alena ma
13.07.10,11:02
Ahojte, chcela by som sa spýtať, či niekto nemá skúsenosť s týmto. Fyzická osoba podnikateľ ukončila podnikanie. V nasledujúcom roku jej prišlo zaplatiť nedoplatok do sociálnej poisťovne vo výške 1300 eur. Je možné podať opravné daňové priznanie na rok 2009 a zahrnúť nedoplatok doň, keďže živnosť je už ukončená a skutočná úhrada poistného nastala až v nasledujúcom roku,teda v roku 2010, čiže v skutočný výdaj nastal až v čase, keď už bola živnosť zrušená.

dakujem
Ivenka
13.07.10,09:05
FO ak učtuje JU nemôže je to výdavok tohto roku. Možno niekto vie niečo iné vymyslieť.
Zita5
13.07.10,09:12
Ahojte, chcela by som sa spýtať, či niekto nemá skúsenosť s týmto. Fyzická osoba podnikateľ ukončila podnikanie. V nasledujúcom roku jej prišlo zaplatiť nedoplatok do sociálnej poisťovne vo výške 1300 eur. Je možné podať opravné daňové priznanie na rok 2009 a zahrnúť nedoplatok doň, keďže živnosť je už ukončená a skutočná úhrada poistného nastala až v nasledujúcom roku,teda v roku 2010, čiže v skutočný výdaj nastal až v čase, keď už bola živnosť zrušená.

dakujem

A SZČO ukončila svoje podnikanie v roku 2009, bola povinná upraviť základ dane v znení Zákona o dani z príjmu § 17 odst.8 písm.a.

To znamená okrem iných povinností vyplývajúcich zo znenia zákona zákona o dani z príjmu , poistné mal vykazovať v záväzkoch ku dňu ukončenia živnosti a o záväzky sa mal upraviť základ dane t.j. tento záväzok sa mal v rámci UUO účtovať cez účtovné uzávierkové operácie do výdavkov OVZD .

Píšem o riadnom poistnom. Ak by sa jednalo o penále , tak tieto penále by patrili medzi VNZD .
Zita5
13.07.10,09:19
Ahojte, chcela by som sa spýtať, či niekto nemá skúsenosť s týmto. Fyzická osoba podnikateľ ukončila podnikanie. V nasledujúcom roku jej prišlo zaplatiť nedoplatok do sociálnej poisťovne vo výške 1300 eur. Je možné podať opravné daňové priznanie na rok 2009 a zahrnúť nedoplatok doň, keďže živnosť je už ukončená a skutočná úhrada poistného nastala až v nasledujúcom roku,teda v roku 2010, čiže v skutočný výdaj nastal až v čase, keď už bola živnosť zrušená.

dakujem
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,





Ja ešte dodám, ešte to všetko môžete dať do poriadku formou dodatočného daňového priznania za rok 2009.Nie opravné , ale dodatočné + účtovné výkazy .Uvedené sa vzťahuje na ukončenú živnosť v roku 2009.
Zita5
13.07.10,09:43
Prípad pri uplatnení paušálnych výdavkov - vzhľadom k tomu, že nevieme či sa viedlo účtovníctvo , alebo evidencia §6 odst.10

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).



Pri paušálnych výdavkoch som sa pozastavila , nakoľko v prípade uplatnenia paušálnych výdavkov v roku 2009 , môže si živnostník uplatniť 40% alebo 60% PV + skutočne uhradené platby do fondov ......a teraz čo ? :rolleyes:

Ja som toho názoru , že môže aj v tom prípade, nakoľko nám to povoľujú aj pri ukončení živnosti a platby do ZP , ale v rámci dodatočného DP .Čo poviete ?
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/zahrn_prepl_1008.pdf
alena ma
13.07.10,09:47
Dakujem za Váš názor, vo výkazoch ako záväzok to fyzická osoba neuvádzala, lebo nevedela o tom, že platí nesprávne sumy, kedže sa jej menila účtovníčka, niekto jej to tam potom len tak narýchlo dokončil. Takže z Vašich odpovedí je možné ešte podať dodatočné daňové priznanie a zohľadniť to ako daňový výdavok.

dakujem veľmi ste mi pomohli
Zita5
13.07.10,09:57
Dakujem za Váš názor, vo výkazoch ako záväzok to fyzická osoba neuvádzala, lebo nevedela o tom, že platí nesprávne sumy, kedže sa jej menila účtovníčka, niekto jej to tam potom len tak narýchlo dokončil. Takže z Vašich odpovedí je možné ešte podať dodatočné daňové priznanie a zohľadniť to ako daňový výdavok.

dakujem veľmi ste mi pomohli

Z vyššie uvedeného usudzujem, že SZČO bol účtovnou jednotkou , viedol účtovníctvo, tak postupujete podľa príspevkov 3 a 4.
promont maja
13.07.10,12:30
.. za úvahu stojí si prečítať.