rasto7
12.07.10,16:16
Chcel by som sa opytat na nasledovne: V roku 2009 som podnikal ale nebol som platcom DPH, mám na firme vedený najaký dlhodoby majetok. V roku 2010 som sa stal dobrovolnym platcom DPH a to od mája 2010 . Moja otázka: ci sa dá odpísať DPH zo zostatkovej hodnoty dlhodobého majetku , ktory bol nakupeny este pred tym ako som sa stal platcom DPH a či zostatková cena je do konca r.2009, alebo az do mája od kedy som platca DPH?

DPH zo zostatkovej ceny DHM vychádza vyššia ako je teraz moja daňová povinnosť DPH.

ďakujem
KEJKA
12.07.10,14:22
pri určení zostatkovej ceny vychádzaš z daňových odpisov, teda berieš ZC platnú k 1.1.2010 (daňové odpisy za rok 2010 uplatníš až na konci roka 2010).
Áno, ak takáto ZC je nenulová, zároveň vieš preukázať spôsob nadobudnutia - faktúra s DPH -tak si alikvotnú sumu DPH odpočítaš v prvom zdaňovacom období po registrácii za platiteľa DPH.
Podľa uvedeného ti vznikne nadmerný odpočet, ktorý si odpočítaš v nasledujúcom zdaňovacom období.
rasto7
12.07.10,14:41
Ďakujem

ešte sa chcem opýtať, pri daňových odpisoch už budem odpisovať iba cenu bez DPH, čize príklad: ak som kúpil napr. televízor v r.2009 za 200 aj s dph (168,07 + 31,93 dph) eur, odpis 1.1.2010 činil 200 - 25% = 150 Eur(I odp. skupina) - zostatok k 1.1.2010 150 Eur (126,06 + 23,94 DPH), tak v prvom zdaňovacom období k DPH si odrátam od DPH 23,94(DPH) Eur a na konci roka 2010 a v nasl. rokoch sa mi robí odpis už len z ceny bez DPH?

Ďakujem
marjankaj
12.07.10,14:43
Ďakujem

ešte sa chcem opýtať, pri daňových odpisoch už budem odpisovať iba cenu bez DPH, čize príklad: ak som kúpil napr. televízor v r.2009 za 200 aj s dph (168,07 + 31,93 dph) eur, odpis 1.1.2010 činil 200 - 25% = 150 Eur(I odp. skupina) - zostatok k 1.1.2010 150 Eur (126,06 + 23,94 DPH), tak v prvom zdaňovacom období k DPH si odrátam od DPH 23,94(DPH) Eur a na konci roka 2010 a v nasl. rokoch sa mi robí odpis už len z ceny bez DPH?

Ďakujem

Televízor za 200 € predsa nebudeš odpisovať.
betka
12.07.10,14:49
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
rasto7
12.07.10,14:50
Veď áno dal som to len ako príklad, mám tam nábytok, postele, atď.

ďakujem
rasto7
12.07.10,15:03
Ďakujem za odpoved

ešte sa chcem opýtať čo je to osobitný predpis 27 a alebo kde ho nájdem, totiž bol som sa na to pýtať aj na daňovom úrade a sa mi zdalo, že oni z toho majú tiež guláš a odkázali ma na daňového poradcu. :))
marjankaj
12.07.10,15:03
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

Betka ja si myslím, že to podčiarknuté nesúvisí s tou druhou vetou.

Podľa prvej vety by si mohol odpočítať DPH iba ak ho v roku 2009 neodpisoval.
Podľa druhej vety by si mohol odpočítať pomernú časť.
Ale ak by si mohol odpočítať pomernú časť DPH, ako potom budú vyzerať odpisy?:eek:
marjankaj
12.07.10,15:05
Ďakujem za odpoved

ešte sa chcem opýtať čo je to osobitný predpis 27 a alebo kde ho nájdem, totiž bol som sa na to pýtať aj na daňovom úrade a sa mi zdalo, že oni z toho majú tiež guláš a odkázali ma na daňového poradcu. :))

Na konci zákona o DPH je pod 27a uvedené zákon o dani z príjmov 595/2003

Napíš otázku na drsr. Nech si s tým poradia a ty budeš mať podklad na to ako to urobiť.
marjankaj
12.07.10,15:24
Veď áno dal som to len ako príklad, mám tam nábytok, postele, atď.

