Gabi03
13.07.10,14:55
Mám veľký problém.
V roku 2007 sme začali uskutočňovať kúpu tovaru (nadobudnutie) z členských štátov EÚ. Ja, ako neskúsená žaba v tejto problematike, som si našla na porade témy, ktoré sa tohto týkali. A našla som toto: http://www.porada.sk/t29505-nadobudnutie-tovaru-dp-stanovisko-dr.html
Na základe tohto, som si sformulovala jednoduchú pomôcku pre svoje prípady s dodacou podmienkou DDU - dodanie do skladu. A to, ak bola faktúra vyhotovená po nadobudnutí tovar, dátum samozdanenia je dátum vyhotovenia faktúry. Ak bola faktúra vyhotovená pred nadobudnutím tovaru (stávalo sa v 98%), tak samozdanenie vzniká 15. nasl. kal. mesiac po nadobudnutí. (Faktúry vystavené až po 15. nasl. kal. mesiaca sme nemali.)

1. Mám daňovú kontrolu za rok 2008, kde mi túto "teóriu" (ani odpoveď z DR SR) nechcú uznať. Máte niekto nápady, čo s tým?

2. Počas daňovej kontroly som znovu hľadala a našla som toto: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/tuztovar_20.pdf
Podľa tohto, všetky faktúry (nech boli vystavené hocikedy) ak som ich obdržala do dátumu pre podanie DP k DPH za obdobie, keď bola faktúra vystavená, dátum pre samozdanenie je dátum vystavenia faktúry. Pre zjednodušenie príklad:
nadobudnutie tovaru 13.5.2010,
dátum vystavenia faktúry 8.5.2010,
dátum obdržania faktúry 13.6.2010 (resp. hocikedy od 8.5. do podania DP, napr. 25.6.) je dátum samozdanenia 8.5.2010.
Ak by som faktúru obdržala však 26.6.,dátum samozdanenia je 15.6.2010.

Ďalší, trochu pritiahnutí, príklad: dátum nadobudnutia 13.5.2010,
dátum vystavenia faktúry 8.4.2010,
dátum obdržania faktúry 20.5.2010, samozdanenie je 8.4.2010.
Ak by som faktúru obdržala až 26.5.2010, samozdanenie je 15.6.2010.

Moja druhá otázka sa však týka skôr roku 2009, či podať dodatočné DP k DPH alebo nie. Keďže som používala metodiku podľa odpovede DR SR ešte z roku 2006.
Konkrétny príklad:
nadobudnutie tovaru: 20.1.2009
vystavenie faktúry: 16.1.2009
dátum samozdanienia: 15.2.2009 (podľa odpovede z 2006).
Podľa nového usmernenia by to však malo byť 16.1.2009. Avšak za podmienky, že faktúru som obdržala do podania DP. Keďže nám faktúry chodia e-mailom, nie je nikde zaevidované, kedy sme tieto faktúry obdržali.
Moja otázka znie: Musím podať za predchádzajúce zdaňovacie obdobia dodatočné DP a upraviť dátum samozdanenia, alebo môžem to nechať takto?
Ešte chcem upozorniť, že faktúra bola zaevidovaná do 1/2009 (z hľadiska dane z príjmu).

PS: V tomto prípade nerozlišujte daň na vstupe a daň na výstupe, pretože môj systém to nevie tiež. :D

Vopred ďakujem za odpovede.
betka
13.07.10,13:28
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Na začiatok

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.

(3) Daňová povinnosť pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu osobou, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, vzniká dňom nadobudnutia nového dopravného prostriedku.

------------------------------------------------------

Citácia Gabi:
nadobudnutie tovaru 13.5.2010,
dátum vystavenia faktúry 8.5.2010,
dátum obdržania faktúryToto mňa nezaujíma 13.6.2010 (resp. hocikedy od 8.5. do podania DP, napr. 25.6.) je dátum samozdanenia 8.5.2010.
Ak by som faktúru obdržala však 26.6 Toto mňa nezaujíma. Obdržaním FA nevzniká DP. Fakty sú vždy na FA.,dátum samozdanenia je 15.6.2010.

1. Ak by Fa bola vystavená 8.5.2010 a na FA by bolo dodanie (nadobudnutie) 16.6.2010, samozdanenie je 15.7.2010

2. Ak je dodanie na FA uvedené 13.5.2010, FA vystavená 8.5.2010, samozdanie je 08.05.2010, dňom vyhotovenia FA

3. ak je dátum dodania=dátum vyhotovenia, samozdanenie je dňom vyhotovenia

4. ak je FA vystavená 6.7. a dodanie je na FA uvedené 20.5. DP vzniká 15.6.




V Tvojom prípade je to správne. Teba nezaujíma, že si obdržala FA, 25.6., zaujímajú nás dni uskutočnenia ZP
betka
13.07.10,13:35
nadobudnutie tovaru: 20.1.2009
vystavenie faktúry: 16.1.2009
dátum samozdanienia: 15.2.2009 (podľa odpovede z 2006).

----------------------------------

žiadna metodika. Dátum samozdanenia je 16.1.

Nie je v metodike náhodou: vystavenie 20.12.2008? Vtedy by bolo samozdanenie 15.2.20010
betka
13.07.10,13:43
GAbči, vieš čo Ťa mýli??

Dodanie tovaru máj
- vystavenie FA 14.6, samozdanenie dáš 14.6
- vystavenie FA 16.6., samozdanenie dáš 15.6.

