bazalka
10.08.04,09:29
:confused: som úplný nováčik v oblasti podnikania i účtovania. Prosím o pomoc. prenajímam Penzión, aby som si mohla odpočítať PHM potrebujem k tomu knihu jázd?Ako je to s mobilom? Môžem dať celú fa do nákladov?A čo odvody? Musím ich platiť?( mám info, že prvý rok nie) O zisku sa hovoriť nedá. Aspoň tento rok. Ešte malá prosba: prosím poučte ma, na čo by som si mala dať pozor, hm, nejaké všeobecné poučenia ohľadne JÚ (zákon práve študujem)Fúúú, mám v hlave riadny bordel :confused: vopred ďakujem všetkým :D
Janca
10.08.04,08:08
Ehm, je to vela dotazov naraz zo vsetkych oblasti, s ktorymi sa aj ako uctovnik, aj ako podnikatel asi stretnes.
Chyba od Teba vela indicii, aby Ti na tomto fore niekto s urcitostou odpovedal. Osobne by som si dala tento rok spracovat externemu uctovnikovi a popr. v dalsom roku pokracovala v tom sama.
K tejto problematike potrebujes mat aspon vseobecny prehlad o velkom mnoztve zakonov a predpisov, ktore su poprepajane, co mozes podla jedneho zakona, nemusi sa dat podla druheho.
Univerzalny postup sa celkom podla mna neda doporucit. Urcite by si vsak mala zacat na Ziv. urade /ak si FO/, alebo na obch. registri /ak si s.r.o./, dalsie info si vyziadat na prislusnom DU, ZP, SP, nakolko mas vsade nejake terminy. Dalej sa rychlo zaskolit zo zakladov uctovnictva formou kurzu /samostudiom to trva dlhsie/, neviem, co by Ti vyhovovalo.
V Tvojom dotaze je vela otazok z roznych oblasti a na tomto fore su dotazy delene podla roznych tem.
Urcite Ti odpovedia aj dalsi, ale napr. k tomu autu neviem ci ho mas v podnikani, alebo nie, kto je vlastnikom auta, ci je sukromne alebo vypozicane, dalej co sa tyka telefonu, akeho ? Co budu pouzivat hostia, alebo Ty? Co sa tyka odvodov, zalezi, ake odvody si platila predtym ? Teraz si szco, alebo ten prenajom mas popri zamestnani, brala si doteraz podporu ako nezamestnana, ....
Tzn. na neurcitu otazku mozes dostat len neurcitu odpoved. Tak klud a skus klast tie otazky trochu obsirnejsie, lebo je viac variant odpovedi.
bazalka
10.08.04,08:33
Ďakujem pekne za váš čas, hoci naozaj bez konkrétnej otázky...
Teda: som FO ( predtým nezamestnaná), auto je na moje meno ako aj mobil a nie je zaradené do majetku "firmy".Účtovať by som nemala mať problém hoci prakticky som začiatočník, no dva roky po ekonomickej a účtovnej škole.Okrem toho mojich prípadov je málo. Príjem mám iba za prenájom, teda PPD, výdajov viac, čo sa týkalo zariadenia penziónu, a teraz upratovania či účtu za čistiareň. V podstate jednoduché, len začať. Neplatím odvody ( na DU mi povedala dosť neochotne, že teraz nemusím)(podnikám od začietku roka) Nerada by som mala niečo nie v poriadku. :eek:
Janca
10.08.04,08:44
Tak prve tiky v kratkosti odomna:
za auto musi byt zaplatena cestna dan, ak ho chces pouzit na sluzobne ucely /pozor na lehoty na podanie DP, je to vsetko v kratkom zakone o cestnej dani, aj v pouceni v danovom priznani k CD/, potom do nakladov si mozes dat len PHM za km, ktore si urobila v ramci zivnosti a musis robit evidenciu km. Inak nic, ziadne pausaly. Pozor pri predaji takehoto auta - pozri zakon o dani z prijmov - z prijmu, ktory dosiahnes z HM, ktory bol pouzity na podnikanie platis dan.
Co sa tyka mobilu pre pokoj s DU by som dala urobit preregistraciu u operatora na zivnost.
Neovladam celkom zakon o ERP ale pozri si, ci pri Tvojej zivnosti nahodou nemusis pouzivat registracnu pokladnu, ked prijmas uhrady za ubytovanie v hotovosti a tam mas tiez terminy na registraciu.