ďakujem

To máš taký drahý nábytok? Nad 1700 € za kus?
rasto7
12.07.10,15:50
Nie nemám, ale nechcel som to rozvádzať, tak pre ujasnenie: mám malý penzión , je tuviac nábytku + kam systém atď.a doba užívania je dlhšia ako jeden rok i keď cena jedného ks neprevyšuje 30 000 Skk, tak som to zahrnul do dlhodobého majetku, v sume to je nábytok asi za cca 7000 eur,
marjankaj
12.07.10,15:56
Nie nemám, ale nechcel som to rozvádzať, tak pre ujasnenie: mám malý penzión , je tuviac nábytku + kam systém atď.a doba užívania je dlhšia ako jeden rok i keď cena jedného ks neprevyšuje 30 000 Skk, tak som to zahrnul do dlhodobého majetku, v sume to je nábytok asi za cca 7000 eur,
Stále si nepovedal to podstatné.
Zaradil si to v roku 2009 ako súbor celé dohromady v sume 7000 € a začal odpisovať v roku 2009? Teda uplatňoval si si odpisy? Bude to zodpovedať §22 ods(4)?
Všetok nábytok má jedno inventárne číslo?
To tu máme hádať všetky možné eventuality?:eek:

Aké účtovníctvo vedieš? JÚ alebo PÚ?


§22
(4) Súborom hnuteľných vecí je súhrn samostatných hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie. Súborom hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením je aj časť výrobného alebo iného celku. Súbor hnuteľných vecí sa účtuje alebo eviduje podľa § 6 ods. 11 alebo 14 samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých veciach zaradených do súboru, o určení hlavnej funkčnej veci a o všetkých zmenách súboru, napríklad prírastkoch a úbytkoch vrátane údajov o dátume vykonanej zmeny, o rozsahu zmeny, o vstupných a zostatkových cenách jednotlivých prírastkov a úbytkov, o celkovej cene súboru hnuteľných vecí, o sume odpisov vrátane ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstupnej ceny súboru hnuteľných vecí.
rasto7
12.07.10,15:56
tak ako to vlastne mám odpísať?
rasto7
12.07.10,15:59
Nie ako celok som to nezahrnul. každá položka je odpisovaná zvlášt, veď nábytok sa odpisuje 6 rokov, TV, PC a pod. 4 roky atď.
rasto7
12.07.10,16:02
sa mi vidí, že to tu zbytočne komplikujeme moja prvotná otázka bola viď. prvý moj príspevok , neviem či som ju dostatočne presne formuloval, ja si myslím, že áno, ale ak nie tak napíš čo by ešte bolo potrebné dodať. Lebo sa tu začíname baviť o nepodstatných veciach sorry
marjankaj
12.07.10,16:12
Nie ako celok som to nezahrnul. každá položka je odpisovaná zvlášt, veď nábytok sa odpisuje 6 rokov, TV, PC a pod. 4 roky atď.
Ak je obstarávacia cena viac ako 1700 €.
Ak si to v roku 2009 odpisoval, tak by si si nemal uplatňovať odpočet DPH.
A odpisovaný majetok podľa zákona o dani z príjmu nie je majetok do 1700 €. Viď §22 ods(2).
marjankaj
12.07.10,16:18
sa mi vidí, že to tu zbytočne komplikujeme moja prvotná otázka bola viď. prvý moj príspevok , neviem či som ju dostatočne presne formuloval, ja si myslím, že áno, ale ak nie tak napíš čo by ešte bolo potrebné dodať. Lebo sa tu začíname baviť o nepodstatných veciach sorry

Potreboval by som vedieť kedy, ako a v akej obstarávacej cene si zaradil tento majetok. Teda ako vyzerajú inventárne karty alebo podobná evidencia.
Stefan2005
12.07.10,16:20
1.Ak je obstarávacia cena viac ako 1700 €.
2. Ak si to v roku 2009 odpisoval, tak by si si nemal uplatňovať odpočet DPH.
3. A odpisovaný majetok podľa zákona o dani z príjmu nie je majetok do 1700 €. Viď §22 ods(2).

Janko, celkom ho dopletieš...

1. Aj majetok, ktorý nespĺňa ocenenie možno zaradiť do DHM a odpisovať - ak sa tak rozhodne ÚJ...

2. však Kejka mu tiež potvrdila, že si môže uplatniť odpočet z odpisovaného majetku...

P.S. mal si otázku, že ako budú vyzerať potom odpisy - napr. tak, že do tvojej tabuľky to zadám ako TZ mínusom :)
marjankaj
12.07.10,16:36
Janko, celkom ho dopletieš...

1. Aj majetok, ktorý nespĺňa ocenenie možno zaradiť do DHM a odpisovať - ak sa tak rozhodne ÚJ...

2. však Kejka mu tiež potvrdila, že si môže uplatniť odpočet z odpisovaného majetku...

