majo-majo
12.07.10,09:25
Zdravim vsetkych,

chcel by som sa spytat ako postupovat dalej, ked uz mam vybavenu zivnost.
Chcem zacat obchodovat bez kamennej predajne, cize e-shop + predaj cez obchodnych zastupcov.
Neviem sa ale dobre zorientovat v tom, ci potrebujem registracnu pokladnu alebo nie.

Pri e-shope budem tovar posielat na dobierku alebo budem prijimat platby vopred na ucet.
Co sa tyka obchodnych zastupcov, staci, ked vypisu zakaznikovi prijimovy doklad?

Zo zaciatku nebudem platcom DPH, staci mi vypisovat teda prijimove doklady a ked budem posielat tovar, tak k nemu pribalit fakturu?

Mozno trochu primitivne otazky, ale neviem s kym sa poradit.

Dakujem
Stina
12.07.10,07:31
V každom prípade sa musíš zaregistrovať na DÚ, SP, ZP.
Keďže budeš predávať cez e-shop bez kamennej predajne , budeš vystavovať faktúry.
majo-majo
12.07.10,07:33
No na DU ma zaregistrovali priamo na ZU. Do SP mi povedali, ze mi netreba ist, az buduci rok a do ZP, ze ma tiez oni zaregistruju.
majo-majo
12.07.10,08:38
Ako to ale bude s tou ERP?
Kedze budem predavat tovar, tak budem musiet mat podla noveho zakona ERP?
Pretoze som sa tu docital, ze uz nebude mozne vystavit fakturu a nasledne peniaze prijat cez PPD.
colton
12.07.10,11:30
Ako to ale bude s tou ERP?
Kedze budem predavat tovar, tak budem musiet mat podla noveho zakona ERP?
Pretoze som sa tu docital, ze uz nebude mozne vystavit fakturu a nasledne peniaze prijat cez PPD.
ak ti zákazníci za tovar budú platiť priamo prevodom na účet, alebo im tovar budeš posielať na dobierku, ERP nebudeš potrebovať ani od nového roka
majo-majo
12.07.10,11:38
Dakujem velmi pekne. Uz mam v tom jasno.

Ale este by som mal jednu otazku ohladom auta. Kedze ho nemam napisane na ICO ale iba na RC, takze nemusim platit zan dan, ale viem, ze si mozem dat do nakladov iba PHM a nie opotrebovanie?

Avsak ako postupovat, ked si chcem dat do nakladov aspon tie PHM? Treba odkladat vsetky blocky? Lenze nie vsetky cesty su sluzobne...

Viem, ze si treba pisat do nejakej knihy kilometre. Je na to nejaka konktretna kniha?

Hocijaka pripomienka mi pomoze.

Vdaka.
marjankaj
12.07.10,11:44
Dakujem velmi pekne. Uz mam v tom jasno.

Ale este by som mal jednu otazku ohladom auta. Kedze ho nemam napisane na ICO ale iba na RC, takze nemusim platit zan dan, ale viem, ze si mozem dat do nakladov iba PHM a nie opotrebovanie?

Avsak ako postupovat, ked si chcem dat do nakladov aspon tie PHM? Treba odkladat vsetky blocky? Lenze nie vsetky cesty su sluzobne...

Viem, ze si treba pisat do nejakej knihy kilometre. Je na to nejaka konktretna kniha?

Hocijaka pripomienka mi pomoze.

Vdaka.

Ak ho budeš používať na podnikanie, tak dani z motorových voyidiel sa nevyhneš.
Ah ho nevložíš do majetku, budeš si môcť uplatňovať paušálnu náhradu za každý najazdený km 0,183 €
majo-majo
12.07.10,11:46
Aha, a keby som ho vlozil do majetku, tak si mozem aku sumu uplatnovat?

Vlozit do majetku inak mam rozumiet ako prepisat ho na ICO?
colton
12.07.10,11:54
inak ešte ma napadlo, že informačný systém asi budeš musieť registrovať na Úrade na ochranu osobných údajov
marjankaj
12.07.10,12:04
Aha, a keby som ho vlozil do majetku, tak si mozem aku sumu uplatnovat?

Vlozit do majetku inak mam rozumiet ako prepisat ho na ICO?

Iba ho zaradíš do majetku a môžeš ho odpisovať. Potom si budeš uplatňovať iba PHL podľa najazdených km.
A odpisy tiež iba v pomere služobných jázd k celkovým najazdeným km.
majo-majo
12.07.10,12:05
inak ešte ma napadlo, že informačný systém asi budeš musieť registrovať na Úrade na ochranu osobných údajov
prepac, ale tomu som trochu nepochopil.... Aky informacny system?
majo-majo
12.07.10,12:10
Iba ho zaradíš do majetku a môžeš ho odpisovať. Potom si budeš uplatňovať iba PHL podľa najazdených km.
A odpisy tiež iba v pomere služobných jázd k celkovým najazdeným km.
No ja by som potreboval hlavne zistit, ci sa mi oplati to auto zaradit do majetku alebo nie. Lebo tak ak som to pochopil dobre, tak :
- PHM si mozem odpisovat aj ked ho mam zaradene, aj ked nemam
- dan musim tiez platit tak ci tak
- len vyska pausalnej nahrady je ina? - ked nebude zaradene, tak 0.183 EUR / km a jed bude zaradene, tak kolko?