Neviem ako lopastickejšie vysvetliť
Gabi03
13.07.10,13:44
nadobudnutie tovaru 13.5.2010,
dátum vystavenia faktúry 8.5.2010,
dátum obdržania faktúryToto mňa nezaujíma 13.6.2010 (resp. hocikedy od 8.5. do podania DP, napr. 25.6.) je dátum samozdanenia 8.5.2010.
Ak by som faktúru obdržala však 26.6 Toto mňa nezaujíma. Obdržaním FA nevzniká DP. Fakty sú vždy na FA.,dátum samozdanenia je 15.6.2010.

1. Ak by Fa bola vystavená 8.5.2010 a na FA by bolo dodanie (nadobudnutie) 16.6.2010, samozdanenie je 15.7.2010

2. Ak je dodanie na FA uvedené 13.5.2010, FA vystavená 8.5.2010, samozdanie je 08.05.2010, dňom vyhotovenia FA

3. ak je dátum dodania=dátum vyhotovenia, samozdanenie je dňom vyhotovenia

4. ak je FA vystavená 6.7. a dodanie je na FA uvedené 20.5. DP vzniká 15.6.




V Tvojom prípade je to správne. Teba nezaujíma, že si obdržala FA, 25.6., zaujímajú nás dni uskutočnenia ZP

Betka, dík za odpoveď. Viem, že si dobrá v rôznych veciach, ale...

1. Ružovo vyznačné je trochu chaotické pre mňa. Neviem, čo si chcela povedať.
2. Čítala si si to usmernenie z Novembra 2008? Tam práve zdôrazňujú, že je dôležitý práve dátum obdržania faktúry.
3. Ide o nadobudnutia tovaru z členských štátov EÚ. Na faktúrach nie sú uvedené ani dátumy dodania, ani dátumy nadobudnutia. (V praxi dátumy nadobudnutia ešte nie sú známe pri vystavovaní faktúr. Ani to nie je možné zistiť pri dod.podmienke DDU.)
4. Aký je rozdiel v tvojich príkladoch č.1 a č.2? V rôznom mesiaci dodania od dátumu vystavenia? Nechápem logiku. :(
Gabi03
13.07.10,13:46
Nechááááápéééééééééém :mee:
Gabi03
13.07.10,13:48
GAbči, vieš čo Ťa mýli??

Dodanie tovaru máj
- vystavenie FA 14.6, samozdanenie dáš 14.6
- vystavenie FA 16.6., samozdanenie dáš 15.6.

Neviem ako lopastickejšie vysvetliť

Ergo ak bola faktúra vystavená pred 15. nasledujúcim kal. mesiacom po nadobudnutí tovar, tak je vždy dátum vyhotovenia, ak je po tomto dátume, tak je to ten 15-ty?
betka
13.07.10,14:06
Betka, dík za odpoveď. Viem, že si dobrá v rôznych veciach, ale...

1. Ružovo vyznačné je trochu chaotické pre mňa. Neviem, čo si chcela povedať.
2. Čítala si si to usmernenie z Novembra 2008? Tam práve zdôrazňujú, že je dôležitý práve dátum obdržania faktúry.
3. Ide o nadobudnutia tovaru z členských štátov EÚ. Na faktúrach nie sú uvedené ani dátumy dodania, ani dátumy nadobudnutia. (V praxi dátumy nadobudnutia ešte nie sú známe pri vystavovaní faktúr. Ani to nie je možné zistiť pri dod.podmienke DDU.)
4. Aký je rozdiel v tvojich príkladoch č.1 a č.2? V rôznom mesiaci dodania od dátumu vystavenia? Nechápem logiku. :(

1. Tebe môže prísť fa do firmy kedykoľvek, môže sa zatúlať, Teba zaujíma, aké fakty máš na FA, čo Ti dodavateľ na FA uviedol.
2. poznám to ako Otče náš, xykrát som prečítala.
(kde máš obdržanie FA, v kt. príklade)
Môže sa stať paradoxná situácia, že dodavateľ dal iba dátum vyhotovenia a tovar mi príde až o mesiac, toto treba riešiť promptne). Ak ja vyhotovujem FA na dodanie tovaru, a viem, že ten tovar nedodám čojaviem do týždňa, mám to riešiť zálohovou FA, kt. taktieš spomína zákon o DPH.
Pri DDU je deň dodania deň vyskladnenia, preto treba riešiť, ak tovar nechodí (ešte poznámka v metodike je krásne uvedené v niekt. príklade, čo ak mi tovar neprijde do podania DP)

3. Je všeobecne známe pravidlo, ak nie je na FA dátum dodania uvedený, je totožný s dátumom vyhotovenia. Toto je teoria, kt. hovorieva Ing. JAblonková

4.
Moj príklad:
1. Ak by Fa bola vystavená 8.5.2010 a na FA by bolo dodanie (nadobudnutie) 16.6.2010, samozdanenie je 15.7.2010

2. Ak je dodanie na FA uvedené 13.5.2010, FA vystavená 8.5.2010, samozdanie je 08.05.2010, dňom vyhotovenia FA.

Čítaj pozorne aspoň trikrát, nájdeš logiku, a ešte si prečítaj metodický pokyn.
ad1: vystavenie máj, dodanie jún, daňová povinnosť júl (čitaj par. 20). Je v tom logika, pochop toto pochopíš par. 20
ad2: odpoveď máj.

