majikaa
12.07.10,10:07
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu, či je možné vyplatiť zamestnancom finančný príspevok zo sociálneho fondu ako príspevok na rekreáciu /nemám k tomu žiaden doklad/. Ďalej by som potrebovala vedieť, ako uvedený príspevok zdaniť. Pripočítam ho ku mzde a zdaním všetko spolu, alebo musím finančný príspevok zdaniť zvlášť.

Ďakujem.
veronikasad
12.07.10,08:14
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu, či je možné vyplatiť zamestnancom finančný príspevok zo sociálneho fondu ako príspevok na rekreáciu /nemám k tomu žiaden doklad/. Ďalej by som potrebovala vedieť, ako uvedený príspevok zdaniť. Pripočítam ho ku mzde a zdaním všetko spolu, alebo musím finančný príspevok zdaniť zvlášť.

Ďakujem.
zo SF môžeš vyplatiť príspevok na rekreaciu. Zdaníš ho ako nepeňažný príjem (pripočíta sa k základu dane).
majikaa
12.07.10,08:20
vďaka za rýchlu odpoveď.
Llívia
12.07.10,08:33
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu, či je možné vyplatiť zamestnancom finančný príspevok zo sociálneho fondu ako príspevok na rekreáciu /nemám k tomu žiaden doklad/. Ďalej by som potrebovala vedieť, ako uvedený príspevok zdaniť. Pripočítam ho ku mzde a zdaním všetko spolu, alebo musím finančný príspevok zdaniť zvlášť.

Ďakujem.

Nejaký doklad o výplate príspevku musíš mať - buď si ho dal zamestnancovi v hotovosti = výdavkový pokladničný doklad, alebo si mu ho dal na účet = výpis z bankového účtu. Ak si dával príspevok v hotovosti, ako chceš bez akéhokoľvek dokladu preukázať, že bol príspevok skutočne poskytnutý?
majikaa
12.07.10,11:44
Vyplatila som ho spolu so mzdou samozrejme cez účet. Tým dokladom som myslela doklad ohľadom rekreácie. Zamestnávateľ chcel prispieť finančne na prilepšenie v čase dovoleniek.
veronikasad
12.07.10,12:38
Vyplatila som ho spolu so mzdou samozrejme cez účet. Tým dokladom som myslela doklad ohľadom rekreácie. Zamestnávateľ chcel prispieť finančne na prilepšenie v čase dovoleniek.
taký doklad nepotrebuješ. Stačí rozhodnutie zamestnávatela o poskytnutí príspevku a dostatok prostriedkov v SF.
susann2
12.07.10,18:43
taký doklad nepotrebuješ. Stačí rozhodnutie zamestnávatela o poskytnutí príspevku a dostatok prostriedkov v SF.
Tak jednozačne by som netvrdila, že doklad preukazujúci o zaplatení rekreácie nie je potrebný. § 7 odsek 4 zákona o sociálnom fonde znie nasledovne:

4) Tvorbu fondu, výšku fondu, použitie fondu, podmienky poskytovania príspevkov z fondu zamestnancom a spôsob preukazovania výdavkov zamestnancom dohodne zamestnávateľ s odborovým orgánom v kolektívnej zmluve, a ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, upraví ich vo vnútornom predpise.

Tam kde to je u zamestnávateľa upravené kolektívnou zmluvou alebo vnútornym predpisom, treba ho dodržiavať.

A aj ked zamestnávateľ nemá ošetrené podmienky na poskytovanie príspevkov zo sociálneho fondu, tak ja by som doklad o zaplatení rekreácie určite žiadala. V § 7 je aj uvedené na čo sa môže SF použiť a ked sa vyplatia peniaze len tak bez dokladu, akože formou nejakej odmeny, ako v prípade potreby zamestnávateľ preukáže, že dodržal zákon a finančné prostriedky použil zamestnanec na rekreáciu?
monika74
13.07.10,08:16
Tak jednozačne by som netvrdila, že doklad preukazujúci o zaplatení rekreácie nie je potrebný. § 7 odsek 4 zákona o sociálnom fonde znie nasledovne:

4) Tvorbu fondu, výšku fondu, použitie fondu, podmienky poskytovania príspevkov z fondu zamestnancom a spôsob preukazovania výdavkov zamestnancom dohodne zamestnávateľ s odborovým orgánom v kolektívnej zmluve, a ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, upraví ich vo vnútornom predpise.

Tam kde to je u zamestnávateľa upravené kolektívnou zmluvou alebo vnútornym predpisom, treba ho dodržiavať.

A aj ked zamestnávateľ nemá ošetrené podmienky na poskytovanie príspevkov zo sociálneho fondu, tak ja by som doklad o zaplatení rekreácie určite žiadala. V § 7 je aj uvedené na čo sa môže SF použiť a ked sa vyplatia peniaze len tak bez dokladu, akože formou nejakej odmeny, ako v prípade potreby zamestnávateľ preukáže, že dodržal zákon a finančné prostriedky použil zamestnanec na rekreáciu?

Nie je úplne jasné, či zadávateľ témy má upravené vo vnútorných predpisoch alebo v KZ poskytovanie príspevkov zo SF. Ale aj rozhodnutie zamestnávateľa by sa dalo považovať za určitý druh vnútorného predpisu, ale skôr nejakého jednorazového, u nás je to napr. príkaz gener. riaditeľa, kde na určitú dobu sú prikázané a upravené určité procesy vo firme, detto to platí aj pre SF. Takže ak zamestnávateľ vydá písomne, že na daný rok sa príspevok zo SF na rekreáciu bude poskytovať nejakou jednorazovou sumou bez zdokladovania, tak je to v poriadku. Niekedy sa poskytovanie príspevkov zo SF muselo zdokladovať kvôli rozdielnej sadzbe dane (10% daň).
Aj tak záleží od toho aký druh vnútroných predpisov má zamestnávateľ a akú soc. politiku zastáva zamestnávateľ - či bude vyžadovať doklady zakaždým a pri určitom počte zamestnancov mu môže narásť aj byrokracia pri spracovaní takejto agendy, alebo bude benevolentnejší a nebude vyžadovať doklady pri určitých príspevkoch zo SF.