P.S. mal si otázku, že ako budú vyzerať potom odpisy - napr. tak, že do tvojej tabuľky to zadám ako TZ mínusom :)

Štefan v tomto sa asi nezhodneme. Netvrdím, že to musí byť tak ako píšem ja, ale to by mal rozhodnúť niekto iný. Chcel som napísať otázku na Min.Financií, nech sa k tomu vyjadria, veď oni ten zákon vymysleli.
Trochu sa tu prekrývajú zákon o dani z príjmov a zákon o účtovníctve.
A to TZ mínusom to som ešte nevidel. To by malo byť ošetrené nejakým paragrafom.:eek:

Pre neho bude najlepšie napísať otázku na drsr. Ale nech tam napíše presne o čo ide. A nech sa zariadi podľa odpovede. Ten §55 zákona o DPH je trochu nejasný. Aspoň pre mňa.
KEJKA
12.07.10,16:49
Podľa mňa tento raz to zbytočne komplikuješ, §55 je dostatočne jasný.
Je majetok v odpisovanom majetku? áno
Má zostatkovú hodnotu? áno
Je splnená litera zákona, konkrétne §55 Z_DPH, ergo, môže si odpočítať DPH v alikvotnej výške.
Zadávateľ potvrdil, že si tie veci zaradil a odpisuje, nedal ich jednorazovo do výdavkov.
Otázka je zodpovedaná, téma by mohla byť uzavretá.
Správnosť výpočtu odpisov, a iné súvisiace otázky sú už mimotémy.
bosorka24
12.07.10,16:54
od júna som dobrovolný platca DPH, podávam ho štvrťročne - viete mi napísať čo vsetko musim odovzdať a dokedy presne, máme zatial dohodárov, ktorým nezdanujem príjem
KEJKA
12.07.10,16:57
zdanenie dohodárov nijako nesúvisí s DPH.
do 25.7. musíš podať DP DPH (kde si môžeš odpočítať DPH z najetku v zmysle predchádzajúcich príspevkov)
do 20.7. musíš podať Súhrnný výkaz DPH elektronicky - ak sa ťa týka.
bosorka24
12.07.10,17:12
a mne povedali aj na DU, ze mam podať prehlad o zrazených preddavkoch na daň,.... a že tam mam napisat aj dohodarov a pozerala som stranku DU a tam je pisane ze to podavam do 15.7. a neviem najst to tlacivo
Tweety
12.07.10,17:30
a mne povedali aj na DU, ze mam podať prehlad o zrazených preddavkoch na daň,.... a že tam mam napisat aj dohodarov a pozerala som stranku DU a tam je pisane ze to podavam do 15.7. a neviem najst to tlacivo
Dph a Daň zo závislej činnosti sú dve rozdielne dane. Tlačivo musíš hľadať medzi Daňou zo ZČ.
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CvQPcwFJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFADnKY18!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfQkw!
betka
12.07.10,18:12
Betka ja si myslím, že to podčiarknuté nesúvisí s tou druhou vetou.

Podľa prvej vety by si mohol odpočítať DPH iba ak ho v roku 2009 neodpisoval.
Podľa druhej vety by si mohol odpočítať pomernú časť.
Ale ak by si mohol odpočítať pomernú časť DPH, ako potom budú vyzerať odpisy?:eek:

Janíčko, zlatíčko.

S tou telkou do 200 € a v jej súvislosti som brala podstatu, čo ma napadlo ako prvé.;):rolleyes:

že je potrebné v prvom prípade brať na zreteľ to, či naozaj nebolo jednou sumou účtované do nákladov (výdavkov), lebo to je jednoduché zistiť a overiť si i správcom.
Tiež veľmi pochybujem, že si niekto urobí na telku odpisový plán a odpisuje ako DHM, a tento majetok ma evidovaný ako DHM...... (čítaj moje myšlienky medzi riadkami););)

Myslím si, že v 2009 bolo účtované rovno do nákladov, a potom sa možno nejakým spôsobom chce odpočítať DPH, veď to predsa môžem dať na karty...... a a a

RAsťo kopni ma, ak ťa nečítam medzi riadkami, dokážem prekuknúť .....;)
betka
12.07.10,18:15
Ešte predsa len poznámka:

Rasťo, a však budem mať pravdu (ak nie správna moja intuícia v príspevku pred týmto) , že si mal paušálne ;), lebo čítať zákon sa mi zdá, že vieš, a ovládaš ho... Fiškus jeden