V pr. som chcela uviesť variácie vystavovania FA, dodania tovatov, a zakažným nám vyjde niečo iné. A to sem nejdem miešať príklady zálohových FA.
GAbči, mne sa zdá, že som čítala rozsiahlejšiu metodiku v roku 2008. A preto vždy hovorím, že z o DPH je zložitý, komplikovaný a pre mňa najťažší, je tu potrebné sakra rozmýšľať
Gabi03
13.07.10,14:21
1. Tebe môže prísť fa do firmy kedykoľvek, môže sa zatúlať, Teba zaujíma, aké fakty máš na FA, čo Ti dodavateľ na FA uviedol.
2. poznám to ako Otče náš, xykrát som prečítala.
(kde máš obdržanie FA, v kt. príklade)
Môže sa stať paradoxná situácia, že dodavateľ dal iba dátum vyhotovenia a tovar mi príde až o mesiac, toto treba riešiť promptne). Ak ja vyhotovujem FA na dodanie tovaru, a viem, že ten tovar nedodám čojaviem do týždňa, mám to riešiť zálohovou FA, kt. taktieš spomína zákon o DPH.
Pri DDU je deň dodania deň vyskladnenia, preto treba riešiť, ak tovar nechodí (ešte poznámka v metodike je krásne uvedené v niekt. príklade, čo ak mi tovar neprijde do podania DP)

3. Je všeobecne známe pravidlo, ak nie je na FA dátum dodania uvedený, je totožný s dátumom vyhotovenia. Toto je teoria, kt. hovorieva Ing. JAblonková

4.
Moj príklad:
1. Ak by Fa bola vystavená 8.5.2010 a na FA by bolo dodanie (nadobudnutie) 16.6.2010, samozdanenie je 15.7.2010

2. Ak je dodanie na FA uvedené 13.5.2010, FA vystavená 8.5.2010, samozdanie je 08.05.2010, dňom vyhotovenia FA.

Čítaj pozorne aspoň trikrát, nájdeš logiku, a ešte si prečítaj metodický pokyn.
ad1: vystavenie máj, dodanie jún, daňová povinnosť júl (čitaj par. 20). Je v tom logika, pochop toto pochopíš par. 20
ad2: odpoveď máj.

V pr. som chcela uviesť variácie vystavovania FA, dodania tovatov, a zakažným nám vyjde niečo iné. A to sem nejdem miešať príklady zálohových FA.
GAbči, mne sa zdá, že som čítala rozsiahlejšiu metodiku v roku 2008. A preto vždy hovorím, že z o DPH je zložitý, komplikovaný a pre mňa najťažší, je tu potrebné sakra rozmýšľať

Och jaj.... som prepracovaná.
Naozaj sa tam nehovorí o obdržaní faktúry ale tovaru. :o:(:mee:

Dod. podmienka DDU je miesto určenia - sklad prijímateľa.

4.
Moj príklad:
1. Ak by Fa bola vystavená 8.5.2010 a na FA by bolo dodanie (nadobudnutie) 16.6.2010, samozdanenie je 15.7.2010
- k tomuto: podľa ods. b) - faktúra bola vyhotovená pred 15. dňom (pred 15.7.), prečo teda samozdanenie nie je 8.5.?


Asi idem domov vyspať sa na to a zajtra si to znovu prejdem. :(
betka
13.07.10,14:21
Ešte doplním, že samozrejmosťou je, že sa naozaj dodanie tovaru z iného ČŠ uskutoční a dostaví sa tovar do SR, opustí tovar ČŠ....... a nadobudnem ho v SR, nieže bude tovar viaznuť niekde v sklade v inom ČŠ, ........................ mám problém, neviem jednoducho vysvetľovať
betka
13.07.10,14:33
Och jaj.... som prepracovaná.
Naozaj sa tam nehovorí o obdržaní faktúry ale tovaru. :o:(:mee: No vidíš :o

Dod. podmienka DDU je miesto určenia - sklad prijímateľa.

4.
Moj príklad:
1. Ak by Fa bola vystavená 8.5.2010 a na FA by bolo dodanie (nadobudnutie) 16.6.2010, samozdanenie je 15.7.2010
- k tomuto: podľa ods. b) - faktúra bola vyhotovená pred 15. dňom (pred 15.7.), prečo teda samozdanenie nie je 8.5.?


Asi idem domov vyspať sa na to a zajtra si to znovu prejdem. :( Správna reč

Nečítaj už prosím Ťa. Na to usmernenie treba chladnú hlavu, na celý z o DPH treba chladnú hlavu. Ak si ho budeš ešte stále čítať, už nebudeš vedieť kde je sever.
betka
13.07.10,15:36
Gabča, toto máš účelovú DK.

Predpokladám, že systém drsr, zhromažďuje všetky súhrnné výkazy z iných ČŠ, a urobí sumár Tvojho IČ DPH (všetkých nás, SK podľa IČ DPH) SK2020111111, ešte v roku 2008: za jednotlivé q.

Potom je ľahká spätná väzba. Urobí sumár DP DPH za q. a pozrie riadok 07, 08 (aspoň riadok platný pre rok 2010) a vidí rozdiely.

Aspoň si ja myslím, že môže týmto spôsobom postupovať DU, ja by som postupovala takto, pre mňa to dáva najjednoduchší a najefektívnejší, a najziskovejší pre DU spôsob kontroly, keďže sú rozdiely v SV a DP DPH.....

Ale aspoň ja by som takto postupovala, možno tam, je logika inde....
Gabi03
14.07.10,06:55
Ďakujem betka, hádam mi ostane niečo v hlave aj počas týchto horúcich dní.

Ešte sa však chcem spýtať na tú odpoveď z DR SR z roku 2006.
Tam je jednoznačne uvedený príklad:
nadobudnutie 10.2.2006,
vyhotovenie faktúry 1.2.2006,
daňová povinnosť 15.3.2006.
Ak vyhotovenie 17.2.2006,
daňová povinnosť 17.2.2006.

