Benko
12.07.10,09:57
Dobrý deň, ešte sa chcem opýtať na došlú faktúru.
Mám prenajté priestory, platím za štvrťrok, prenajímateľ mi pošle 1.4.2010 zálohovú faktúru, ja ju uhradím 10.5.2010, prenajímateľ mi pošle ostrú faktúru, lenže v tejto faktúre nie je ani len zmienka o tej predfaktúre.
Normálne na plnú sumu vystavená, akurát že obsahuje údaj o DPH. Jeho účtovníčka mi povedala, že nech si to vyklikám u seba v účte.
No ja neviem, ja si môžem vyklikávať všeličo, ale tá ostrá faktúra sa mi vôbec nepozdáva.
Prosím vás, nemalo by byť tá uhradená záloha odpočítaná v ostrej faktúre.
profesional
12.07.10,08:01
ano, mala.. a malo by tam byt ze k uhrade 0.
Jana Acsová
12.07.10,08:30
Podľa môjho názoru to nie je nevyhnutné.

Aj bez textu týkajúceho sa úhrady faktúry sú všetky účtovné prípady zrejmé.

Vzhľadom k dátumu DPH by však s faktúry malo byť jasné o akú fakturáciu sa jedná. Daňová povinnosť sa viaže k prijatej platbe, služba je poskytnutá posledným dňom, na ktorý sa platba vzťahuje. Nakoľko vyúčtovanie DPH je z dôvodu prijatia platby, tento dátum by na faktúre mal byť uvedený. Rovnako aj predmet fakturácie. Ak to máte, nič iné nepotrebujete. Z takto vyhotovenej faktúry vyplýva, že je vyhotovená za službu, za ktorú bola prijatá úhrada vopred.

Rovnako však môžete mať v rukách vyúčtovaciu faktúru k preddavku, čo v prípade vyúčtovania DPH vlastne automaticky znamená, že sa jedná o preddavkový vzťah. Čo myslíte pojmom "ostrá" faktúra neuvádzate.
Benko
12.07.10,17:37
Nejedná sa o preddavkový vzťah. Ide o nájom za obdobie 4. až 6./2010, je to zmluvne dojednaný paušál. Predmet fakturácie uvádza rovnaký ako na zálohovej faktúre. Ale z faktúry vôbec nie je jasné, že táto faktúra bola vystavená za službu, za ktorú bola prijatá úhrada vopred. Na BV mám dátum 10.5.2010, to mne bolo odpísané z účtu, jemu bola čiastka pripísaná pravdepodobne 11.5.2010, lebo vtedy vystavil faktúru.
Tak teda neviem, či ju vrátiť, alebo nechať tak.
Pekný večer
Jana Acsová
13.07.10,05:10
Chýba niečo faktúre? Chýba niečo k účtovaniu? Ak nie, vrátiť netreba. Ak áno, môžete požiadať o opravu. Ale musíte vedieť čo a prečo chcete opraviť. Život prináša kadečo. Aj nervozitu v obchodných vzťahoch. Zbytočnú.
Iwett
16.08.10,07:56
Dobrý deň, prosím o radu, v zmluve o dielo je definovaná záloha na materiál, ktorú má odberateľ zaplatiť. Postup je, že sa vystaví zálohová faktúra. Nemohol by byť postup , že sa vyfakturuje záloha s vyčíslenou DPH ako ostrá faktúra? Ďakujem.
Iwett
16.08.10,08:23
Dobrý deň, prosím o radu, v zmluve o dielo je definovaná záloha na materiál, ktorú má odberateľ zaplatiť. Postup je, že sa vystaví zálohová faktúra. Nemohol by byť postup , že sa vyfakturuje záloha s vyčíslenou DPH ako ostrá faktúra? Ďakujem.
Prosím, poradí mi niekto ohľadom horeuvedeného? Ide mi o to, aby som sa vyhla predfaktúram a faktúram na prijaté platby. Mohol by byt postup, že sa samostatne vyfakturuje záloha ako samostatný celok s dph bez toho aby sa robila zálohová faktúra?
A po skončení diela sa vyfakturuje zvyšok? Ďakujem.
Tweety
16.08.10,09:02
Dobrý deň, prosím o radu, v zmluve o dielo je definovaná záloha na materiál, ktorú má odberateľ zaplatiť. Postup je, že sa vystaví zálohová faktúra. Nemohol by byť postup , že sa vyfakturuje záloha s vyčíslenou DPH ako ostrá faktúra? Ďakujem.
Nie, ak zaplatia zálohu pred dodaním materiálu a do 15 dní nedôjde k jeho dodaniu, je potrebné vystaviť faktúru k prijatej platbe.
§20 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
Iwett
16.08.10,09:14
Ďakujem Twety, ide mi o to, vyhnúť sa vystaveniu faktúry k prijatej platbe, tak nemôžem vystaviť faktúru s vyčíslenou dph a text bude fakturujeme Vám zálohu?
Tweety
16.08.10,09:15
Ďakujem Twety, ide mi o to, vyhnúť sa vystaveniu faktúry k prijatej platbe, tak nemôžem vystaviť faktúru s vyčíslenou dph a text bude fakturujeme Vám zálohu?
Záloha na dodanie materiálu, potom faktúra k prijatej platbe dňa....
Iwett
16.08.10,09:22
Záloha na dodanie materiálu, potom faktúra k prijatej platbe dňa....
Ďakujem Twety, viem postup, len som chcela vystaviť hneď faktúru bez zálohovej...a druhú na zvyšnú sumu.... tak sa tomu nevyhnem....Pekný deň
a_je_to
16.08.10,09:32
Dobrý deň, prosím o radu, v zmluve o dielo je definovaná záloha na materiál, ktorú má odberateľ zaplatiť. Postup je, že sa vystaví zálohová faktúra. Nemohol by byť postup , že sa vyfakturuje záloha s vyčíslenou DPH ako ostrá faktúra? Ďakujem.