PS: NApíš mi SS, aspoň, či mám dobrú intuíciu, :);)
marjankaj
12.07.10,18:25
Štefan v tomto sa asi nezhodneme. Netvrdím, že to musí byť tak ako píšem ja, ale to by mal rozhodnúť niekto iný. Chcel som napísať otázku na Min.Financií, nech sa k tomu vyjadria, veď oni ten zákon vymysleli.
Trochu sa tu prekrývajú zákon o dani z príjmov a zákon o účtovníctve.
A to TZ mínusom to som ešte nevidel. To by malo byť ošetrené nejakým paragrafom.:eek:

Pre neho bude najlepšie napísať otázku na drsr. Ale nech tam napíše presne o čo ide. A nech sa zariadi podľa odpovede. Ten §55 zákona o DPH je trochu nejasný. Aspoň pre mňa.

Takže ak som bol mimo. Tak ja pridávam otázku.
Úžitkový automobil obstaraný 1.8.2009 za 10000€ + 1900 € DPH spolu 11900 €
Odpis v roku 2009 je 2975 € ZC=8925 €
V máji roku 2010 sa stanem platcom DPH. Ako mám vypočítať odpis(podľa akého § zákona o dani z príjmov?) A z akej sumy?
Skús mi vypočítať odpočítateľnú DPH pre rok 2010(v ktorom období?) Je to 475 €?
Kde sa píše ako to budem ďalej odpisovať?(predpokladám, že by to malo byť v zákone o dani z príjmov)

Rád by som vedel nejaký postup, lebo by som to potreboval dať do mojej tabuľky.:confused:



(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
betka
12.07.10,18:32
JAníčko, ten Tvoj odpisový plán je prinajmenšom za milion ocenení, je geniálny, tisíckrát som ochotná dať zaň ocenenie. Si génius. Ani jeden software nemá u mňa takú zelenú pri mojich nekonečných TZ, a pri nekonečne veľa DHM, kt. evidujem na kartách. (ja som dvojitý kontrolor, kým som nepoznala tento Tvoj unikát, vždy kontrola zákon a kalkulačka)
Aj cmuk máš navyše odo mňa
Stefan2005
12.07.10,18:53
...Rád by som vedel nejaký postup, lebo by som to potreboval dať do mojej tabuľky.:confused:

... takže do Tvojej tabuľky som to zadal do TZ mínus, a malo by to sedieť.

Spôsob výpočtu už onoho času si tu dalo overiť matula18 - myslím, že to docela jasne popísala:

http://www.porada.sk/t89613-odpocet-dph-pri-registracii-a-nasledne-odpisy-z-majetku.html

P.S. prikladám ešte dva linky:

http://www.amceid.sk/hlavna/temy/dan-z-pridanej-hodnoty/dph-na-majetku-pri-registracii/
http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=2&obsah=5&area=53&cid=29134

- ten druhý spomína prípad prerušenia odpisov - toto mohol využiť aj zadávateľ otázky za rok 2009, lebo pri závierke už musel vedieť, že sa od mája 2010 stáva dobrovoľným plátcom DPH...
betka
12.07.10,19:02
Takže ak som bol mimo. Tak ja pridávam otázku.
Úžitkový automobil obstaraný 1.8.2009 za 10000€ + 1900 € DPH spolu 11900 €
Odpis v roku 2009 je 2975 € ZC=8925 €
V máji roku 2010 sa stanem platcom DPH. Ako mám vypočítať odpis(podľa akého § zákona o dani z príjmov?) A z akej sumy?
Skús mi vypočítať odpočítateľnú DPH pre rok 2010(v ktorom období?) Je to 475 €?
Kde sa píše ako to budem ďalej odpisovať?(predpokladám, že by to malo byť v zákone o dani z príjmov)

Rád by som vedel nejaký postup, lebo by som to potreboval dať do mojej tabuľky.:confused:

Nerozmýšľam, len tak triezvo, a logisticky, ako laik:
V 2009 Ti vznikne odpis 2975 €.
V roku 2010 si odpočítaš DPH 1425 €, a odpisy sú:
2010: 2500
2011:2500
2012:2500
-----------------
Suma: 11900;)

Kalukalačka, mýlim sa?
marjankaj
12.07.10,19:09
... takže do Tvojej tabuľky som to zadal do TZ mínus, a malo by to sedieť.

