Alena Šimová
13.07.10,10:25
Neviete mi náhodou niekto povedať, keď mám chybu v daňovom priznaní na dani z príjmov právnických osôb v roku 2004 - zaplatené preddavky na daň sme dali omylom na par. 44 - zabezpečenie dane - do akej doby môžem podať dodatočné daňové priznanie za rok 2004?
Alena Šimová
13.07.10,08:46
Do hocikedy kým sa neohlási skôr kontrola.
to určite nie, v správe daní a poplatkov je uvedené, že ak je daňová povinnosť vyššia, vtedy sa musí dať dodatočné do konca nasledujúceho mesiaca po zistení. Ak má byť povinnosť nižšia, dodatočné sa môže dať do 4 rokov po ukončení obdobia, v ktorom sa podalo priznanie. Ale tu nie je ani povinnosť ani zníženie dane, len nesprávne vyplnené tlačivo, tak neviem, čo s tým.
Kvaka
13.07.10,09:14
Neviete mi náhodou niekto povedať, keď mám chybu v daňovom priznaní na dani z príjmov právnických osôb v roku 2004 - zaplatené preddavky na daň sme dali omylom na par. 44 - zabezpečenie dane - do akej doby môžem podať dodatočné daňové priznanie za rok 2004?
§ 39
Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie
Na začiatok

(1) Pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania alebo hlásenia môže daňový subjekt podať opravné priznanie alebo hlásenie. Pre vyrubovacie konanie sa použije opravné priznanie alebo hlásenie a na predchádzajúce priznanie alebo hlásenie sa neprihliada.

(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly.

(4) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly alebo po doručení oznámenia o rozšírení daňovej kontroly za obdobie, ktorého by sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týkalo, a to až do jej skončenia. Ak sa začala daňová kontrola podľa § 15 ods. 3 alebo 14 alebo ak správca dane rozšíril výkon daňovej kontroly podľa § 15 ods. 4, alebo ak sa začala opakovaná daňová kontrola, dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemožno podať za kontrolované zdaňovacie obdobie počas jej výkonu.".

(5) Dodatočné daňové priznanie nemožno podať, ak bola daň správcom dane určená alebo dohodnutá podľa § 29 ods. 5 alebo ods. 6.

(6) Opravné daňové priznanie, dodatočné daňové priznanie, opravné hlásenie alebo dodatočné hlásenie sa podáva spôsobom podľa § 38 ods. 2 a 3 a musí byť označené ako opravné alebo dodatočné. V dodatočnom daňovom priznaní alebo dodatočnom hlásení sa vyznačia aj rozdiely oproti pôvodne podanému daňovému priznaniu alebo hláseniu alebo rozdiely oproti platobnému výmeru alebo dodatočnému platobnému výmeru, alebo len rozdiely, ak tak ustanovuje osobitný zákon. 6eb)
Kvaka
13.07.10,09:35
to určite nie, v správe daní a poplatkov je uvedené, že ak je daňová povinnosť vyššia, vtedy sa musí dať dodatočné do konca nasledujúceho mesiaca po zistení. Ak má byť povinnosť nižšia, dodatočné sa môže dať do 4 rokov po ukončení obdobia, v ktorom sa podalo priznanie. Ale tu nie je ani povinnosť ani zníženie dane, len nesprávne vyplnené tlačivo, tak neviem, čo s tým.
Vyzerá to tak, že povinnosť podať dodatočné DP je iba v prípade podľa odseku 2. Ak má byť daňová povinnosť nižšia, subjekt môže podať DDP ale nemusí. Váš prípad tu nie je uvedený, takže by som sa radšej informovala u správcu dane, či je to vôbec potrebné a dokedy.
Alena Šimová
13.07.10,09:52
však v tom je problém, že ani správca dane si s tým nevie rady.
marjankaj
13.07.10,10:05
to určite nie, v správe daní a poplatkov je uvedené, že ak je daňová povinnosť vyššia, vtedy sa musí dať dodatočné do konca nasledujúceho mesiaca po zistení. Ak má byť povinnosť nižšia, dodatočné sa môže dať do 4 rokov po ukončení obdobia, v ktorom sa podalo priznanie. Ale tu nie je ani povinnosť ani zníženie dane, len nesprávne vyplnené tlačivo, tak neviem, čo s tým.

Keď sa nezmenila daňová povinnosť, tak s tým nerob nič.

(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
Zita5
13.07.10,10:06
Daňové priznanie za rok 2004 ste povinná podať do 31.3.2005 , lehota sa počíta a 4 roky plynú od 1.1.2006 do 31.12.2010 . viď príspevok od marjankaj .

Takto si to vysvetľujem ja , teraz v období 6/2010 som podávala dodatočné daňové priznania klientovi vychádzajúce z rekonštrukcie účtovníctva a jednalo sa o roky 2004,2005,2006,2007,2008,2009+ účtovné výkazy .Jednalo sa o SZČO.

Riadne boli akceptované daňovým úradom .
marjankaj
13.07.10,10:10
Daňové priznanie za rok 2004 ste povinná podať do 31.3.2005 , lehota sa počíta a 4 roky plynú od 1.1.2006 do 31.12.2010 .

Takto si to vysvetľujem ja , teraz v období 6/2010 som podávala dodatočné daňové priznania klientovi vychádzajúce z rekonštrukcie účtovníctva a jednalo sa o roky 2004,2005,2006,2007,2008,2009+ účtovné výkazy .Jednalo sa o SZČO.

Riadne boli akceptované daňovým úradom .