A tohto som sa držala celé roky. Môžem sa na toto odvolávať pri odvolaní rozhodnutia z daňovej kontroly?
Gabi03
14.07.10,07:38
Ďalší, trochu pritiahnutí, príklad: dátum nadobudnutia 13.5.2010,
dátum vystavenia faktúry 8.4.2010,
dátum obdržania faktúry 20.5.2010, samozdanenie je 8.4.2010.
Ak by som faktúru obdržala až 26.5.2010, samozdanenie je 15.6.2010.
---------------------------------
Dátum samozdanenia je 15.6.2010

Gabi, nezaujímajú nás dátumy obdržania FA, tie sa dajú prispôsobovať, ako UJ chce. Dôležité su fakty na FA:
- vystavenia
- dátum dodania

mimotemy

- pre účto (dátum uskut. ZP, tu som trošku mimo, ale raz som písala, ako všelijakmožne vznikajú rozdielne i VH, keď sa či už kurzy ..... prepočítavajú dňom prijatia FA...., mňa zaujíma vždy skutok na FA, dátum uskutočnenia ZP .....


Betka, čítam to Usmernenie a citujem:
"V prípade, ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a tovar je fyzicky prepravený do tuzemska alebo do členského štátu určenia v nasledujúcom zdaňovacom období, ale ešte predtým, ako je daňové priznanie spracované a podané, platiteľ dane postupuje správne, keď uplatní vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ods. 1 písm. b) zákona o DPH dňom vyhotovenia faktúry."

dátum nadobudnutia 13.5.2010,
dátum vystavenia faktúry 8.4.2010,
dátum zdaniteľného plnenia je 8.4.2010.
Či?
betka
14.07.10,07:48
Ďakujem betka, hádam mi ostane niečo v hlave aj počas týchto horúcich dní.

Ešte sa však chcem spýtať na tú odpoveď z DR SR z roku 2006.
Tam je jednoznačne uvedený príklad:
nadobudnutie 10.2.2006,
vyhotovenie faktúry 1.2.2006,
daňová povinnosť 15.3.2006.
Ak vyhotovenie 17.2.2006,
daňová povinnosť 17.2.2006.

A tohto som sa držala celé roky. Môžem sa na toto odvolávať pri odvolaní rozhodnutia z daňovej kontroly?

Prilepila som sem stanovisko drsr. Pýtal sa Albo, GAbika čerpala z uvedenej teorie, nesledovala som, ďalšie články v téme:

Bolo dodané stanovisko DR na stanovenie dňa DP vri nadobudnutí tovaru podľa § 20, ak Fa je vystavená skôr ako dôjde k dodaniu tovaru.
(Dala som to do osobitnej témy aby sa to nestratilo v príspevkoch (príspevok od 4326) .Dufam, že to niektorým pomôže v zorientovaní sa v tejto problematike.)


Otázka na DR SR, Banská Bystrica:

V účtovníctve sa vyskytol nasledujúci prípad:
- zahraničný dodávateľ vystavil faktúru dňa 26.01.2006
- slovenský odberateľ si tovar prepravil vlastným dopravným prostriedkom – nakládla tovaru bola v zahraničí dňa 27.01.2006 a tento dátum je aj na CMR
Je možné zdaniť tento tovar v mesiaci január, alebo je potrebné čakať do 15.02.2006 – nakoľko bola faktúra vystavená pred nadobudnutím tovaru.
Prosím o presné vysvetlenie § 20 – ako postupovať v tých prípadoch pri daňovej povinnosti a daňovom odpočte.



Odpoveď Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici:

Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html) Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov uvádza nasledovné:

Na účely citovaného zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom, ktorý
bol odoslaný alebo prepravený nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu. V ktorých prípadoch ide o nadobudnutie tovaru, ktoré je predmetom dane v tuzemsku upravuje § 11 citovaného zákona.

Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 20 ods. 1. vzniká:

a/ 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b/ dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru.
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň v zmysle § 69 ods. 6 citovaného zákona osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 citovaného zákona.
Napríklad slovenský podnikateľ ( platiteľ dane ) si objednal tovar od českého podnikateľa identifikovaného pre daň v Česku. Platiteľ dane si zabezpečuje prepravu tovaru z iného členského štátu vlastným dopravným prostriedkom. Tento tovar slovenský odberateľ sám prevzal v Česku u dodávateľa dňa 10.02.2006, prepravil ho na Slovensko a deň 10.02.2006 sa považuje za deň nadobudnutia tovaru. V prípade, ak český podnikateľ vyhotoví faktúru napr. dňa 01.02.2006, potom daňová povinnosť vzniká platiteľovi dane pri nadobudnutí tovaru v 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, t.j. 15.03.2006 ( § 20 ods. 1 písm. a ).
Za predpokladu, že český podnikateľ vyhotoví faktúru napr. dňa 17.02.2006, potom daňová povinnosť vzniká platiteľovi dane pri nadobudnutí tovaru v deň vyhotovenia faktúry, t.j. 17.02.2006 ( § 20 ods. 1 písm. b )

Daňové riaditeľstvo Slovenskej Republiky
Banská Bystrica

Podčiarknuté je hlúposť. DP mala vzniknúť 1.2.2010, dňom vyhotovenia FA.
GAbi, ja by som to využila. Keďže bolo len 2 roky po vstupe do EU, máte v ruke aspoň niečo. Keby sme vedeli aspoň číslo sp. alebo niečo, pod akým číslom to majú zaevidované. Myslím, že by ste mali v ruke tromfa.

V tomto príklade vidím zrejme preklep. V príklade sa chcela dať možno múdrosť, že FA mala byť vystavená 1.1.2006, potom by vznikla DP 15.3.2006
betka
14.07.10,07:56
Betka, čítam to Usmernenie a citujem:
"V prípade, ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a tovar je fyzicky prepravený do tuzemska alebo do členského štátu určenia v nasledujúcom zdaňovacom období, ale ešte predtým, ako je daňové priznanie spracované a podané, platiteľ dane postupuje správne, keď uplatní vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ods. 1 písm. b) zákona o DPH dňom vyhotovenia faktúry."

dátum nadobudnutia 13.5.2010,
dátum vystavenia faktúry 8.4.2010,
dátum zdaniteľného plnenia je 8.4.2010.
Či?

