Xantypa
12.07.10,21:38
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, ako zaúčtovať všetky možné účtovné prípady, ktoré sa účtujú v súvislosti s mzdovou agendou v JÚ (od priznania nároku na hrubú mzdu, preddavky na daň z príjmov, odvody do soc. a zdr. poisťovne, SC, ...). Jednoducho všetko čo sa týka personalistiky. Čo sú VOZD, VNZD a pod. Ďakujem.:)
Zita5
13.07.10,04:01
Aby sme sa neopakovali , prikladám tému

http://www.porada.sk/t143259-uctovanie-odvodov.html#post1447136
Yvonne
21.07.10,12:18
Zitka a dávaš "poctivo" :-) mesačne do záväzkov aj predpis ZP a SP pre SZČO? Aký dávaš podklad do knihy záväzkov?
mimotemya podklad pre preddavky na daň z MV?
Zita5
22.07.10,06:03
Zitka a dávaš "poctivo" :-) mesačne do záväzkov aj predpis ZP a SP pre SZČO? Aký dávaš podklad do knihy záväzkov?
mimotemya podklad pre preddavky na daň z MV?

Postupy JU


§ 14
Pohľadávky a záväzky

(4) Vznik a zánik záväzku sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2.

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.


1) Predpis ZP - podkladom predpisu je RZZP a výpočet preddavkov . Taktiež Výsledok z RZZP - podkladom je RZZP .Buď účtuje preplatok(Kniha pohľadávok ),alebo nedoplatok (Kniha záväzkov)

2) Predpis SP - podkladom predpisu mám Výpis z DP za príslušný rok a výpočet odvodu na dané obdobie .

3) Daň z MV - preddavky - podkladom predpisu mám DP k dani z MV a ak je povinnosť platiť preddavky , tak výpočet preddavkov podľa jednotlivých období.

Čo sa týka zápisov v Knihe záväzkov - ak mám byť úprimná tak som postupovala nasledovne :

a) v minulosti som nahrávala záväzky na obdobia od 1.1.xxxx do 30.06.xxxx a od 1.7.xxxx do 31.12.xxxx .
b) bol rok že som to účtovaja jednotlivo podľa mesiacov (avšak niekedy sa mi stalo , že som na predpis zabudla a už som ho mala účtovaný v Knihe záväzkov nižšie s vyšším Interným číslom a dátumovo to nebolo OK .
c) teraz momentálne používam opäť postup podľa písm.a) , teda vrátila som sa k tomu postupu ,lepšie mi vyhovuje.

Takže toľko môj postup a priložené podklady v Knihe záväzkov a v Knihe pohľadávok v účtovníctve pre SZČO .
Yvonne
22.07.10,06:49
Zitka ďakujem za odpoveď. Mala som na mysli, či zakladáš mesačne do knihy záväzkov stále tie isté dokumenty (výsledok z RZZP, resp. Výpis z DP). Ja mám v knihe záväzkov "absenciu" týchto dokladov, len zaevidujem záväzok. Potom to ale blbo vyzerá v šanóne - keď v ňom listujem, lebo doklady (faktúry) majú čísla napr.: KZA1/2010, KZA4/2010 - kde chýbajúce čísla KZA2/2010 a KZA3/2010 majú spomínané záväzky odvodov do ZP a SP SZČO.
Zita5
22.07.10,06:53
Zitka ďakujem za odpoveď. Mala som na mysli, či zakladáš mesačne do knihy záväzkov stále tie isté dokumenty (výsledok z RZZP, resp. Výpis z DP). Ja mám v knihe záväzkov "absenciu" týchto dokladov, len zaevidujem záväzok. Potom to ale blbo vyzerá v šanóne - keď v ňom listujem, lebo doklady (faktúry) majú čísla napr.: KZA1/2010, KZA4/2010 - kde chýbajúce čísla KZA2/2010 a KZA3/2010 majú spomínané záväzky odvodov do ZP a SP SZČO.

Keď som robila mesačne , tak som si každý mesiac spravila fotokópiu dokladu , na ktorú som poznačila Interné číslo záväzku a založila medzi riadne doklady.Čiže absenciu chýbajúceho dokladu som nemala .

Teraz mám na obdobie napr. od 1.1.2010 do 30.06.2010 len jeden doklad . Od 1.7.2010 do 30.12.2010 taktiež jeden doklad pre napr. ZP .
Yvonne
22.07.10,07:16
... takže idem kopírovať! ;) A ďakujem za rýchle odpovede. Prajem Ti pekný deň!