vcielkaisr
13.07.10,21:40
Dobrý deň, prosím o sprostredkovanie informácie alebo poradenia ako mám postupovať. Nedávno mi zomrel otec a neviem, či po predložení úmrtného listu je banka povinná dať vyjadrenie či tam boli založené účty. A tak isto kto má právo o takéto informácie požiadať.
durisovad
13.07.10,19:47
Z vlastnej skusenosti viem, ze pristup k uctu neboheho bude mat len dedic, ktoremu vyda k tomu opravnenie notar po ukonceni dedicskeho konania. Notar moze vyziadat od banky informaciu o stave uctu, ale nie je to zadarmo.
durisovad
13.07.10,19:51
Este by som doplnila, ze by bolo dobre vediet, v ktorych bankach mal nebohy ucty, lebo banky aj notari spoplatnuju aj negativnu informaciu.
mona091
13.07.10,19:58
- teoreticky by mal notar oficialnou formou vyziadat informaciu, v ktorych bankach mal nebohy ucty
- dedici mozu tieto informacie z bank ziskat az ked budu mat pravoplatne rozhodnutie o dedicstve
- prakticky sa da pobehat vsetky banky, kde na zaklade umrtneho listu mozete oznamit bankam, ze majitel uctu zomrel, na zaklade coho banky ucty blokuju, obcas pracovnici bank potvrdia, ze v banke mal alebo nemal zomrely ucty, pricom zaeviduju vase oznamenie, ale tuto informaciu oficialne nemozu dat

- mala som skusenost, kedy na zaklade umrtneho listu, este pred ukoncenim dedicskeho konania, ktore sa tahalo dost dlho, som chcela, aby banka prestala uctovat balik sluzieb, ktory bol dost drahy, pretoze preukazatelne tieto sluzby nebohy uz nemohol vyuzivat, banka to nechcela akceptovat, veselo kazdy mesiac stahovala poplatky, ucet bol zablokovany, nikto nemohol vyuzivat uctovane sluzby, po ukonceni dedicskeho konania na ucte nebolo uz skoro nic,

v inej banke boli ochotni a ucet zablokovali, pricom poplatky uctovali uz iba minimalne, a to az po ukoncenie dedicskeho konania