Ano, ja som však nadobudla až 13.5.2010 (tovar sa túlal), DP 8.4.2010, na FA mám dodanie 8.4.2010, ako aj vyhotovenie.

ALE!!!!!!!
Ak by som mala na FA: vystavenia 08.4.2010 a viem, že napr. nejaké výrobky, (teda z pohľadu DPH tovar) dokážem vyrobiť a som schopná dodať 13.5.2010 a na FA uvediem: dátum dodania 13.5.2010, čo i vyexpedujem 13.5.2010, ako som napísala na FA, daňová povinnosť mi vznikne 15-deň nasl. po, teda dňa 15.6.2010

Rada by som, doposiaľ sa nám nikto k týmto veciam nevyjadril, nikto sa nezapája, čo by som veľmi rada, aby ste sa zapojili. Chcelo by to odborné očko našich šikulcov DPH-čkárov
Gabi03
14.07.10,07:57
Podčiarknuté je hlúposť. DP mala vzniknúť 1.2.2010, dňom vyhotovenia FA.
GAbi, ja by som to využila. Keďže bolo len 2 roky po vstupe do EU, máte v ruke aspoň niečo. Keby sme vedeli aspoň číslo sp. alebo niečo, pod akým číslom to majú zaevidované. Myslím, že by ste mali v ruke tromfa.

V tomto príklade vidím zrejme preklep. V príklade sa chcela dať možno múdrosť, že FA mala byť vystavená 1.1.2006, potom by vznikla DP 15.3.2006

Veď práve toho podčiarknutého som sa držala. Ja nemám šancu zistiť, či je to preklep, alebo nie.
No vidím to dosť čierne...
Gabi03
14.07.10,08:01
Ano, ja som však nadobudla až 13.5.2010 (tovar sa túlal), DP 8.4.2010, na FA mám dodanie 8.4.2010, ako aj vyhotovenie.

ALE!!!!!!!
Ak by som mala na FA: vystavenia 08.4.2010 a viem, že napr. nejaké výrobky, (teda z pohľadu DPH tovar) dokážem vyrobiť a som schopná dodať 13.5.2010 a na FA uvediem: dátum dodania 13.5.2010, čo i vyexpedujem 13.5.2010, ako som napísala na FA, daňová povinnosť mi vznikne 15-deň nasl. po, teda dňa 15.6.2010


Stále nechápem. Veď tá faktúra bola vystavená pred 15.6., tak prečo nemôže byť zdaniteľný dátum 8.4.- dátum vyhotovenia? Najmä keď si vezmeme, že aj dodávateľ si dal do súhrnného výkazu dátum 8.4.. (Na faktúre nie je dátum dodania, ergo je to 8.4.)
betka
14.07.10,08:12
Čítaj, trikrát, a daj si 10 min. prestávku.


1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Príklady je potrebné kombinovať, z jedného príkladu, vznikajú variantné riešenia (uvádzala som už) , ale to musím držať v ruke FA, pretože podľa FA sa riadi i môj dodavateľ, aby správne vyplnil (u nás par. 43) DP a súhrnný výkaz ........ ALE!!!! Toavr musí byť dodaný, nesmie nekde blúdiť, tovar prešiel od dodavateľa k nadobúdateľovi)
Gabi03
14.07.10,08:15
Čítaj, trikrát, a daj si 10 min. prestávku.


1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Príklady je potrebné kombinovať, z jedného príkladu, vznikajú variantné riešenia (uvádzala som už) , ale to musím držať v ruke FA, pretože podľa FA sa riadi i môj dodavateľ, aby správne vyplnil (u nás par. 43) DP a súhrnný výkaz ........ ALE!!!! Toavr musí byť dodaný, nesmie nekde blúdiť, tovar prešiel od dodavateľa k nadobúdateľovi)

Vždy predpokladám, že nadobudnutie nastalo. Ergo dopravené na SK.

Ale....
možno máš pravdu a ja som tvrdohlavá, ale podľa tvojho výkladu mi v tom bode a) chýba niečo. Takto je to strašne nejednoznačné a stále mi nechce naskočiť zelené svetielko, že som to už pochopila. :o
Gabi03
14.07.10,08:18
No nič, idem opravovať 2009 a 2010.

Len ešte teda pre potvrdenie:

dátum vystavenia fa. 31.1.2010
dátum nadobudnutia tovaru 1.2.2010
dátum zdaniteľného plnenia 15.3.2010?
betka
14.07.10,09:56
2 prekrásne príklady: z usmernenia: Mali by byť takým našim typickým vzorom.

Vznik daňovej povinnosti, keď faktúra na dodanie tovaru je vyhotovená pred uskutočnením prepravy tovaru do tuzemska

Ak je faktúra na dodanie tovaru vyhotovená predtým, ako sa tovar prepraví do tuzemska, je potrebné vychádzať z toho, či je za zdaňovacie obdobie, v ktorom je vyhotovená, možné uplatniť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku, to znamená, či je splnená podmienka fyzickej prepravy tovaru do tuzemska maximálne do podania daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie, príp. do obdobia spracovania podkladov na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola vyhotovená faktúra zahraničným dodávateľom. Ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a do spracovania tohto daňového priznania a jeho podania nie je tovar fyzicky prepravený z členského štátu dodania do tuzemska alebo do iného členského štátu, nejde o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 zákona o DPH. V prípade, ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a tovar je fyzicky prepravený do tuzemska alebo do členského štátu určenia v nasledujúcom zdaňovacom období, ale ešte predtým, ako je daňové priznanie spracované a podané, platiteľ dane postupuje správne, keď uplatní vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ods. 1 písm. b) zákona o DPH dňom vyhotovenia faktúry.

