tinkas
12.07.10,12:47
prosím Vás ako mám refakturovať faktúry od shell za tankovanie a dialničné poplatky v Eu? Shelllka pre každú krajinu pošle jednu faktúru, kde je rozpísaný základ DPH + DPH alebo aj bez dph...refakturovať toto čerpanie PHM a dial. poplatky, presne ako je na FA? či je potrebné to ešte dodanovať? kde by som si mohla naštudovať refakturáciu? dakujem
Tweety
12.07.10,11:00
prosím Vás ako mám refakturovať faktúry od shell za tankovanie a dialničné poplatky v Eu? Shelllka pre každú krajinu pošle jednu faktúru, kde je rozpísaný základ DPH + DPH alebo aj bez dph...refakturovať toto čerpanie PHM a dial. poplatky, presne ako je na FA? či je potrebné to ešte dodanovať? kde by som si mohla naštudovať refakturáciu? dakujem
Zákon o dph nepozná pojem refakturácia. Skús si ho preštudovať.:)
martinez
12.07.10,11:09
pri tovare pozri : §8,6
pri službe pozri : §9,4
daňovú povinnosť pozri : §19,6
tinkas
12.07.10,11:15
ano viem, že zákon o dph nepozná pojem refundácia...ale neviem akým spôsobom mám vystaviť faktúru druhej firme za použitie našich shellkariet...kedže na faktúry je uvedená základ + dph tej kraijny, napr. 31,6 + 7,8 (25%) dph v HU = 39,48eur...znamená to teda, že musím vystaviť fakturu 39,48 + 19% dph?
martinez
12.07.10,11:29
ano viem, že zákon o dph nepozná pojem refundácia...ale neviem akým spôsobom mám vystaviť faktúru druhej firme za použitie našich shellkariet...kedže na faktúry je uvedená základ + dph tej kraijny, napr. 31,6 + 7,8 (25%) dph v HU = 39,48eur...znamená to teda, že musím vystaviť fakturu 39,48 + 19% dph?

najskôr si polož otázku, či sa v tvojom prípade jedná o nadobudnutie tovaru z ičš...? nejedná, nakoľko tento tovar nebol prepravený do tuzemska a bola na neho hodená maďarská dph.. z uvedeného dôvodu nerobíte samozdanenie, ale znášate madarskú dph, o ktorej vrátenie teoreticky môžete požiadať cez náš DU...

a ako refakturovať ? najskôr asi treba vedieť, že komu a kam to idete refakturovať ...?
tinkas
12.07.10,11:49
ano toto všetko tak robím, celú sumu dávam do nákladov, nesamozdanujem len si cez spoločnosť uplatnujem vrátenie DPH....refakturujeme to dalšej spoločnosti toho istého majitela, pretože ten má prepravnu spolonočsť ako živnostník ale spravil si s.r.o.čku a všetky kamiony jazdia už na s.r.o-čku len karty este nie su vybavené, takže to chcem refakturovať tej s.r.o.čke...tak neviem či to mám zdaniť alebo nie?
tinkas
13.07.10,06:16
neviete mi prosim teda poradiť, ako dalej "prefakturovať" dalšej spoločnosti faktury zo zahranicia, ktoré su aj so zahraničou dph? celú sumu mám považovať za základ dane + 19% dph?
Orsz
13.07.10,07:28
Stretla som sa s tým, že niektore prepravné spoločnosti majú takéto nutkanie samostatne prefakturovat nakup PHL .. ale v praxi ide o náklad, ktorý vznikol v súvislosti s poskytnutou službou prepravy, takže táto cena by mala byť zaradená do kalkulácie za prepravu.
tinkas
13.07.10,11:45
ale tu ide o to, ze majitel si zalozil este jednu prepravnu spoločnost ako s.r.o-čku, všetky vozidla zacali jazdit na sro-cku no používaju ešte shellkarty tej starej firmy (este stále existuje)...tz, ze chceme tieto náklady co boli fakturované starej firme ale v skutočnosti ich používala uz nová firma fakturovat tej novej...tak neviem ci základ dane povazovať cenu aj so zahranicnou dph?
Silvia123
06.07.11,13:14
Prosím Vás zaujímalo by ma to čo kedysi tinkus. Len tu chýba odpoveď. Ako refaktúrovať PHM zo zahraničia v prípade použitia kariet inou firmou? Ja si myslím, že firma nedodáva tovar, ani službu -tá bola poskytnutá v zahraničí a zaťažená príslušnou daňou toho ktorého štátu, tak by som to len refaktúrovala s tou zahraničnou DPH a našou slovenskou by som to nezaťažila. Len potom ešte neviem čo robiť ak nám zo zahraničia vrátia tú zahraničnú DPH. -potom budem musieť refaktúrovať aj túto vratku dane nie? Zdá sa mi to byť riadne domotané. Ale tiež mám problém že sa prepísali postupne autá z firmy do firmy a karty sa nedajú vybaviť ihneď a autá musia jazdiť, tak jazdili na karty zo starej firmy. Vie mi niekto poradiť??? Prvý mesiac jazdili autá na druhú firmu na základe zmluvy o prenájme, ďalší mesiac sa už postupne poprepisovali. ďakujem vopred, dúfam že tu pribudne odpoveď
Silvia123
07.07.11,08:46
nikto nevie? Ja viem že to asi nie je jednoduché keď sa tam mrvia zahraničné DPh-čky, ale potrebujem to nejako prefaktúrovať...
milenia
24.01.13,10:56
Vrátim sa k tejto téme po nejakom čase. Príklad: slovenská s.r.o. natankovala do nádrží v iných členských štátoch: Rakúsko, Luxembursko, Francúzsko a i. Prišli faktúry - z každej krajiny samostatne, v každej krajine má dodávateľ pridelené IČ DPH, na faktúre je základ dane + DPH danej krajiny. Ja požiadam o refundáciu z jednotlivých štátov. Potiaľto je to jasné. Ale: slovenský platca dph s IČ DPH refaktúruje ďalej do Belgicka. Otázka: nemal by sa registrovať v týchto všetkých štátoch nakoľko sa jedná o dodanie tovaru bez prepravy? Pýtala som sa na daňovom úrade v rakúsku - zatiaľ nechápu čo po nich chcem.
Druhý príklad: pohonné hmoty nakúpené v španielsku mi refaktúruje belgičan - bez DPH. Tvrdí že postupuje správne. Ja si to však nemyslím, myslím že by sa mal registrovať v Španielsku - ak teda platí taká istá legislatíva čo u nás. Máte niekto belgický zákon o DPH v nejakom svetovom jazyku?