Luckasari
31.10.05,09:17
Milí poradcovia,

rada by som sa Vás opýtala nasledovné:

Máme zamestnanca na trvalý pracovný pomer, 8 hodinový denný pracovný čas. Od 01.11.2005 ho však budeme potrebovať na menej pracovných hodín. Ešte nevieme, či pravidelne, alebo nepravidelne, takže uvažujeme o nasledovných alternatívach:

1. prechod na pracovný pomer na kratší pracovný čas

2. prechod na dohodu o vykonaní práce

Mojou otázkou je:
a) máme mu dať k 31.10.2005 výpoveď a potom k 01.11.2005 uzatvoriť nový pracovný pomer, či už na ten kratší pracovný čas, alebo na dohodu o vykonaní práce? zamestnávateľ by najradšej dal výpoveď a uzatvoril úplne nový pracovný pomer (dosť na tom trvá), aby zamestnancovi náhodou neprešli nejaké výhody z toho 8-hodinového pracovného pomeru ... mne sa to však nezdá správne, no ale neviem

b) mám podať na sociálnu poisťovňu odhlášku k 31.10.2005 a súčasne prihlášku k 01.11.2005? akým spôsobom oznámim sociálnej poisťovni, že budem platiť menej, lebo bude zamestnanec na kratší pracovný čas? alebo ak bude na dohodu o vykonaní práce, ako oznámi sociálnej poisťovni, že budem odvádzať len 0,8% na úrazové poistenie?

c) zdravotná poisťovňa - mám tam nahlásiť že bude zamestnanec pracovať na kratší pracovný čas? akým spôsobom? ak bude pracovať na dohodu o vykonaní práce, tak asi zamestnanca musím odhlásiť zo zdravotnej poisťovni ... a keďže je to môj jediný zamestnanec v tejto zdravotnej poisťovni, tak musím odhlásiť aj zamestnávateľa?

Viem, že som sem dala veľa otázok, ale som z toho nejaká dopletená, tak by som Vás požiadala o rady.

Vopred ďakujem za Vaše odpovede.
Jozef Mihál
31.10.05,08:21
Ad c):
Ak nedôjde k ukončeniu prac.pomeru ale len k zmene rozsahu prac.času, tak do ZP netreba nahlasovať fakt, že bude pracovať na kratší prac.čas.
Luckasari
31.10.05,08:54
Ad c):
Ak nedôjde k ukončeniu prac.pomeru ale len k zmene rozsahu prac.času, tak do ZP netreba nahlasovať fakt, že bude pracovať na kratší prac.čas.Jožko, prosím ťa, a keby to bola nakoniec dohoda o vykonaní práce, tak zrazu prestanem platiť ostatné poistenia, budem platiť len tých 0,8% ani toto nemusím nahlasovať?

no dodatočne som si uvedomila, že ty mi odpovedáš k c) a to je zdravotná poisťovňa ... a moja otázka je smerovaná k sociálnej poisťovni ...
Luba2
31.10.05,09:20
Do sociálnej by si mala poslať pri zemne TPP na DOVP odhlášku a zároveň prihlášku ako dohodára. Ak len zmeníš PZ na kratší pracovný čas tak nie.

Ale dnes je posledného a Ty sa ešte len rozhoduješ. Tvoj zamestnanec s tým bude súhlasiť??? Bez jeho súhlasu to asi len tak ľahko nezmeníš.
Luckasari
31.10.05,09:30
Do sociálnej by si mala poslať pri zemne TPP na DOVP odhlášku a zároveň prihlášku ako dohodára. Ak len zmeníš PZ na kratší pracovný čas tak nie.

Ale dnes je posledného a Ty sa ešte len rozhoduješ. Tvoj zamestnanec s tým bude súhlasiť??? Bez jeho súhlasu to asi len tak ľahko nezmeníš.
so zamestnancom nie je problém, on s tým súhlasí, to sme už mali dohodnuté, mali sme už aj dohodnuté, že na kratší prac. pomer, ale v piatok sa začalo špekulovať aj o dohode o vykonaní práce, takže zisťujem nanovo, čo a ako postupovať
Luckasari
31.10.05,10:50
prosím, neporadili by ste mi niekto?
eviketa
31.10.05,11:26
Myslim, že by stačilo s nim uzavriet dohodu o zmene na kratší PP. Do SP a ZP by som nehlásila nič, pri výplate a odvodoch bude akurát menší VZ. Ak prejde na dohodu-dala by som odhlášku a prihlášku na DVP
Luba2
31.10.05,11:42
Presne tak, ako píše Eviketa, ale pozor pri zmene na DOVP - dať podpísať rozviazanie pracovného pomeru a dohodu o vykonaní práce. Do zdravotky by si ho v tom prípade neprihlasovala, len ho odhlásiš. Do sociálky musiš aj odhlásiť, aj prihlásiť.
Luckasari
31.10.05,11:48