Príklad:

Osoba identifikovaná pre daň v Bulharsku dodala tovar do tuzemska platiteľovi dane. Faktúru na dodanie tovaru vyhotovila dňa 3.3.2009 a uviedla v nej dodaciu podmienku EXW a deň dodania tovaru 3.3.2009. Bulharská prepravná spoločnosť prepravila tovar do tuzemska na náklady odberateľa dňa 1.4.2009. Aj keby mal odberateľ právo nakladať s tovarom ako vlastník dňa 3.3.2009, tovar bol v rámci zmluvného vzťahu s dodávateľom prepravený do tuzemska až 1.4.2009. Nadobudnutie tovaru v tuzemsku bolo uskutočnené dňa 1.4.2009, kedy boli splnené obidve podmienky pre nadobudnutie tovaru v tuzemsku, a to prevod práva nakladať s tovarom ako vlastník a fyzická preprava tovaru z členského štátu dodania do členského štátu určenia. 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo uskutočnené nadobudnutie tovaru, je 15. máj 2009. Daňová povinnosť podľa § 20 zákona o DPH vzniká tuzemskému platiteľovi dňa 3.3.2009, keďže faktúra bola vyhotovená pred 15. májom 2009 a podmienka prepravy tovaru do tuzemska bola splnená ešte predtým, ako platiteľ dane podal daňové priznanie za mesiac marec 2009.

Príklad:
Faktúra na dodanie tovaru bola zahraničným dodávateľom vyhotovená dňa 28.9.2009. Prepravu tovaru zabezpečoval zahraničný dodávateľ a kupujúci nadobudol právo nakladať s tovarom ako vlastník až jeho prevzatím vo svojom sklade v tuzemsku dňa 29.10.2009. 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo uskutočnené nadobudnutie tovaru v tuzemsku, je 15. november 2009. Platiteľ dane podal daňové priznanie za september 2009 dňa 23.10.2009. Keďže do podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie september 2009, v ktorom bola vyhotovená faktúra, nebol tovar prepravený do tuzemska, nemôže daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku vzniknúť dňom vyhotovenia faktúry, teda 28.9.2009. Z tohto dôvodu daňová povinnosť môže podľa § 20 zákona o DPH vzniknúť až 15. novembra 2009.
betka
14.07.10,11:00
Ešte dávam dobré návody a knihy:

I keď starý zákon, máme novelu od 1.1.2010, ale nie všetko sa zmenilo:

DUPP 8/2008 Ing. Zdenka Jablonková cca k zákonu 245 strán

DUPP 6-7/2010 Ing. Zdenka Jablonková cca DPH v rozsahu 268 strán.

V DUPP 6-7/2010 na str. 258-259 je príklad 140, a možno trošku zmetie riešenie po c v súvislosti s metodikou drsr, kde sú dva protichodné riešenia,

(ja ich považujem za oba správne, pretože v knihe chýbajú podľa mňa fakty fakturácie a teda chýba mi dodanie tovaru)
Gabi03
14.07.10,11:09
Nie.

Metodika drsr hovorí, je správna a je to dobre, a mne logické:

DP: 31.1.2010. Ešte nemáš DP za 1/2010. (už malo byť dávno ;))
NA FA máš uvedené: Vystavenie 31.1.2010 (ak nemáš uvedené dodanie tak sa dátumom vystavenia rozumie i deń dodania), ja som ako odberateľ nadobudla vo februári 1.2. podpísala som prebratie, CMR...., ale tento dátum je skorší ako sa podáva DP, ......
(ja by som nemohla učiť, veď by ma žiaci zbili za moje koktanie...)

A tu dávam ešte jeden príklad, to je domotanie a pochopenie súvislostí:

Ja som Tvoj dodavateľ: Vyhotovujem Ti FA, kde uvádzam priamo na FA, FA je vyhotovená pred dopravou, na prelome mesiacov, ......
VYhotovenia: 31.1.2010
Dodania tovaru: 5.2.2010
DP???

Vráť sa teraz k metodike, metodika mi hovorí o: vystavenia=dodania (uvedené na FA)

A ja som dala iný príklad, kedy je vystavenie január, a na FA dodanie február 5.2.2010. V tomto prípade ja sa budem riadiť, keďže mám jasné dodanie a predpokladám, že sa uskutoční vo februári, a aj dokonca nadobudnem právo byť vlastníkom vo februári:
a postupujem podľa a)

1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo

15.3.2010, uviedla som dodanie na FA 5.2.2010. Dodavateľ by si mal byť vedomí toho, ako vystavil FA.....,


Toto je pekné, ale rozumiem to v súvislosti s príkladom nasledovne:

JA betka som nadobudla tovar 5.2.2010, faktúru mám však vystavenú v januári, pričom mám jasne uvedené na FA dodanie vo februári. Kedy dám? 15.3.2010 Prečo 15-ty deň? Lebo dodanie a nadobudnutie bolo vo februári.

A prečo nedám deň vyhotovenia?

b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Veď bola vyhotovená pred 15.3.2010. Ano, bola, ale nadobudnutie bolo vo februári a dodanie uvedené na FA bolo tiež vo februári a vyhotovenie je 1/2010

Tú metodiku je potrebné čítať dokookola: pri FA vyhotovenej vopred, po dodaní, pri vystavení zálohy.
DPH je ťažké, a ja mu fakt nerozumiem, opakujem sa, je to pre mňa najťažší zákon, :mee:

Juuuuj betka, nie nie. :D

Určite nejde o vyhotovenie faktúry dopredu.
Najlepšie by bolo, ak by som ti mohla zavolať.