A este to "zaradenie" do majetku je cisto len prepis na ICO?

Dik
Zita5
12.07.10,12:16
No ja by som potreboval hlavne zistit, ci sa mi oplati to auto zaradit do majetku alebo nie. Lebo tak ak som to pochopil dobre, tak :
- PHM si mozem odpisovat aj ked ho mam zaradene, aj ked nemam
- dan musim tiez platit tak ci tak
- len vyska pausalnej nahrady je ina? - ked nebude zaradene, tak 0.183 EUR / km a jed bude zaradene, tak kolko?

A este to "zaradenie" do majetku je cisto len prepis na ICO?

Dik

Ak nebude MV nezaradené postupujete podľa §19 odst.2 písm.e)
Ak bude zaradené postupujete podľa § 19 odst.2 písm l.)


Daň z MV platíte pri oboch spôsoboch .

K zaradeniu alebo nezaradeniu MV si preštudujte nasledovné
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
marjankaj
12.07.10,12:25
No ja by som potreboval hlavne zistit, ci sa mi oplati to auto zaradit do majetku alebo nie. Lebo tak ak som to pochopil dobre, tak :
- PHM si mozem odpisovat aj ked ho mam zaradene, aj ked nemam
- dan musim tiez platit tak ci tak
- len vyska pausalnej nahrady je ina? - ked nebude zaradene, tak 0.183 EUR / km a jed bude zaradene, tak kolko? Tak 0 €, ale môžeš si uplatňovať pomernú časť odpisov.

A este to "zaradenie" do majetku je cisto len prepis na ICO?

Dik
.
majo-majo
12.07.10,12:35
Aha, ale tak pre mna je potom asi vyhodnejsie si ho nezaradzovat, kedze ho uz mam kupene.

A ked budem chciet zaplatit tu dan a tym padom davat do nakladov PHM a tym 0.183 EUR / km, tak mam ist na DU a tam to nahlasit?
Zita5
12.07.10,12:38
Aha, ale tak pre mna je potom asi vyhodnejsie si ho nezaradzovat, kedze ho uz mam kupene.

A ked budem chciet zaplatit tu dan a tym padom davat do nakladov PHM a tym 0.183 EUR / km, tak mam ist na DU a tam to nahlasit?

Na Váš príslušný Daňový úrad s vyplneným tlačivom, ktoré prikladám v prílohe . Máte tam aj dátum do kedy treba oznámenie podať .


Podľa § 90 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon č. 582/2004 Z.z.“) daňovník, ktorému *)vznikne *)zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa *)vzniku *)zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
marjankaj
12.07.10,12:47
Aha, ale tak pre mna je potom asi vyhodnejsie si ho nezaradzovat, kedze ho uz mam kupene.

A ked budem chciet zaplatit tu dan a tym padom davat do nakladov PHM a tym 0.183 EUR / km, tak mam ist na DU a tam to nahlasit?

Ak si ho kúpil tento rok, tak ho môžeš zaradiť a štyri roky odpisovať(ak to nebolo na lesaing). To si prerátaj sám, čo ti je výhodnejšie.
majo-majo
13.07.10,08:21
Dakujem velmi pekne za odpovede.

Prisiel som vsak k dalsej dileme - bankovy ucet.
Kedze chcem zalozit e-shop, tak budem platby prijimat bezhotovostne.
Mam ale trochu chaos, aky ucet zalozit, ked som zivnostnik.

Treba ho zalozit na zaklade zivnostenskeho listu a oznamit DU, ze ho mam?

Alebo staci zalozit bezny ucet na svoje meno a rodne cislo a vyuzivat ho na podnikanie?

Poradte prosim.
majo-majo
13.07.10,11:19
Vyznate sa dakto v tomto smere?
majo-majo
14.07.10,06:46
Bol som sa dnes spytat na danovom a povedali mi, aby som si zalozil podnikatelsky ucet.
Ale neviem, ci mi to nepovedali len preto, nech pekne platim.
Ake mate vy skusenosti?
kezeso
15.08.12,09:14
Každý účet využívaný na podnikanie musíš nahlásiť na DÚ.
kezeso
15.08.12,09:15
Ja napr. nemám podnikateľský účet už viac rokov, všetko mám "na pokladni".