Zitka od 1.1.2006 do 1.1.2010 sú štyri roky.:eek:
Presnejšie od 31.12.2005 do 31.12.2009.
Alena Šimová
13.07.10,10:23
Keď sa nezmenila daňová povinnosť, tak s tým nerob nič.

(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
ja s tým problém nemám, má ho daňový úrad, pretože mi doteraz tvrdili, že tam máme preplatky na dani, keďže sme si do par. 42 neuviedli preddavky. My sme to dali omylom na par. 44 a s tým sa nevedia vysporiadať. Zaujímavé je, že opačne, neevidujú pohľadávku voči môjmu klientovi z dôvodu neuhradeného zabezpečenia dane.
Alena Šimová
13.07.10,10:24
Daňové priznanie za rok 2004 ste povinná podať do 31.3.2005 , lehota sa počíta a 4 roky plynú od 1.1.2006 do 31.12.2010 .

Takto si to vysvetľujem ja , teraz v období 6/2010 som podávala dodatočné daňové priznania klientovi vychádzajúce z rekonštrukcie účtovníctva a jednalo sa o roky 2004,2005,2006,2007,2008,2009+ účtovné výkazy .Jednalo sa o SZČO.

Riadne boli akceptované daňovým úradom .
DU to mohol akceptovať, ak tam bola zvýšená daňová povinnosť.
Zita5
13.07.10,10:41
DU to mohol akceptovať, ak tam bola zvýšená daňová povinnosť.

Našťastie bola tam opravovaná malá chyba bez dopadu na daňovú povinnosť .
promont maja
13.07.10,10:54
... ak neexistuje iný opravný prostriedok .... mňa osobne by zaujímalo, čo sa stane, ak si predsa aj napriek tomu, že sa nezmenila Vaša daňová povinnosť, podáte dodatočné daňové priznanie s tým, že v sprievodnom liste opíšete, aký problém sa takto snažiíte vyriešiť? Litera zákona hovorí o povinnosti ... ale nazakazuje Vám takéto podanie ... či?

A možno by bola aj druhá možnosť ... neviem, nie som správca dane ... na základe Vašej žiadosti o opravu v súvislosti s nesprávne vypísaným daňovým priznaním ( s popisom problému, ktorý nastal ... par. 44) ... možnosť preúčtovania takto vzniknutého "preplatku" ( z riadneho daňového priznania) na tzv. " konto" účtu zabezpečenia dane ( t. j. rozdielne konštantné symboly ... ) ... podotýkajúc, že ide iba o takú úvahu ...:D
Alena Šimová
13.07.10,10:58
... ak neexistuje iný opravný prostriedok .... mňa osobne by zaujímalo, čo sa stane, ak si predsa aj napriek tomu, že sa nezmenila Vaša daňová povinnosť, podáte dodatočné daňové priznanie s tým, že v sprievodnom liste opíšete, aký problém sa takto snažiíte vyriešiť? Litera zákona hovorí o povinnosti ... ale nazakazuje Vám takéto podanie ... či?

A možno by bola aj druhá možnosť ... neviem, nie som správca dane ... na základe Vašej žiadosti o opravu v súvislosti s nesprávne vypísaným daňovým priznaním ( s popisom problému, ktorý nastal ... par. 44) ... možnosť preúčtovania takto vzniknutého "preplatku" ( z riadneho daňového priznania) na tzv. " konto účtu zabezpečenia dane ( t. j. rozdielne konštantné symboly ... ) ... podotýkajúc, že ide iba o takú úvahu ...:D
ďakujem za radu, akurát som sa dohodla s pani s DU, že zajtra tam pôjdem a uvidíme, čo sa bude dať robiť.
Kvaka
13.07.10,11:02
... ak neexistuje iný opravný prostriedok .... mňa osobne by zaujímalo, čo sa stane, ak si predsa aj napriek tomu, že sa nezmenila Vaša daňová povinnosť, podáte dodatočné daňové priznanie s tým, že v sprievodnom liste opíšete, aký problém sa takto snažiíte vyriešiť? Litera zákona hovorí o povinnosti ... ale nazakazuje Vám takéto podanie ... či?

A možno by bola aj druhá možnosť ... neviem, nie som správca dane ... na základe Vašej žiadosti o opravu v súvislosti s nesprávne vypísaným daňovým priznaním ( s popisom problému, ktorý nastal ... par. 44) ... možnosť preúčtovania takto vzniknutého "preplatku" ( z riadneho daňového priznania) na tzv. " konto účtu zabezpečenia dane ( t. j. rozdielne konštantné symboly ... ) ... podotýkajúc, že ide iba o takú úvahu ...:D
Ja by som podala to dodatočné DP, aj keď by nemenilo výšku dane, ale opravuje údaje v ňom. Lehota asi nie je dôležitá, tie 4 roky sú na vrátenie dane, ak by bola nižšia daňová povinnosť.
Kvaka
13.07.10,11:07
ja s tým problém nemám, má ho daňový úrad, pretože mi doteraz tvrdili, že tam máme preplatky na dani, keďže sme si do par. 42 neuviedli preddavky. My sme to dali omylom na par. 44 a s tým sa nevedia vysporiadať. Zaujímavé je, že opačne, neevidujú pohľadávku voči môjmu klientovi z dôvodu neuhradeného zabezpečenia dane.
Snáď to daňový úrad uzná ako celok, ak by posudzoval preplatok na jednej strane a nedoplatok na druhej trane, bolo by to asi inak. V každom prípade bola daňová povinnosť priznaná a uhradená v správnej výške, takže nie je dôvod to riešiť inak.