avelka
12.07.10,09:07
Ahojte,
mám iba jednu otázku ohľadne leasingu.
Na leasingovej zmluve mám dátum prevzatia leasingu 24.6.2010. Podľa tohto dátumu by som ho mala zaradiť do majetku v júni a začať odpisovať a zároveň účtovať leasing cez 474. To viem.
Ale auto ešte nie je prihlásené, nemá ŠPZ, to sa udeje až teraz v júli. Nevadí to, že už ho začnem odpisovať v júni? Potom ani poplatky za prihlásenie a ŠPZ nebudem môct dať do ceny /všetky poplatky,
doprava ... do dátumu zaradenia vozidla do majetku zvyšujú OC, nie?/

Takže zaradím v júni, začnem odpisovať v júni, ale všetky poplatky spojené s prihlásením zaúčtujem potom len do nákladov v júli a už mi nepovýšia OC vozidla.

Môže to tak byť? Diky.
martinez
12.07.10,13:57
§26,8: "Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. "

tu je napísané, že počas doby trvania prenájmu... ak prenájom trvá od 24.6.. tak si môžeš daňový odpis uplatniť už v júni....

môj názor
Orsz
13.07.10,07:03
Súhlasím s názorom Martinez. Zaradenie auta do majetku nie je obmedzované pridelením ŠPZ ale aj inými úkonmi - môžete ho predsa užívať aj na prenosných značkách. Takže ja by som ho zaradila tiež v júni - prevzatím predmetu leasingu do uživania.
avelka
13.07.10,08:52
Ďakujem.
Ale počula som aj iný názor. V júni zaúčtovať na obstaranie, zaradiť až v júli po prihlásení. Aby som sťaby nemala v júni odpis neoprávnený, keďže sa auto nemohlo používať.
Ale napadla ma iná vec. Keby sme kúpili namiesto auta stroj, ktorý nemá ŠPZ, tak by som ho zaradila dátumom prevzatia a mohlo by ešte stáť mesiac na dvore, keby sme preň nemali robotu, ale už by som ho predsa odpisovala. Takže?
Baby ako?
Ivenka
13.07.10,08:56
Prečo by si nemohla používať auto. Veď má prenosné značky. Na školení v KE bolo povedané, že ak kúpim auto ešte v 12/09 a budem ho mať na prenosných značkách, môžem ho zaradiť aj odpisovať podľa lísingovej zmluvy.
andreaS
13.07.10,09:16
a ako by ste postupovali v tomto pripade?

1. prevzatie predmetu leasingu 1.3.2010 a vyhotoveny predbezny splatkovy kalendar (postupeny leasing)

2. auto prihlasene na inspektorate 3.3.2010 (datum z technicaku)

3. na danovy urad nahlasene od 3.3.2010

4. splatkovy kalendar - danovy doklad, prisiel v 06/2010 s datumom uzatvorenia a prevzatia 20.6.2010

Samozrejme, ze auto sa pouzivalo hned od prevzatia... phm, opravy, udrzba...

hm?
Ivenka
13.07.10,09:18
Zmluva je uzatvorená kedy ? V zmluve by malo byť byť uvedené od kedy je nový vlastník lísingu. A kto platil za tie 3 mesiace splátky ?
andreaS
13.07.10,09:22
zmluva je podpisana 1.3.2010 ... a leasing sa neplatil... platil sa az v 06/2010 a to este prisiel danovy doklad k zaplatenym zaloham... spravili mi to pri troch leasingoch...

zamotanejsie to snad nemoze byt...
Ivenka
13.07.10,09:24
Ja by som to zaradila od 3/10, zmluvu mám, predmet užívam a to že sa neplatilo by vadilo jedine lisingovke.
andreaS
13.07.10,09:27
no len potom pri odpisoch musim uviest iny pocet splatok...