Prosím, poradí mi niekto ohľadom horeuvedeného? Ide mi o to, aby som sa vyhla predfaktúram a faktúram na prijaté platby. Mohol by byt postup, že sa samostatne vyfakturuje záloha ako samostatný celok s dph bez toho aby sa robila zálohová faktúra?
A po skončení diela sa vyfakturuje zvyšok? Ďakujem.

Neviem, čo racionálne a zlepšovateľské riešiš, aký to má pre Teba prínos, lebo ide o naprostú a jednoduchú samozrejmosť u každého platiteľa DPH.
Ak je odberateľ platiteľom DPH a v zmluve má uvedené svoje IČ DPH, tak po prijatí zálohy od neho .... nieže môžeš, ale musíš vyhotoviť faktúru na zálohu, vrátane DPH, podľa § 71, ods. 1, druhá veta, s náležitosťami podľa ods. 2, čiže ako ostrá faktúra. Táto faktúra je však zálohová a nikdy nemôže byť náhradou za časť konečnej vyúčtovacej faktúry, ktorá sa vyhotovuje už nie na platbu, ale na celé dodané dielo, aj s odpočítaním zálohy.
Ak odberateľ ale nie je platiteľom DPH, ani zdaniteľnou, či právnickou osobou, alebo dielo neobjednal ako platiteľ DPH, tak mu nemusíš vydať ani zálohovú faktúru, ani konečnú faktúru .... to zákon ukladá iba vymenovaným subjektom. Ostatným stačí zmluva a doklad o úhrade sumy. Faktúry však potrebuješ ako pre platiteľa aj tak, do svojho účtovníctva, iba ich v tejto podobe nemusíš vydať nepodnikateľovi. Nejde však o žiadnu úsporu a ušetrenie ničoho. Iba o vzbudenie podozrenia u dotyčného, prečo nedostal k platbe doklady, ako je u iných nie síce právom, ale zvykom.
Iwett
17.08.10,07:59
Osobne postup poznám. Ide o to, že ma požiadala o to účtovníčka firmy,pre ktorú ideme vykonávať práce, takže žiadne podozrenie u dotyčného, ale jeho prosba. Len som si chcela overiť, či neexistuje taká možnosť. Ale ďakujem za názor.
seda
15.03.12,09:47
Dobrý deň, poradíte mi? Uzavreli sme zmluvu na dodávku tovaru so zálohou 50% hodnoty vopred na základe zálohovej faktúry. Zálohu sme uhradili a dnes mi prišiel interný doklad č..... s popisom Fa (na účely DPH) k prijatej platbe v sume bez DPH + DPH. Ja som sa s niečim takým ešte nestretla, ak my príjmeme zálohu, tak vystavujem Fa (daňový doklad) na prijatú platbu s vyčíslenou DPH a odrátanou zálohou s úhradou 0. Je možný aj takýto spôsob cez ID? Môžem to zaúčtovať do knihy faktúr, či to mám nejak dať do mojich interných dokladov? Ďakujem.