Spôsob výpočtu už onoho času si tu dalo overiť matula18 - myslím, že to docela jasne popísala:

http://www.porada.sk/t89613-odpocet-dph-pri-registracii-a-nasledne-odpisy-z-majetku.html

Tak k tomu môj názor.
Keďže v zákone to asi nie je priamo ošetrené, ten prvý spôsob by som bral, ale by som si ho dal "odobriť" na drsr, nech mám nejaký podklad. Ono to vlastne neprotirečí zákonu o dani z príjmu, lebo pri tom neprekročím odpisy z pôvodnej sumy.(nemusím odpisovať 100% odpisov). Takže by to išlo. Tým mínusovým TZ by to išlo, ale zdá sa mi to trochu "umelé".
A ja som si myslel akú mám vymakanú tabuľku. Toto je už druhá "mucha". Prvú mi naznačila Zita5 asi pred dvoma týždňami.(porušenie leasingovej zmluvy, ale to je aspoň ošetrené v paragrafoch)
marjankaj
12.07.10,19:16
Nerozmýšľam, len tak triezvo, a logisticky, ako laik:
V 2009 Ti vznikne odpis 2975 €.
V roku 2010 si odpočítaš DPH 1425 €, a odpisy sú:
2010: 2500
2011:2500
2012:2500
-----------------
Suma: 11900;)

Kalukalačka, mýlim sa?

Asi súhlasím. V ktorom odbobí si to uplatníš?
A čo ak od 1.7.2010 prestaneš byť platcom DPH? Ako náš jeden klient?(musel byť najmenej 12 mesiacov platcom DPH).
To aby som pomaly sledoval iba toto?:eek:
betka
12.07.10,19:34
Asi súhlasím. V ktorom odbobí si to uplatníš?
A čo ak od 1.7.2010 prestaneš byť platcom DPH? Ako náš jeden klient?(musel byť najmenej 12 mesiacov platcom DPH).
To aby som pomaly sledoval iba toto?:eek:

Uplatním, keď sa stanem platiteľom DPH.

Sledujem 12 kal. mesiacov, a potom sledujem zrušenie registrácie. Keď to znova "odovzdám". Sledujem par. 81 z o DPH a sledujem a počítam ods. 6
marjankaj
12.07.10,19:38
Uplatním, keď sa stanem platiteľom DPH.

Sledujem 12 kal. mesiacov, a potom sledujem zrušenie registrácie. Keď to znova "odovzdám". Sledujem par. 81 z o DPH a sledujem a počítam ods. 6

Aj tak mi to príde trochu zvláštne. Pri porušení leasingu neupravujem odpisy ani zostatkovú cenu ale upravím základ dane. Tu stále budem hýbať s odpismi a zostatkovou cenou.:eek:
Ale "i tak še da".:---
Stefan2005
12.07.10,19:49
....Kalukalačka, mýlim sa?

... podľa marjankaj-ovej tabuľky - mýliš sa.

Ty si vydelila zostatkovú cenu 3 - tu ale treba upraviť (teda ponižiť) podľa všetkého obstarávaciu cenu o hodnotu uplatneného DPH a z tejto ceny pokračovať v odpisovaní v ďalších rokoch (teda O.C. - DPH deleno 4).

Teda:

2010: 2619€
2011: 2619€
2012: 2262€
marjankaj
12.07.10,20:54
... takže do Tvojej tabuľky som to zadal do TZ mínus, a malo by to sedieť.

Spôsob výpočtu už onoho času si tu dalo overiť matula18 - myslím, že to docela jasne popísala:

http://www.porada.sk/t89613-odpocet-dph-pri-registracii-a-nasledne-odpisy-z-majetku.html

P.S. prikladám ešte dva linky:

http://www.amceid.sk/hlavna/temy/dan-z-pridanej-hodnoty/dph-na-majetku-pri-registracii/
http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=2&obsah=5&area=53&cid=29134

- ten druhý spomína prípad prerušenia odpisov - toto mohol využiť aj zadávateľ otázky za rok 2009, lebo pri závierke už musel vedieť, že sa od mája 2010 stáva dobrovoľným plátcom DPH...

Ešte raz sa k tomu vyjadrím. Mal si pravdu je to uvedené v §17 ods(3)(d)(1). Teda tá úprava vstupnej ceny. A dá sa to asi iba cez "akože" -TZ.

Mňa pomýlilo trochu to znenie §55 zákona o DPH. Nie je tam uvedené, že "už uplatneným odpisom" ako to bolo v tom komentári. Tak by to bolo jasné. Na druhej strane, zase nasledujúca veta( za ;) by sa tým skomplikovala.

Ostáva iba vyriešiť či ide o odpisovaný majetok podľa zákona o dani z príjmu alebo nie. Ale to teraz asi nevyriešime.:confused:


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.