Tak ešte raz fakty. Skutočné!
dátum vyhotovenia faktúry: 28.1.2010 (aj dátum náklady na auto),
dodacia podmienka DDU - dodanie do skladu odberateľa,
dátum nadobudnutia tovaru (dátum prijatia na sklad): 2.2.2010 (tovar ide zo Španielska, preto tých 5 dní),
kedy je dátum zdaniteľného plnenia?
Gabi03
15.07.10,05:55
posúvam...

prosím vyjadrite sa niekto :)
betka
15.07.10,13:00
Ešte raz tu máme niečo od drsr 11/2008, ešte predtým poznámka, čo som písala ohľadom DUPP príklad 140/c

Je to detto tento príklad, kedy dodavateľ žiada zaplatiť FA z dôvodu požadovania skoršej úhrady. Po slovensky povedané, ak mi neuhradíš, máš smolu, tovar nedostaneš.

Vznik daňovej povinnosti, keď je faktúra vyhotovená na prijatie platby pred dodaním tovaru

Ak je faktúra vyhotovená dodávateľom tovaru z dôvodu prijatia platby predtým, ako dôjde k dodaniu tovaru, na takto vyhotovenú faktúru sa na účely určenia vzniku daňovej povinnosti podľa § 20 zákona o DPH neprihliada. Rovnaký postup sa uplatňuje aj v prípade určenia dňa dodania tovaru oslobodeného od dane podľa § 19 ods. 8 zákona o DPH, keď zo zmluvných podmienok vyplýva, že odberateľ je povinný zaplatiť kúpnu cenu alebo jej časť predtým, ako sa dodávka tovaru začne uskutočňovať.

Príklad:
Platite dane objednal tovar od osoby identifikovanej pre daň v Poľsku. Poľský podnikateľ vyhotovil faktúru dňa 28.1.2009 na prijatú platbu, ktorú požadoval uhradiť predtým, ako dodá tovar. Prepravu tovaru do tuzemska zabezpečoval odberateľ vlastným vozidlom. Tovar prevzal u dodávateľa dňa 13.2.2009. V tento deň odberateľ nadobudol právo nakladať s tovarom ako vlastník, ale pre zdanenie nadobudnutia tovaru v tuzemsku je potrebné, aby bola splnená aj podmienka prepravy tovaru z členského štátu dodania do členského štátu určenia. Tovar bol do tuzemska prepravený dňa 14.2.2009. 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, je 15. marec 2009. Keďže sa na faktúru, ktorá je vyhotovená za účelom prijatia preddavku neprihliada pri určení dňa vzniku daňovej povinnosti, daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku vzniká platiteľovi dane dňa 15.3.2009.

Tvoj prípad je podľa môjho názoru tento:

Vznik daňovej povinnosti, keď faktúra na dodanie tovaru je vyhotovená pred uskutočnením prepravy tovaru do tuzemska

Ak je faktúra na dodanie tovaru vyhotovená predtým, ako sa tovar prepraví do tuzemska, je potrebné vychádzať z toho, či je za zdaňovacie obdobie, v ktorom je vyhotovená, možné uplatniť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku, to znamená, či je splnená podmienka fyzickej prepravy tovaru do tuzemska maximálne do podania daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie, príp. do obdobia spracovania podkladov na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola vyhotovená faktúra zahraničným dodávateľom.

A detto príklady uvedene v metodike drsr.

V Tvojom prípade vyhotovili 28.1. a súčasne naložili automobil na prepravu do tuzemska, kde tovar bol prepravovaný 5 dní a nadobudli ste ho 2.2.2010. Určite si nerobila DP DPH 1.2.2010, a teda ty ten tovar máš do spracovania podkladov pre DPH.
Ak si urobila DP DPH a samozdanenie v 1/2010, moj názor, je to správne.

Ak je FA vystavená 28.1.2010 a šofér sa túla a donesie Ti auto 26.2.2010, DP by ti vznikla 15.3.2010. Tu by sa i dodavateľ informoval a pátral, tiež by nemal podklady, určite by ste sa kontaktovali, kde je VAše auto..

Ak je dátum vyhotovenia 28.1.2010 (nadobudnutie 2.2.2010) aj pre dodávateľa je toto dôležité, vznikajú Vám obom súčasne v rovnakom mesiaci za rovnakých podmienok a pravidiel v rámci EU, jemu oslobodenie od dane (jednoducho naša 43) a povinnosť podať SV za 1/2010 a Tebe vzniká par. 11 nadobudnutie tovaru v tuzemsku, dňom vyhotovenia FA.

Trošku na zamyslenie:

Ak by to nemalo týmto spôsobom fungovať, dodavatelia a odberatelia by nemali záujem uskutočňovať dodania tovarov a nadobúdania tovarov koncom mesiaca, teda okolo 25., nemalo by sa pracovať vôbec;). Každá preprava dlhší čas trvá.
Gabi03
20.07.10,09:14
No nič, idem opravovať 2009 a 2010.

Len ešte teda pre potvrdenie:

dátum vystavenia fa. 31.1.2010
dátum nadobudnutia tovaru 1.2.2010
dátum zdaniteľného plnenia 15.3.2010?