lebo pocet zostavajucich splatok z postupeneho leasingu je 18 od 06/2010 ... ak chcem zaradit v marci, tak nemozem dat 18 splatok ale 21... a to nie je pravda...
Ivenka
13.07.10,09:39
Buď sa budem držať splatkového kalendára a potom odpisy mi nebudú sedieť a budem mať iné daňové ako účtovné alebo by som požiadal lisingovku o nový kalendár taký aby zodpovedasl skutočnosti. Niekedy si ozaj robia LS čo im vyhovuje.
promont maja
15.07.10,04:45
Buď sa budem držať splatkového kalendára a potom odpisy mi nebudú sedieť a budem mať iné daňové ako účtovné alebo by som požiadal lisingovku o nový kalendár taký aby zodpovedasl skutočnosti. Niekedy si ozaj robia LS čo im vyhovuje.
Podľa môjho názoru, ak máš 18 splátok, tak asi ide o štvrťročné splátky..., a daňové odpisy v rámci leasingu sa potom budú budú odvíjať od týchto 36 mesiacov ... ale účtovné by mali byť, nakoľko automobil patrí do 1. skupiny, v rozmedzí 48 mesiacov ... či? ...
Ja osobne by som na Tvojom mieste oslovila prostredníctvom: http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPc3MJA8mB2I76ke hCQHYokqivR35uqn6Qvrd-gH5BbmhEuaOjIgDoJBzT/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfVkZFMQ!! daňové ústredie, nakoľko som sa tu na porade už dávnejšie stretla aj s jednou témou, kde bol splátkový kalendár na 36 mesiacov, ale v leasingovej zmluve bol iný počet mesiacov ( išlo o splátky naviac asi o 6 mesiacov, a pravdepodobne to boli tzv. splátky zákonného a havarijného poistného) a daňová kontrola to zohľadnila a dorubila daň atď. Skús si pre istotu poriadne prelúskať najprv zmluvu ... a potom daj vedieť, ak sa rozhodneš pre podanie dopytu na www.drsr.sk, ako si dopadla ... a potom budeš mať istotu, ktorá obstojí ... .
andreaS
15.07.10,05:59
ide o postupenie leasingu kde ostava doplatit 18 mesacnych splatok... ziadne stvrtrocne...

problematika ineho poctu splatok mi je jasna, aj preco sa tak deje...

ale moj problem je v tom, ze auta su prepisane v 03/2010, k comu sme potrebovali leasingove zmluvy, inak by to na inspektorate neurobili... a k tomu bol predbezny splatkovy kalendar od toho isteho datumu... tak som auta aj prihlasila na DU, vsak sa pouzivali hned... ale riadny danovy doklad prisiel v 06/2010 s upravou od 06/2010 ... to je cely problem...
promont maja
15.07.10,06:45
ide o postupenie leasingu kde ostava doplatit 18 mesacnych splatok... ziadne stvrtrocne...

problematika ineho poctu splatok mi je jasna, aj preco sa tak deje...

ale moj problem je v tom, ze auta su prepisane v 03/2010, k comu sme potrebovali leasingove zmluvy, inak by to na inspektorate neurobili... a k tomu bol predbezny splatkovy kalendar od toho isteho datumu... tak som auta aj prihlasila na DU, vsak sa pouzivali hned... ale riadny danovy doklad prisiel v 06/2010 s upravou od 06/2010 ... to je cely problem...
.. čo dodať ... je jasné, že právoplatný je ten splátkový kalendár z 06/2010 ... a takto používate toto vozidlo, ktorej výlučným vlastníkom je leasingová spoločnosť, nie 18 mesiacov ale až 21 mesiacov ... a tak, ja osobne, by som prepočítala tzv. daňové odpisy v tomto duchu = na 21 mesiacov, a účtovné by som rozrátala aj tak na 48 mesiacov a rozdiel by som vysporiadala v rámci podania daňového priznania ( buď riadok 150, či 250). Som už len zvedavá, čo je v zmluve ... kedy začína jej platnosť ... malo by to byť prevzatím automobilu, nie? ... a keďže aj v tomto duchu Vám táto leasingová spoločnosť poskytla podklady na zápis vozidla do evidencie na dopravnom inšpektoráte ... mám zato, že ide o leasing síce v rozmedzí 21 mesiacov ale s 18 splátkami.
marjankaj
15.07.10,06:54
.. čo dodať ... je jasné, že právoplatný je ten splátkový kalendár z 06/2010 ... a takto používate toto vozidlo, ktorej výlučným vlastníkom je leasingová spoločnosť, nie 18 mesiacov ale až 21 mesiacov ... a tak, ja osobne, by som prepočítala tzv. daňové odpisy v tomto duchu = na 21 mesiacov, a účtovné by som rozrátala aj tak na 48 mesiacov a rozdiel by som vysporiadala v rámci podania daňového priznania ( buď riadok 150, či 250). Som už len zvedavá, čo je v zmluve ... kedy začína jej platnosť ... malo by to byť prevzatím automobilu, nie? ... a keďže aj v tomto duchu Vám táto leasingová spoločnosť poskytla podklady na zápis vozidla do evidencie na dopravnom inšpektoráte ... mám zato, že ide o leasing síce v rozmedzí 21 mesiacov ale s 18 splátkami.

