaviť fa bez DPH s odvolaním sa na §66. T.z., predala som svoje auto za rovnakú hodnotu, ako som ho od FO kúpila. Chcem sa teda opýtať, keď som vystavila fa bez DPH, je potrebné túto zahrnúť do DP DPH? Keďže je DPH v podstate nulová, myslela som si, že to v DP DPH nebudem ani uvádzať, avšak v poučení o vyplnení priznania som si všimla, že je napísané, že do Riadku 03:
"Platiteľ dane, ktorý používa osobitné úpravy uplatňovania dane (cestovná kancelária, cestovná agentúra, obchodník, ktorý predáva tovar podľa § 66 zákona), uvádza len hodnotu, ktorá tvorí základ dane."
Je teda potrebné uviesť hodnotu ako základ dane a k tomu nevyčíslenú daň?
Príkl.: z podnikania mám (R.03) ZD 10.000,- k tomu DPH (R.04) 1900,-. Mám tam v R.03 uviesť hodnotu vrátane ceny predaného vozidla a R.04 nechať tak ako vyšiel?
Veľmi pekne ďakujem za pomoc
MOLAB
12.07.10,07:09
...nevie mi niekto pomôcť????
Žabinka
12.07.10,07:20
Ak som dobre čítala, píšeš, že predávaš za tú istú cenu, ako si kúpila. Tak potom pri §66 je základ dane rozdiel predajnej a nákupnej ceny, v tvojom prípade je to 0, DPH je tiež 0. Nič tam teda neuvádzaš.
Druhá otázka je, či sa na teba vzťahuje použitie §66. Predpokladám, že nie si obchodník s použitým tovarom, preštuduj si na stránke DRSR všetky otázky a odpovede, ktoré sa tejto problematiky týkajú. Je tam toho dosť.
MOLAB
12.07.10,07:32
Žabinka, ďakujem za radu, ten § mi doporučila leasingovka, vraj je zbytočné, aby som to fakturovala im s DPH a potom ony mne. Vraj to takto robia bežne. Takže teraz si ma riadne vystresovala tým, či som to vlastne mohla týmto spôsobom vyfakturovať. Pozerala som sa na drsr, ale nič som tam ohľadom tohto nenašla, vieš ma prosím lepšie navigovať?
Beztak veľmi ďakujem
Žabinka
12.07.10,07:45
MOLAB
12.07.10,08:21
super, ďakujem. Už som si to prezrela a vyzerá to tak, že podľa tvojho druhého linku som to mohla predať podľa tohto §, keďže som auto kúpila od osoby, ktorá nie je identifikovaná pre daň v tuzemsku ani v inom členskom štáte.
Týmto pádom v tlačive DP DPH nebudem spomínaný predaj automobilu ani uvádzať, teda ani v základe dane.
Ďakujem ešte raz
Rozalka
12.07.10,17:40
Podľa mňa ak nie si obchodník s použitým tovarom, nemôžeš použiť § 66.
Žabinka
12.07.10,18:38
Tiež si myslím, že §66 sa vzťahuje na obchodníka s použitým tovarom. Skôr by som postupovala podľa tohto:
V prípade, ak spoločnosť, ktorá nie je obchodníkom s použitým tovarom kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa, t.j. nebola voči nemu uplatnená daň a po určitom čase sa ho rozhodne predať, je povinná pri predaji uplatniť daň?
Pokiaľ spoločnosť kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa nie je voči nemu uplatnená daň, a preto pri kúpe vozidla nemôže uplatniť postup podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH. Ak sa spoločnosť - platiteľ dane rozhodne predmetné vozidlo po určitom čase predať, pri jeho predaji neuplatní § 42 zákona o DPH. Ustanovenie § 42 zákona o DPH oslobodzuje predaje, pri ktorých nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH. V posudzovanom prípade nevzniklo právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH a preto pri predaji tohto osobného motorového vozidla platiteľ uplatní DPH k celej predajnej cene v súlade s § 69 ods. 1 zákona o DPH.
Píše sa síce o spoločnosti, ale to isté by malo platiť aj pre živnostníka, platcu DPH.
Celá táto problematika je dosť zložitá, možno sa ešte niekto vyjadrí.
MOLAB
13.07.10,08:05
no dobre teda, ďakujem za príspevky, ale opäť mám z nich hlavu v smútku. Aká je teda charakteristika obchodníka s použitým tovarom? Sú na to nejaké pravidlá, resp. čo musím spĺňať ako obchodník s použitým tovarom? Ja mám v živnosti predaj tovaru veľkoobchod i maloobchod. Je predaj použitého tovaru niečim špecifickým? Je potrebná na to nejaká extra licencia? V živnosti sa uvádza predaj tovaru, nikde nie je napísané, či nového alebo použitého.
Ďakujem za všetky príspevky a rady
Žabinka
13.07.10,08:22
§ 66 Zákona o DPH
Osobitná úprava uplatňovania dane
pri umeleckých dielach, zberateľských predmetoch, starožitnostiach a použitom tovare
(1) Na účely tohto ustanovenia

