avelka
13.07.10,18:48
Čaute,
jedna rýchla otázka:

16.6.10 sme zaplatili zálohu, na ktorú som dostala daňový doklad za prijatú zálohu - takže si v júni uplatním DPH

zároveň som dostala dobropis k tejto zaplatenej zálohe s dátumom dodania 24.6.10 - ale peniaze sme dostali na účet až včera, teda 12.7.2010

takže, tento dobropis mám účtovať tiež v júni, teda uplatním DPH zo zálohy a hneď vrátim na základe dobropisu,
alebo sa mám držať dátumu úhrady, teda vrátenia peňazí a dobropis účtovať až v júli??? /dph za jún sa blíži, prosím/
betka
13.07.10,18:48
§ 53
Oprava odpočítanej dane

(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

Osobne ja, by som postupovala tak, že by som si urobila nulu v 6/2010 (nárok na odpočítanie, a opravu zároveň) nič sa tým nepokazí. Nepýtali ste si nič od správcu za 6/2010..

Zvláštny príklad, len pre zaujímavosť. Nie ste závislé osoby?? ;)
KEJKA
13.07.10,18:51
podľa mňa by si dbp. mala vrátiť a nech ho prerobia na júlový dátum.
Ja v tomto dbp. vidím zrkadlovo proforma faktúru - je to len avízo o finančnej transakcii. Tak ako sa neúčtuje proforma, nemal by sa zúčtovať ani tento dbp.
Jednoduchšie však vidím postupovať tak, že si ten odpočet neuplatníš - je to tvoje právo, nie povinnosť. Tým pádom ani v júli nebudeš musieť túto DPH riešiť.
avelka
14.07.10,04:13
Ďakujem, ja to teda všetko spravím v júni, tiež sa mi to zdá jednoduchšie.