acheruns
12.07.10,23:36
Zdravim,

chcem sa vas opytat, ako je to s ochrannou znamkou na meno. Poznam cloveka, ktory si nechal urobit ochrannu znamku na meno a priezvisko, teda trebars "Jan Ferko". Mnoho ludi sa vola rovnako a mnoho ich moze podnikat, dokonca aj v rovnakom obore ako on.

Ako to potom je z pravneho hladiska? Moze ziadat napriklad zakaz uvadzania vlastneho mena osoby v propagacnych materialoch a podobne?

Pride mi to pritiahnute za vlasy, ale nevedel som najst dokument/y, co by toto tvrdenie vedeli vyvratit.
Flinstone
13.07.10,03:42
no neviem ako by mi niekto chcel zakázať používať vlastné meno
ak má firmu "Jan Ferko - žalúzie" tak moja by sa musela volať inak... napr. "Jan Ferko - rolety a žalúzie"

p.s.: a ak sa mi narodí syn a pomenujem ho Ján Ferko, zažaloval by ma? :D
acheruns
14.07.10,20:16
tak, uz som to nasiel. mozno bude v buducnosti hladat odpoved na tuto otazku, tak tu je odpoved:

Zbierka zakonov 506/2009
§14

Majiteľ ochrannej známky nie je oprávnený zakázať tretím osobám používať v obchodnom styku ich vlastné meno, priezvisko, obchodné meno alebo adresu, údaje týkajúce sa druhu, kvality, množstva, účelu, hodnoty, zemepisného pôvodu, času výroby alebo iných vlastností tovarov alebo služieb a označenie potrebné na určenie účelu tovarov, najmä ich príslušenstva alebo náhradných dielov, alebo na určenie účelu
služieb za predpokladu, že tretia osoba ich používa v súlade s obchodnými zvyklosťami, dobrými mravmi a pravidlami hospodárskej súťaže.