a) umeleckými dielami a zberateľskými predmetmi sú predmety uvedené v prílohe č. 5,
b) starožitnosťami sú predmety iné ako umelecké diela alebo zberateľské predmety, ktoré sú staršie ako sto rokov,
c) použitým tovarom sa rozumie hnuteľný hmotný majetok, ktorý je vhodný na ďalšie použitie v nezmenenom stave alebo po oprave, iný ako umelecké diela, zberateľské predmety, starožitnosti, drahé kovy a drahé kamene,
d) obchodníkom je zdaniteľná osoba, ktorá v rámci svojho podnikania kupuje, nadobúda v tuzemsku z iného členského štátu alebo dováža na účely ďalšieho predaja použitý tovar, umelecké diela, zberateľské predmety alebo starožitnosti, a pri tom koná vo svojom mene na svoj účet alebo vo svojom mene na účet inej osoby na základe zmluvy, podľa ktorej má právo na odplatu za obstaranie kúpy alebo predaja,
e) predajom použitého tovaru je aj odovzdanie použitého tovaru nájomcovi na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom bez zbytočného odkladu po ukončení doby nájmu má prejsť vlastnícke právo k predmetu nájmu z prenajímateľa na nájomcu.

Ja konkrétne mám v živnosti okrem predaj tovaru maloobchod, veľkoobchod, aj špecifikované nákup a predaj nových a ojazdených vozidiel.
Najlepšie by asi bolo konzultovať to s metodikom na DÚ.
Mária.K.
13.07.10,08:32
no dobre teda, ďakujem za príspevky, ale opäť mám z nich hlavu v smútku. Aká je teda charakteristika obchodníka s použitým tovarom? Sú na to nejaké pravidlá, resp. čo musím spĺňať ako obchodník s použitým tovarom? Ja mám v živnosti predaj tovaru veľkoobchod i maloobchod. Je predaj použitého tovaru niečim špecifickým? Je potrebná na to nejaká extra licencia? V živnosti sa uvádza predaj tovaru, nikde nie je napísané, či nového alebo použitého.
Ďakujem za všetky príspevky a rady

Odpoveď je v § 66 ods. 1 písm. d) zákona o DPH:

§ 66 Osobitná úprava uplatňovani a dane pri umeleckých dielach,
zberateľských predmetoch, starožitnostiach a použitom tovare

(1) Na účely tohto ustanovenia
a) umeleckými dielami a zberateľskými predmetmi sú predmety uvedené v prílohe č. 5,
b) starožitnosťami sú predmety iné ako umelecké diela alebo zberateľské predmety, ktoré sú staršie ako sto rokov,
c) použitým tovarom sa rozumie hnuteľný hmotný majetok, ktorý je vhodný na ďalšie použitie v nezmenenom stave alebo po oprave, iný ako umelecké diela, zberateľské predmety, starožitnosti, drahé kovy a drahé kamene,
d) obchodníkom je zdaniteľná osoba, ktorá v rámci svojho podnikania kupuje, nadobúda v tuzemsku z iného členského štátu alebo dováža na účely ďalšieho predaja použitý tovar, umelecké diela, zberateľské predmety alebo starožitnosti, a pri tom koná vo svojom mene na svoj účet alebo vo svojom mene na účet inej osoby na základe zmluvy, podľa ktorej má právo na odplatu za obstaranie kúpy alebo predaja,
e) predajom použitého tovaru je aj odovzdanie použitého tovaru nájomcovi na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom bez zbytočného odkladu po ukončení doby nájmu má prejsť vlastnícke právo k predmetu nájmu z prenajímateľa na nájomcu.
Jana Acsová
13.07.10,08:48
no dobre teda, ďakujem za príspevky, ale opäť mám z nich hlavu v smútku. Aká je teda charakteristika obchodníka s použitým tovarom?
Taká, že predaj ojazdených automobilov je predmetom jeho činnosti. Je reálny obchodník a má také prípady. Nie jeden vykonštruovaný. Takto to môže byť interpretované. Leasingovky odporúčajú rôzne veci. Skúste dohodnúť postup bez rizík. Ak leasingovke predáte s daňou, ona daň uplatní voči Vám a následne dôjde k odpočtu. Bez rizika. Daň Vám leasingovka aj uhradí. Nedôjde k predraženiu v rámci obchodu, ani k dvojitému zdaneniu.

A čo sa týka predmetu činnosti, tak veru interpretácii je veľa. Ale nie je to len o čom, čo je zapísané v živnoliste, ale aj o tom, čo sa reálne vykonáva. Na Porade je veľmi veľa tém k uplatneniu osobitnej úpravy.