R2K4
13.07.10,14:33
ahojte poradaci,
verim ze poradite, nakolko sa v tom vobec nevyznam.

Zamestnavatel mi zaplatil za vykonanu pracu mzdu, kedze som pocas daneho mesiaca nieco vyhral, mal som mzdu ponizenu aj o dan z vyhry. - toto mi je jasne..

moja otazka znie:

moze mzda ponizena o dan z vyhry klesnut pod nejaku hranicu? alebo sa moze stat, ze v pripade nejakej hodnotnej vyhry "nedostanem vyplatu"
teda ze hodnota dane bude len o malo nizsia ako mzda, ktoru by som mal standardne dostat a mne tym padom ostane na cely mesiac napr. 2O ecok?

dakujem vopred
veronikasad
13.07.10,12:36
Môžeš byť konkrétnejší o akú výhru ide a prečo si to zdaňoval zamestnávatel ?
R2K4
13.07.10,13:23
zamestnavatel mi na mzde zdanil vyhru, vyhrou bol "adrenalinovy zazitok". Dan z vyhry som zaplatil ja, zrazkou zo mzdy.. ako som pisal, znizilo mi to mzdu, ktoru som dostal k vyplate na ucet..
priklad: ak som mal mzdu napr 200 Eur, dan z vyhry bola 150 Eur, k vyplate na ucet mam 50 Eur..
otazka bola smerovana na to, ci je to ok, ze mam na cely mesiac len 50 Eur.. neexistuje nejaka uprava co by zamestnavatelovi branilo takuto vysku dane strhnut zamestnancovi jedorazovo, ak zamestnanec nedosiahne ani napr. minimalnu mzdu (alebo inu hodnotu)
veronikasad
13.07.10,13:25
zamestnavatel mi na mzde zdanil vyhru, vyhrou bol "adrenalinovy zazitok". Dan z vyhry som zaplatil ja, zrazkou zo mzdy.. ako som pisal, znizilo mi to mzdu, ktoru som dostal k vyplate na ucet..
priklad: ak som mal mzdu napr 200 Eur, dan z vyhry bola 150 Eur, k vyplate na ucet mam 50 Eur..
otazka bola smerovana na to, ci je to ok, ze mam na cely mesiac len 50 Eur.. neexistuje nejaka uprava co by zamestnavatelovi branilo takuto vysku dane strhnut zamestnancovi jedorazovo, ak zamestnanec nedosiahne ani napr. minimalnu mzdu (alebo inu hodnotu)
výhru poskytol zamestnávatel ?
R2K4
13.07.10,13:40
výhru poskytol zamestnávatel ?

ano, vyhru poskytol zamestnavetel
(samozrejme ze nie "vlastnymi silami" ale prostrednictvom inej spolocnosti, kde bol adrenalinovy zazitok vykonany)
veronikasad
13.07.10,14:53
ano, vyhru poskytol zamestnavetel
(samozrejme ze nie "vlastnymi silami" ale prostrednictvom inej spolocnosti, kde bol adrenalinovy zazitok vykonany)

Zamestnávatel postupoval v súlade so Zákonom o dani z príjmu - pozri § 5 a § 35.


(3) Príjmom zamestnanca je aj

...
c) cena alebo výhra prijatá zamestnancom, ktorý sa zúčastnil súťaže vyhlásenej svojím zamestnávateľom; za príjem zamestnanca sa považuje aj takáto cena alebo výhra prijatá manželom (manželkou) zamestnanca a deťmi zamestnanca, ktoré sa na účely tohto zákona považujú u tohto zamestnanca za vyživované (§ 33), ak sa takejto súťaže zúčastnili, pričom táto cena alebo výhra sa u týchto výhercov posudzuje samostatne [§ 9 ods. 2 písm. m)].


