Adula
31.10.05,09:01
Potrebovala by som poradiť, šef kúpil 8-miestny automobil, na ktorom sa budú voziť na stavbu zamestnanci, ktorí sú ale na živnosť. Predstavuje si to tak, že všetky výdavky bude dávať do nákladov, ale ja nie som si istá či môže, keď sa jedná o živnostníkov. Ako by sa to dalo urobiť, aby si to mohol dávať do nákladov? Ďakujem. Adula
ZuzanaP
31.10.05,12:46
Od živnostníkov nebude požadovať nejaké platenie za to, že ich teda vozí do práce?

U nás jazdia na firemných autách aj živnostníci (myslím tým vodičov), nič od nich nepýtame, ani od tých živnostníkov, čo sú vození.

Zatiaľ sme s tým nemali problém, že sme si dávali všetky výdavky týkajúce sa áut do nákladov. U nás daňovací nekontrolovali knihu jázd.
Adula
02.11.05,07:32
Zuzka, nie oni nič neplatia za to šéfovi, majú to dohodnuté v zmluve, že im zaplatí cestu na stavbu, takže myslíš, že to môžem dávať do výdavkov? Adula
Monika1
02.11.05,08:41
Ak to majú zmluvne podchytené, je to možné dať do nákladov. Myslím si, že obozretnejšie by bolo také riešenie, kde by ste vyfakturovali obchodným parnerom/živnostníkom za uvedený odvoz/, dala by som si veľký pozor na to, aby nebola táto práca kvalifikovaná ako závislá činnosť. Daniari sa na to v poslednej dobe dosť zameriavajú. Ak je vaša firma stavebná a nemá žiadnych zamestnancov, všetci sú len na živnosť a vykonávajú práce za tých istých podmienok ako keby boli zamestnancami, môže to daňový úrad napadnúť a kvalifikovať vaše obchodné vzťahy ako závislú činnosť.
Adula
02.11.05,08:56
Práve o to ide, že sú to živnostníci, ale neviem, čo na to povie šéf, keď by som mu povedala, že by bolo lepšie im to vyfaktúrovať, inakšie ja som som si to myslela, veď som to tak napísala aj hore. No neviem, čo urobím. Diki. Adula
andreaS
02.11.05,10:01
Aj my mame zakupene 2 vozidla, na jednom chodi konatel a druhe je nakladne, ktore maju k dispozicii - svoj odvoz a aj s materialom.

S kazdym je urobena zmluva a len jeden ma v zmluve uvedene, ze ma na starosti toto auto.

A teraz ako to tu citam rozmyslam, ci to nemame aj my dako lepsie osetrit.