Neviem, čo by mali byť tie "tzv.daňové odpisy". Zákon jednoznačne určuje čo sú daňové odpisy. A nie je povinnosť si ich uplatniť všetky do nákladov. Účtovné obdobie je rok a ak máš doklad v poriadku, tak si to môžeš dať do nákladov. Pokiaľ ide o DPH, tam je to iné. Odpočet si môžeš uplatniť až keď máš platný doklad(faktúru) najneskôr do konca kalendárneho roku.

Samozrejme sa musíš prihlásiť do 30 dní na "cestnú daň" od prvého použitia vozidla na podnikanie.
promont maja
15.07.10,07:02
Neviem, čo by mali byť tie "tzv.daňové odpisy". Zákon jednoznačne určuje čo sú daňové odpisy. A nie je povinnosť si ich uplatniť všetky do nákladov. Účtovné obdobie je rok a ak máš doklad v poriadku, tak si to môžeš dať do nákladov. Pokiaľ ide o DPH, tam je to iné. Odpočet si môžeš uplatniť až keď máš platný doklad(faktúru) najneskôr do konca kalendárneho roku.
V prípade leasingu je to inak ... tam sú tzv. daňovými, resp. odpismi, ktoré ovplyvňujú základ dane mesačné, nie ročné ... ( zákon č. 595/2003 Z. z.o dani z príjmu ...)

§ 26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11*alebo 14. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.
(10) Mesačný odpis vypočítaný podľa odsekov 6, 7 a 8 sa zaokrúhľuje na celé eurá nahor.

... len by ma zaujímalo ... teda ide o, podľa tvojho názoru ( marjankaj), leasing, týkajúci sa 18 mesiacov? .. či 21 ... pretože som nepochopila vetu: citujem: " Zákon jednoznačne určuje čo sú daňové odpisy. A nie je povinnosť si ich uplatniť všetky do nákladov. Účtovné obdobie je rok a ak máš doklad v poriadku, tak si to môžeš dať do nákladov". Skús to podrobnejšie rozobrať .. pretože automobil je zaradený v obchodnom majetku a aj daň z motorových vozidiel sa zaň platí od 03/2010 a splátkový kalendár ( v súvislosti s postúpením leasingu) je s prvou ( v poradí) splátkou od 06/2010 rozpočítaný na 18 mesiacov.
marjankaj
15.07.10,07:43
V prípade leasingu je to inak ... tam sú tzv. daňovými, resp. odpismi, ktoré ovplyvňujú základ dane mesačné, nie ročné ... ( zákon č. 595/2003 Z. z.o dani z príjmu ...)



... len by ma zaujímalo ... teda ide o, podľa tvojho názoru ( marjankaj), leasing, týkajúci sa 18 mesiacov? .. či 21 ... pretože som nepochopila vetu: citujem: " Zákon jednoznačne určuje čo sú daňové odpisy. A nie je povinnosť si ich uplatniť všetky do nákladov. Účtovné obdobie je rok a ak máš doklad v poriadku, tak si to môžeš dať do nákladov". Skús to podrobnejšie rozobrať .. pretože automobil je zaradený v obchodnom majetku a aj daň z motorových vozidiel sa zaň platí od 03/2010 a splátkový kalendár je s prvou splátkou od 06/2010 rozpočítaný na 18 mesiacov.

Teraz som zistil, že ide o postúpenie leasingu. To by som musel vidieť ako je postavená zmluva ako aj splátkový kalendár. Všeobecne sa k tomu neviem vyjadriť.
Mikolajova
11.01.12,18:34
Prosim Vas kto ma platit DzMV ak bol postupeny leasing 14.12.2011 a prevod na policii sa este neuskutocnil, novy majitel? Nakladovu fa ma na prevod prav vystavenu 20.12. a posledna splatka na stareho majitela je za 11/2011.