Janza
12.07.10,13:10
Prosím o radu:

s.r.o. predáva inter. dvere. Má povinnosť viesť skladové karty, alebo stačí ročná inventarizácia zásob?
Tweety
12.07.10,11:19
Prosím o radu:

s.r.o. predáva inter. dvere. Má povinnosť viesť skladové karty, alebo stačí ročná inventarizácia zásob?
Ak účtujete o zásobách spôsobom A, alebo aj B, vediete aj skladové karty zásob.
zk24
12.07.10,11:19
Platci DPH ci nie?

Sposob A ci B? Aj pri sposobe B je povinnost viest evidenciu zasob na skladovych kartach.
Janza
12.07.10,11:21
platci DPH, nákup ide najprv na obstaranie
Tweety
12.07.10,11:23
platci DPH, nákup ide najprv na obstaranie
Odpovede máš v predch.príspevkoch. To, či si, alebo nie si ,platiteľom dph je irelevantné.
zk24
12.07.10,11:24
Odpovede máš v predch.príspevkoch. To, či si, alebo nie si ,platiteľom dph je irelevantné.

Nemaju platci DPH povinnost uctovat sposobom A?
Tweety
12.07.10,11:29
Nemaju platci DPH povinnost uctovat sposobom A?
Nie.
zk24
12.07.10,11:31
Ok :)
Janza
12.07.10,11:35
no - nehnevajte sa, trocha som to pokazila, nejde o s.r.o., ale SZČO a jednoduché účtovníctvo. Ako je to v tomto prípade?
KEJKA
12.07.10,11:56
evidenciu zásob si musí viesť aj SZČO
Tweety
12.07.10,12:03
no - nehnevajte sa, trocha som to pokazila, nejde o s.r.o., ale SZČO a jednoduché účtovníctvo. Ako je to v tomto prípade?
Rozdiel medzi spôsobom evidencie zásob u sro a SZČO- teda medzi ÚJ nie je žiaden.
Ivenka
12.07.10,12:04
Viete mi niekto poslať usmernenie alebo kde v postupoch je uvedené, že musím mať skladové karty aj pri evidencii spôsobom B ? Viem, že sa to tu už x krát rozoberalo, len som sa nedopatrala konkretnej odpovede. Ďakujem, pený zvyšok dňa.
KEJKA
12.07.10,12:07
trochu viac hľadaj a nechci všetko na tácke..........
zk24
12.07.10,12:12
Viete mi niekto poslať usmernenie alebo kde v postupoch je uvedené, že musím mať skladové karty aj pri evidencii spôsobom B ? Viem, že sa to tu už x krát rozoberalo, len som sa nedopatrala konkretnej odpovede. Ďakujem, pený zvyšok dňa.


Hladaj napriklad paragraf 45 - Postupy uctovania pre podnikatelov uctujucich v sustave podvojneho uctovnictva
Ivenka
12.07.10,12:14
Nie na tácke ale v miske predmiešané, to bol vtip. Viem, že Postupy napr. v JU §16 - pomocné knihy ale ja by som to chcela vedieť kde presne je napísané, že "učtovná jednotka učtujúca spôsobom B musí viesť evidenciu kariet zásob počas celého roka."
zk24
12.07.10,12:16
KEJKA: To su dve rozne zadavatelky otazky :) Ono to tak len vyzeralo :)
Tweety
12.07.10,12:17
Nie na tácke ale v miske predmiešané, to bol vtip. Viem, že Postupy napr. v JU §16 - pomocné knihy ale ja by som to chcela vedieť kde presne je napísané, že "učtovná jednotka učtujúca spôsobom B musí viesť evidenciu kariet zásob počas celého roka."
Pozri si §43 Postupov účtovania.
zk24
12.07.10,12:21
Dodam, bod (6)
Ivenka
12.07.10,12:25
To som si prečítala, to jasné, ale tu sa všade na Porade píše o Skladových kartách, o ktorých vy asi čítate medzi riadkami. Ja tam nikde zmlienku o kartách nevidím. Skrátene povedané, kúpim dám na 504 a na konci roka zistím čo mi ostalo a preučtujem na 132. Ak beriem do úvahy, že nemám žiadne iné náklady s obstaraním tovaru. Vďaka za pochopenie a pomoc.
Ivenka
12.07.10,12:26
Už som to našla, vĎaaaaka zk24 /neviem presné meno Tvoje/
zk24
12.07.10,12:27
To som si prečítala, to jasné, ale tu sa všade na Porade píše o Skladových kartách, o ktorých vy asi čítate medzi riadkami. Ja tam nikde zmlienku o kartách nevidím. Skrátene povedané, kúpim dám na 504 a na konci roka zistím čo mi ostalo a preučtujem na 132. Ak beriem do úvahy, že nemám žiadne iné náklady s obstaraním tovaru. Vďaka za pochopenie a pomoc.

http://www.dumaconsult.sk/file/postupy-uctovania-09.pdf

Paragraf 43, bod 6 o tom hovori presne. Bez citania medzi riadkami. Jednoznacne na riadkoch :)
zk24
12.07.10,12:28
A este si dam tu pracu, ze to odtial vypisem:

"ak sa pouzije sposob B uctovania zasob, analyticka evidencia sa vedie formou skladovej evidencie tak, aby bolo mozne zistit a preukazat stav zasob a zlozky obstaravacej ceny zasob aj v priebehu uctovneho obdobia".
Ivenka
12.07.10,12:29
Takže sa každý mýli keď si myslí, že ak budem viesť zásoby spôsobom B tak nepotrebujem program na skladové hospodárstvo ? /samozrejme ak to nechcem robiť ručne./
zk24
12.07.10,12:34
Takže sa každý mýli keď si myslí, že ak budem viesť zásoby spôsobom B tak nepotrebujem program na skladové hospodárstvo ? /samozrejme ak to nechcem robiť ručne./


"Vsetci" si myslia ze ked sa uctuje sposobom B, ze netreba viest ziadnu evidenciu. Vedies vsak skladove karty, ktore mozu byt tvorene trebars po skupinach. Napriklad ak mate stavebnu firmu tak "Skladova karta - Klince". A budes tma davat vsetky klince. Skladova karta - Zrkadla.

Sposob B je viac menej zjednodusenie v uctovani, neuctujes prijem na sklad, neuctujes vydaj zo skladu, vsetko mas uz v nakladoch. Nezabudni ze aj pri sposobe B sa robi na konci roka inventarizacia zasob, takze musis vediet k danemu datumu vycislit zostatok zasob, aj ked su na ucte 501 (504).