heles
12.07.10,14:42
Slovenská firma XXX - platca DPH fakturuje druhej slovenskej firme YYY- taktiež platcovi DPH projektové a architektonické práce na zákazke v Paríži. Slovenská firma XXX fakturuje druhej slovenskej firme YYY tieto práce bez DPH. Je to správne? Kto uvedie tieto služby v súhrnnom výkaze firma XXX alebo firma YYY?
martinez
12.07.10,12:56
podľa môjho názoru sa niekto z vás dvoch musí zaregistrovať vo francúzku.. buď XXX ako dodávateľ a následne bude fakturovať francúzsku dph...alebo YYY a ten urobí vo francúzsku samozdanenie..

skôr sa prikláňam k názoru, že by sa mal vo francúzku registrovať prijímateľ služby a urobiť tam samozdanenie ...viď obdobu nášho §69,2

do súhrnného výkazu to dávať nikto nebude, lebo sa nejedná o služby podľa §15,1...viď §80,1,d

fakturácia bez slovenskej dph je správna
betka
12.07.10,13:36
Slovesnká firma XXX dodáva projektové práce, kde je miestom dodania Francúzsko, nehnuteľnosť sa tu nachádza. Tieto práce nie sú predmetom podľa par. 2, v SR nie je miesto dodania. Služba sa zdaňuje vo Francúzsku 16/1.

Mne z toho vyplýva registrácia XXX, dodáva projekt kde je uvedené jasné miesto Francúzsko. Firma XXX by sa mala registrovať vo FR a FA s FR DPD slovenskej Fy YYY.

Ja nedodávam nič, čo je predmetom dane, resp. je predmetom dane, ale od dane je oslobodené. JA nemám predmet dane v SR, mňa nezaujíma slov. zákon o DPH v tomto prípade, mne slov. zákon len pomohol určiť miesto dodania.

Aké je správne riešenie, opravte nás...
martinez
12.07.10,13:47
Slovesnká firma XXX dodáva projektové práce, kde je miestom dodania Francúzsko, nehnuteľnosť sa tu nachádza. Tieto práce nie sú predmetom podľa par. 2, v SR nie je miesto dodania. Služba sa zdaňuje vo Francúzsku 16/1.

Mne z toho vyplýva registrácia XXX, dodáva projekt kde je uvedené jasné miesto Francúzsko. Firma XXX by sa mala registrovať vo FR a FA s FR DPD slovenskej Fy YYY.

Ja nedodávam nič, čo je predmetom dane, resp. je predmetom dane, ale od dane je oslobodené. JA nemám predmet dane v SR, mňa nezaujíma slov. zákon o DPH v tomto prípade, mne slov. zákon len pomohol určiť miesto dodania.

Aké je správne riešenie, opravte nás...

predtým, ako sa pôjde XXX registrovať vo FR by som si preveril, či firma YYY nie je identifikovaná pre DPH vo FR.... ak by totiž mala YYY pridelené francúzske IC DPH, nemusí sa XXX registrovať vo frnacúzsku a služba podľa §16,1 sa samozdaní firmou YYY vo francúzsku (obdoba nášho §69,2)
betka
13.07.10,07:19
Súhlasím. Ale nevieme, ako je postavený FR zákon. SK zákon to umožňuje v rámci 69.

Aj v čechách to platí, (o nehnuteľnostiach pojednáva par. 10)

§ 108 Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně jsou povinni
a) plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění dodání zboží nebo poskytnutí služby, popř. převod nemovitosti s místem plnění v tuzemsku, s výjimkou dodání zlata podle § 92a a s výjimkou plnění, u kterých je povinna přiznat a zaplatit daň osoba, které jsou tato plnění poskytována,
b) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je poskytována služba s místem plnění v tuzemsku podle § 9 odst. 1 osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku, plátce, kterému je poskytována služba podle § 15 odst. 1 nebo 4,
c) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je poskytována služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d a § 10j, dodáváno zboží s montáží nebo instalací s místem plnění v tuzemsku podle § 7 odst. 3 nebo dodáván plyn nebo elektřina s místem plnění v tuzemsku podle § 7a odst. 1 nebo 3, osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku, plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je dodáváno zboží nebo poskytována služba podle § 15 odst. 2 a 3,
d) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kteří pořizují v tuzemsku zboží z jiného členského státu,
e) kupující, který je plátcem nebo osobou identifikovanou k dani, kterému je dodáváno zboží za podmínek stanovených v § 17,
f) osoba, v jejíž prospěch je zboží při dovozu propuštěno do celního režimu, u kterého vzniká daňová povinnost podle § 23,
g) osoba, v jejíž prospěch je zboží vráceno ze svobodného pásma nebo svobodného skladu zpět do tuzemska,
h) zahraniční osoba povinná k dani, která poskytuje elektronické služby podle zvláštního režimu a zvolila si tuzemsko jako stát identifikace,
i) plátce, kterému je dodáno zlato podle § 92a,
j) osoba, která není plátcem, která pořizuje v tuzemsku nový dopravní prostředek z jiného členského státu,
k) osoba, která vystaví doklad, na kterém uvede daň uvede daň na dokladu.

Ale FR???, viem, že všetky pravidla k samozdaneniu nie sú jednotné v EU, to čo platí o nehnuteľnostiach v SR a ČR, nemusí platiť inde. Preto nás vždy odkazuje literatúra, že je potrebné si overiť zákon o DPH v danej krajine.