kovacik26
12.07.10,10:44
Ahojte


poprosim Vas o radu, uctujem v programe Pohoda, konkretne mam problem s prijemkami a vydajkami

sklady uctujem sposobom B, ide o klasicky predaj tovaru

ide o dopravne naklady (vedlajsie naklady), pokial ich na prijemke vlozim ako "Vedlajsie naklady" cez ponuku "Zaznam", pre spravny vypocet zisku v skladovych pohyboch medzi prijemkami a vydajkami potrebujem tieto dopravne naklady dostat aj do vydajky, pretoze ich na odoberatelskej fakture aj uctujem ako samostatnu polozku, prijemky aj vydajky pisem v sumach bez DPH (0% DPH)

dopravne naklady na dodavatelskych fakturach su vacsinou totozne ako na odoberatelskych fakturach, priamo suvisia

bude lepsie pisat prijemky aj vydajky bez tychto dopravnych nakladov (vedlajsich nakladov) aby to sedelo, aby sa spravne vypocitaval zisk?
existuje sposob ako dostat dopravne naklady (vedlajsie naklady) do vydajky tak aby sedel zisk v skladovych pohyboch?

ked sa mam priznat, rozpocitavat dopravne naklady na vydajke na jednotlive polozky tovaru podla sumy sa mi moc nepozdava... urcite existuje jednoduchsie riesenie.. pohoda vie vlozit a rozpocitat vedlajsie naklady len na prijemke

potrebujem vediet ci mozem prijemky a vydajky typovat bez dopravnych nakladov alebo ako mam dopravne naklady dostat do vydajky tak aby sedel zisk, nech dam do vydajky akukolvek vedlajsiu polozku nezapocita to do predajnej ceny tovaru, ked dam vedlajsie naklady do prijemky tam ich zapocita ale samozrejme to potom nesedi s vydajkou a nesedi zisk

Dakujem za kazdu radu
zvladnemto
02.01.12,17:18
Ja dopravné prí nákupe tovaru rozpočítam v príjemke v programe MRP. Vo výdajke dopravné náklady neuvádzam, doplním ich až vo faktúre. Je to takto srpávne?
mondes
02.01.12,17:35
Ja dopravné prí nákupe tovaru rozpočítam v príjemke v programe MRP. Vo výdajke dopravné náklady neuvádzam, doplním ich až vo faktúre. Je to takto srpávne?

Presne tak to robím aj ja. Prepravné náklady podelím množstvom položiek materiálu a ku každej položke pripočítam alikvotnú čiastku a v tejto cene prijmem materiál na sklad. Čo sa týka výdajok, tak v akej cene som materiál prijala, v takej cene ho vydám a vo faktúre si pripočítam nejakú tú maržu a prepravné náklady. Myslím si, že to nie je zlý postup.
zvladnemto
02.01.12,17:48
Ak do výdajky uvádzam predajnú cenu, to znamená že je v nej už započítaná marža, robím to zle? nebude sa mi rovnať účet 132? Ďakujem
mondes
02.01.12,17:58
Ak do výdajky uvádzam predajnú cenu, to znamená že je v nej už započítaná marža, robím to zle? nebude sa mi rovnať účet 132? Ďakujem

Do výdajky nedávam predajnú cenu, ale cenu nákupnú za ktorú som materiál nakúpila + tie rozpočítané prepravné náklady. Takže ešte raz. Ak mi príde faktúra za materiál, prepravné náklady podelím množstvom materiálu a pripočítam alikvotnú čiastku ku každej položke. V tej cene prijmem materiál na sklad. Ak potrebujem vydať materiál na nejakú zákazku, tak výdajku vystavujem v cene, v ktorej som materiál prijala na sklad. A až vo faktúre si k tejto cene pripočítam maržu + prepravné N + popr. DPH.(ak ste platiteľom).