§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

...
(3) Preddavok na daň sa zrazí pri výplate alebo pri poukázaní, alebo pri pripísaní zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru bez ohľadu na to, za ktoré obdobie sa táto zdaniteľná mzda vypláca. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonáva vyúčtovanie príjmov zo závislej činnosti mesačne, zrazí preddavok na daň pri vyúčtovaní zdaniteľnej mzdy za uplynulý kalendárny mesiac. Zamestnancovi,

a) ktorého zdaniteľná mzda spočíva len v nepeňažnom plnení alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť zdaniteľnej mzdy, keď nemožno zrážku vykonať, preddavok na daň sa zrazí dodatočne pri najbližšom peňažnom plnení alebo sa daň vyrovná pri ročnom zúčtovaní (§ 38) alebo pri podaní daňového priznania (§ 32), alebo ak zamestnancovi nevznikne povinnosť podať daňové priznanie podľa § 32, daň sa v termíne na podanie daňového priznania (§ 49) považuje za vysporiadanú,
R2K4
14.07.10,16:04
mam obavu ze sme sa celkom nepochopili.. to ze zamestnavatel uplatnil zdanenie mne ako zamestnancovi mi je jasne.. ja som vyhral, ja platim dan..

otazka znela ci neexistuje limit kolko mi zamestnavatel musi nechat na vyplatu aby som mal na zivobytie..

vratme sa k prikladu
mzda 200 eur, dan z vyhry 150 eur, k vyplate 50 eur..
50 eur nie je ani minimalna mzda ani zivotne minimum

a tu je ta otazka co ak mi dan z vyhry zoberie takuto velku cast vyplaty ako takej? neexistuje nejake obmedzenie, ktore by zamestnavatelovi branilo staihnutiu takejto vysokej sumy zo mzdy?
Braňo
14.07.10,16:19
Ani 200 euro nie je minimálna mzda.
Stefan2005
14.07.10,16:26
mam obavu ze sme sa celkom nepochopili...

Ja som pochopil tvoju otázku, ale odpovedať na ňu budú musieť odborníci na mzdy...


ZoDP § 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti
...
(3) ... Zamestnancovi,
a) ktorého zdaniteľná mzda spočíva len v nepeňažnom plnení alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť zdaniteľnej mzdy, keď nemožno zrážku vykonať, preddavok na daň sa zrazí dodatočne pri najbližšom peňažnom plnení alebo sa daň vyrovná pri ročnom zúčtovaní (§ 38) alebo pri podaní daňového priznania (§ 32), alebo ak zamestnancovi nevznikne povinnosť podať daňové priznanie podľa § 32, daň sa v termíne na podanie daňového priznania (§ 49) považuje za vysporiadanú,

Teda otázka znie, či v tvojom prípade platí inštitút nepostihnuteľného minima, ako pri zrážkach z titulu výkonu rozhodnutia.

Mám dojem, že nie.
veronikasad
14.07.10,16:28
mam obavu ze sme sa celkom nepochopili.. to ze zamestnavatel uplatnil zdanenie mne ako zamestnancovi mi je jasne.. ja som vyhral, ja platim dan..

otazka znela ci neexistuje limit kolko mi zamestnavatel musi nechat na vyplatu aby som mal na zivobytie..

vratme sa k prikladu
mzda 200 eur, dan z vyhry 150 eur, k vyplate 50 eur..
50 eur nie je ani minimalna mzda ani zivotne minimum

a tu je ta otazka co ak mi dan z vyhry zoberie takuto velku cast vyplaty ako takej? neexistuje nejake obmedzenie, ktore by zamestnavatelovi branilo staihnutiu takejto vysokej sumy zo mzdy?
ale, pochopili sme sa. V § 35 odst. 3 máš popísaný spôsob zdaňovania nepeňažného príjmu. Žiadny limit tam nie je stanovený.

Výška nepeňažného príjmu ti bola známa, mohol si výhru odmietnuť ...
skaspa
15.07.10,08:21
podľa mňa zamestnávateľ postupoval správne; boli napr. prípady, keď pred vianocami sa dalo v orange-i vyhrať auto napr. v hodnote 15 000 Eur, v tomto prípade si hodnotu výhry zdaňuje výherca t.j. orange mu oznámi hodnotu výhry a výherca cez daňové priznanie odvedie daň 2850 Eur; keď si zoberieš, že niekto kto zarába minimálnu mzdu má z tejto minimálnej mzdy odviesť daň 2850 Eur - čo je cca 10 jeho platov, tiež mu nič takmer neostane (v peniazoch); bude mať ale auto, ktoré môže predať;

rovnaké je to aj u teba, akurát tebe daň zrazí zamestnávateľ, čiže nevysporiadavaš si ju cez daňové priznanie; to že len samotná daň z výhry dosahuje takmer celý tvoj mesačný príjem je tvoj "problém", ako tu bolo spomenuté výhru si nemusel prijať resp. mohol si ju ďalej predať;
R2K4
19.07.10,12:26
Dakujem za vysvetlenia..