... posúvam
ivako
20.07.10,11:07
Ja sa riadim týmto:
Vzťah medzi dňom vzniku daňovej povinnosti, dňom vyhotovenia faktúry a*nadobudnutím tovaru v*zmysle § 20 ods. 1 zákona o*DPH

a) faktúra vyhotovená z*titulu prijatia platby, pred dodaním tovaru
Uplatňuje sa rovnaký postup a*princíp ako v*prípade určenia dňa oslobodeného dodania, t.j. ak odberateľ dostane faktúru od dodávateľa z*iného ČŠ len z*titulu zaplatenia pred dodaním tovaru, na takúto faktúru sa na účely § 20 zákona o*DPH neprihliada.
Ak dodávateľ z*ČŠ vyhotovil faktúru pre platiteľa zo SR dňa 26.*2.*2009, po zaplatení faktúry prevzal odberateľ tovar u*dodávateľa dňa 13.*3.*2009 a*zároveň tovar prepravil do SR. Daňová povinnosť z*nadobudnutia tovaru slovenskému platiteľovi vznikla dňa 15.*4.*2009, pretože na faktúru vyhotovenú z*titulu zaplatenia za tovar vopred sa neprihliada.

b) faktúra vyhotovená pred uskutočnením prepravy
Dodávateľ vyhotovil faktúru dňa 2.*2.*2009, tovar bol prepravený slovenskému platiteľovi dňa 1.*3.*2009. Dňa 1.*3.*2009 boli splnené obidve podmienky pre nadobudnutie tovaru v*SR, daňová povinnosť vznikla dňa 2.*2.*2009 – dňom vyhotovenia faktúry, pretože bola vyhotovená do 15. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca po nadobudnutí tovaru (do 15.*4. 2009).

c) do dňa podania daňového priznania nedošlo k*preprave tovaru
Dodávateľ vyhotovil faktúru dňa 2.*2.*2009, tovar si prevzal v*jeho sklade slovenský platiteľ dňa 29.*3.*2009. Do dňa podania daňového priznania za február 2009 nedošlo k*fyzickému pohybu tovaru, na účel určenia daňovej povinnosti z*nadobudnutia tovaru sa preto neprihliada na dátum vyhotovenia faktúry. Za deň vzniku daňovej povinnosti sa považuje deň 15.*4.*2009.

d) faktúra vyhotovená po nadobudnutí tovaru
Slovenský platiteľ nadobudol tovar z*iného ČŠ dňa 30.*1.*2009, faktúra bola vyhotovená dňa 3.*2.*2009, daňová povinnosť vznikla z*titulu nadobudnutia tovaru dňa 3.*2.*2009.
V*prípade, ak by faktúra bola vyhotovená dňa 16.*2.*2009, potom by daňová povinnosť vznikla dňa 15.*2.*2009.
Deň vzniku daňovej povinnosti závisí od toho, či bola faktúra vyhotovená do alebo po 15. dni nasledujúceho mesiaca po uskutočnení nadobudnutia tovaru.

Čiže podľa mňa v 1/2010
a_je_to
20.07.10,16:39
No nič, idem opravovať 2009 a 2010.
Len ešte teda pre potvrdenie:
dátum vystavenia fa. 31.1.2010
dátum nadobudnutia tovaru 1.2.2010
dátum zdaniteľného plnenia 15.3.2010?

Dátum zdaniteľného plnenia je .... podľa mňa 1.2.2010, lebo vtedy bol tovar skutočne nadobudnutý v tuzemsku podľa § 20, ods. 2 a sú splnené obidva predpoklady – máš aj tovar, aj doklad o jeho nadobudnutí v tuzemsku z EU. Ale podľa príspevku č. 22, DRSR toleruje, ak bude zdaniteľné plnenie 31.1.2010 .... keď k tej faktúre z 31.1.2010 v zmysle § 20, ods. 2, písm. b, bol tovar fyzicky nadobudnutý do podania priznania DPH za 1/2010 teda do 25.2.2010. Bolo by samoúčelné odťahovať zdanenie a odpočet z nadobudnutia do 25.3.2010, keď obidve podmienky sú splnené už k 25.2.2010. A DRSR uvíta, keď daňovník posunie zdanenie o mesiac skôr. Menej uvíta, ak sa o mesiac skôr posunie nárok na odpočet z podobného plnenia – viď posledný odstavec.



Juuuuj betka, nie nie. :D
Určite nejde o vyhotovenie faktúry dopredu.
Najlepšie by bolo, ak by som ti mohla zavolať.
Tak ešte raz fakty. Skutočné!
dátum vyhotovenia faktúry: 28.1.2010 (aj dátum náklady na auto),
dodacia podmienka DDU - dodanie do skladu odberateľa,
dátum nadobudnutia tovaru (dátum prijatia na sklad): 2.2.2010 (tovar ide zo Španielska, preto tých 5 dní),
kedy je dátum zdaniteľného plnenia?


Presne to isté, ako predchádzajúci prípad .... nadobudnutie uvedieš do r. 7, dopočítaš DPH do r. 8 a uplatníš odpočet v r. 21, v daňovom priznaní za 1/2010 .... do 25.2.2010.
Väčší problém predstavuje stav, keď tovar je v tuzemsku a faktúra do podania priznania nie je vyhotovená. Vtedy podľa § 20, ods. 1, písm. a vzniká daňová povinnosť .... ale ešte nevzniká nárok na odpočet podľa § 51, ods. 1, písm. c, lebo chýba faktúra.

z úvodného príspevku ....
PS: V tomto prípade nerozlišujte daň na vstupe a daň na výstupe, pretože môj systém to nevie tiež. :D

Ak účtovník pri účtovaní v programe priradí kód pre automatické zdanenie nadobudnutia s automatickým uplatnením odpočtu, tak má smolu. Odpočet kontrola uzná až v mesiaci vyhotovenia faktúry. Pre tento prípad musí použiť kód, ktorý umožňuje daňovú povinnosť, ale neuplatní odpočet. Keď dojde faktúra, tak predchádzajúci prípad stornuje a uplatní plné zdanenie nadobudnutia.