balunka
14.07.10,05:34
Syn skončil školu 25.06./učňovku/,viem,že mám nárok do 31.08.na DB aj na prídavky ak nie je evidovaný na UP.
Môže ísť niekde na brigádu?Je ohraničená výška jeho príjmu,aby som neprišla o DB? Môže to byť dohoda o brigádnickej práci študenta,aj keď už skončil,alebo len dohoda o vykonaní práce
Ingrid G.
14.07.10,05:46
Môže to byť aj dohoda o pracovnej činnosti - max. 10 hod/týž. ak sa jedná o opakované práce (nejakú činnosť).
Na dohodu o vykonaní práce môže pracovať len vtedy, ak je práca ohraničená výsledkom a ročný limit je 350 hod.

Ale každopádne aký druh dohody zvoliť je vec zamestnávateľa, pre Teba je dôležité, že nie je limit na odmenu za prácu na dohodu a do 31.8.2010 máš nárok na DB a rodinné prídavky.
Jana Motyčková
14.07.10,06:14
Dohodu o pracovnej činnosti by cez prázdniny po skončení strednej školy nemal mať. Ostatné dohody môže bez obmedzenia zárobku.
Timka1
14.07.10,06:28
Dohodu o pracovnej činnosti by cez prázdniny po skončení strednej školy nemal mať. Ostatné dohody môže bez obmedzenia zárobku.

vrátim sa k tomu a poprosím o vysvetlenie, prečo práve DoPČ nemôže mať po skončení školy cez prázdniny
týka sa to len študentov, ktorí skončili školu alebo aj študentov medzi ročníkmi?

ďakujem za vysvetlenie
Tweety
14.07.10,06:29
vrátim sa k tomu a poprosím o vysvetlenie, prečo práve DoPČ nemôže mať po skončení školy cez prázdniny
týka sa to len študentov, ktorí skončili školu alebo aj študentov medzi ročníkmi?

ďakujem za vysvetlenie
Študent strednej školy nemá štatút študenta, ale žiaka. DoBPŠ je len pre vysokoškolákov.
Timka1
14.07.10,06:32
Podľa mňa preto, že už nie je študentom, školu predsa už ukončil.

štatút študenta má do 31.8. aj keď školu ukončil, ale p. Motyčková napísala, že DoPČ by nemal mať po skončení školy, nie DoBPŠ

nesedí mi to, a preto sa pýtam prečo?
Tweety
14.07.10,06:35
štatút študenta má do 31.8. aj keď školu ukončil, ale p. Motyčková napísala, že DoPČ by nemal mať po skončení školy, nie DoBPŠ

nesedí mi to, a preto sa pýtam prečo?
Nevšimla som si, že je tam DoPČ, určite je to len preklep, pretože na DOPČ určite môže.
Ingrid G.
14.07.10,06:55
Dohodu o pracovnej činnosti by cez prázdniny po skončení strednej školy nemal mať. Ostatné dohody môže bez obmedzenia zárobku.
Priznám sa, že ma trocha prekvapila informácia, že by po skončení strednej školy nemohol mať dohodu o pracovnej činnosti. Kde to nájdem v zákone? Pozerám § 228 a/ ZP a nikde som túto informáciu nenašla.
Timka1
14.07.10,06:58
Priznám sa, že ma trocha prekvapila informácia, že by po skončení strednej školy nemohol mať dohodu o pracovnej činnosti. Kde to nájdem v zákone? Pozerám § 228 a ZP a nikde som túto informáciu nenašla.

aj mňa to prekvapilo, preto toľko vypisujem, že či mi niečo neušlo, ale hádam sa k tomu vyjadrí p. Motyčková a usmerní nás :)
Jana Motyčková
14.07.10,07:23
Zákon o pridavkoch na deti 600/2003 Z.z §4 ods.6 písm. a), citujem :
"Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie

a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
Čiže DoVP a DoBPŠ má výnimku, tú po skončení môže vykonávať . Dohoda o pracovnej činnosti vo výnimkách nie je.

K DoBPŠ - zase problém, žiak učilišťa ani inej strednej školy nemá štatút študenta, nemal by robiť na DoBPŠ. Ale DOBPŠ sa akceptovali aj u týchto žiakov, ale minule tu niekto napísal, že inšpektorát práce mu DoBPŠ u takýchto žiakov vyhodil, preto opatrne v oboch prípadoch.
Timka1
14.07.10,07:39
Zákon o pridavkoch na deti 600/2003 Z.z §4 ods.6 písm. a), citujem :
"Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie

a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
Čiže DoVP a DoBPŠ má výnimku, tú po skončení môže vykonávať . Dohoda o pracovnej činnosti vo výnimkách nie je.

K DoBPŠ - zase problém, žiak učilišťa ani inej strednej školy nemá štatút študenta, nemal by robiť na DoBPŠ. Ale DOBPŠ sa akceptovali aj u týchto žiakov, ale minule tu niekto napísal, že inšpektorát práce mu DoBPŠ u takýchto žiakov vyhodil, preto opatrne v oboch prípadoch.

takže do Zákona o prídavkoch na deti, nebola "zakomponovaná" DoPČ, ušlo im to alebo? hm?
ďakujem za usmernenie p. Motyčková

takže z toho mi vychádza pre žiaka SŠ je najvhodnejšia DoVP (keďže sa nepovažuje za študenta, ale za žiaka, preto nie je vhodná preňho DoBPŠ)
pre študenta VŠ - DoBPŠ alebo DoVP, nie DoPČ

DoPČ nie je vhodná ani pre žiaka ani pre študenta, nakoľko rodičia nemusia dostať rodinné prídavky naňho ak bude na ňu pracovať ....
balunka
14.07.10,08:24
ďakujem všetkým