Co sa tyka uctovania by som si zaobstarala aspon jeden druh odbornej publikacie, ked vedies JU tak JUPP od vydavatelstva PORADCA, s.r.o. Zilina - www.epi.sk. Ak si maly zivnostik doporucujem software od firmy KROS, s.r.o. Zilina - www.kros.sk, ktory do urciteho obratu ponuka plne funkcny softver zadara.
Janca
10.08.04,08:53
Ozaj a aby som nezabudla, navsteva tejto stranky je nad vsetky kurzy. V skole, alebo na skoleni Ti poradia ale len v tych naozaj najjednoduchsich prikladoch a zaokruhlene na cele cisla, ale tu sa dozvies, ze prax je o niecom inom.
V temach v tomto fore najdes vela odpovedi na Tvoje dotazy, ktore uz boli zodpovedane, preto nevahaj a surfuj po vsetkych temach.
bazalka
10.08.04,10:18
Si úúúúžžžžasnáááá...Díky pekne. Nech sa ti darí.( a ja tiež, mám Kros z netu JÚ ALFA, dúfam mi to postačí)
bazalka
10.08.04,10:26
Áááá, práve som sa vrátila z www.epi.sk, tam sa však musím registrovať. mám však stiahnuté od Richarda z INFO (porada) 431 Z. o účtovníctve aj postupy a JÚ.Neviem však tú cestnú daň a o nej čo potrebujem kde nájdem mimo epi. Na porade nieto? naviguj ak vieš.dík ešte raz za drahocenný čas.
Janca
10.08.04,10:39
Ja odoberam vsetky zbierky aj viacere publikacie, ale i tak si kazdy rok kupujem ten suhrnny blok o danovych zakonoch, ktory vydava dennik PRAVDA, alebo teraz najnovsie aj edicia HN, kde su vsetky zakladne danove zakony. Myslim, ze take nieco by si urcite kupila v knihkupectve, ale skus na tychto adresach:
Publikacia: Danovy sprievodca 2004 s komentarom /+ je tam bonus zakon o ucte a zakon o cestovnych nahradach/ Kontakt: AUDIT TAX CONSULTING, k.s. www.consultingat.sk, e-mail: atc@consultingat.sk, tel.: 02/44638027, 02/44638028. Toho poradcu som Ti poradila na objednanie mesacnika JUPP, kontakt: e-mail: distribucia@pp-holding.sk, tel.: 041/7053222.
Inak pozri este aj www.zbierka.sk
bazalka
10.08.04,10:58
fajn, počúvam Ťa na slovo, bola som aj v zbierke, ešte mi povedz čo je skratka JUPP =jednoduché účtovníctvo a ďalej?
vladan
10.08.04,11:04
PP je poradca podnikateľa
bazalka
10.08.04,11:18
:D :D :D veľmi pekne ďakujem Janca,Vladan na úvod mi to naozaj stáčí.
juko
10.08.04,11:32
Tu máš aktuálnu verziu zákona o cestnej dani. Tam by si sa mala dozvedieť o všetkom, čo k nej potrebuješ.
Držím palce!!!
bazalka
10.08.04,11:37
JUKO pekne ďakujem aj tebe :)
ekin
10.08.04,11:46
drzim bazalke palceky, aby ten tazky uvod zvladla...
Neuberam optimizmus ani elan, len chcem pripomenut, ze je toho skutocne vela a na zaciatok by si si mala najst jednu osobu, ktorej budes verit (po odbornej stranke), lebo velmi lahko cosi unikne (a to unikne aj nam, co si myslime, ze uz vieme dost..:( )
Vsetkym mojim "kurzistom" pripominam: preveruj!! nielen dôveruj, čiže pytaj sa a dozvies sa...;)
bazalka
10.08.04,11:50
:rolleyes: EKIN vďaka budem veriť PORADE lebo takého človeka v okloí nemám, čo by v tejto oblasti pomohol. Takže surfujem a čítam a čítam na porade.
Janca
10.08.04,11:53
To JUPP znamena: Jednoduche uctovnictvo pre malych a strednych podnikatelov a zivnostnikov.
A ako pise ekin, treba si zistovat aj nazory inych, tu na fore prezentujeme kazdy svoj nazor a skusenost, ale nie vzdy je vsetko biele a nie vzdy je vsetko cierne.
Prajem vela uspechov, nech sa Ti dari...